Widelands - en to hu translation catalogue (148 entries)

en: Ensure the supply of building wares
hu: Biztosítsd az építőanyagok utánpótlását!

en: Supply Building Wares
hu: Az építőanyagok utánpótlása

en: Supply basic building material for your economy:
hu: Biztosítsd az alapvető építőanyagokat a gazdaságodhoz:

en: Build a quarry
hu: Építs egy kőfejtőt!

en: Build two woodcutter’s houses
hu: Építs két favágóházat!

en: Build two forester’s houses
hu: Építs két erdészházat!

en: Build a sawmill
hu: Építs egy fűrészmalmot!

en: Expand your territory and explore
hu: Terjeszd ki területedet, és fedezd fel a szigetet!

en: Expand and Explore
hu: Terjeszkedés és felfedezés

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
hu: A sziget hatalmas, és nem nyugodhatunk, amíg meg nem bizonyosodtunk arról, hogy egyedül vagyunk itt. Felfedezni és meghódítani: ez az egyetlen módja annak, hogy megvédjük magunkat a szigeten rejlő és az Atlantisz felől érkező veszélyektől.

en: Build military sites to expand your territory
hu: Építs katonai támaszpontokat a területed növeléséhez!

en: Establish a solid food production
hu: Létesíts egy stabil élelemtermelő gazdaságot!

en: Food Production
hu: Élelemtermelés

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
hu: Az étel nagyon fontos a bányáknak és a katonai kiképzőhelyeknek. Létesíts egy jól működő élelmiszertermelő gazdaságot legalább egy földbirtok, egy feketegyökér ültetvény és egy malom építésével! A kétféle lisztből, illetve a kútból szerzett vízből a pékségben sütnek kenyeret, ezért építs egy pékséget és egy kutat is!

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
hu: Ezenkívül fontos élelmiszer még a füstölt hal és a füstölt hús. A nyers húst a vadász biztosítja. A halász kifogja a halakat a vízből, míg a haltenyésztő a halak nevelésével gondoskodik arról, hogy a halállomány ne pusztuljon ki. Mindkettőt a füstölőben füstölik, ebből legalább kettőre lesz szükséged.

en: Build a farm and a blackroot farm
hu: Építs egy földbirtokot és egy feketegyökér ültetvényt!

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
hu: Építs egy malmot kukorica- és feketegyökérliszt készítéséhez!

en: Build a well
hu: Építs egy kutat!

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
hu: Építs egy pékséget, ami kenyeret süt kukorica- és feketegyökérlisztből és vízből!

en: Build a hunter’s house to get raw meat
hu: Építs egy vadászházat, hogy legyen nyers húsod!

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
hu: Építs egy halászházat, közel a vízhez, hogy legyen nyers halad!

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
hu: Építs egy haltenyésztőházat, közel a halászéhoz, nehogy kipusztuljanak a halak!

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
hu: Építs két füstölőt, ahol meg lehet füstölni a nyers húst és halat!

en: Build a spider farm and a weaving mill
hu: Építs egy póktenyészetet és egy szövőmalmot!

en: Spidercloth Production
hu: Pókszövettermelés

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
hu: A takácsok pókszövetet és köntösöket gyártanak a szövőmalomban. A pókszövet egyes épületekhez és ruhákhoz szükséges, míg a köntösök a katonák egyenruhái. A szövőmalomnak aranyfonálra és pókselyemre van szüksége nyersanyagként. Pókselymet a póktenyészetek, aranyfonalat pedig az aranyszálfonó malmok termelnek.

en: Build a weaving mill
hu: Építs egy szövőmalmot!

en: Build a spider farm
hu: Építs egy póktenyészetet!

en: Build a gold spinning mill
hu: Építs egy aranyszálfonó malmot!

en: Build industry and mines
hu: Építs ki ipart és bányászatot!

en: Industry and Mines
hu: Ipar és bányászat

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
hu: A vasércet, az aranyércet és a szenet a megfelelő bányákban termelik ki. A kristálybánya kvarc és gyémánt után is kutat – mindkettő ritka anyag, így csak keveset találnak belőle. Rengeteg gránitot termelnek a drágakövek keresése közben.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
hu: Az ércekből először egy kohóban ki kell nyerni a fémeket. Az így nyert anyagokat aztán a fegyver-, a páncél- és a szerszámkovács műhelyben használják fel.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
hu: Építs minden bányából egyet! Előtte mindenképpen küldj geológusokat a hegyre!

en: Build a smelting works
hu: Építs egy kohót!

