Widelands - en to sv translation catalogue (147 entries)

en: Ensure the supply of building wares
sv: Säkerställ tillgång till byggnadsmaterial

en: Supply Building Wares
sv: Förse med byggnadsmaterial

en: Supply basic building material for your economy:
sv: Förse med grundläggande byggnadsmaterial för din ekonomi:

en: Build a quarry
sv: Bygg ett stenbrott

en: Build two woodcutter’s houses
sv: Bygg två skogshuggarstugor

en: Build two forester’s houses
sv: Bygg två skogsvaktarstugor

en: Build a sawmill
sv: Bygg ett sågverk

en: Expand your territory and explore
sv: Utöka ditt territorium och utforska

en: Expand and Explore
sv: Utöka och utforska

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
sv: Ön är enorm, och så länge vi inte är säkra på att vi är ensamma här kan vi inte slappna av. Utforska och erövra den, det är det enda sättet att skydda oss från hot från ön och från Atlantis.

en: Build military sites to expand your territory
sv: Bygg militärbyggnader för att utöka ditt territorium

en: Establish a solid food production
sv: Säkerställ en stabil matproduktion

en: Food Production
sv: Matproduktion

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
sv: Mat är mycket viktigt för gruvor och militära träningsområden. Etablera en väl fungerande matmiljö genom att bygga minst en majsodling, en svartrotsodling, och en kvarn. De båda sorterna av mjöl tillsammans med vatten från en brunn bakas till bröd i ett bageri, så bygg även ett bageri och en brunn.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
sv: De andra två viktiga matvarorna är rökt fisk och rökt kött. Rått kött levereras av en jägare. En fiskare får fisken ur vattnet medan en fiskodlare ser till att fiskstimmen inte utrotas genom att odla fler fiskar. Se till att alltid ha fisk över, annars kommer inte fiskodlaren kunna odla nya. Rökningen sker i ett rökeri, och du behöver minst två av dem.

en: Build a farm and a blackroot farm
sv: Bygg en majsodling och en svartrotsodling

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
sv: Bygg en kvarn för att göra majsmjöl och svartrotsmjöl

en: Build a well
sv: Bygg en brunn

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
sv: Bygg ett bageri för att baka bröd av majsmjöl, svartrotsmjöl och vatten

en: Build a hunter’s house to get raw meat
sv: Bygg en jaktstuga för att få rått kött

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
sv: Bygg en fiskestuga nära vattnet för att få rå fisk

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
sv: Bygg en fiskodling nära fiskaren för att se till att fisken inte utrotas

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
sv: Bygg två rökerier för att röka rått kött och rå fisk

en: Build a spider farm and a weaving mill
sv: Bygg en spindelodling och ett väveri

en: Spidercloth Production
sv: Spindeltygproduktion

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
sv: Vävarna producerar spindeltyg och vapenrockar i väveriet. Spindeltyg behövs för tillverkning av vissa byggnader och kläder, medan vapenrockar är soldaternas uniformer. Väveriet behöver guldtråd och spindeltråd som råmaterial. Spindeltråd produceras i spindelodlingen medan guldtråd produceras av guld i guldtrådsfabriken.

en: Build a weaving mill
sv: Bygg ett väveri

en: Build a spider farm
sv: Bygg en spindelodling

en: Build a gold spinning mill
sv: Bygg en guldtrådsfabrik

en: Build industry and mines
sv: Bygg industri och gruvor

en: Industry and Mines
sv: Industri och gruvor

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
sv: Järnmalm, guldmalm och kol bryts i respektive gruvor. I kristallgruvan gräver man efter kvarts och diamanter – sällsynta material som sällan hittas. Mycket granit kommer att produceras medan man söker efter dem.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
sv: Malmen måste smältas i smältverk innan den kan användas. De förädlade materialen används sedan i vapensmedjan, rustningssmedjan, och verktygssmedjan.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
sv: Bygg en gruva av varje sort. Se till att skicka geologer till berget först.

en: Build a smelting works
sv: Bygg ett smältverk

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
sv: Bygg en rustningssmedja och en vapensmedja

en: Build a toolsmithy
sv: Bygg en verktygssmedja

en: Build a barracks
sv: Bygg en kasern.

