Widelands - en to nds translation catalogue (148 entries)

en: Ensure the supply of building wares
nds: De Versörgung mit Baukraam sekern

en: Supply Building Wares
nds: Baukraam-Versörgung

en: Supply basic building material for your economy:
nds: Versörg diene Weertskupp mit de wichtigsten Baukraam:

en: Build a quarry
nds: Bau een Flintslagerhuus

en: Build two woodcutter’s houses
nds: Bau twee Boomsaagerhusen

en: Build two forester’s houses
nds: Bau twee Försterhusen

en: Build a sawmill
nds: Bau eene Saagmöhlen

en: Expand your territory and explore
nds: Vergroter dien Gewest un försk ’t ut

en: Expand and Explore
nds: Vergrotern un Utförsken

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
nds: De Insel is baldadig un solang wi nich weten, dat wi hier alleen sünd, düren wi nich entspannen. Försk se ut un nehm se in, blot so könen wi uns vör Gefahren up de Insel un vun Atlantis schütten.

en: Build military sites to expand your territory
nds: Bau Soldateree-Boen, um dien Gewest to vergrotern

en: Establish a solid food production
nds: Seker de Versörgung mit Spiesen

en: Food Production
nds: Spiesen-Versörgung

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
nds: Spiesen sünd leep wichtig för Bargwarken un Övens-Boen för Soldaten. Bau eene gode Versörgung mit Spiesen up, indeem du tominnst eene Buurderee, eene Swartwuddel-Buurderee un eene Möhlen baust. De twee Aarden vun Mehl worden mit Water ut eener Well in eener Backeree to Brood backen, bau also ok eene Backeree un eene Well.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
nds: De annern twee wichtigen Spiesen sünd Rökelfiss un Rökelfleesk. Een Jäger levert rauhes Fleesk. Een Fisker hollt Fisse ut de See un een Fisstüchter kümmert sik daarum, dat de Fisse nich all fisket worden, indeem he welke tücht. Fiss un Fleesk worden in eener Rökelkamer rökelt, bau daar tominnst twee vun.

en: Build a farm and a blackroot farm
nds: Bau eene Buurderee un eene Swartwuddel-Buurderee

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
nds: Bau eene Möhlen, um Maismehl un Swartwuddel-Mehl to produzeren

en: Build a well
nds: Bau eene Well

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
nds: Bau eene Backeree, um Brood ut Maismehl, Swartwuddel-Mehl un Water to backen

en: Build a hunter’s house to get raw meat
nds: Bau een Jaggthuus, um rauhes Fleesk to kriegen

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
nds: Bau een Fiskerhuus am Water, um rauhen Fiss to kriegen

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
nds: Bau een Fisstüchterhuus dicht bi de Fiskerhuus, daarmit de Fisse nich utlopen

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
nds: Bau twee Rökelkamern, um Fiss un Fleesk to rökeln

en: Build a spider farm and a weaving mill
nds: Bau eene Spinnentüchteree un eenen Weevstohl

en: Spidercloth Production
nds: Spinnenstoff-Versörgung

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
nds: De Wevers produzeren Spinnenstoff un Kluften in de Weevstohl. Spinnenstoff word bruukt, um eenige Husen to bauen un Kleer to maken; Soldaten dragen Kluften. De Weevstohl bruukt Goldwulle un Spinnensied as ruge Kraam. Spinnensied word vun de Spinnentüchteree produzeert, un Goldwulle vun de Goldspinneree ut Gold maakt.

en: Build a weaving mill
nds: Bau eene Weevstohl

en: Build a spider farm
nds: Bau eene Spinnentüchteree

en: Build a gold spinning mill
nds: Bau eene Goldspinneree

en: Build industry and mines
nds: Bau eene Bargwarks-Weertskupp

en: Industry and Mines
nds: Bargwarken un anner Weertskupp

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
nds: Iesenkluut, Goldkluut un Köhle worden in de daarna benöögten Bargwarken ofboot. Dat Edelflint-Bargwark söcht na Blinkerflint un Edelstenen – dat sünd dürable Baukraam, de leep selten funnen worden. ’t produzeert een Bült Flint, as ’t daarna söcht.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
nds: De Kluten mutten eerst in eenem Smeltwark smulten worden, ehr man se bruken kann. De baren Metallen worden dann in de Wapensmee, Panzersmee un Warktüügsmee bruukt.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
nds: Bau vun elkeen Aard een Bargwark. Stüür aver eerst Schattsökers tum Barg.

