Widelands - en to gd translation catalogue (142 entries)

en: Ensure the supply of building wares
gd: Dèan cinnteach gun dèid bathar togail a sholar

en: Supply Building Wares
gd: Solair bathar togail

en: Supply basic building material for your economy:
gd: Solair stuth togail bunasach dhan eaconamaidh agad:

en: Build a quarry
gd: Tog cuaraidh

en: Build two woodcutter’s houses
gd: Tog dà thaigh buaineadair-fhiodha

en: Build two forester’s houses
gd: Tog dà thaigh planntair-choille

en: Build a sawmill
gd: Tog muileann sàbhaidh

en: Expand your territory and explore
gd: Meudaich do ranntair is rùraich

en: Expand and Explore
gd: Meudaich is rùraich

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
gd: Tha an t-eilean glè mhòr agus cho fad ’s nach eil sinn cinnteach a bheil daoine eile a’ fuireach ann, chan urrainn dhuinn gabhail air ar socair. Rùraich ’s ceannsaich e oir chan eil dòigh eile ann ach an cumadh sinn sàbhailte o chunnart san eilean ’s o Atlantas.

en: Build military sites to expand your territory
gd: Tog togalaichean an airm gus do ranntair a leudachadh

en: Establish a solid food production
gd: Tog saothrachadh bìdh seasmhach

en: Food Production
gd: Saothrachadh bìdh

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
gd: Tha biadh glè chudromach do mhèinnean ’s ionadan-oideachaidh an airm. Stèidhich àrainneachd a nì biadh gu dòigheil le co-dhiù aon tuathanas, tuathanas fhreumhagan ’s muileann. Nì taigh-fuine dà sheòrsa arain às an dà sheòrsa min-fhlùir ’s uisge on tobar, mar sin tog taigh-fuine ’s tobar cuideachd.

en: Build a farm and a blackroot farm
gd: Tog tuathanas is tuathanas fhreumhagan

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
gd: Tog muileann gus min-choirce ’s min-fhreumhaige a dhèanamh

en: Build a well
gd: Tog tobar

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
gd: Tog taigh-fuine gus aran a dhèanamh à min-choirce, min-fhreumhaige ’s uisge

en: Build a hunter’s house to get raw meat
gd: Tog taigh-sealgair gus feòil fhaighinn

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
gd: Tog taigh-iasgair faisg air uisge gus èisg a thogail

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
gd: Tog ionad-àraich èisg faisg air an taigh-iasgair ach nach dèid na h-èisg à bith

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
gd: Tog dà thaigh-toitidh gus na h-èisg ’s an fheòil a thoiteadh

en: Build a spider farm and a weaving mill
gd: Tog rainse dhamhan is taigh nam beart

en: Spidercloth Production
gd: Saothrachadh sìoda

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
gd: Nì na breabadairean sìoda agus lèintean ann an taigh nam beart. Bidh feum air sìoda gus cuid a thogalaichean a thogail agus a chùm aodaich. Cuideachd, ’s e èideadh nan saighdearan a tha sna lèintean. Bidh taigh nam beart feumach air snàth òir agus snàth-sìoda mar stuth bhunasach. Tha snàth-sìoda ’ga dhèanamh ann an rainse dhamhan fhad ’s a tha snàth òir ’ga dhèanamh à òr ann an ceàrdach òr-shnìomhaidh.

en: Build a weaving mill
gd: Tog taigh nam beart

en: Build a spider farm
gd: Tog rainse dhamhan

en: Build a gold spinning mill
gd: Tog ceàrdach òr-shnìomhaidh

en: Build industry and mines
gd: Tog gnìomhachasan is mèinnean

en: Industry and Mines
gd: Gnìomhachasan is mèinnean

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
gd: Thèid clach-iarainn, clach-òir is gual a thochladh sna mèinnean iomchaidh. Togaidh a’ mhèinn criostail èiteagan ’s daoimeanan – ’s e stuthan togail uasail ’s glè ghann a th’ anns na seudan ud. Togaidh a’ mhèinn tòrr ghaireal fhad ’s a bhios i ’gan sireadh.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
gd: Feumaidh tu na clachan-mèinnir a leaghadh ann an ceàrdach leaghadair mus urrainn dhut an cleachdadh. Tha a’ mheatailt a gheibh thu asta ’ga chleachdadh sa cheàrdaichean arm, armachd ’s acainnean an uairsin.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
gd: Tog mèinn dhe gach seòrsa. Dèan cinnteach gun cuir thu clach-eòlaichean dha na beanntan an toiseach.