en: Recruiting new soldiers
sv: Rekryterar nya soldater

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
sv: Nu när vapnen smids kan nya soldater rekryteras. För att göra det måste vi leverera lätta treuddar och vapenrockar till kasernerna. Rekryter kommer dit från närmaste lager och får en av varje, och får grundläggande träning för att bli soldater.

en: Build training sites for soldiers
sv: Bygg träningsplatser för soldater

en: Soldier Training Sites
sv: Träningsplatser för soldater

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
sv: Precis som alla andra stammar så kan även Atlanterna träna sina soldater. Fängelsehålan tränar attack – den viktigaste egenskapen hos Atlanterna – och labyrinten tränar flykt, hälsa och försvar. Varor som produceras av industrin används för att träna bättre soldater i de två typerna av träningsplatser.

en: Build a dungeon and a labyrinth
sv: Bygg en fängelsehåla och en labyrint

en: Build a warehouse and a horse farm
sv: Bygg ett magasin och en hästgård

en: Warehouse and Horse Farm
sv: Magasin och hästgård

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
sv: Allt eftersom ditt vägnät blir längre och mer komplicerat bör du sända ut hästar för att hjälpa dina bärare. Hästar avlas på hästgårdar med hjälp av vatten och majs. Ett magasin hjälper också till att säkerställa att transportsystemet inte faller samman.

en: Build a warehouse
sv: Bygg ett magasin

en: Build a horse farm
sv: Bygg en hästgård

en: Build 3 ships to escape from the island
sv: Bygg 3 skepp för att fly från ön

en: Escape From the Island
sv: Fly från ön

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
sv: Det finns en sjö på öns topp. Bygg 3 skepp där så kan du kanske rädda ditt folk innan ön slukas helt av havet.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
sv: Bygg ett skeppsvarv nära sjön för att börja bygga skepp

en: Proud to the Death
sv: Stolta in i döden

en: Favored by the God
sv: Favoriserad av guden

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
sv: På den dolda och bortglömda ön Atlantis bosatte sig en stolt stam redan då världen var ung. Under Kung Ajanthuls ätts styre – den första människa som havsguden Lutas förlänade med förmågan att andas ovan havsytan – och det visa prästerskapet, som gav dem band till Lutas, frodades de och blev civiliserade.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
sv: Den här berättelsen äger rum under Kung Askandors styre, den 43:e tronföljaren till Kung Ajanthul. Han var en god kung och styrde Atlantis med vishet och försyn. Men med åldern blev han rädd för döden, och så började han leta efter ett botemedel som kunde hindra döden, även om de flesta präster varnade honom. Vissa sade att evigt liv bara var till för gudarna, och sökandet efter det var förbjudet.

en: Disgraced Before the God
sv: Utskämd inför guden

en: The God’s Punishment
sv: Gudens straff

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
sv: Men allt verkade lovande. Bara hästarna verkade ana att något inte stod rätt till. På nätterna fick de fnatt och blev vettskrämda. Det dröjde inte länge innan hästavlaren Xydra listade ut vad som var fel: havsnivån framför deras stall steg i allt snabbare takt.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
sv: Prästerna började meditera, och förklaringen till det stigande vattnet hittades snart: guden Lutas hade förlorat tron för Atlanterna på grund av deras kungs djärvhet. Han beslutade att återkalla rättigheterna som förlänades till Kung Ajanthul och hans avkomma. Så kallade han dem tillbaka till havsbottnen igen.

en: Uproar and Confusion
sv: Ramaskri och förvirring

en: Emerging Chaos…
sv: Framväxande kaos...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
sv: Med skuldkänslor begick kungen självmord. Utan monark vände sig folket till prästerna, men de hade ingen verklig hjälp att erbjuda. De flesta accepterade sitt öde, medan andra försökte få guden på andra tankar genom att offra djur i hans tempel. Men till ingen nytta...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
sv: Jundlina, den hädangångne konungens dotter och gudens högsta prästinna, var den mest ihärdiga i prästerskapet. Eftersom situationen inte förändrades trots alla offergåvor bestämde hon sig för att ett offer av stort personligt värde behövdes för att blidka guden. Därför offrade hon sin allra käraste: hennes make, fader till hennes enda barn.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
sv: Men inte ens det fick guden att ändra sig. Vattnet fortsatte att stiga. Nära på galen av samvetskval, smärta, och vrede blev Jundlina en kättare. I hemlighet samlade hon allmogen som inte drog jämnt med prästerskapets beslut att acceptera gudens vilja. Tillsammans med dem satte hon templet i brand och stal ett skepp för att fly från gudens inflytande på Atlantis. Denna lilla grupp började tillbe Satul, eldguden och Lutas ärkefiende.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
sv: De lämnade ett döende Atlantis och sitt förflutna bakom sig och gav sig av för att söka en plats som värmdes av elden och skyddades mot havet.