en: Build a smelting works
nds: Bau een Smeltwark

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
nds: Bau eene Panzersmee un eene Wapensmee

en: Build a toolsmithy
nds: Bau eene Warktüügsmee

en: Build a barracks
nds: Bau eene Kasern

en: Recruiting new soldiers
nds: Neje Soldaten anhüren

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
nds: Nu dat wi Wapen smeden könen, könen wi neje Soldaten anhüren. Daarto mutten wi Lütte Dreespitzen un Kluften to de Kasern levern. Lehrwichter komen vun eenem Kraamhuus un kriegen eens vun elkeen daarvun un eene Inföhren tum Fechten, un so worden se Soldaten.

en: Build training sites for soldiers
nds: Bau Övens-Boen för Soldaten

en: Soldier Training Sites
nds: Övens-Boen för Soldaten

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
nds: As all Völker könen de Atlantinger hör Soldaten utbilden: Gefahrelke Gangen lehren Angriff – daar sünd se baldadig in – un Dwaalwegen lehren Utwieken, Gesundheid un Verteidigung. De twee Övens-Boen bruken tum Lehren vun Soldaten de Waren, de vun de Metall-Weertskupp produzeert worden.

en: Build a dungeon and a labyrinth
nds: Bau Gefahrelke Gangen un Dwaalwegen

en: Build a warehouse and a horse farm
nds: Bau een Kraamhuus un eene Peertüchteree

en: Warehouse and Horse Farm
nds: Kraamhuus un Peertüchteree

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
nds: As dien Stratennett groter un kumplizeerter word, sallst du Peer in Deenst stellen, um dienen Lastendragers to helpen. Peer worden in Peertüchtereen mit Water un Mais tücht. Een Kraamhuus helpt ok, dat dien Stratennett nich tosamenbreckt.

en: Build a warehouse
nds: Bau een Kraamhuus

en: Build a horse farm
nds: Bau eene Peertüchteree

en: Build 3 ships to escape from the island
nds: Bau 3 Schippen, um vun de Insel uttorieten

en: Escape From the Island
nds: Flücht vun de Insel

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
nds: ’t gifft am Topp vun de Insel een Meer. Bau dree Schippen in deesem Water un du kannst villicht diene Lüü redden, ehr de Insel kumpleet vun de See verslungen word.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
nds: Bau eene Warft dicht bi de Meer, um Schippen to bauen

en: Proud to the Death
nds: Heersk bit tum Dood

en: Favored by the God
nds: Vum Gott vörtrucken

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
nds: Up de verbargen un verlesen Insel Atlantis hett sik, as de Welt leep jung weer, een stoltes Volk daallaten. Vun de Stamm vun König Ajanthul – de eersten Minsk, de de Seegott Luutas de Macht geven hett, boven Water to amen – un de wiesen Pastoren, well de Verbinnen to Luutas weren, regeert, sünd se groot un kultüürriek worden.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
nds: Deeses Vertellsel passeert unner de Heerskupp vun König Askandor, de 43. Nafolger vun König Ajanthul. He weer en goder König un hett Atlantis mit Klookheid un Vörutkieken regeert. Aver as oller Mann hett he Angst vör’m Starven kregen un begunnen, eene Medizin vör’m Dood to söken, ofschoon de Pastoren hüm daar vör warnt hebben. Se hebben seggt, dat dat ewich Leven blot för Gotten is, un ’t is Minsken verseggt, daarna to söken.

en: Disgraced Before the God
nds: Vörm Gott in Schann

en: The God’s Punishment
nds: De Straaf vum Gott

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
nds: Aver all sach good ut. Blot de Peer hebben sik een bietje komisk benohmen. In de Nacht weren se ganz dördreiht un rappelig. Na körter Tied hett de Peertüchter Skied’ utfunnen, wat löss weer: De See tegen hör Stallen leep immer gauer up.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
nds: De Pastoren hebben leep vööl beedt un dann ok bold utfunnen, waarum dat Water steeg: De Gott Luutas hett keen Vertrauen in de Atlantingers mehr, wiel hör König to driest weer. He wull de Rechten torüggnehmen, wat König Ajanthul un sien Kinners vergünnt wurren. Also hett he se torügg in de See ropen.