en: Build a smelting works
gd: Tog ceàrdach leaghadair

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
gd: Tog ceàrdach armachd is ceàrdach arm

en: Build a toolsmithy
gd: Tog ceàrdach acainnean

en: Build a barracks
gd: Tog taigh-feachd

en: Recruiting new soldiers
gd: Trusadh shaighdearan ùra

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
gd: Nise gu bheil airm ’gan dèanamh, ’s urrainn dhuinn saighdearan ùra a thrusadh. Gus seo a dhèanamh, feumaidh sinn muirgheadhan aotrom ’s lèintean a lìbhrigeadh dhan taigh-fheachd. Thig glas-laoich on taigh-stòrais ann agus gheibh iad uile an dà nì seo agus oideachadh bunasach gus dol ’nan saighdearan.

en: Build training sites for soldiers
gd: Tog ionadan-oideachaidh dha na saighdearan

en: Soldier Training Sites
gd: Ionadan-oideachaidh nan saighdearan

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
gd: Mar a nì gach treubh eile, tha na h-Atlantaich comasach air saighdearan oideachadh: oidichidh an toll-dubh an ionnsaigh – seo prìomh-bhuadh nan Atlantach – agus oidichidh an cuartan teàrnadh, slàinte is dìon. Thèid na nithean a shaothraicheas na gnìomhachasan a chleachdadh gus saighdearan nas fheàrr oideachadh san dà ionad-oideachaidh.

en: Build a dungeon and a labyrinth
gd: Tog toll-dubh is cuartan

en: Build a warehouse and a horse farm
gd: Tog taigh-stòrais is stàball

en: Warehouse and Horse Farm
gd: Taigh-stòrais is stàball

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
gd: Nuair a dh’fhàsas na rathaidean agad nas fhaide ’s nas toinnte, bu chòir dhut eich fhastadh ach an doir iad cuideachadh dha na giùlanairean. Togaidh tu eich ann an stàballan le uisge is coirce. Cuidichidh taigh-stòrais thu cuideachd ach nach dèid siostam an lìbhrigidh a dholaidh.

en: Build a warehouse
gd: Tog taigh-stòrais

en: Build a horse farm
gd: Tog stàball

en: Build 3 ships to escape from the island
gd: Tog 3 longan gus teicheadh on eilean

en: Escape From the Island
gd: Teich on eilean

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
gd: Tha loch ceann a tuath an eilein. Tog trì longan san loch ud agus bi teans gun sàbhail thu do mhuinntir mus dèid an t-eilean a bhàthadh leis a’ chuan gu tur.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
gd: Tog doca faisg air an loch gus longan a thogail

en: Proud to the Death
gd: Uaibhreach gun chrìch

en: Favored by the God
gd: Gràs dhè orra

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
gd: An uair a bha an saoghal glè òg, bhiodh treubh uaibhreach a’ còmhnadh air eilean falaichte caillte Atlantais. Riaghladh sìol Rìgh Ajanthul – sin a’ chiad duine a fhuair cumhachd o dhia na mara Lutas ach an gabhadh e anail os cionn na mara – an eilean còmhla ris na clèirich glice a chùm an ceangal ri Lutas – shoirbhich leotha agus thog iad sìobhaltas.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
gd: Thachair an sgeulachd seo ri linn Rìgh Askandor, an 43mh rìgh às dèidh Rìgh Ajanthul. B’ e deagh-rìgh a bh’ ann a riaghladh Atlantais gu fad-sheallach glic. Ach ghabh e an t-eagal ron bhàs nuair a dh’fhàs e aosta agus thòisich e air leigheas a shireadh airson a’ bhàis ged a thug a’ mhòrchuid dhe na clèirich rabhadh dha mu dhèidhinn. Bhiodh cuid den bheachd nach faigheadh ach na diathan beatha buan agus nach biodh e ceadaichte a bhith ’ga shireadh.