en: The Princess’ Memoir
sv: Prinsessans memoarer

en: Jundlina Writes Down Her Memories
sv: Jundlina skriver ner sina minnen

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
sv: Vi lämnade Atlantis och seglade österut. Vi nådde det förbjudna havet den sjätte dagen utan att lägga märke till några förföljare från Atlantis, och utan att Lutas haft sönder vårt skepp. Nu är vi utom hans räckhåll. En dag senare fick vi en ö i sikte där det verkar finnas ett av dessa eldsprutande berg. Jag bedömde det som ett tecken från eldguden och vi gick i land på dess stränder.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
sv: Vi tillbringade förra veckan med att bygga två vakttorn på bergen nära där vi steg i land och, förstås, en stor sal till oss alla. Vi har mycket talangfulla byggare i vår grupp –  och ändå går inte byggnaderna upp mot de konstverk vi hade på Atlantis. Jag hoppas att de håller nästa gång det regnar. Tornen kommer i alla fall varna oss om ett skepp från Atlantis förföljer oss, och om ön är bebodd så kommer vi kunna se anfallare långt innan de når fram.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
sv: Vi har etablerat oss på ön. Nästa steg är att göra den till vårt hem. Jag ser det som så att vi måste etablera en hållbar ekonomi och utforska omgivningen. Jag har tillkallat specialister och kommer följa deras råd.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
sv: Loftomor och Sidolus anländer

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
sv: Må Satul värma er båda. Loftomor, du har varit öns mest prisade arkitekt. Sidolus, du är en erfaren krigare och strateg. Jag har kallat er inför mig för att ta del av era råd: Vad måste göras för att göra det här till vårt nya hem?

en: Loftomor Speaks
sv: Loftomor talar

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
sv: Må Satul värma dig, Jundlina! Det viktigaste när man ska bygga en bosättning är byggnadsmaterial. Det finns en del träd här, så vi borde bygga stugor åt några skogshuggare och förstås också för skogsvaktare, så att inte träden tar slut. Visst ja, vi får inte glömma ett sågverk, för de flesta byggnader kan inte byggas av enbart stockar. Kraftigare byggnader behöver även granit, men det finns det gott om åt nordost härifrån sett. Vi behöver bara bygga ett stenbrott, och  så kommer mina stenhuggare börja arbeta omgående.

en: Sidolus Speaks
sv: Sidolus talar

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
sv: Må Satul värma dig, Jundlina! Jag håller med om vad Loftomor föreslår. Vi behöver ett ordentligt förråd av byggnadsmaterial, för vi måste utöka vårt territorium snabbt. Jag kommer inte att känna mig trygg på denna ö så länge vi inte har sett alla dess stränder. Jag tog med mig många bra män från Atlantis. Den militära styrkan finns. Vi behöver bara ha några hus att bo i.

en: Jundlina is Satisfied
sv: Jundlina är nöjd

en: Jundlina’s Memoirs
sv: Jundlinas memoarer

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
sv: Vår byggnadsinfrastruktur är färdig och jag tillbringade några dagar med att se till att alla fungerar väl tillsammans. Nu finns det annat som måste tas itu med. Jag kallade på Colionder, min privata kock, för att få hans hjälp med att få rätsida på ett och annat.

en: Colionder Arrives
sv: Colionder anländer

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
sv: Må Satul värma dig, Jundlina. Kan jag vara till hjälp för dig eller guden?