en: Uproar and Confusion
nds: Uprohr un Bredullje

en: Emerging Chaos…
nds: Chaos kummt …

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
nds: Vör luter Schuld hett de König sik sülven doodstoken. Sünner Baas hebben de Lüü to de Pastoren kiekt, aver de kunnen ok nich hülpen. De meesten hebben hör Schicksaal annohmen, anner wullten in de Tempel Deerten opfern, um de Gott anners to stimmen. Dat hett aver nix brocht …

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
nds: Jundlin’, de Dochter vun de doden König un hoogste Pastorin vun Luutas, weer de stuurste Pastor. As unbannig völe Gaven nix ännert hebben, weer se seker, dat nix as eene Gaav vun hogen persönelken Weert de Gott besadigen kann. Also opferte se hüm dat, wat se am meesten leevte: hör Mann, de Vader vun hör eenzigst Kind.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
nds: Aver nich mal dat kunn de Gott anners stimmen. Dat Water leep wieder up. Haast dördreiht vör Schuld, Pien un Wut wurr Jundlin’ tur Ketterin: In’t Geheem hett se normaale Lüü sammelt, wat mit de Beslutt vun de Pastoren, de Will vun de Gott antonehmen, nich tofree weren. Tosamen hebben se all de Tempel ofbrannt un een Schipp stohlen, mit de se weg vun Atlantis un Luutas sien Macht flüchtden. De lütte Klottje hett begunnen, to Satuul de Füürgott to beden, Luutas sien slimmster Feind.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
nds: As se Atlantis im Starven un hör Vergangenheid torüggleten, sünd se up eene Söök fahren, um eene Stee to finnen, waar dat Füür se schütt und vör de See wahrt.

en: The Princess’ Memoir
nds: De Königstochter hör Memoorje

en: Jundlina Writes Down Her Memories
nds: Jundlin’ schrievt hör Memoorje up

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
nds: Wi hebben Atlantis verlaten un sünd na Oosten seilt. Am sessten Dag hebben wi de verseggten Seen betreden, sünner vun Atlantis verfolgt to worden of dat Luutas uns’ Schipp verneelt hett. Nu sünd wi achter siener Macht. Eenen Dag daarna hebben wi eene Insel to sehn kregen, wat utsücht, as of daar Bargen up sünd, wat Füür spejen. Dat is, gloov ick, en Teken vun de Füürgott, also sünd wi daar up de Küst lannt.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
nds: Wi hebben in de leste Week twee Wachttoorns up de Bargen dicht bi de Kuntrei, waar wi lannt sünd, baut; un unatürelk eene Halle för uns all. Wi hebben bannig gode Baukeerls bi uns – aver de Husen sünd doch nich so düll as wat wi up Atlantis harren. Ick hoop, dat se de anner Regen överleven. Tominnst warnen uns de Toorns, wenn uns een Schipp vun Atlantis folgt, un wenn Lüü up de Insel leven, sehn wi Angriepers, lang ehr se daar sünd.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
nds: Wi hebben uns up de Insel inricht. De anner Stapp is, se to uns’ Heimaad to maken. Ick gloov, wi mutten eerst maal eene Weertskupp tum Sülvst-Versörgen upbauen un uns’ Kuntrei utförsken. Ick hebb Meesters ropen laten un will hör Raad folgen.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
nds: Loftomoor un Sidoolus kummen an

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
nds: Satuul sall jo twee warmen. Loftomoor, Jo büst de beste Baukeerl vun all Atlantis wesen. Sidoolus, Jo büst een oller Soldat un Kriegsplaner. Ick hebb jo twee to mi ropen laten, darmit jo mi beraadt: Wat mutten wi doon, um deese Insel uns’ neje Heimaad to maken?

