Widelands - en to bg translation catalogue (143 entries)

en: Ensure the supply of building wares
bg: Осигурете запасите от материали за строеж

en: Supply Building Wares
bg: Осигурете материали за строеж

en: Supply basic building material for your economy:
bg: Осигурете основните строителни материали на икономиката си:

en: Build a quarry
bg: Постройте кариера

en: Build two woodcutter’s houses
bg: Постройте две дърварски къщи

en: Build two forester’s houses
bg: Постройте две лесничейски къщи

en: Build a sawmill
bg: Постройте дъскорезница

en: Expand your territory and explore
bg: Разширете територията си и изследвайте

en: Expand and Explore
bg: Разширявайте и изследвайте

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
bg: Островът е огромен и докато не сме сигурни, че сме сами на него, трябва да сме нащрек. Изследвайте го и го завладейте. Това е единственият начин да се защитим от заплахите тук и тези, идващи от Атлантида.

en: Build military sites to expand your territory
bg: Постройте военни сгради, за да разширите територията си

en: Establish a solid food production
bg: Установете стабилно производство на храна

en: Food Production
bg: Производство на храна

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
bg: Храната е много важна за мините и военните тренировъчни сгради. Създайте добре работеща среда за производство на храна, като построите поне една ферма, една ферма за черен корен и мелница. Двата вида брашно, заедно с вода от кладенец, ще бъдат изпечени на хляб в пекарна, така че постройте също и пекарна и кладенец.

en: Build a farm and a blackroot farm
bg: Постройте ферма и ферма за черен корен

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
bg: Постройте мелница, за да правите царевично брашно и такова от черен корен

en: Build a well
bg: Постройте кладенец

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
bg: Постройте пекарна, за да печете хляб от царевично брашно, брашно от черен корен и вода

en: Build a hunter’s house to get raw meat
bg: Постройте ловджийска къща, за да получавате сурово месо

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
bg: Постройте рибарска къща близо до вода, за да получавате сурова риба

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
bg: Постройте рибовъдска къща близо до рибаря, за да се подсигурите, че рибата няма да изчезне

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
bg: Постройте две пушилни, за да опушвате сурова риба и месо

en: Build a spider farm and a weaving mill
bg: Постройте ферма за паяци и тъкачница

en: Spidercloth Production
bg: Производство на паяжинен плат

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
bg: Тъкачите произвеждат паяжинен плат и наметала в тъкачницата. Паяжинният плат е нужен при строежа на някои сгради и при направата на някои облекла, а наметалата са униформа за войниците. Тъкачницата се нуждае от златни конци и паяжинна коприна като суров материал. Паяжинната коприна се произвежда във фермата за паяци, а златните конци – в златната предачница от злато.

en: Build a weaving mill
bg: Постройте тъкачница

en: Build a spider farm
bg: Постройте ферма за паяци

en: Build a gold spinning mill
bg: Постройте златна тъкачница

en: Build industry and mines
bg: Изградете индустрия и мини

en: Industry and Mines
bg: Индустрия и мини

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
bg: Желязната и златната руди и въглищата се добиват в съответните мини. Кристалната мина добива кварц и диаманти – те са ценни материали и се намират много рядко. Тази мина добива много гранит, докато ги търси.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
bg: Рудите трябва да бъдат претопени в топилна, преди да бъдат използвани. Пречистените материали след това се използват в ковачницата за оръжия, ковачницата за брони и тази за инструменти.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
bg: Постройте по една мина от всеки вид. Но преди това изпратете геолози в планината.

en: Build a smelting works
bg: Постройте топилна

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
bg: Постройте ковачница за брони и ковачница за оръжия

en: Build a toolsmithy
bg: Постройте ковачница за инструменти

en: Build a barracks
bg: Постройте казарма

en: Recruiting new soldiers
bg: Набиране на нови войници

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
bg: След като вече се коват инструменти, могат да се набират нови войници. За тази цел ще трябва да доставяме леки тризъбци и наметала в казармата. Наборниците ще дойдат от склада и ще получат по едно от тези неща, както и основно обучение, за да станат войници.

en: Build training sites for soldiers
bg: Постройте тренировъчни сгради за войниците

en: Soldier Training Sites
bg: Тренировъчни сгради за войниците

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
bg: Подобно на другите племена, атландците също могат да обучават войници: тъмницата тренира атаката – най-важното умение на атландците, а лабиринтът тренира ловкостта, здравето и защитата. Произведеното от индустрията се използва за трениране на по-добри войници в двете тренировъчни сгради.