en: Disgraced Before the God
gd: Maslachadh dhè

en: The God’s Punishment
gd: Peanas dhè

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
gd: Co-dhiù, cha robh dragh air duine. Cha do dh’fhairich ach na h-eich gun robh càil ceàrr. Bhiodh iad gòrach leis an t-eagal rè na h-oidhche. Cha b’ fhada gus an do thuig an gille-each Xydra na bha ceàrr orra: bha àirde na mara air beulaibh an stàbaill ag èirigh na bu luaithe ’s na bu luaithe.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
gd: Rinn na clèirich meòrachadh agus lorg iad an t-adhbhar air èirigh na mara gu sgiobalta: bha an dia Lutas air a chreideamh ann am muinntir Atlantais a chall air sàilleibh spealp an rìgh. Thug e roimhe na còraichean a thug e do Rìgh Ajanthul ’s a shìol a thoirt air falbh. Mar sin, bha e ’gan gairm air ais gu bonn na mara.

en: Uproar and Confusion
gd: Ùpraid is breisleach

en: Emerging Chaos…
gd: Dubh-choimeasg ag èirigh…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
gd: Thug an rìgh ùthachd à fhèin fo chiont. Chaidh an sluagh chun nan clèireach a’ sireadh cobharach le dìth an rìgh ach ’s ann nach b’ urrainn dhaibh-san an cuideachadh na bu mhotha. Ghabh a’ mhòrchuid ri an dàn fhad ’s a bha cuid eile a’ feuchainn gun dugadh iad an dia às a bheachd le ìobairtean bheathaichean san teampall aige. Ach cha b’ fhoghain e…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
gd: B’ e Jundlina, nighean an rìgh nach bu mhaireann agus àrd-chlèireach an dè a bha a bu choileiriche. Air sgàth ’s nach dug na h-ìobairtean atharrachadh air a’ chùis, chuir i roimhpe gum biodh feum air mòr-ìobairt phearsanta gus an dia a rèiteachadh. Air an adhbhar seo, thairg i dha na bha gaoil oirre thar rud sam bith eile: an duine aice, athair a h-aon leanaban.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
gd: Ach cha dug sin an caochladh beachd air an dia na bu mhotha. Chùm an sàl a’ dol a lìonadh. Air a boile le ciont, pian is fearg, chaidh Jundlina ’na h-eiriceach: Chruinnich i ìslich gu dìomhair nach robh a’ dol le co-dhùnadh nan clèireach a ghabh ri toil an dè. ’S ann còmhla riutha-san a chuir i an teampall ’na theine ’s a ghoid i long gus teicheadh o smachd an dè air Atlantas. Thòisich a’ chuideachd bheag seo air ùrnaigh a dhèanamh dha Shatul, dia an teine agus nàmhaid guineach Lutais.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
gd: Chuir iad an cùl ri Atlantas a’ bàthadh agus ris an seach-shaoghal, a’ sireadh àite-còmhnaidh fo fhasgadh teine ’s dìonta on mhuir.

en: The Princess’ Memoir
gd: Seanchas na bana-phrionnsa

en: Jundlina Writes Down Her Memories
gd: Tha Jundlina a’ sgrìobhadh na tha ’na cuimhne