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
hu: Építs páncél- és fegyverkovács műhelyt!

en: Build a toolsmithy
hu: Építs egy szerszámkovács műhelyt!

en: Build a barracks
hu: Építs egy laktanyát!

en: Recruiting new soldiers
hu: Új katonák toborzása

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
hu: Most hogy már készülnek fegyverek, tudsz új katonákat toborozni. Ehhez a laktanyába kell szállítani a könnyű szigonyokat és a köntösöket. A raktárból érkező újoncok ezekből kapnak egyet-egyet, és az alapkiképzés után katonákká válnak.

en: Build training sites for soldiers
hu: Építs kiképzőhelyeket a katonáknak!

en: Soldier Training Sites
hu: Katonai kiképzőhelyek

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
hu: A többi törzshöz hasonlóan, az atlantisziak is tudják fejleszteni a katonákat: a kazamata képzi a támadásukat – ez az atlantiszi katonák fő tulajdonsága – a labirintus pedig a kitérésüket, életerejüket és védelmüket. Az ipar által termelt áruk szükségesek ahhoz, hogy magasabb szintre fejlesszék a katonákat a két kiképzőhelyen.

en: Build a dungeon and a labyrinth
hu: Építs egy kazamatát és egy labirintust!

en: Build a warehouse and a horse farm
hu: Építs egy raktárat és egy ménesgazdaságot!

en: Warehouse and Horse Farm
hu: Raktár és ménesgazdaság

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
hu: Ahogy az úthálózatod egyre hosszabbá és bonyolultabbá válik, érdemes lovakat alkalmaznod, hogy segítsék a hordáraidat. A lovakat ménesgazdaságban tenyésztik, amihez vízre és kukoricára van szükség. Egy raktár abban is segít, hogy a szállítási rendszered ne omoljon össze.

en: Build a warehouse
hu: Építs egy raktárat!

en: Build a horse farm
hu: Építs egy ménesgazdaságot!

en: Build 3 ships to escape from the island
hu: Építs 3 hajót, hogy megszökhess a szigetről!

en: Escape From the Island
hu: Menekülés a szigetről

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
hu: Van egy tó a sziget tetején. Építs 3 hajót a vizén! Így talán megmentheted a népedet, mielőtt teljesen elnyeli az óceán a szigetet.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
hu: Építs egy hajóács műhelyt a tó közelébe a hajók megépítéséhez!

en: Proud to the Death
hu: Kevély mindhalálig

en: Favored by the God
hu: Az isten kegyeltje

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
hu: Atlantisz rejtett és elveszett szigetén egy büszke törzs lakott, mióta világ a világ. Ajanthul király – az első ember, akit Lutas tengeristen a víz fölötti légzés képességével ruházott fel – vérvonalának uralma alatt, és a bölcs papok segítségével, akik kapcsolatban voltak Lutasszal, gyarapodtak és műveltek lettek.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
hu: Ez a történet Askandor király idején játszódik, aki Ajanthul király negyvenharmadik utódja volt. Sokáig jó király volt, bölcsen és körültekintően kormányozta Atlantiszt, de öregkorára félni kezdett a haláltól, és ellenszert keresett rá, annak ellenére, hogy a papok nagy része óva intette őt ettől. Beszélték, hogy az örök élet csak az isteneket illeti meg, embernek nem szabad azt keresnie.