en: Jundlina Replies
sv: Jundlina svarar

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
sv: Må Satul värma dig också, Colionder. Jo, jag undrade om det inte finns något sätt att centralisera vår matproduktion. Vi förlorar mycket produktivitet på grund av att vårt folk är vana vid att laga sin egen mat. Jag tror att om vi kunde dela upp ansvaret så vore det bättre för oss alla. Jag skulle vilja höra vad du tycker om allt detta.

en: Colionder is in Thought
sv: Colionder tänker efter

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
sv: Aha, jag förstår, men jag tror inte att det går att ändra på. Att tillaga och äta mat är någonting som är djupt inpräntat hos oss Atlanter – det är helt enkelt en ceremoni som vi behöver för vårt välbefinnande. Så vi kan nog inte ta det här ifrån alla helt och hållet.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
sv: Men kanske skulle vi kunna hitta en kompromiss mitt emellan. För mig är det besvärligt att baka bröd. Jag tycker att det är drygt och tråkigt att mala svartrötter och majs till mjöl och sen baka brödet. Jag tror att ett mer industriellt närmande till saken skulle kunna vara till hjälp här. Jag skulle verkligen älska att få nybakat bröd levererat till mitt hus varje dag.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
sv: Och ännu viktigare: att röka fisk och kött. Det är hemskt att rensa dem och förbättra smaken. Mitt hus är fullt av rök och stinker i veckor efteråt. Tror du inte detta skulle kunna göras i en speciell byggnad där röken och stanken inte spelar någon roll? Jag tror att de här två förändringarna skulle accepteras av folket och skulle minska tiden som tas i anspråk för matlagning utan att det rituella går förlorat.

en: Jundlina Agrees
sv: Jundlina instämmer

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
sv: Dina ord klingar av vishet, Colionder. Så gör vi, då.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
sv: Jundlina går igenom rapporterna

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
sv: Det verkar som om förändringarna i vår matproduktion är slutförda och att alla jobbar väl tillsammans. Det börjar verkligen kännas som hemma här.

en: A Man Comes to Jundlina
sv: En man kommer till Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
sv: Må Satul värma dig, Jundlina. Mitt namn är Opol och jag är den främste vävaren av dem som lämnade Atlantis och Lutas tillsammans med dig. Jag kommer med mycket tråkiga nyheter: vi har slut på spindeltyg. Vi hittar inte en enda bit i våra lager. Kan du inte hjälpa oss vävare att organisera byggandet av ett väveri och en spindelodling? Spindlarna levererar det finaste silket, och vi kommer att göra det finaste spindeltyget av det.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
sv: Vi åtar oss att också tillverka vapenrockar för unga soldater och gyllene vapenrockar för officerare i utbyte. Du kommer säkert att behöva dem så snart du vill rekrytera nya soldater.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
sv: Må Satul värma dig också, Opol. Jag hade tänkt fördröja produktionen av spindeltyg, men jag förstår att det är angeläget. Jag tycker att ditt förslag verkar rimligt. Jag kommer att bygga dig ett väveri och en spindelodling. Jag kommer också att bygga ett guldspinneri, så att de gyllene vapenrockarna inte blir gyllene bara till namnet.

en: Opol Seeks Out Jundlina
sv: Opol letar reda på Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
sv: Må Satul värma dig, Jundlina! Väveriet, guldspinneriet och spindelodlingen är färdigbyggda och är precis nu på gång att tas i bruk. Vi vävare är mycket tacksamma för ditt stöd och vi kommer att stå fast vid vårt ord och snart leverera den första vapenrocken.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
sv: Det här är verkligen goda nyheter, Opol. Vår ekonomi går starkt framåt. Tillbaka till arbetet nu, Opol, och må Satul värma dig och alla vävare!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
sv: Sidolus letar upp Jundlina

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
sv: Må Satul värma dig, Judlinda. Har du funderat på att gräva efter resurser i bergen runt omkring oss? Vi börjar få slut på kvarts och diamanter till våra byggnader. Vi skulle också behöva mer järn, guld, och framför allt kol. Om vi får riklig tillgång till dessa resurser skulle vi kunna börja producera vapen och verktyg, det skulle hjälpa oss enormt. Vi skulle förstås behöva metallsmältare, en vapensmed, en rustningssmed och en verktygssmed också. Och kanske ännu fler.