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
gd: Dh’fhàg sinn Atlantas agus sheòl sinn gu ear. Ràinig sinn am muir toirmisgte air an t-siathamh latha gun sgeul air ruagaire o Atlantas agus gun Lutas air a bhith a’ briseadh na luinge againn. Cha ruig e sinn tuilleadh a-nis. Latha às dèidh sin, chunnaic sinn eilean air an robh tè de na beanntan ud a thilgeas teine. Ar leam b’ e sanas o dhia an teine a bh’ ann agus chaidh rinn air tìr air a chladach.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
gd: Thug sinn seachad an t-seachdain seo chaidh a’ togail dà thùr-faire air na beanntan faisg air ar n-ionad-laighe; agus, gu nàdarra, thog sinn talla dhuinn. Tha luchd-togail sgileil ’nar cuideachd – co-dhiù, is bochd na togalaichean a th’ againn an coimeas an ealain a bhiodh againn ann an Atlantas. Tha mi ’n dòchas gun seas iad an aghaidh an ath-uisge. Co-dhiù no co-dheth, bheir na tùir rabhadh dhuinn ma thig long o Atlantas às ar dèidh agus ma tha daoine eile a’ fuireach san eilean, chì sinn ionnsaigh sam bith aig astar fada mus dig e.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
gd: Tha sinn air àite-fuirich a thogail san eilean seo. Bu chòir dhuinn ar dachaigh a dhèanamh dheth a-nis. Saoilidh mi gum feum sinn eaconamaidh sheasmhach a thogail a-nis agus an tìr timcheall oirnn a rùrachadh. Dh’iarr mi eòlaichean agus leanaidh mi air a’ chomhairle a bheir iad dhomh.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
gd: Tha Loftomor is Sidolus a’ tighinn

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
gd: Gum blàthaicheadh Satul an dithis agaibh. A Loftomor, is tusa an ailtire as cliùitiche san eilean. A Shidolus, ’s e seann-ghaisgeach a th’ annaibh is math air ro-innleachd. Dh’iarr mi oirbh tighinn ach am faighinn ur comhairle: dè am bu chòir dhuinn dèanamh gus còmhnaidh a ghabhail an-seo?

en: Loftomor Speaks
gd: Tha Loftomor a’ bruidhinn

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
gd: Gum blàthaicheadh Satul sibh, a Jundlina! ’S e na stuthan-togail a th’ anns an rud as cudromaiche gus tuineachadh a thogail. Tha craobhan an-seo, mar sin bu chòir dhuinn taighean a thogail dha na buaineadairean-fiodha ’s seadh cuid a phlanntairean-coille cuideachd ach nach ruith na craobhan oirnn. Ò, agus na dìochuimhnicheamaid am muileann sàbhaidh air sgàth ’s nach fhoghain fiodh simplidh airson a’ mhòrchuid a thogalaichean. Bidh togalaichean treuna feumach air gaireal cuideachd ach tha grunn dheth gu ear-thuath oirnn; cha leig sinn a leas ach cuaraidh a thogail agus tòisichidh na clachairean agam air an obair sa bhad.

en: Sidolus Speaks
gd: Tha Sidolus a’ bruidhinn

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
gd: Gum blàthaicheadh Satul sibh, a Jundlina! Tha mi ag aontachadh ri beachdan Loftomoir. Bidh sinn feumach air saothrachadh math nan stuthan togail air sgàth ’s gum feum sinn ar ranntair a leudachadh cho luath ’s a ghabhas. Chan fhairich mi gu bheil mi sàbhailte san eilean seo gus am bi sinn air gach oirthir dheth fhaicinn. Thug mi grunn duine comasach leam o Atlantas. Tha cumhachd an airm ri làimh dhuinn. Chan fheum sinn ach taighean airson fuireach annta.

en: Jundlina is Satisfied
gd: Tha Jundlina toilichte

en: Jundlina’s Memoirs
gd: Seanchas Jundlina

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
gd: Tha am bun-structar togail againn coileanta a-nis agus thug mi seachad latha no dhà a’ dèanamh cinnteach gu bheil a h-uile duine ag obair còmhla gu math. Nise, tha cùisean èiginneach eile romhainn. Dh’iarr mi air Colionder, an còcaire pearsanta agam, gun tigeadh e ach am faighinn a chuideachadh le cuid a nithean.

en: Colionder Arrives
gd: Tha Colionder a’ tighinn

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
gd: Gum blàthaicheadh Satul sibh, a Jundlina! Ciamar a fhritheileas mi dhuibh no don dia?