en: Build a dungeon and a labyrinth
bg: Постройте тъмница и лабиринт

en: Build a warehouse and a horse farm
bg: Постройте склад и ферма за коне

en: Warehouse and Horse Farm
bg: Склад и ферма за коне

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
bg: С нарастването и усложняването на пътната Ви мрежа, ще имате нужда от коне, които да помогнат на носачите Ви. Конете се развъждат във ферми за коне, използвайки вода и царевица. Складът също помага за това транспортната Ви система да не се задръсти.

en: Build a warehouse
bg: Постройте склад

en: Build a horse farm
bg: Постройте ферма за коне

en: Build 3 ships to escape from the island
bg: Постройте 3 кораба, за да се измъкнете от острова

en: Escape From the Island
bg: Измъкнете се от острова

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
bg: В горната част на острова има езеро. Постройте три кораба в него и може да успеете да спасите хората си, преди островът да бъде напълно погълнат от океана.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
bg: Постройте корабостроителница близо до езерото, за да започнете да строите кораби

en: Proud to the Death
bg: Гордост до смъртта

en: Favored by the God
bg: Облагодетелствани от бога

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
bg: На скрития изгубен остров Атлантида, едно гордо племе се е заселило още от зората на времето. Водено от рода на крал Аджантул – първият човек, на когото бог Лутас дал способността да диша над водата – и мъдрите духовници, които осигурявали връзката с Лутас – те успели и изградили развита цивилизация.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
bg: Тази история се развива по времето на царуването на крал Аскандор, 43-тият наследник на крал Аджантул. Той бил добър крал – управлявал Атлантида с мъдрост и предвидливост. Но с възрастта, той започнал да се страхува от смъртта и да търси лек за нея, въпреки че повечето от духовниците го предупредили да не се захваща с това. Според някои, безсмъртието е само за боговете и да се стремиш към него е грях.

en: Disgraced Before the God
bg: Опозорени пред бога

en: The God’s Punishment
bg: Божието наказание

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
bg: Но всичко изглеждало наред. Само конете сякаш усещали, че има нещо нередно. През нощите те изглеждали уплашени и подивявали. Не минало много преди коневъдецът Зайдра да разбере какво им има: нивото на морето пред конюшните им се надигало с бърза скорост.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
bg: Духовниците се оттеглили да медитират и причината за надигащата се вода скоро била ясна: бог Лутас бил загубил вяра в атландците, предизвикан от дързостта на краля им. Той решил да отнеме правата, дадени на крал Аджантул и поколението му. И така, той ги повикал обратно в дълбините на морето.

en: Uproar and Confusion
bg: Врява и объркване

en: Emerging Chaos…
bg: Назряващият хаос…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
bg: Разкъсван от вина, кралят се самоубил. Без владетеля си, хората се обърнали към духовниците, но те не могли да помогнат много. Повечето се съгласили с вярата им, докато другите се опитали да омилостивят бога, като принасяли животни в храма му. Но без успех…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
bg: Юндлина, дъщерята на стария крал и върховна жрица на бога, била най-вярната му последователка. Тъй като безбройните жертвоприношения не помогнали, тя се убедила, че за да омилостивят бога, трябва да направят огромна лична жертва. Така тя му предложила най-обичния си: съпруга си, бащата на единственото ѝ дете.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
bg: Но дори и това не накарало бога да промени решението си. Водата продължавала да се надига. Почти полудяла от вина, болка и гняв, Юндлина станала еретик. Тя тайно събрала хора от народа, които не били съгласни с решението на духовниците да приемат волята на бога. Заедно с тях, тя подпалила храма и откраднала кораб, с който да избяга от влиянието на бога над Атлантида. Тази малка група започнала да се кланя на Сатул, бога на огъня и смъртен враг на Лутас.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
bg: Напускайки умиращата Атлантида и миналото си, те поели на мисия да открият място, което е прикрито от огъня и защитено от морето.