en: Disgraced Before the God
hu: Kegyvesztett isten előtt

en: The God’s Punishment
hu: Az isten büntetése

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
hu: De úgy tűnt, minden rendben van. Csak mintha a lovak éreztek volna valami bajt. Éjjelente megháborodtak és rettegés töltötte el őket. Nemsokára Xydra, a lovász felfedezte, mi bajuk van: az istállójuk mellett a tenger szintje egyre gyorsuló ütemben emelkedett.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
hu: A papok elvonultak meditálni, és hamarosan megfejtették a víz emelkedésének okát: Lutas isten kiábrándult az atlantisziakból a királyuk vakmerősége miatt. Úgy döntött, megfosztja őket az Ajanthul királynak és gyermekeinek adományozott jogoktól. Így hát visszahívta őket a tenger mélyére.

en: Uproar and Confusion
hu: Hangzavar és zűrzavar

en: Emerging Chaos…
hu: Eluralkodó káosz…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
hu: Bűntudatában a király öngyilkos lett. Uralkodó nélkül az emberek a papsághoz fordultak, de ők sem tudtak érdemi segítséget nyújtani. A legtöbben elfogadták sorsukat, míg mások azzal próbálták megbékíteni az istenüket, hogy állatokat áldoztak fel a templomában. De hiába…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
hu: Jundlina, a halott király leánya és egyben az isten főpapnője, volt a legelszántabb a papok között. Mivel a számtalan áldozat sem változtatott a helyzeten, arra jutott, hogy az isten kiengeszteléséhez egy igazán nagy személyes áldozatra van szükség. Így felajánlotta a számára legkedvesebbet: férjét, egy szem gyermekének apját.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
hu: De még ez az áldozat sem hatott az istenre. A víz csak tovább emelkedett. Jundlina, csaknem beleőrülve a bűntudatba, fájdalomba és haragba, eretnekké lett: Titokban összegyűjtötte a köznépből azokat, akik nem értettek egyet a papság döntésével, hogy fogadják el az isten akaratát. Segítségükkel felgyújtotta a templomot, és elkötött egy hajót, hogy megszökjenek Atlantiszról, az isten befolyása alól. Ez a kis csoport Satulhoz kezdett imádkozni, a tűz istenéhez, aki Lutas legnagyobb ellensége volt.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
hu: Hátrahagyva a pusztuló Atlantiszt és múltjukat, útra keltek egy olyan helyet keresni, amit tűz oltalmaz, és ami védett a tengertől.

en: The Princess’ Memoir
hu: A hercegnő emlékirata

en: Jundlina Writes Down Her Memories
hu: Jundlina leírja emlékeit

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
hu: Elhagytuk Atlantiszt, és keletre hajóztunk. A hatodik napon elértük a tiltott tengert anélkül, hogy atlantiszi üldözőket észleltünk volna, vagy hogy Lutas összetörte volna a hajónkat. Most már nem érhet el minket. Egy nappal később a távolban megpillantottunk egy szigetet, amelyen egy különös, tüzet okádó hegyet véltünk felfedezni. Úgy döntöttem, ez a tűzisten jelzése számunkra, így kikötöttünk a sziget partján.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
hu: Az elmúlt hetet azzal töltöttük, hogy a partot érésünk helyének közelében álló hegyekre két őrtornyot építettünk; és persze szállást is mindannyiunknak. Nagyon tehetséges építőmunkások vannak csoportunkban – az épületek mégsem olyanok, mint amilyenek Atlantiszban voltak. Remélem, kibírják a következő esőt. De legalább a tornyok majd figyelmeztetnek, ha egy atlantiszi hajó követne minket, ha pedig a sziget lakott lenne, a támadókat már jóval érkezésük előtt észrevehetjük.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
hu: Megvetettük a lábunkat a szigeten. A következő lépés most az, hogy otthont teremtsünk rajta. Azt hiszem, most ki kellene alakítanunk egy fenntartható gazdaságot, és fel kellene fedeznünk a környéket. Szakértőket hívattam, hogy az ő tanácsaikat kövessem.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
hu: Loftomor és Sidolus megérkezik

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
hu: Satul melegítsen benneteket! Loftomor, te voltál a sziget leghíresebb építésze. Sidolus, te tapasztalt harcos és stratéga vagy. Azért hívattalak benneteket, hogy tanácsotokat kérjem: Mi szükséges ahhoz, hogy ezt a helyet az új otthonunkká tegyük?

