Widelands - en to id translation catalogue (131 entries)

en: Ensure the supply of building wares
id: Pastikan suplai barang bangunan

en: Supply Building Wares
id: Suplai persediaan barang bangunan

en: Supply basic building material for your economy:
id: Suplai bahan bangunan dasar untuk ekonomi anda:

en: Build a quarry
id: Bangun sebuah tambang

en: Build two woodcutter’s houses
id: Bangun dua rumah penebang kayu

en: Build two forester’s houses
id: Bangun dua rumah penanam pohon

en: Build a sawmill
id: Bangun sebuah penggergajian

en: Expand your territory and explore
id: Memperluas wilayah anda dan jelajahi

en: Expand and Explore
id: Memperluas dan jelajahi

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
id: Pulau ini sangatlah besar dan selama kita tidak yakin bahwa kita sendirian, kita tidak bisa bersantai. Jelajahi dan taklukkan, ini adalah satu-satunya cara untuk melindungi kita dari ancaman di pulau dan dari Atlantis.

en: Build military sites to expand your territory
id: Bangun tempat militer untuk memperluas wilayah anda

en: Establish a solid food production
id: Mendirikan produksi makanan padat

en: Food Production
id: Produksi Makanan

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
id: Makanan sangat penting untuk tambang dan area pelatihan militer. Mendirikan lingkungan makanan yang berfungsi dengan baik dengan membangun setidaknya satu pertanian, satu pertanian blackroot dan sebuah penggilingan. Dua jenis tepung bersama dengan air dari sumur akan dipanggang menjadi roti di toko roti, jadi buatlah sebuah toko roti dan juga sebuah sumur.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
id: Dua hal lain yang penting dari persediaan makanan adalah ikan bakar dan daging bakar. Daging mentah didapat dari pemburu. Seorang nelayan menjala ikan dari lautan sementara pembudidaya ikan memastikan sekelompok spesies ikan tidak punah dengan membiakkannya lagi. Untuk membakar atau memanggang, kamu dapat melakukannya dengan pemanggang, setidaknya kamu memerlukan dua pemanggang.

en: Build a farm and a blackroot farm
id: Bangun sebuah pertanian dan pertanian blackroot.

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
id: Bangun sebuah penggilingan untuk membuat tepung jagung dan tepung blackroot.

en: Build a well
id: Bangun sebuah sumur air

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
id: Bangun sebuah toko roti untuk memanggang roti dari tepung jagung, tepung blackroot dan air

en: Build a hunter’s house to get raw meat
id: Bangun sebuah rumah pemburu untuk mendapatkan daging mentah

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
id: Bangun sebuah rumah nelayan dekat dengan air untuk mendapatkan ikan mentah

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
id: Bangun sebuah rumah pemulia ikan dekat dengan nelayan untuk memastikan ikan-ikan tidak mati menghilang

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
id: Bangun dua tempat pengasapan untuk mengasap daging dan ikan mentah

en: Build a spider farm and a weaving mill
id: Bangun sebuah peternakan laba-laba dan sebuah pabrik tenun

en: Spidercloth Production
id: Produksi Kain laba-laba

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
id: Seorang penenun menghasilkan kain laba-laba dan tabard di pabrik tenun. Kain laba-laba dibutuhkan untuk konstruksi beberapa bangunan dan pakaian, sedangkan tabard adalah seragam tentara. Pabrik tenun membutuhkan benang emas dan sutra laba-laba sebagai bahan baku. Sutra laba-laba diproduksi oleh peternakan laba-laba, sedangkan benang emas diproduksi oleh pabrik pemintalan emas dari emas.

en: Build a weaving mill
id: Bangun sebuah pabrik tenun

en: Build a spider farm
id: Bangun sebuah peternakan laba-laba

en: Build a gold spinning mill
id: Bangun sebuah pabrik pemintalan emas

en: Build industry and mines
id: Bangun industri dan pertambangan

en: Industry and Mines
id: Industri dan Pertambangan

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
id: Bijih besi, bijih emas dan bijih batubara ditambang di masing-masing tambang. Pertambangan kristal akan menggali untuk kuartz dan berlian – semua itu adalah benda berharga dan sangat jarang ditemukan. itu akan menghasilkan banyak granit saat mencari mereka.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
id: Bijih harus dilebur pada peleburan sebelum dapat digunakan. Bahan-bahan halus kemudian digunakan dalam bengkel senjata, bengkel armor dan bengkel alat.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
id: Bangun sebuah tambang dengan berbagai tipe. pastikan untuk mengirim ahli geologi ke gunung pertama.