en: The Princess’ Memoir
bg: Дневникът на принцесата

en: Jundlina Writes Down Her Memories
bg: Юндлина записва събитията от живота си

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
bg: Напуснахме Атлантида и потеглихме на изток. Влязохме във водите на забраненото море на шестия ден, без да забележим преследвачи от Атлантида и без да навлечем гнева на Лутас върху кораба ни. Сега вече сме далеч от него. На следващия ден забелязахме остров, на който изглежда имаше една от онези планини, които бълват огън. Аз разтълкувах това като знак от бога на огъня и така слязохме на брега на този остров.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
bg: Прекарахме последната седмица в строеж на две наблюдателни кули на планините, близо до мястото, където акостирахме; и разбира се, покрив за нас. Имаме няколко много надарени строители в групата си – и все пак, стилът на сградите не прилича точно на онези, които бяха на Атлантида. Надявам се, че ще издържат следващия дъжд. Поне чрез кулите ще разберем, ако кораб от Атлантида ни е последвал, а ако островът е населен, ще видим нападателите отдалеч, преди да са ни достигнали.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
bg: Ние се установихме на този остров. Следващата стъпка е да го превърнем в наш дом. Смятам, че трябва да изградим самоподдържаща се икономика и да изследваме заобикалящите ни местности. Повиках специалисти и ще следвам съветите им.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
bg: Лофтомор и Сидолий пристигат

en: Jundlina
bg: Юндлина

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
bg: Нека Сатул стопли и двама ви. Лофтомор, ти беше най-прославният архитект на острова. Сидолий, ти си опитен воин и стратег. Повиках ви при мен, за да поискам съвета ви: какво трябва да направим, за да превърнем това място в наш нов дом?

en: Loftomor Speaks
bg: Лофтомор проговаря

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
bg: Нека Сатул те стопли, Юндлина! Най-важните неща за изграждането на едно селище са строителните материали. Тук има дървета, така че трябва да построим къщи за дървари и разбира се, за лесничеи, за да не останем без дървета. О, и да не забравяме дъскорезницата, тъй като повечето сгради не могат да бъдат построени само от дървени трупи. По-големите сгради се нуждаят и от гранит, но и от тях има предостатъчно на североизток от тук. Трябва само да построим кариера и моите каменоделци ще започнат да работят.

en: Sidolus Speaks
bg: Сидолий проговаря

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
bg: Нека Сатул те стопли, Юндлина! Съгласен съм с това, което Лофтомор предлага. Нуждаем се от добър запас от дървен материал, тъй като трябва по-скоро да разширим територията си. Няма да се чувствам в безопасност на този остров, докато не видя всичките му брегове. Доведох много добри хора от Атлантида. Военната мощ е налице. Трябват ни само къщи, в които да живеем.

en: Jundlina is Satisfied
bg: Юндлина е доволна

en: Jundlina’s Memoirs
bg: Дневникът на Юндлина

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
bg: Условията за строителна дейност са подготвени и прекарах няколко дни, за да се уверя, че всички работят добре съвместно. Сега има други належащи въпроси. Повиках Колиондър, моя личен готвач, за да се посъветвам с него за нещо.

en: Colionder Arrives
bg: Колиондър пристига

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
bg: Нека Сатул те стопли, Юндлина. Мога ли да бъда от помощ на теб или на бога?

en: Jundlina Replies
bg: Юндлина отговаря

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
bg: Нека Сатул стопли и теб, Колиондър. Да, чудех се дали има начин да централизираме производството на храна. Губим много ефективност, понеже хората ни са свикнали сами да приготвят храната си. Струва ми се, че ако разпределим задълженията, ще бъде по-добре за всички. Искам да чуя мнението ти относно това.

en: Colionder is in Thought
bg: Колиондър размишлява

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
bg: Хмм, мисля, че не можем да променим това. Приготвянето и консумирането на храната е част от културата ни на атландци – това е церемония, а не просто ядене. Затова смятам, че не можем да отнемем това напълно от хората.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
bg: Но можем да намерим някакво решение. За мен правенето на хляб е неприятна задача. Смилането на черните корени и царевицата и изпичането на хляба след това е продължително и скучно. Смятам, че един по-промишлен подход би помогнал тук. Аз, например, бих се радвал просто да получавам пресния хляб в дома си всеки ден.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
bg: Ооо, и дори по-важно: опушването на риба и месо, за да се пречистят и да се подобри вкуса им, е просто отвратително. След това цялата ми къща е опушена и вони със седмици. Мислиш ли, че това може да се прави в специална сграда, където страничните ефекти няма да са от значение? Мисля, че тези две неща биха били приети от хората и биха намалили времето за готвене, без да нарушават ритуалите.

en: Jundlina Agrees
bg: Юндлина е съгласна

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
bg: Думите ти звучат мъдро, Колиондър. Така да бъде.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
bg: Юндлина преглежда докладите

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
bg: Изглежда производството на храната е готово и всички работят заедно в разбирателство. Това място започва да се превръща в дом.