en: Loftomor Speaks
hu: Loftomor szól

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
hu: Satul melegítsen, Jundlina! Egy település felépítéséhez a legfontosabbak az építőanyagok. Van itt pár fa, építsünk hát házakat favágóknak, és persze erdészeknek is, hogy ne fogyjunk ki a fákból! Oh, és nem feledkezhetünk meg a fűrészmalomról sem, hiszen a legtöbb épületet nem építhetjük egyszerű farönkökből. Az erősebb épületekhez gránit is kell, de van is belőle bőven innen északkeletre; csak építenünk kell egy kőfejtőt, és kőfaragóim azonnal munkához is láthatnak.

en: Sidolus Speaks
hu: Sidolus szól

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
hu: Satul melegítsen, Jundlina! Egyetértek Loftomor javaslatával. Erős építőanyag utánpótlásra van szükségünk, mert gyorsan kell növelnünk a területünket. Nem fogom magam addig biztonságban érezni ezen a szigeten, amíg nem láttuk a partját minden oldalon. Sok jó embert hoztam Atlantiszról. A katonai erő készen áll. Csak néhány lakóházra van szükségünk.

en: Jundlina is Satisfied
hu: Jundlina elégedett

en: Jundlina’s Memoirs
hu: Jundlina emlékiratai

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
hu: Az építőanyag-gazdaságunk elkészült, és néhány napot azzal töltöttem, hogy megbizonyosodjak arról, hogy mindenki összehangoltan dolgozik. Most pedig más sürgős teendőink vannak. Magamhoz hívattam Coliondert, a személyi szakácsomat, hogy segítsen tisztázni néhány dolgot.

en: Colionder Arrives
hu: Colionder megérkezik

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
hu: Satul melegítsen, Jundlina! Szolgálhatok bármivel neked vagy az istennek?

en: Jundlina Replies
hu: Jundlina válaszol

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
hu: Satul melegítsen téged is, Colionder! Igen. Azon tűnődtem, nincs-e mód arra, hogy központosítsuk az élelmiszer-termelésünket. Nem dolgozunk elég hatékonyan, mert a népünk szokása szerint magunk készítjük az ételeinket. Az az érzésem, hogy ha fel tudnánk osztani a felelősségi köröket, az mindnyájunknak jobb lenne. Tudni szeretném, mit gondolsz erről.

en: Colionder is in Thought
hu: Colionder elmélkedik

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
hu: Ah, ezt szerintem lehetetlen megváltoztatni. Az étel elkészítésének és elfogyasztásának szertartása nagyon mélyen gyökerezik az atlantiszi lelkünkben – ez egy olyan dolog, amire egyszerűen szükségünk van ahhoz, hogy jól érezhessük magunkat. Szóval úgy gondolom, ezt nem vehetjük el teljesen az emberektől.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
hu: De találhatunk egy köztes megoldást. Számomra például a kenyérsütés elég nehéz feladat: Lisztté őrölni a feketegyökereket és a kukoricát, majd megsütni a kenyeret fárasztó és unalmas. Azt hiszem, ezen sokat segítene az ipari szemlélet. Én például örülnék, ha minden nap házhoz hoznák a friss kenyeret.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
hu: Óóh, és ami még fontosabb: borzasztó a füstölés, ami a hal és a hús megtisztításához, és az ízük javításához szükséges. A házam tele lesz füsttel, és hetekig bűzlik utána. Nem gondolod, hogy ezt egy külön épületben kellene végezni, ahol ez a mellékhatás nem számít? Úgy gondolom, ezt a két dolgot elfogadnák az emberek, és lerövidítené a főzésre fordított időt anélkül, hogy az a szertartást tönkretenné.

en: Jundlina Agrees
hu: Jundlina egyetért

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
hu: Szavaid bölcsen hangzanak, Colionder. Legyen hát így.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
hu: Jundlina áttekinti a jelentéseket