en: Build a smelting works
id: Bangun sebuah tempat peleburan

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
id: Bangun sebuah bengkel armor dan bengkel senjata

en: Build a toolsmithy
id: Bangun sebuah bengkel alat

en: Build a barracks
id: Bangun sebuah barak

en: Recruiting new soldiers
id: Merekrut tentara baru

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
id: Sekarang senjata sedang dipalsukan, prajurit baru dapat direkrut. Untuk ini, kita harus membutuhkan trisula ringan dan tabard ke barak. Rekrut akan tiba dari gudang dan menerima masing-masing dan beberapa pelatihan dasar untuk menjadi seorang prajurit.

en: Build training sites for soldiers
id: Bangun tempat pelatihan untuk para prajurit

en: Soldier Training Sites
id: Tempat Pelatihan Prajurit

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
id: Seperti semua suku lainnya, Suku Atlantean juga bisa melatih para tentara: ruang bawah tanah melatik menyerang – atribut utama dari atlantean – dan labirin melatih penghindaran, kesehatan dan pertahanan. Barang yang diproduksi oleh industri digunakan untuk melatih prajurit yang lebih baik di dua tempat pelatihan.

en: Build a dungeon and a labyrinth
id: Bangun sebuah ruang bawah tanah dan labirin

en: Build a warehouse and a horse farm
id: bangun sebuah gudang dan peternakan kuda

en: Warehouse and Horse Farm
id: Gudang dan Peternakan Kuda

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
id: Karena jaringan jalan anda menjadi lebih panjang dan lebih rumit, anda harus mempekerjakan kuda untuk membantu operator anda. Kuda dikembangbiakkan di peternakan kuda menggunakan air dan jagung. Gudang juga membantu untuk memastikan bahwa sistem transportasi anda tidak runtuh.

en: Build a warehouse
id: Bangun sebuah gudang

en: Build a horse farm
id: Bangun peternakan kuda

en: Build 3 ships to escape from the island
id: Bangun 3 kapal untuk kabur dari pulau

en: Escape From the Island
id: Kabur Dari Pulau

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
id: Disitu ada sebuah danau diatas dari pulau. Bangun tiga kapal di air ini dan anda akan bisa untuk menyelamatkan rakyat anda sebelum pulau ini dilahap sepenuhnya oleh lautan

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
id: Bangun tempat pembuatan kapal dekat dengan danau untuk memulai membangun kapal

en: Proud to the Death
id: Bangga dengan kematian

en: Favored by the God
id: Disukai oleh tuhan

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
id: Di pulau Atlantis yang tersembunyi dan hilang, sebuah suku yang bangga menetap sejak dunia masih sangat muda. Diperintah oleh garis keturunan Raja Ajanthul – manusia pertama yang diberdayakan oleh dewa laut Lutas untuk bernapas diatas permukaan laut. dan pendeta yang bijaksana, yang menyediakan tautan ke Lutas – mereka makmur dan menjadi beradab.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
id: Cerita ini terjadi pada masa pemerintahan Raja Askandor, penerus ke 43 Raja Ajanthul. Dia adalah raja yang baik, memerintah Atlantis dengan bijaksana dan pandangan jauh ke depan. Namun seiring bertambahnya usia, dia menjadi takut akan kematian dan mulai mencari obat untuk kematian meskipun kebanyakan pendeta memperingatkannya untuk tidak melakukannya. beberapa mengatakan bahwa hidup tanpa akhir hanya untuk para dewa dan untuk mencarinya dilarang.

en: Disgraced Before the God
id: Aib di hadapan tuhan

en: The God’s Punishment
id: Hukuman Tuhan

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
id: Tapi semua tampak baik-baik saja. Hanya kuda-kuda yang merasakan sesuatu yang salah. Saat malam hari, mereka menjadi gila dan penuh ketakutan. Tidak lama kemudian peternak kuda Xydra menemukan apa yang salah dengan mereka: permukaan laut di depan kandang kuda mereka naik dengan kecepatan yang semakin meningkat.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
id: Para pendeta mundur ke meditasi dan alasan kenaikan air segera ditemukan: Dewa Lutas kehilangan kepercayaan pada Atlantean karena keberanian raja kita. Dia memutuskan untuk menarik hak yang diberikan kepada Raja Ajanthul dan anak-anaknya. Dan juga, dia memanggil kembali di bawah laut lagi