en: Jundlina Replies
gd: Tha Jundlina a’ freagairt

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
gd: Gum blàthaicheadh Satul agus thusa, a Cholionder! Bha mi a’ cnuasadh air ciamar am b’ urrainn dhuinn am biadh againn a dhèanamh san dòigh a b’ èifeachdaiche. Tha sinn a’ call cus cinneasachaidh air sgàth ’s gu bheil ar muinntir cleachdte ri bhith a’ dèanamh am biadh aca fhèin. Ar leam b’ fheàirrde sinn uile na dleasdanasan sin a sgaoileadh. Dè do bheachdan?

en: Colionder is in Thought
gd: Tha Colionder a’ cnuasadh

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
gd: À, cha chreid mi gur urrainn dhuinn seo atharrachadh idir. Tha dèanamh is gabhail bìdh fìor-chudromach dha na h-Atlantaich - ’s e gnàths a th’ ann a dh’fheumas sinn airson ar soirbheas. Dhomhsa dheth, cha ghabh seo a thoirt air falbh o gach duine gu tur.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
gd: Ach ’s dòcha gun gabh seo rèiteachadh: chan e dèanamh arain ach buaireasach dhomh. Tha e ràsanach ’s bheir e ùine fhada fhada flùr a bhleith às na freumhagan ’s a’ choirce agus aran fhuineadh dheth an uairsin; saoilidh mi gum bhiodh gnìomhachas feumail airson sin. Bheireadh e toileachas mòr dhomhsa nan lìbhrigte aran ùr blàth dhan taigh agam gach latha.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
gd: Ò agus nas cudromaiche buileach: tha e dòrainneach an t-iasg is feòil a thoiteadh gus an glanadh ’s piseach a thoirt air a’ bhlas a th’ orra. Tha an taigh agam loma-làn smùide agus bidh droch-fhàileadh ann fad seachdainean. Saoilibh am b’ urrainn dhuinn seo a dhèanamh ann an togalach sònraichte far nach biodh an droch-bhuil gu diofar? Saoilidh mi gun gabhadh an sluagh ris an dà chùis seo agus cha bhiodh againn ri ùine mhòr a thoirt seachad air a’ chòcaireachd is sinn a’ cumail ris a’ gnàths fhathast.

en: Jundlina Agrees
gd: Tha Jundlina ag aontachadh

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
gd: Tha gliocas ’nad fhaclan, a Cholionder. Mar sin bitheadh mar-thà.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
gd: Tha Jundlina a’ toirt lèirmheas air na h-aithrisean

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
gd: Tha coltas gun deach an saothrachadh bìdh a choileanadh a-nis agus gu bheil a h-uile duine ag obair còmhla gu math. Tha mi a’ faireachdainn gu bheil mi dachaigh a-nis.

en: A Man Comes to Jundlina
gd: Tha duine a’ tighinn gu Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
gd: Gum blàthaicheadh Satul sibh, a Jundlina. Is mise Opol agus tha mi ’nam àrd-bhreabadair aig a’ chomann-cheàrd a dh’fhàg Atlantas agus Lutas còmhla ribh. Thàinig mi le droch-naidheachd dha-rìribh: dh’fhalbh an sìoda oirnn. Chan eil gin dheth air fhàgail sna taighean-stòrais againn. Nach cuidich sibh comann nam breabadair ach an dèid taigh nam beart is rainse dhamhan a thogail? Bheir na damhain deagh shnàth-sìoda mìn dhuinn agus nì sinn an sìoda as snasaile às.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
gd: Tha sinn a’ tabhann cuideachd gun dèan sinn lèintean dha na saighdearan òga agus lèintean òrach dha na seann-ghaisgich mar taing dhuibh. Bidh feum agaibh orra gun teagamh on a bhios sibh airson saighdearan ùra a thrusadh.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
gd: Gum blàthaicheadh Satul agus thusa, Opol. Bha mi airson dàil a chur air dèanamh sìoda ach tha mi a’ tuigsinn gur e cùis èiginneach a th’ ann a-nis. Dhomhsa dheth, tha na mhol thu cothromach agus togaidh mi taigh nam beart agus rainse dhamhan dhuibh. Togaidh mi ceàrdach òr-shnìomhaidh cuideachd ach am bi òr sna lèintean òrach ann an da-rìribh.