en: A Man Comes to Jundlina
bg: Един мъж се изправя пред Юндлина

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
bg: Нека Сатул те стопли, Юндлина. Името ми е Опол и аз съм главният тъкач на гилдията, която напусна Атлантида и Лутас с теб. Идвам с лоши новини: нямаме повече паяжинен плат. В складовете ни няма нито едно парче от него. Би ли помогнала на гилдията на тъкачите, като организираш строежа на тъкачница и ферма за паяци? Паяците дават най-добрата коприна и от нея ще произведем най-добрия паяжинен плат.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
bg: В замяна, ние предлагаме още да произвеждаме наметала за младите войници и златни наметала за офицерите. Те със сигурност ще ти потрябват, когато поискаш да обучиш нови войници.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
bg: Нека Сатул стопли и теб, Опол. Искаше ми се да отложа производството на паяжинен плат, но разбирам, че няма да мога. Предложението ти ми се струва честно. Ще построя тъкачницата и фермата за паяци. Ще построя и златна предачница, така че златото в златните наметала, които правите, да не бъде само в името им.

en: Opol Seeks Out Jundlina
bg: Опол търси помощ от Юндлина

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
bg: Нека Сатул те стопли, Юндлина! Тъкачницата, златната предачница и фермата за паяци са готови и в момента започват работа. Гилдията на тъкачите е много благодарна за подкрепата ти. Ние ще удържим на думата си и много скоро ще получиш първото наметало.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
bg: Това наистина са добри новини, Опол. Икономиката ни се развива много добре. Върни се към работата си, Опол, и нека Сатул стопли теб и всички членове на гилдията ти!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
bg: Сидолий търси помощ от Юндлина

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
bg: Нека Сатул те стопли, Юндлина. Обмисли ли възможността за добиване на ресурси от планините около нас? Кварцът и диамантите за сградите ни са на привършване. Също така би било добре да имаме и повече желязо, злато и особено въглища. Ако намерим добър източник, можем да започнем да произвеждаме оръжия и инструменти, а те ще са ни от голяма помощ. Разбира се, ще имаме нужда от топилни, ковачница за оръжия, ковачница за брони и ковачница за инструменти. А може би и други сгради.

en: Jundlina Nods
bg: Юндлина кима

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
bg: Обмислих го, Сидолий, и мисля, че е време. Това ще бъде приоритетът ни сега. Скоро ще получиш промишлеността си!

en: Jundlina Writes a Letter
bg: Юндлина пише писмо

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
bg: Научих, че мините ни са започнали работа. След като вече можем да ковем оръжия, ще изпратя писмо на Сидолий, за да му кажа, че е време да построим казарма и да започнем да набираме войници.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
bg: Днес видях първите наборници да се събират пред новата казарма. Ако всичко върви по план, те скоро трябва да започнат да се обучават.

en: Jundlina Summons Sidolus
bg: Юндлина привиква Сидолий

en: Jundlina is Angry
bg: Юндлина е бясна

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
bg: Какво е това, което чувам, Сидолий? Разбрах, че войниците ти се държат непорядъчно и тормозят хората. Защо позволяваш това? Те служат на общото благо и не трябва да злоупотребяват със силите си. Това е непростимо! Обясни ми какво става!

en: Sidolus Seems Contrite
bg: Сидолий изглежда се разкайва

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
bg: Съгласен съм с теб и вече наказах строго размирниците. Но е много трудно да държа мъжете си мирни: те скучаят и няма какво да правят. Бих искал да подобря дисциплината им. Мисля, че ако има какво да правят, ще се концентрират върху задълженията си. Ще имам нужда от тъмница и лабиринт за тях. Вече имам плановете, но мисля, че няма да са евтини.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
bg: Цената и трудът не ме плашат, стига да хората ти да се укротят. Ще получиш сградите си. Но имай предвид, че няма да търпя подивели войници. Ако нещо подобно се случи отново, ще държа теб отговорен. Свободен си.

en: Jundlina Received a Letter
bg: Юндлина получава писмо

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
bg: Получих покана от Сидолий. Утре ще бъде първият тренировъчен ден в новопостроения лабиринт. Тъмницата също е готова и скоро ще започне да работи. Очаквам утрешния ден с нетърпение. Интересно ми е как се тренират войниците ни и дали допълнителното натоварване ще ги държи далеч от гражданите.