en: Uproar and Confusion
id: Keributan dan Kebingungan

en: Emerging Chaos…
id: Kekacauan Muncul...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
id: Karena merasa bersalah, raja melakukan bunuh diri. Tanpa raja, orang-orang beralih ke pendeta, tetapi mereka tidak memiliki bantuan substansial untuk ditawarkan. Sebagian besar menerima nasib mereka sementara yang lain mencoba mengubah pikiran dewa dengan mempersembahkan hewan di pelipisnya. tapi tidak berhasil...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
id: Jundlina, putri almarhum raja dan pendeta tertinggi dewa adalah pendeta yang paling gigih. Karena pelanggaran yang tak terhitung jumlahnya tidak mengubah situasi, dia meyakinkan dirinya sendiri untuk menenangkan dewa, tawaran nilai pribadi yang besar dibutuhkan. Jadi dia menawarkan kepadanya yang paling dicintainya: suaminya, ayah dari satu-satunya anak.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
id: Tetapi bahkan ini tidak mengubah pikiran dewa. Air terus naik. Hampir didorong gila oleh rasa bersalah, sakit dan amarah, Jundlina menjadi sesat: diam-diam,dia mengumpulkan orang-orang dari rakyat jelata yang tidak sejalan dengan keputusan pendeta untuk menerima kehendak tuhan. Bersama mereka, dia membakar kuil dan mencuri kapal untuk melarikan diri dari pengaruh dewa atas Atlantis. Kelompok kecil ini mulai berdoa ke Satul, dewa api dan musuh bebuyutan Lutas.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
id: Meninggalkan Atlantis yang sekarat dan masa lalu mereka, mereka memulai pencarian untuk menemukan tempat yang terlindungi oleh api dan terlindungi dari lautan.

en: The Princess’ Memoir
id: Memoar Sang Putri

en: Jundlina Writes Down Her Memories
id: Jundlina Menuliskan Kenangannya

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
id: Kita meninggalkan Atlantis dan berlayar ke timur. Kita memasuki laut terlarang di hari ke-enam tanpa memperhatikan para pengejar dari Atlantis dan tanpa Lutas berniat menghancurkan kapal kita. Sekarang, kita berada jauh dari pantauan. Sehari kemudian, kita bersinggah di sebuah pulau yang terlihat ada satu api yang berada di gunung. Saya anggap ini tanda dari tuhan api dan kita mendarat di pesisirnya.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
id: Kita menghabiskan minggu terakhir membangun menara pengawas di gunung-gunung dekat dengan area mendarat kita; dan, tentunya, aula untuk kita semua. Kita mempunyai konstruktor yang sangat berbakat – masih, bangunan tidak cocok dengan seni yang kita punya di Atlantis. Saya harap mereka bisa berdiri tegak dengan hujan selanjutnya. Kurang lebih, menara ini memperingatkan kita jika ada sebuah perahu dari Atlantis yang mengikuti kita dan jika pulaunya sudah tinggali, kita akan melihat penyerang jauh sebelum mereka tiba.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
id: Kita telah mendirikan kita semua di pulau ini. Langkah selanjutnya adalah membuat ini rumah. Saya rasa kita perlu mendirikan ekonomi berkelanjutan dan untuk menjelajah lingkungan kita. Saya akan memanggil spesialis dan akan mengikuti saran mereka.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
id: Loftomor dan Sidolus Datang

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
id: Semoga Satul menghangatkan kamu berdua. Loftomor, kamu telah menjadi arsitek terkenal di pulau ini. Sidolus, kamu adalah seorang pejuang dan ahli strategi yang berpengalaman. Saya telah memanggilmu sebelum mencari nasihatmu: apa yang diperlukan untuk membuat ini rumah baru kita?

en: Loftomor Speaks
id: Loftomor Berbicara

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
id: Semoga Satul menghangatkanmu, Jundlina! Sesuatu yang paling penting dalam membangun pemukiman adalah bahan-bahan bangunan. Ada beberapa pohon disini, Jadi kita perlu membangun rumah untuk penebang kayu dan juga untuk , jadi kita tidak akan kehabisan pohon. Oh, dan kita jangan melupakan penggergajian, sebab kebanyakan bangunan tidak bisa dibuat dari kayu sendirian. Bangunan yang kuat juga membutuhkan granit, tetapi ada banyak ke timur laut sini; kita hanya butuh untuk membangun sebuah tambang dan tukang batuku akan pergi untuk bekerja dengan segera.