en: Jundlina Nods
sv: Jundlina nickar

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
sv: Jag har övervägt detta, Sidolus. Jag tror det är dags. Vi kommer att prioritera detta nu. Du kommer snart att få din industri!

en: Loftomor Reports
sv: Loftomor rapporterar

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! We have completed a toolsmithy and now our toolsmiths will produce new tools in an instant.
sv: Må Satul värma dig, Jundina! Vi har färdigställt en verktygssmedja och våra verktygssmeder kommer att börja tillverka nya verktyg omgående.

en: Jundlina Reminds
sv: Jundina påminner

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you as well, Loftomor. That is good news to hear. However please remember that our toolsmiths need to be equipped with a saw. Making tools is an art for us, requiring a precise tool like a saw, not a brutal hammer like for the other tribes.
sv: Må Satul värma dig också, Loftomor. Det är gott att höra. Men kom ihåg att våra verktygssmeder behöver utrustas med en såg. Att tillverka verktyg är en konstform för oss, vilket kräver ett precisionsverktyg som en såg, snarare än en brutal hammare som de andra stammarna använder.

en: Jundlina Writes a Letter
sv: Jundlina skriver ett brev

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
sv: Jag har fått information om att vår gruvindustri har tagits i bruk. Nu när vi har börjat smida vapen så tänker jag skriva ett brev till Sidolus och informera honom om att det är dags att bygga kaserner och börja rekrytera soldater.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
sv: Idag såg jag de första rekryterna samlas framför de nya kasernerna. Om allt går som tänkt kommer de snart att få börja sin träning.

en: Jundlina Summons Sidolus
sv: Jundlina kallar på Sidolus

en: Jundlina is Angry
sv: Jundlina är arg

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
sv: Vad är det jag hör, Sidolus? Jag hörde att dina soldater uppför sig illa och trakasserar civilbefolkningen. Vad är det här för trams? De ska tjäna allmännyttan, de får inte missbruka sin makt. Det här är oförlåtligt! Jag kräver en förklaring!

en: Sidolus Seems Contrite
sv: Sidolus verkar ångerfull

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
sv: Jag håller med dig, och jag har straffat bråkmakarna hårt. Men det är väldigt svårt att hålla mina män lugna, för de är uttråkade och har inget att göra. Jag skulle vilja träna dem oftare. Jag tror att mer rutin i deras vardag skulle hålla dem upptagna och fokusera på sina plikter. Jag skulle behöva en fängelsehåla och en labyrint åt dem. Jag har ritningar färdiga, men jag antar att det här inte kommer bli billigt.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
sv: Jag är inte orolig för kostnad och arbetsinsatser, så länge det håller ditt folk i schack. Du ska få dina byggnader, men märk väl att jag inte kommer att tolerera några vilda, lösspringande soldater. Om något liknande händer igen håller jag dig personligen ansvarig för dem. Nu får du gå.

en: Jundlina Received a Letter
sv: Jundlina fick ett brev

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
sv: Jag fick en inbjudan från Sidolus. Imorgon blir första dagen med träning i den färdigbyggda labyrinten. Fängelsehålan är också klar och kommer att börja användas snart. Jag ser fram emot morgondagen. Jag är mycket intresserad av hur våra soldater tränas, och jag undrar om den ökade arbetsbelastningen kommer få dem att sluta trakassera civilbefolkningen.

en: Jundlina Considers the Economy
sv: Jundlina funderar över ekonomin

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
sv: Folk klagar på fullpackade gator och långsamma transporter. Vi måste hjälpa våra bärare. Jag bestämde mig för att bygga en hästgård så att hästarna kan hjälpa till med de tunga lassen.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
sv: Ett annat sätt att lätta på belastningen av vägarna är att bygga magasin. Vi har tagit berget i anspråk nu, så det verkar som en bra idé att bygga ett magasin på platån för att slippa behöva transportera allt upp och ner för sluttningarna.