en: Jundlina Considers the Economy
bg: Юндлина размишлява относно икономиката

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
bg: Хората се оплакват от претъпканите улици и бавният транспорт. Трябва да помогнем на нашите носачите по пътищата. Реших да построя ферма за коне, така че конете да помогнат с тежките стоки.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
bg: Друг начин да разтоварим пътищата би бил да построим още складове. Планината вече е наша, така че може би ще е добре да построим един склад на платото, за да не се налага да пренасяме всичко нагоре-надолу по склоновете.

en: A Dangerous Discovery
bg: Опасно откритие

en: Jundlina is in Thought
bg: Юндлина размишлява

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
bg: Открихме стара сграда, разрушена и изгорена. Откритието ме притеснява. Не съм виждал подобна сграда досега. Определено не е проектирана от атландски архитект. Сградата е груба и строежът ѝ е немарлив. Но материалите са много издръжливи: дървото, използвано за сградата изглежда обгорено по някакъв странен начин, преди да бъде използвано в строежа, и е твърдо като камък.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
bg: Притеснена съм. Има ли и други на този остров? Къде са те тогава? Очевидно работят с огън, дали и те почитат Сатул? Приятели ли са или врагове? И защо е изгорена тази сграда? Дали е имало война на острова? Дали и в момента няма война?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
bg: Трябва да подобрим военните си способности. Ако на острова има врагове, трябва да бъдем подготвени за срещата с тях. Трябва да подсилим и укрепленията на границите си.

en: Another Building
bg: Втора сграда

en: Jundlina is Worried
bg: Юндлина е притеснена

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
bg: Открихме още една сграда от този странен вид. Но все още не сме видели строителите ѝ. Явно е, че на този остров е имало общност, и че тя е имала военна сила. Трябва да разбера от генералите ми какво е военното ни състояние. Няма да позволя на потенциалния враг да ни хване неподготвени.

en: One More Building
bg: Още една сграда

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
bg: И още една от тези сгради. Вече знаем, че племето, което ги е построило, е имало пълен контрол над острова. Но вече не се страхувам от потенциални врагове. Вече познаваме голяма част от острова и няма следи от тази древна икономика. Започвам да се успокоявам, но няма да отслабвам защитата ни, докато продължаваме да изследваме този красив остров. Но без явна заплаха, вече почти се чувствам като у дома си тук.

en: The Water is Rising!
bg: Водата се надига!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
bg: Нека Сатул ни спаси! Лутас все още се опитва да стигне до нас. Един от разузнавачите ми каза, че океанът се надига бързо. Трябва да се преместим по-нависоко и да евакуираме всички и да пренесем колкото се може повече стоки от щаба високо в планините. Как можем да се измъкнем?

en: A Young Man Approaches
bg: Един млад мъж се изправя

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
bg: Нямаме време, Остур. Водата се надига твърде бързо и ако построим корабите на брега, те ще изчезнат в морето, преди още да са заплавали. Опасявам се, че сме обречени!

en: Ostur Seems Confident
bg: Остур изглежда уверен

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
bg: Мой приятел изследва острова самостоятелно и казва, че на върха на планината има голямо езеро. Предлагам да построим корабите там и да изчакаме, докато островът под нас потъне. Тогава ще можем да отплаваме. Това е дързък план, но смятам, че може да проработи.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
bg: Твоята червена коса е знак от огнения бог. Ще ти повярвам и ще подкрепя плана ти. Оцеляването ни сега е в твоите ръце, Остур.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
bg: По-бързо, нуждаем се от къща за Остур близо до езерото, както и от дъски, дървени трупи и паяжинен плат за строителството там. Забравете за всичко друго. Тези стоки трябва да стигнат до върха на планината преди складовете ни да бъдат погълнати от морето.

en: Jundlina is Relieved
bg: Юндлина е облекчена

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
bg: Слава на Сатул! Остур, младият корабостроител, успя. Имаме три кораба – и никога не съм виждала толкова здрави кораби – с достатъчно място да пренесат всички ни и дори малко стоки. Спасението идва тъкмо навреме: Лутас се кани да погълне остатъка от този остров. Водата се покачва все по-бързо. Но вече можем да се измъкнем и да започнем на чисто в някоя далечна страна…

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
bg: Очаквам пътят да е дълъг, но накрая ще намерим земята на Сатул. Това обещах на хората си. И на себе си.

en: Congratulations
bg: Поздравления

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
bg: Вие завършихте тази мисия. Ако искате, можете да продължите да играете, или да преминете на следващата мисия.

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
bg: Загубена е сграда!

en: We lost a building to the ocean!
bg: Океанът погълна една от сградите ни!