en: Sidolus Speaks
id: Sidolus Berbicara

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
id: Semoga Satul menghangatkanmu, Jundlina! Saya setuju dengan apa yang Loftomor mengusulkan. Kita butuh suplai yang terjamin bagi bahan-bahan bangunan untuk kita harus memperluas wilayah kita secepatnya. Saya tidak akan merasa aman di pulau ini selama kita tidak melihat semua pantainya. Saya membawa banyak orang ahli dari Atlantis. Kekuatan militer tersedia. Kita hanya butuh beberapa rumah untuk tinggal.

en: Jundlina is Satisfied
id: Jundlina sudah puas.

en: Jundlina’s Memoirs
id: Memoar Jundlina

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
id: Infrastruktur bangunan kita sudah selesai dan saya menghabiskan beberapa waktu meyakinkan agar semua orang bekerja sama. Sekarang, ada masalah mendesak lainnya. saya memanggil Colionder, juru masak saya, belakang saya untuk mendapatkan bantuan dia dengan merapikan beberapa suatu

en: Colionder Arrives
id: Colionder Datang

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
id: Semoga Satul menghangatkanmu, Jundlina!. Bisakah saya menjadi melayani apa saja untukmu atau tuhan?

en: Jundlina Replies
id: Jundlina Membalas

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
id: Semoga Satul menghangatkanmu juga, Colionder. Ya, aku bertanya-tanya jika adakah cara supaya kita bisa sentralisasi produksi makanan kita.Kita kehilangan banyak produktivitas karena rakyat kita sudah terbiasa untuk membuat makanan mereka sendiri. Saya merasa jika kita bisa memisahkan tanggung jawab, itu akan lebih baik untuk kita semua. Saya ingin pikiranmu untuk ini.

en: Colionder is in Thought
id: Colionder Berpikir

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
id: Ahh, tapi saya pikir ini sangat mustahil untuk berubah. Persiapan dan memakan makanan adalah sesuatu yang tertanam dalam diri kita Atlantean – Ini sebuah upacara yang kita butuhkan untuk kita baik-baik saja. Jadi saya kira kita tidak bisa mengambil ini jauh semuanya dari individual.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
id: Tapi kita mungkin mencari kompromi di antara: untukku, membuat roti adlah tugas yang merepotkan; Saya merasa pendekatan yang lebih industri akan membantu disini. Saya untuk ini akan menyenangkan untuk mempunyai roti segar diantarkan kerumahku setiap hari.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
id: Oooh dan yang sangat penting: pengasapan ikan dan daging untuk membersihkan mereka dan menambah rasa mereka sangatlah mengerikan. Rumah saya sudah penuh asap dan bau untuk minggu setelahnya. Tidakkah kau berpikir bahwa ini bisa diselesaikan di bangunan khusus yang dimana efek samping tidak dipedulikan? Saya pikir dua sesuatu itu akan diterima oleh rakyat dan akan mengurangi waktu masak tanpa menghilangkan ritual.

en: Jundlina Agrees
id: Jundlina Setuju

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
id: Kata-katamu terdengar bijak bagiku, Coliondor, Lalu jadikanlah itu.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
id: Jundlina sedang Meninjau Laporan-Laporan

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
id: Sepertinya produksi makanan kita telah selesai dan semua orang bekerja sama dengan baik. Ini sudah mulai seperti rumah disini.

en: A Man Comes to Jundlina
id: Seseorang Datang ke Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
id: Semoga Satul memberkahimu, Jundlina. Perkenalkan, nama ku Opol, dan aku adalah seorang penenun paling handal di kelompok Pelarian Atlantis dan Lutas bersamamu. Aku datang dengan kabar buruk, kita tidak lagi punya tenunan jaring laba-laba. Tak sehelaipun tersisa di gudang. Tidak bisakah kamu membantu para penenun dengan mengatur pembangunan pabrik tenun dan peternakan laba-laba? Laba-laba menghasilkan sutra terbaik dan kita akan menghasilkan kain tenun terbaik!