en: A Dangerous Discovery
sv: Ett farligt fynd

en: Jundlina is in Thought
sv: Jundlina går i tankar

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
sv: Vi fann en gammal byggnad, förstörd och utbränd. Det här fyndet oroar mig. Byggnaden liknar inget annat jag har sett förut. Den är helt klart inte ritad av någon Atlantisk arkitekt som jag hört talas om. Den är för enkelt konstruerad, och så är den uppförd slarvigt. Men materialen är väldigt härdiga. Träet som användes verkar ha bränts på ett särskilt vis innan det användes som byggnadsmaterial – det är hårt som sten.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
sv: Det skrämmer mig vad det här skulle kunna betyda! Finns det andra här på ön? Var är de i så fall? De arbetar med eld, tillber de också Satul? Vänner eller fiender? Och varför är den här byggnaden nerbränd? Har man fört krig här? Eller pågår det ett krig här just nu?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
sv: Vi måste öka vår militära styrka. Om det finns fiender på ön måste vi vara beredda när vi möter dem. Vi borde också förstärka befästningen av våra gränser.

en: Another Building
sv: En byggnad till

en: Jundlina is Worried
sv: Jundlina är orolig

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
sv: Vi fann ännu en byggnad av samma konstiga slag. Vi har fortfarande inte sett röken av byggnadsarbetarna, men det har uppenbarligen funnits ett samhälle på ön förut, och den har uppenbarligen varit militariserad. Jag måste kontrollera vårt militära tillstånd tillsammans med mina generaler. Jag tänker inte låta en potentiell fiende hitta oss oförberedda.

en: One More Building
sv: En till byggnad

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
sv: Ännu en av dessa byggnader. Vi vet nu att stammen som byggde dem en gång hade full kontroll över ön. Men jag är inte längre så värst rädd för potentiella fiender. Vi vet redan så mycket om den här ön, och det finns inget spår av den tidigare hushållningen någonstans. Jag börjar slappna av, men jag kommer inte släppa på vaksamheten medan vi fortsätter utforska denna vackra ö. Utan tydliga faror känner jag mig redan så gott som hemma.

en: The Water is Rising!
sv: Vattenytan stiger!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
sv: Satul hjälpe oss! Lutas försöker fortfarande ta oss. En spanare upplyste mig om att havsytan stiger snabbt. Vi måste ta oss till högre mark, evakuera alla och ta med oss så mycket vi kan av varorna i högkvarteret upp i bergen. Hur kan vi undkomma?

en: A Young Man Approaches
sv: En ung man kommer fram

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
sv: Ostur, vi hinner inte. Vattnet stiger för snabbt. Om vi bygger skepp vid kusten kommer de att försvinna i djupet innan de är sjödugliga. Jag befarar att det är ute med oss!

en: Ostur Seems Confident
sv: Ostur verkar självsäker

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
sv: En av mina vänner utforskade ön på egen hand, och han berättade om en stor sjö på bergets topp. Jag föreslår att vi bygger våra båtar i den sjön och väntar tills ön drunknar under oss. Sedan kan vi segla bort. Det är en djärv plan, men jag tror att den kan fungera.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
sv: Ditt röda hår är ett tecken från eldguden. Jag litar på dig och kommer att stödja dig i dina planer. Vår överlevnad ligger i dina händer nu, Ostur.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
sv: Snabba ryck, vi behöver ett hus åt Ostur precis vid sjön, och vi behöver brädor, trädstammar och spindeltyg för byggandet. Glöm allt annat, vi måste ta upp de där sakerna till bergets topp innan alla våra magasin slukas av havet.

en: Jundlina is Relieved
sv: Jundlina är lättad

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
sv: Lovad vare Satul! Ostur, den unga skeppsbyggaren, gjorde det. Vi har tre skepp – jag har aldrig sett kraftigare – med tillräcklig plats för att ta med oss alla och även en del varor. Denna räddning kom i sista stund. Lutas håller på att svälja resten av ön, och vattnet stiger snabbare och snabbare. Men vi kan fly nu och börja om i något land långt långt borta...

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
sv: Jag förväntar mig en lång resa, men vi kommer till slut att hitta Satuls land. Detta är vad jag lovade mitt folk. Och mig själv.

en: Congratulations
sv: Gratulerar!

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
sv: Du har slutfört det här uppdraget. Du kan fortsätta att spela om du vill, gå annars vidare till nästa uppdrag.

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
sv: Byggnad förlorad!

en: We lost a building to the ocean!
sv: Vi förlorade en byggnad till havet!