en: Loftomor Speaks
nds: Loftomoor spreckt

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
nds: Satuul sall Jo warmen, Jundlin’! De wichtigsten Dingen, um een Dörp to bauen, sünd de Baukraam. Dat gifft hier een paar Bomen, also sallen wi Husen för Boomsaagers bauen un natürelk ok för Försters, daarmit dat alltied genoog Bomen gifft. Ach, un wi düren nich eene Saagmöhlen vergeten, denn de meesten Husen könen nich blot ut Boomstammen baut worden. Grotere Husen bruken ok Flint, aver dat gifft Bülten daarvun im Noordoost; wi bruken nix as een Flintslagerhuus un miene Flintslager fangen stracks an to warken.

en: Sidolus Speaks
nds: Sidoolus spreckt

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
nds: Satuul sall Jo warmen, Jundlin’! Ick segg Jau to all, wat Loftomoor vörslaggt. Wi bruken vööl Baukraam, um uns’ Gewest fix to vergrotern. Ick föhl mi up deeser Insel nich seker, bit wi se kumpleet sehn hebben. Ick hebb bannig völe gode Lüü vun Atlantis mitbrocht. De Soldateree is klaar, wi bruken blot Husen, waar se leven könen.

en: Jundlina is Satisfied
nds: Jundlin’ is tofree

en: Jundlina’s Memoirs
nds: Memoorje vun Jundlina

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
nds: Uns’ Bau-Weertskupp is kumpleet un ick hebb een paar Dagen daarmit verbrocht, uptopassen, dat all Lüü good tosamen warken. Nu gifft dat anner wichtige Dingen. Ick hebb Kojonder, mienen persönelken Kock, to mi ropen laten, um mit siener Hülp een paar Dinge klaar to maken.

en: Colionder Arrives
nds: Kojonder kummt

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
nds: Satuul sall Jo warmen, Jundlin’. Kann ick Jo of de Gott denen?

en: Jundlina Replies
nds: Jundlin’ antwoordt

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
nds: Satuul sall Jo ok warmen, Kojonder. Jau, ick överlegg, of wi uns’ Spiesen-Weertskupp beter tosamenführen könen. Wi sünd bannig langsaam mit de Produzeren vun all Dingen, wiel uns’ Lüü dat wohnt sünd, hör eegen Eten to maken. Wenn wi de Toständigheiten updelen könen, is dat better för uns all, gloov ick. Ick will weten, wat Jo daarvun hollst.

en: Colionder is in Thought
nds: Kojonder denkt na

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
nds: Ahh, ick gloov man, dat is unmögelk, dat to ännern. Dat Torechtmaken un Eten vun uns’ Spiesen is so bannig deep in de Eegenheiten vun uns Atlantingers ankert – dat is eene Fierlikheid, wat wi för uns’ Tofree-Wesen bruken. Dat könen wi nich eenfach vun uns’ Lüü wegnehmen.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
nds: Aver wi könen wull eenen Utgliek daartüsken finnen: För mi is dat Brood-Maken recht stuuv. De Swartwuddels un Mais to Mehl to mahlen un dann Brood daarut to backen is wiedlopig un langwielig; dat könen wi verbetern. Ick tominnst würr dat geern hebben, wenn friskes Brood elkeen Dag to mien Huus brocht word.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
nds: Och, un noch vööl wichtiger: Dat Rökeln vun Fiss un Fleesk, um se schier un good to maken, is schreckelk. Mien Huus is dann alltied vull vun Qualm un stinkt för Weken. Finnst Jo nich ok, dat wi dat in eenem eegen Huus daarför maken könen, waar dat nich slimm is? Ick gloov, deese twee Dingen worden de Lüü annehmen un de Kocktied minnern, sünner dat dat Eten to un-fierlik word.

en: Jundlina Agrees
nds: Jundlin’ stimmt to

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
nds: Diene Woorden sünd wies, Kojonder. Wees dat so.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
nds: Jundlin’ gaht de Berichten dör

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
nds: Uns’ Spiesen-Weertskupp is kumpleet un all Lüü warken good tosamen. Wi begünnen, uns hier as tohuus to föhlen.