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
hu: Úgy látom, élelemtermelő gazdaságunk elkészült, és mindenki szépen összedolgozik. Most már igazán kezd otthonossá válni ez a hely.

en: A Man Comes to Jundlina
hu: Egy férfi keresi fel Jundlinát

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
hu: Satul melegítsen, Jundlina! A nevem Opol, én vagyok annak a céhnek az vezető takácsmestere, akik veled együtt hagyták el Atlantiszt és Lutast. Igazán szomorú hírt hozok: Nincs több pókszövetünk. Egy kis darab sem található a raktárainkban. Kérünk, segítsd a takácsok céhét, és rendeld el egy szövőmalom és egy póktenyészet építését! A pókok készítik a legfinomabb selymet, és mi abból a legjobb pókszövetet.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
hu: Cserébe felajánljuk, hogy elkészítjük az új katonák köntöseit és a tisztek aranyköntöseit is. Mindenképpen szükséged lesz ezekre, amint új katonákat toboroznál.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
hu: Satul melegítsen téged is, Opol! El akartam halasztani a pókszövet gyártását, de megértem helyzeted sürgősségét. A javaslatod korrektnek tűnik. Meg fogom építeni a szövőmalmot és a póktenyészetet. Építeni fogok egy aranyszálfonó malmot is, hogy az általatok készített aranyköntösök ne csak a nevükben legyenek aranyból.

en: Opol Seeks Out Jundlina
hu: Opol felkeresi Jundlinát

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
hu: Satul melegítsen, Jundlina! A szövőmalom, az aranyszálfonó malom és a póktenyészet elkészült, és máris nekikezdenek a munkának. A takácsok céhe nagyon hálás a támogatásodért, és állni fogjuk szavunkat, rövid időn belül leszállítjuk az első köntöst.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
hu: Ez igazán jó hír, Opol! Gazdaságunk nagyon szépen fejlődik. Most térj meg munkádhoz, Opol, és Satul melegítsen téged és a céhed összes tagját!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
hu: Sidolus felkeresi Jundlinát

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
hu: Satul melegítsen, Jundlina! Gondoltál már arra, hogy bányászhatnánk a környező hegyekből? Fogytán van a kvarcunk és a gyémántunk, melyek az épületekhez kellenek. Ezen kívül hasznát vennénk még a vasnak, az aranynak, és különösen a szénnek. Ha bő forrásra lelnénk ezekből, akkor elkezdhetnénk fegyvereket és szerszámokat készíteni, ami óriási segítség lenne. Természetesen akkor kohókra, fegyver-, páncél- és szerszámkovácsműhelyre is szükségünk lesz. Talán többre is.

en: Jundlina Nods
hu: Jundlina bólint

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
hu: Gondoltam rá, Sidolus! Azt hiszem, itt az ideje. Ez lesz most az elsődleges célunk. Hamarosan felépül az ipar amit kérsz!

en: Loftomor Reports
hu: Loftomor jelent

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! We have completed a toolsmithy and now our toolsmiths will produce new tools in an instant.
hu: Satul melegítsen, Jundlina! Elkészült a szerszámkovács műhelyünk, így a szerszámkovács hamarosan új szerszámokat készít majd nekünk.

en: Jundlina Reminds
hu: Jundlina figyelmeztet

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you as well, Loftomor. That is good news to hear. However please remember that our toolsmiths need to be equipped with a saw. Making tools is an art for us, requiring a precise tool like a saw, not a brutal hammer like for the other tribes.
hu: Satul melegítsen téged is, Loftomor! Ez jó hír. De ne feledd, hogy a szerszámkovácsainknak fűrészre van szükségük. A szerszámkészítés számunkra művészet, amihez pontos szerszámra van szükségünk, nem durva kalapácsra, mint más törzseknek.

en: Jundlina Writes a Letter
hu: Jundlina levelet ír

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
hu: Hírt kaptam, hogy a bányaiparunk beindult. Most, hogy már kovácsoljuk a fegyvereket, levelet küldök Sidolusnak, és értesítem arról, hogy ideje laktanyát építeni, és katonákat kiképezni.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
hu: Ma láttam az első újoncokat az új laktanya előtt gyülekezni. Ha minden rendben megy, akkor hamarosan kiképzést kapnak.