en: Opol Seeks Out Jundlina
gd: Tha Opol airson bruidhinn ri Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
gd: Gum blàthaicheadh Satul sibh, a Jundlina! Tha taigh nam beart, ceàrdach òr-shnìomhaidhr agus rainse dhamhan air an togail a-nis agus thòisich iad air an obair. Tha comann nam breabadair glè thaingeil airson ur taice agus coileanaidh sinn na gheall sinn dhuibh ’s nach fhada gus am bi a’ chiad lèine deiseil dhuibh.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
gd: Seo deagh naidheachd dha-rìribh, Opol. Tha an eaconamaidh againn a’ fàs glè mhath. Till don obair agad a-nis, Opol agus gum blàthaicheadh Satul thu agus gach bhall de chomann nam breabadair!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
gd: Tha Sidolus airson bruidhinn ri Jundlina

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
gd: Gum blàthaicheadh Satul sibh, a Jundlina. An do bheachdaich sibh air mèinnearachd sna beanntan timcheall oirnn idir? Tha na h-èiteagan ’s na daoimeanan a dh’fheumas sinn airson nan togalaichean againn gu bhith ruith oirnn. A bharrachd air sin, feumaidh sinn cur ris na th’ againn de dh’iarann, òr is gu h-àraidh gual. Nan lorgamaid stòras mòr dhiubh, b’ urrainn dhuinn tòiseachadh air airm is acainnean a dhèanamh; ’s e fìor-chuideachadh a bhiodh ann. Gu nàdarra, bhiodh feum againn air leaghadairean, ceàrdach arm, ceàrdach armachd ’s ceàrdach acainnean. Agus a bharrachd, ma dh’fhaoidte.

en: Jundlina Nods
gd: Tha Jundlina ag aontachadh

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
gd: Bheachdaidh mi air mar-thà, a Shidoluis. Saoilidh mi gun dàinig an t-àm dha. Cuiridh sinn ar prìomhachas air an-dràsta. Gheibh thu na gnìomhachasan agad a dh’aithghearr!

en: Jundlina Writes a Letter
gd: Tha Jundlina a’ sgrìobhadh litir

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
gd: Fhuair mi naidheachd gun do thòisich gnìomhachas nam mèinnean againn ag obair. On a tha sinn a’ dèanamh airm a-nis, cuiridh mi litir gu Sidolus ag innse dha gun dàinig an t-àm gus taigh-feachd a thogail agus saighdearan a thrusadh.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
gd: Chunnaic mi na ciad glas-laoich cruinn còmhla air beulaibh an taighe-fheachd ùir an-diugh. Chan fhada gus am faigh iad oideachadh ma thèid leinn mar bu chòir.

en: Jundlina Summons Sidolus
gd: Tha Jundlina a’ gairm Sidolus

en: Jundlina is Angry
gd: Tha Jundlina feargach

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
gd: Dè sin a chuala mi, a Shidoluis? Fhuair mi naidheachd gu bheil na saighdearan agad ri mì-mhodh agus maoidheadh nan ìsleach. Dè as adhbhar don amaideas sin? ’S e searbhantan na muinntire a th’ annta agus chan fhaod iad an cumhachd a mhì-ghnàthachadh. Mìnich seo dhomh sa bhad ’s na cluinneam a leithid a-rithist!