en: A Man Comes to Jundlina
nds: Een Mann kummt to Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
nds: Satuul sall Jo warmen, Jundlin’. Mien Naam is Öpoll, un ick bün de eerste Wever vun de Gild. wat Atlantis un Luutas mit Jo verlaten hett. Ick komm mit bannig slechten Narichten: Wi hebben keenen Spinnenstoff mehr. Nich een enkelt Deel is noch in uns’ Kraamhusen över. Kannst Jo de Wevers nich helpen, indeem Jo eenen Weevstohl un eene Spinnentüchteree bauen lettst? De Spinnen produzeren de beste Sied, un wi maken daar de beste Spinnenstoff vun.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
nds: Wi könen daarför ok Kluften für neje Soldaten un Goldene Kluften för de besten Soldaten produzeren. Jo bruukst se vun Nood, wenn Jo neje Soldaten anhüren willst.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
nds: Satuul sall Jo ok warmen, Öpoll. Ick wull de Spinnenstoff nich so bold produzeren, aver ick verstah, dat Jo dat so wichtig finnst. Jo Vörslag klingt good, ick will jo Weevstohl un Spinnentüchteree bauen. Ick bau ok eene Goldspinneree, daarmit de Goldenen Kluften, wat Jo maken willst, dat Gold nich blot im Naam dragen.

en: Opol Seeks Out Jundlina
nds: Öpoll besöökt Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
nds: Satuul sall Jo warmen, Jundlin’! De Weevstohl, Goldspinneree un Spinnentüchteree sünd kumpleet un begünnen jüüst nu to warken. De Wevers sünd bannig dankbaar för dien Unnerstütten und begünnen, as se versprocken hebben, bold de eersten Kluften to produzeren.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
nds: Dat sünd würrelk gode Narichten, Öpoll. Uns’ Weertskupp löppt bannig good. Gah nu torügg to diener Arbeid, Öpoll, un Satuul sall jo un all de anner Wevers warmen!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
nds: Sidoolus besöökt Jundlina

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
nds: Satuul sall Jo warmen, Jundlin’. Hest Jo al överleggt, of wi in de Bargen um uns Mineraale ofboen sallen? Wi hebben bold keen Blinkerflint un Edelstenen för uns’ Husen mehr. Un wi bruken ok mehr Iesen, Gold un vör allem Köhl. Wenn wi eene gode Versörgen för deese Schatten finnen, könen wi begünnen, Wapen un Warktüüg to produzeren, wat uns bannig vööl helpen word. Daarto bruken wi natürelk Smeltwarken, eene Wapensmee, eene Panzersmee un eene Warktüügsmee. Un villicht noch mehr.

en: Jundlina Nods
nds: Jundlin’ nickkoppt

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
nds: Ick hebb daar överleggt, Sidoolus. Un ick finn, dat is de rechte Tied. Wi wullen dat fix so maken. Jo kriggst diene Weertskupp bold!

en: Loftomor Reports
nds: Loftomoor mellt

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! We have completed a toolsmithy and now our toolsmiths will produce new tools in an instant.
nds: Satuul sall Jo warmen, Jundlin’. Wi hebben eene Warktüügsmee beschickt un uns’ Warktüügsmidden worden nu bannig fix nejes Warktüüg produzeren.

en: Jundlina Reminds
nds: Jundlin’ mahnt

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you as well, Loftomor. That is good news to hear. However please remember that our toolsmiths need to be equipped with a saw. Making tools is an art for us, requiring a precise tool like a saw, not a brutal hammer like for the other tribes.
nds: Satuul sall Jo ok warmen, Loftomoor. Dat is eene gode Naricht. Vergeet man bidde nich, dat uns’ Warktüügsmidden mit eener Saag utstaffeert worden mutten. Warktüüg to maken is för uns eene Kunst, för wat man sülk een akkeraates Warktüüg as eene Saag bruukt, un nich eenen rugen Klöpper as anner Völkers.

en: Jundlina Writes a Letter
nds: Jundlin’ schrievt eenen Breev

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
nds: Ick hebb höört, dat uns’ Bargwark-Weertskupp nu warkt. Nu dat wi Wapen smeden, will ick Sidoolus mellen laten, dat ’t Tied is, eene Kasern to bauen un Soldaten antohüren.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
nds: Ick hebb vandag de eersten Lehrwichter sehn, as se vör de neje Kasern stunnen. Se worden wull bold to Soldaten utbildt.

