Widelands - en to hr translation catalogue (13 entries)

en: Expand and Explore
hr: Proširi se i istražuj

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
hr: Otok je ogroman i sve dok nismo sigurni da smo ovdje sami, ne možemo se opustiti. Istražite i osvojite ga, to je jedini način da se zaštitimo od prijetnji na otoku i od Atlantide.

en: Build military sites to expand your territory
hr: Izgradite vojne lokacije kako biste proširili svoj teritorij

en: Establish a solid food production
hr: Uspostavi jaku proizvodnju hrane

en: Food Production
hr: Proizvodnja hrane

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
hr: Hrana je vrlo važna za rudare i trening vojske. Uspostavite dobro funkcionirajuću proizvodnju hrane izgradnjom barem jedne farme, jedne farme crnog korijena i mlina. Dvije vrste brašna zajedno s vodom iz bunara bit će promješane i pečene u kruh u pekari, stoga izgradite i pekaru i bunar.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
hr: Druge dvije važne vrste hrane su dimljena riba i dimljeno meso. Sirovo meso dostavlja lovac. Ribar iz mora izvlači ribu dok ribogojitelj osigurava da jato riba ne izumre uzgojem riba. Dimljenje se odvija u pušnici, trebat će vam barem dvije pušnice.

en: Build a farm and a blackroot farm
hr: Izgradite farmu i farmu crnog korijena.

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
hr: Sagradi dvije pušnice kako bi mogao dimiti ribu i meso

en: Build industry and mines
hr: Sagradi tvornicu i rudnike

en: Build 3 ships to escape from the island
hr: Sagradi 3 broda kako bi pobjegao s otoka

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
hr: Tvoje riječi mudro zvuče, Colionde. Neka tako bude.

en: Congratulations
hr: Čestitam