en: Sidolus Seems Contrite
gd: Tha Sidolus duilich

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
gd: Tha mi ag aontachadh ribh agus air na buaireadairean a pheanasachadh gu cruaidh. Ach tha e glè dhoirbh na fir a chumail socair: tha fadal orra ’s gun rud aca ri dhèanamh. Bu toigh leam an oileanachadh. Saoilidh mi gun cumadh barrachd ghnàth-ghnìomhan dripeil iad agus an inntinn air an dleastanasan. Bhiodh feum agam air toll-dubh ’s cuartan dhaibh. Dh’ullaich mi planaichean togail ach cha chreid mi gum bi iad saor.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
gd: Cha chuir na cosgaisean ’s an obair an t-eagal orm fhad ’s a chumas iad na daoine agad fo smachd. Gheibh thu na togalaichean agad. Ach thoir an aire nach seas mi ri balgair saighdeir; is tusa air a bhios an t-uallach ma thachras a leithid rud a-rithist. Faodaidh tu falbh.

en: Jundlina Received a Letter
gd: Fhuair Jundlina litir

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
gd: Fhuair mi cuireadh o Shidolus. Tòisichidh an t-oideachadh sa chuartan ùr an làrna-mhàireach. Tha an toll-dubh air a thogail cuideachd agus tòisichidh e air obair a dh’aithghearr. Tha fiughar agam ri a-màireach; tha mi glè dheònach fiosrachadh mar a thèid na saighdearan againn oideachadh agus chan eil mi cinnteach am foghainn a bharrachd obrach a th’ aca o mhaoidheadh nan sìobhaltach.

en: Jundlina Considers the Economy
gd: Tha Jundlina a’ beachdachadh air an eaconamaidh

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
gd: Tha a’ mhuinntir a’ togail gearrain mu shràidean tranga agus giùlan slaodach. Feumaidh sinn taic a thoirt dha na giùlanairean air na rathaidean. Chuir mi romham stàball a thogail ach an urrainn do na h-eich cuideachadh leis na batharan troma.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
gd: ’S urrainn dhuinn taighean-stòrais a thogail mar dòigh eile gus eallach a thoirt far nan rathaidean. Tha a’ bheinn fo ur smachd a-nis, ar leam b’ fheàirrde sinn taigh-stòrais a thogail air an àrd-chlàr ach nach leig sinn leas a h-uile sìon a thoirt suas is sìos nan slèibhtean.

en: A Dangerous Discovery
gd: Naidheachd air cunnart

en: Jundlina is in Thought
gd: Tha Jundlina a’ cnuasadh

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
gd: Tha sinn air seann-togalach a lorg a chaidh a mhilleadh ’s a chur ’na theine. Tha mi fo amharas mòr a thaobh seo. Chan fhaca mi gnè an togalaich sin a-riamh. ’S cinnteach nach deach a dhealbhachadh le ailtire Atlantach air a bheil mi eòlach. Chan eil cus cheàrd san togalach is e air a chur ri chèile gu logaiseach. Ach tha na stuthan glè sheasmhach: tha coltas air an fhiodh a tha ann gun deach a losgadh air dòigh neònach mus deach a chleachdadh ’na stuth-togail – tha e cho cruaidh ris a’ chloich.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
gd: Cuiridh nas ciall dha eagal orm. A bheil daoine eile a’ fuireach san eilean seo? Càite a bheil iad mar-thà? Tha iad ag obair le teine, a bheil iad a’ leantainn Satuil cuideachd? A bheil iad càirdeil no nàimhdeil? Agus carson a chaidh an togalach a chur ’na theine? An dàinig an cogadh air an eilean seo a-riamh? A bheil cogadh ann an-dràsta fhèin?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
gd: Feumaidh sinn cur ri comas an airm againn. Ma tha nàimhdean sam bith san eilean seo, feumaidh sinn ullachadh mus tachair sinn orra. Bu chòir dhuinn na crìochan againn a dhaingneachadh cuideachd.

en: Another Building
gd: Togalach eile

en: Jundlina is Worried
gd: Tha dragh air Jundlina

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
gd: Lorg sinn fear eile de na togalaichean neònach ud. Chan eil sgeul air na daoine a thog iad fhathast. Ach bha coimhearsnachd san eilean seo roimhe gun teagamh agus tha e follaiseach gun robh feachd aca. Feumaidh mi bruidhinn ris na cinn-armailt agam a thaobh cor an fheachd againn. Cha cheadaich mi gun dig nàmhaid oirnn ma dh’fhaoidte is sinn gun uallachadh.