en: Jundlina Summons Sidolus
hu: Jundlina beidézi Sidolust

en: Jundlina is Angry
hu: Jundlina dühös

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
hu: Miket hallok, Sidolus? Az hírlik, hogy a katonáid rosszul viselik magukat és zaklatják a köznépet. Hogy történhet ez? A köz javát kell szolgálniuk, és nem élhetnek vissza az erejükkel. Ez megbocsáthatatlan! Magyarázd meg, ha tudod!

en: Sidolus Seems Contrite
hu: Sidolus bűnbánónak tűnik

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
hu: Egyetértek, és keményen megbüntettem a bajkeverőket. De nagyon nehéz nyugton tartani az embereimet: unatkoznak és nincs mit csinálniuk. Szeretném fokozni a fegyelmüket. Úgy gondolom, a nagyobb rendszeresség lekötné őket, és a feladataikra terelné a figyelmüket. Szükségem lenne ehhez egy kazamatára és egy labirintusra. A tervek készen állnak, de attól tartok, nem lesznek olcsók.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
hu: Nem sajnálom a költségeket és a munkát, ha ezzel kordában tarthatjuk az embereidet. Megkapod az épületeket. De figyelmeztetlek, hogy nem tűrök meg egyetlen kihágást sem: ha még egyszer ilyen történik, téged vonlak felelősségre. Távozz!

en: Jundlina Received a Letter
hu: Jundlina levelet kapott

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
hu: Meghívást kaptam Sidolustól. Holnap lesz a kiképzés első napja az újonnan felépült labirintusban. A kazamata is elkészült, és hamarosan megkezdi működését. Várom a holnapot. Nagyon érdekel, hogyan képzik ki a katonáinkat, és kíváncsi vagyok, vajon az új elfoglaltság visszatartja-e majd őket a civil lakosság zaklatásától.

en: Jundlina Considers the Economy
hu: Jundlina a gazdaságon gondolkozik

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
hu: Az emberek panaszkodnak, hogy zsúfoltak az utcák, és lassú a szállítás. Segítenünk kell az utakon a hordárainknak. Úgy döntöttem, hogy építünk egy ménesgazdaságot, hogy a lovak segítsenek cipelni a nehéz árut.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
hu: A zsúfoltság csökkentésének másik módja, ha raktárakat építünk. Immár miénk a hegy, célszerű lenne a fennsíkon egy raktárat létesíteni, hogy ne kelljen mindent fel- és levinni az emelkedőkön.

en: A Dangerous Discovery
hu: Egy vészjósló felfedezés

en: Jundlina is in Thought
hu: Jundlina elmélkedik

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
hu: Találtunk egy lángokban elpusztult régi épületet. Nagyon aggaszt ez a felfedezés. Ilyen épületet még sosem láttam. Kizárt, hogy olyan atlantiszi építész tervezte volna, akiről valaha is hallottam. Faragása durva, összeszerelése hanyag. Ugyanakkor az építőelemek igen ellenállóak: úgy tűnik, a fát valamilyen különös módon kiégetve készítettek építőanyagot – olyan kemény, akár a kő.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
hu: A következtetések megrémisztenek. Mások is lennének a szigeten? De akkor hol vannak? Tűzzel dolgoznak, hát ők is Satult imádják? Barátok vagy ellenségek? És miért égett le az épület? Háború sújtotta a szigetet? Vagy épp most vívják a háborút rajta?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
hu: Növelnünk kell a haderőnket. Ha ellenségek vannak a szigeten, felkészülten kell várnunk a velük való találkozást. Meg kell erősítenünk a határaink védelmét is.

en: Another Building
hu: Még egy épület

en: Jundlina is Worried
hu: Jundlina aggódik

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
hu: Még egyet találtunk a különös készítésű épületekből, de még mindig nem találkoztunk az építőikkel. Nyilvánvaló, hogy élt korábban a szigeten egy nép, és hogy fel voltak fegyverkezve. Nyomon kell követnem a katonai felkészültségünk állását a hadvezéreimmel. Nem engedem, hogy egy esetleges ellenség felkészületlenül találjon minket.