en: Jundlina Summons Sidolus
nds: Jundlin’ röppt Sidoolus heran

en: Jundlina is Angry
nds: Jundlin’ is düll

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
nds: Wat höör ick daar, Sidoolus? Ick hebb höört, dat diene Soldaten sik slecht benehmen und de normaal Lüü schikaneren. Wat sall dat? Se denen to de Best vun uns all un düren hör Macht nich missbruken. Dat is nich tum Vergeven! Verklaar dat, bidde!

en: Sidolus Seems Contrite
nds: Sidoolus sücht daaldrückt ut

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
nds: Ick seh dat ok so un hebb de Stokebranden al hard bestraaft. Aver dat is würrelk nich licht, miene Lüü ruhig to hollen: Se sünd langwielt un hebben nix to doon. Ick will se een bietje öven laten. Wenn se mehr Upgaven kriegen, hebben se daar genoog mit to doon, dat se keen dummes Tüüg mehr maken. Ick bruuk eene Dwaalwegen un een Gefahrelke Gangen för se. Ick hebb de Planen al paraat, aver billig sünd se nich.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
nds: De Kösten un Arbeid sünd nich slimm, wenn dat blot diene Lüü bi Benöhmen hollt. Jo sallst deese Husen kriegen. Aber ick segg di, ick sall keene öveln Soldaten uthollen; wenn so wat noch maal passeert, muttst Jo daarför instahn. Weg.

en: Jundlina Received a Letter
nds: Jundlin’ hett eenen Breev kregen

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
nds: Ick bün vun Sidoolus inladen worden. De eerste Övens-Dag in de neje Dwaalwegen is mörgen. De Gefahrelke Gangen sünd ok kumpleet un begünnt bold to warken. Ick freei mi up mörgen; ick will geern sehn, wo de Soldaten öven, un ick hoop, dat deese nejen Upgaven se ofhollen, uns’ Lüü to schikaneren.

en: Jundlina Considers the Economy
nds: Jundlin’ sinnt över de Weertskupp

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
nds: De Lüü beswaaren sik, dat de Straten to besig sünd un dat Transporteren to langsaam gaht. Wi mutten de Lastendragers up de Straten helpen. Ick will eene Peertüchteree bauen, daarmit de Peers mit de swaren Waren helpen könen.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
nds: Een anner Aard, wo wi de Straten verlichtern könen, is, Kraamhusen to bauen. Wi hebben nu de Bargen, daar könen wi een Kraamhuus up de Bargmeed bauen, daarmit nich all Dingen de Bargsied up un runner brocht worden mutten.

en: A Dangerous Discovery
nds: Eene gefahrelke Entdeckung

en: Jundlina is in Thought
nds: Jundlin’ sinnt

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
nds: Wi hebben een olles Huus funnen, verneelt un vun Füür verbrannt. Ick bün unbannig besörgt. Dat Huus sücht nich ut as elkeen, wat ick jemaals sehn hebb. Dat is wiss nich vun elkeen Atlantisken Baukeerl baut worden, vun well ick jemaals höört hebb. Dat Huus is simpel, dat Tosamenbauen sludderig. Aver de Baukraam is bannig haart: Dat Holt is wull up eene komiske Aard brannt worden, ehr dat tum Bauen bruukt wurr – dat is so haart as Steen.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
nds: Wat dat bedüüdt, maakt mi bang. Gift dat mehr Lüü up de Insel? Waar sünd se dann? Se warken mit Füür, bden se ok to Satuul? Sünd se Freunde of Feinde? Un waarum is dat Huus ofbrannt? Hett dat up deese Insel Krieg geven? Gifft dat hier jüüst nu Krieg?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
nds: Wi mutten uns’ Soldateree verbetern. Wenn dat up de Insel Feinde gifft, mutten wi stark wesen, wenn wi se treffen. Wi sallen ok de Befestigungen an uns’ Grenzen utbauen.

en: Another Building
nds: Noch een Huus

en: Jundlina is Worried
nds: Jundlin’ is besörgt

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
nds: Wi hebben noch een Huus funnen, wat up deese komiske Aard baut is. Wi hebben de Baukeerls immer noch nich to sehn kregen. Aver dat hett openbaar maal eene Klottje up deeser Insel geven, wat openbaar ok Soldateree harr. Ick mutt mit mienen Offizeren över de Tostand vun uns’ Soldateree reden. Een mögelker Feind düür uns nich unklaar finnen.