en: One More Building
gd: Togalach eile

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
gd: Agus seo fear a bharrachd de na togalaichean ud. Tha fios againn a-nis gun robh làn-smachd air an eilean aig an treubh a thog iad uair. Ach chan eil an t-eagal orm ro nàimhdean tuilleadh. Tha sinn eòlach air cuid mhath den eilean a-nis agus cha do lorg sinn sgeul air an t-seann-eaconamaidh seo. Fhuair mi faochadh ach bidh sinn faiceallach fhathast fhad ’s a tha sinn a’ rùrachadh an eilein àlainn seo. Ach le dìth chunnartan follaiseach, tha mi air mo shocair an-seo mar-thà.

en: The Water is Rising!
gd: Tha an t-uisge ag èirigh!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
gd: Gun sàbhaileadh Satul sinn! Tha Lutas às ar dèidh fhathast. Dh’innis rabhadair dhomh gu bheil an cuan ag èiridh gu luath. Feumaidh sinn tìr àrd a ruigsinn agus a h-uile duine a thoirt ann agus nas urrainn dhuinn de bhathar a thoirt leinn on phrìomh-àras suas na beinne. Ciamar a theicheas sinn?

en: A Young Man Approaches
gd: Tha òigear a’ teannadh a-nall

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
gd: Ostur, chan eil ùine air fhàgail dhuinn. Tha an sàl ag èirigh ro luath agus ma thogas sinn na longan air an oirthir, falbhaidh iad sa mhuir mus seòl iad. Tha sinn damnaichte!

en: Ostur Seems Confident
gd: Tha Ostur misneachail

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
gd: Rùraich caraid agam an t-eilean leis fhèin agus dh’innis e dhomh gu bheil loch mòr air mullach na beinne. Mholainn gun togamaid na longan san loch ud agus gum fan sinn ann gus am bàthaich an t-eilean fodhainn. ’S urrainn dhuinn seòladh air falbh an uairsin. ’S e plana dàna a th’ ann ach saoilidh mi gun obraich e.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
gd: ’S e sanas o dhia an teine a tha d’ fhalt ruadh. Cuiridh mi m’ earbsa annad agus taic ris a’ phlana agad. ’S ann ortsa a bhios an t-uallach a-nis gum mair sinn beò, Ostur.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
gd: Greas oirnn a-nis, feumaidh sinn taigh a thogail do dh’Ostur ri taobh an locha a-nis agus bidh feum againn air maidean, fiodh is sìoda gus nithean a thogail an-siud. Coma leinn rud sam bith eile, feumaidh sinn na batharan ud air mullach na beinne mus dèid na taighean-stòrais againn uile a bhàthadh leis a’ mhuir.

en: Jundlina is Relieved
gd: Tha faochadh air Jundlina

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
gd: Moladh do Shatul! Chaidh an latha le Ostur, an saor-luinge òg. Tha trì longan againn – chan fhaca mi gin na bu treasa roimhe riamh – le rùm gu leòr annta gus ar muinntir gu lèir agus beagan bhatharan a chur annta. Agus fhuair sinn teasairginn ri deagh-àm: tha Lutas gu bhith slugadh an còrr dhen eilean ’s an cuan ag èiridh nas luaithe gach uair. Ach teichidh sinn a-nis agus gheibh sinn beatha ùr air tìr nas fhaide air falbh…

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
gd: Tha mi ’n dùil air turas fada ach lorgaidh sinn tìr Shatuil air a’ cheann thall. Seo na gheall mi don t-sluagh agam. Agus dhomhsa fhìn.

en: Congratulations
gd: Meal do naidheachd

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
gd: Tha thu air am misean seo a choileanadh. Faodaidh tu leantainn air adhart a chluiche ma thogras tu no gluasad air adhart dhan ath-mhisean.

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
gd: Call togalaich!

en: We lost a building to the ocean!
gd: Chaill sinn togalach sa chuan!