en: One More Building
hu: Még egy épület

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
hu: És még egy újabb a különös épületekből! Most már tudjuk, hogy a nép, amely ezeket építette, egykor a teljes szigetet uralta. De immár nem félek annyira az esetleges ellenségtől. Ilyen sokat felfedeztünk már a szigetből, és mégsincs más nyoma ennek a régi gazdaságnak. Kezdek megnyugodni, de ezért továbbra is óvatosnak kell maradnunk, amíg folytatjuk e gyönyörű sziget felfedezését. De nyilvánvaló veszély hiányában már egészen otthon érzem magam.

en: The Water is Rising!
hu: Emelkedik a víz!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
hu: Satul óvjon minket! Lutas még mindig a nyomunkban van! Egy felderítő jelentette, hogy az óceán gyorsan emelkedik. Magasabban fekvő területre kell menekülnünk, kitelepíteni mindenkit, és a főhadiszállásról a hegyekbe menekíteni annyi árut, amennyit csak tudunk. Hogy menekülhetnénk meg?

en: A Young Man Approaches
hu: Egy fiatalember közelít

note: TRANSLATORS: Ostur
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Ostur and I construct ships. I have invented a new kind of ship: smaller than those we are used to, but much sturdier. If we build them correctly, I am confident that we can sail a much longer distance with them and maybe escape from Lutas’s influence.
hu: Satul melegítsen, Jundlina! Ostur vagyok, és hajókat építek. Feltaláltam egy újfajta hajót: kisebb, mint amikhez hozzászoktunk, de sokkal erősebb. Ha jól építjük meg őket, biztos vagyok benne, hogy sokkal messzebbre juthatunk velük, és talán elmenekülhetünk Lutas befolyása alól.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
hu: Nincs időnk, Ostur! A víz túl gyorsan emelkedik, és ha a parton építjük a hajókat, még azelőtt a tengerbe vesznek, mielőtt alkalmasak lennének vízre szállni. Attól félek, végünk van!

en: Ostur Seems Confident
hu: Ostur magabiztosnak tűnik

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
hu: Egy barátom egymagában felderítette a szigetet, és mesélt egy nagy tóról a hegy tetején. Azt javaslom, építsük a hajókat azon a tavon, és várjuk meg, amíg a sziget elsüllyed alattunk. Azután elhajózhatunk. Merész terv, de szerintem működhet.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
hu: Vörös hajad a tűzisten jele. Bizalmat adok hát neked, és támogatom a tervedet. Túlélésünk immár a te kezedben van, Ostur.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
hu: Hamar építenünk kell egy házat Osturnak a tó mellett, és deszkát, farönköt, valamint pókfonalat kell szállítanunk neki a hajóépítéshez. Minden mást feledve a hegytetőre kell juttatnunk ezeket az anyagokat, még mielőtt elnyeli a tenger a raktárainkat.

en: Jundlina is Relieved
hu: Jundlina megkönnyebbült

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
hu: Áldott legyen Satul! Ostur, a fiatal hajóács megcsinálta. Három hajónk van – sosem láttam erősebbeket – amelyeken mindannyian elférünk és még áruknak is jut hely. Éppen időben érkezett a mentő ötlet: Lutas hamarosan elnyeli a sziget többi részét is. A víz óráról-órára gyorsabban emelkedik. De most már elmenekülhetünk, és újrakezdhetjük egy még távolabbi vidéken…

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
hu: Hosszú utazásra számítok, de végül meg fogjuk találni Satul földjét. Ezt ígértem az embereimnek. És magamnak is.

en: Congratulations
hu: Gratulálunk!

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
hu: Befejezted ezt a küldetést. Ha szeretnél, játszhatsz még tovább, máskülönben folytasd a következő küldetéssel!

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
hu: Egy épület elveszett!

en: We lost a building to the ocean!
hu: Egy épületünket elnyelte az óceán!