en: One More Building
nds: Un noch een Huus

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
nds: Un noch eens vun deesen Husen. Wi weten nu, dat de Lüü, well se baut hebben, maal de kumplete Insel kuntrolleert hebben. Aver ick bün nich mehr bang vör mögelken Feinden. Wi hebben al so vööl vun de Insel sehn un dat gifft keene Spoor vun deeser ollen Weertskupp. Ick bün verlichtert, aber natürelk mutten wir immer noch uppassen, as wi deese moje Insel wieder utförsken. Aver sünner grote Gefahren föhl ick mi hier al as tohuus.

en: The Water is Rising!
nds: Dat Water löppt up!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
nds: Satuul sall uns retten! Luutas versöcht immer noch, uns to halen. Een Bespejer hett mi seggt, dat de See fix uplöppt. Wi mutten in de Bargen gahn un all Lüü, un ok so völe Waren ut de Raadhuus as mögelk, mitnöhmen. Aver wo könen wi dann flüchten?

en: A Young Man Approaches
nds: Een junger Mann kummt

note: TRANSLATORS: Ostur
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Ostur and I construct ships. I have invented a new kind of ship: smaller than those we are used to, but much sturdier. If we build them correctly, I am confident that we can sail a much longer distance with them and maybe escape from Lutas’s influence.
nds: Satuul sall Jo warmen, Jundlin’. Mien Naam is Ostuur un ick bau Schippen. Ick hebb eene neje Aard vun Schipp utdacht: Lütter as de Schippen, wat wi sünst bruken, aver faster. Wenn wi se good bauen, könen wi wiss eene vööl grotere Streck daarmit seilen un villicht vun Luutas sien Macht utnaihen.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
nds: Ostuur, wi hebben keene Tied. Dat Water löppt bannig fix up, un wenn wi de Schippen bi de Küst bauen, worden se in de See unnergahn ehr se swemmen könen. Ick gloov, wi sünd verdoomt!

en: Ostur Seems Confident
nds: Ostuur sücht getroost ut

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
nds: Een Fründ vun mi hett de Insel sülvst utförsket un mi vun eenem groten Meer vertellt, wat hoog in de Bargen liggt. Ick slaag vör, dat wi de Schippen in deesem Meer bauen un wachten, bit de Insel unnergahn is. Dann könen wi wegseilen. Dat is een driester Plaan, aver ick gloov, dat word so gahn.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
nds: Dien rodes Haar is een Teken vun de Füür-Gott. Ick will Jo trauen un dienen Plaan unnerstütten. Uns’ Överleven liggt nu in dienen Hannen, Ostuur.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
nds: Nu fix, wi bruken för Ostuur een Huus tegen de Meer, un wi bruken Planken, Boomstammen un Spinnenstoff, um Schippen to bauen. Vergeet all anner Dingen, wi bruken deese Waren hoog in de Bargen ehr uns’ Kraamhusen all in dee See verswunnen sünd.

en: Jundlina is Relieved
nds: Jundlin’ is verlichtert

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
nds: Satuul wees Pries! Ostuur, de Schippebauer, hett ’t daankregen. Wi hebben dree Schippen – un ick hebb nie hardere sehn – wat jüüst groot genoog sünd, um uns all to dragen. Un dat weer jüüst bi Tied: Luutas word nu bold de Insel kumpleet versluken, dat Water löppt alltied fixer up. Aver wi könen nu utnaihen un in eenem anner Land, wied weg, neei begünnen …

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
nds: De Fahrt word wull lang, aver am Enn worden wi dat Land vun Satuul finnen. Dat hebb ick mienen Lüü versprocken. Un mi sülvst.

en: Congratulations
nds: Glückwunsk

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
nds: Du hest deese Rutfödderung ofsloten. Wenn du willst, kannst du wiederspölen, anners de token Rutfödderung anfangen.

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
nds: Huus verloren!

en: We lost a building to the ocean!
nds: Wi hebben een Huus an de See verloren!