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
id: Kami juga menawarkan produksi mantel untuk prajurit muda dan mantel emas untuk perwira untukmu sebagai imbalannya. Kamu pasti akan membutuhkannya segera setelah kamu mengangkat prajurit baru.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
id: Semoga Satul memberkahimu juga, Opol. Sebenarnya, Aku ingin menunda produksi tenun laba-laba dahulu, tapi Aku mengerti keadaan mendesakmu. Aku rasa saranmu juga masuk akal, kalau begitu Aku akan membangunkanmu pabrik tenun dan peternakan laba-laba. Aku juga akan membangun pabrik pemintalan emas sehingga mantel emas yang kamu buat bukan hanya sekadar nama.

en: Opol Seeks Out Jundlina
id: Opol Mencari Di Mana Jundlina Berada

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
id: Semoga Satul memberkahimu, Jundlina! Pabrik tenun, pabrik pemintalan emas, dan peternakan laba-laba sudah selesai dibangun dan akan segera beroperasi. Para penenun sangat berterima kasih atas dukunganmu dan aku akan memegang janjiku. Aku akan mengirimkan mantel pertama sesegera mungkin.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
id: Ini berita bagus, Opol! Perekonomian kita terus berkembang. Kembalilah bekerja, Opol. Semoga Satul memberkahimu dan seluruh orang juga!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
id: Sidolus Mencari Jundlina

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
id: Semoga Satul memberkahimu, Jundlina. Sudahkan kamu mempertimbangkan kegiatan penambangan sumber daya di pegunungan sekitar kita? Perlahan-lahan kita mulai kehabisan cadangan batu kuarsa dan berlian untuk bangunan-bangunan. Terlebih lagi, kita harus menggunakan lebih banyak besi, emas, dan khususnya batu bara. Jika kita bisa menemukan pasokan komoditas cukup banyak, kita dapat mulai memproduksi senjata dan perkakas; ini akan sangat membantu. Tentu saja, kita juga memerlukan pabrik peleburan, bengkel senjata, bengkel baju zirah, dan bengkel perkakas. Atau justru lebih banyak lagi.

en: Jundlina Nods
id: Jundlina Mengangguk

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
id: Aku sudah mempertimbangkan ini, Sidolus. Aku fikir ini hanya perihal waktu. Kita akan mengutamakan hal ini mulai sekarang. Segera, kamu akan mendapatkan bagian industrimu!

en: Loftomor Reports
id: Loftomor Melapor

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! We have completed a toolsmithy and now our toolsmiths will produce new tools in an instant.
id: Semoga Satul memberkahimu, Jundlina! Kita telah menyelesaikan bengkel perkakas dan sekarang bengkel perkakas milik kita akan segera menghasilkan perkakas baru dalam sekejap.

en: Jundlina Reminds
id: Jundline Mengingat

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you as well, Loftomor. That is good news to hear. However please remember that our toolsmiths need to be equipped with a saw. Making tools is an art for us, requiring a precise tool like a saw, not a brutal hammer like for the other tribes.
id: Semoga Satul memberkahimu, Loftomor. Itu kabar baik. Bagaimanapun tolong selalu diingat bahwa bengkel perkakas kita perlu gergaji. Membuat perkakas adalah seni bagi kita. seorang pengrajin memerlukan ketelitian dan kecermatan. Ia memerlukan peralatan seperti gergaji, bukan palu ganas seperti suku lain.

en: Jundlina Writes a Letter
id: Jundlina Menuliskan Sepucuk Surat

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
id: Aku pernah mendengar bahwa industri penambangan milik kita sudah mulai bekerja. Sekarang kita sudah mulai menempa senjata. Aku akan mengirimkan sepucuk surat kepada Sidolus memberitahunya bahwa saat ini adalah waktu untuk membangun barak dan mulai mengangkat prajurit.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
id: Hari ini, Aku melihat para calon prajurit baru berkumpul di depan barak yang baru. Jika semuanya berjalan lancar, Mereka akan segera mendapat pelatihannya segera.

en: Jundlina Summons Sidolus
id: Jundlina Memanggil Sidolus

en: Jundlina is Angry
id: Jundlina Marah

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
id: Apa ini yang aku dengar, Wahai Sidolus? Aku mendengar bahwa prajuritmu berprilaku buruk dan mulai menindas rakyat jelata. Apa maksudnya ini, hah? Mereka seharusnya memberikan pelayanan yang baik dan tidak seharusnya menyalahgunakan kekuasaan. Ini tidak lagi bisa dimaafkan! Jelaskan ini, atau Kamu hanya bungkam?

en: Sidolus Seems Contrite
id: Sidolus Tampak Menyesal

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
id: Aku setuju denganmu dan Aku sudah menghukum para pembuat onar itu. Tapi, benar-benar sulit untuk membuat mereka tetap diam: Mereka bosan dan tidak tahu harus melakukan apa. Aku ingin memperketat waktu latihan mereka. Aku fikir lebih banyak rutinitas akan membuat mereka sibuk dan fokus pada tugas mereka. Aku butuh penjara bawah tanah dan juga labirin. Aku sudah punya rencananya, tapi aku rasa itu tidak murah.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
id: Aku tidak takut dengan biaya ataupun tenaga selama ini nantinya dapat membuat orang-orangmu tetap berada dijalannya. Kamu akan mendapatkan bangunan-bangunan itu. Tapi ingat! Aku tidak akan memberi keringanan pada setiap prajurit yang berani melanggar; jika hal yang sama terjadi lagi, Aku akan membuatmu bertanggungjawab untuknya. Pergi.

en: Jundlina Received a Letter
id: Jundlina Menerima Sepucuk Surat

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
id: Aku menerima undangan dari Sidolus. Di Hari pertama pelatihan di labirin yang baru saja selesai dibangun, esok hari. Penjara bawah tanah juga sudah rampung dan akan dibuka segera. Aku menantikannya; Aku sangat tertarik perihal bagaimana para prajurit kita dilatih, dan Aku membayangkan apakah benar jika kesibukan ini akan menjaga para prajurit dari menindas rakyat jelata?

en: Jundlina Considers the Economy
id: Jundlina Mempertimbangkan Bidang Perekonomian

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
id: Masyarakat mengeluh mengenai jalan-jalan yang mulai sesak dan transportasi yang lamban. Kita perlu mencari jalan keluarnya. Aku memutuskan untuk membangun peternakan kuda jadi kuda-kuda ini dapat membantu mengangkut barang-barang berat.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
id: Cara lainnya untuk meringankan kesesakan di jalan adalah dengan membangun gudang. Kita sudah mengklaim bagian gunung sekarang, sepertinya ide yang bagus untuk membangun gudang di daerah yang tinggi. Sehingga pengangkutan tidak lagi harus naik-turun lereng.

en: A Dangerous Discovery
id: Penemuan Yang Berbahaya

en: Jundlina is in Thought
id: Jundlina Sedang Berfikir

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
id: Kita menemukan bangunan tua, sudah hancur, dan hangus terbakar. Aku sangat khawatir melihat penemuan ini. Bangunan itu tidak seperti bangunan apapun yang pernah Aku lihat. Ini jelas bukan dirancang oleh perancang bangunan dari Atlantis. Bangunan itu tidak indah, juga berantakkan. Tapi bahan bangunannya sangat kokoh dan abadi: Kayu yang digunakan sepertinya dibakar lebih dulu sebelum digunakan sebagai bahan bangunan – Itu keras, bagai batu.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
id: kaitannya membuat Aku ketakutan. Apakah ada orang lain di pulau ini? Kemana mereka semua? Mereka berkaitan dengan api, apa mereka juga menyembah Satul? Apakah mereka berkawan ataukah justru lawan? Dan apa yang membuat bangunan itu terbakar? Apa pulau ini pernah menjadi saksi bisu peperangan? Apakah saat ini sedang berlangsung perang?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
id: Kita harus meningkatkan kemampuan pertahanan kita. Apabila benar ada musuh di pulau ini, kita harus bersiap jika nanti kita bertemu dengan mereka. Kita juga harus menegakkan benteng perbatasan kita.

en: Another Building
id: Bangunan Lain

en: Jundlina is Worried
id: Jundlina Semakin Khawatir

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
id: Lagi-lagi kita menemukan bangunan yang tampak asing ini. Kita sama sekali belum melihat siapa yang membangunnya. Tapi yang jelas sudah ada komunitas yang tinggal di pulau ini sebelumnya dan tentu saja mereka dimiliterisasi. Aku sudah memeriksa status pertahanan kita dengan para jenderal. Aku tidak mau mereka menemui kita dalam keadaan tanpa persiapan.

en: One More Building
id: Satu Bangunan Lagi
