Widelands - en to cs translation catalogue (148 entries)

en: Ensure the supply of building wares
cs: Zajisti dostatek surovin na stavbu

en: Supply Building Wares
cs: Zajisti suroviny na stavění

en: Supply basic building material for your economy:
cs: Zajisti základní stavební materiál pro své hospodářství:

en: Build a quarry
cs: Postav lom

en: Build two woodcutter’s houses
cs: Postav dva domky dřevorubce

en: Build two forester’s houses
cs: Postav dva domky lesníka

en: Build a sawmill
cs: Postav pilu

en: Expand your territory and explore
cs: Rozšiřuj své území a prozkoumávej

en: Expand and Explore
cs: Rozšiř své území a prozkoumej okolí

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
cs: Tento ostrov je obrovský a dokud si nebudeme jisti, že jsme tu sami, nemůžeme polevit. Prozkoumat a ovládnout jej je jediný způsob, jak nás ochránit před hrozbami pocházejícími z ostrova i z Atlantidy.

en: Build military sites to expand your territory
cs: Postav vojenské budovy a zvětši své území

en: Establish a solid food production
cs: Zajisti spolehlivou produkci potravin

en: Food Production
cs: Produkce jídla

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
cs: Jídlo je velmi důležité pro doly a vojenská cvičiště. Postavením nejméně jednoho statku, jedné pěstírny rozrazilu a mlýna zajistíš vhodné prostředí pro jeho výrobu. Z mouky, drceného rozrazilu a vody ze studny se pak v pekárně peče chléb. Postav proto také pekárnu a studnu.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
cs: Další dvě důležité potraviny jsou uzené ryby a uzené maso. Syrové maso dodá lovec. Rybář chytá ryby v moři, zatímco porybný má na starosti to, aby ryby nevyhynuly a v případě nedostatku nasadí další a stará se o ně. Dej si pozor na to, aby vždy zbývaly nějaké ryby, protože jinak nemá porybný z čeho založit chov. Uzení probíhá v udírně, které budeš potřebovat nejméně dvě.

en: Build a farm and a blackroot farm
cs: Postav statek a pěstírnu rozrazilu

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
cs: Postav mlýn, aby se mohla mlít kukuřičná mouka a drtit rozrazil

en: Build a well
cs: Postav studnu

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
cs: Postav pekárnu, aby pekla chléb z kukuřičné mouky, drceného rozrazilu a vody

en: Build a hunter’s house to get raw meat
cs: Postav domek lovce, aby dodával syrové maso

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
cs: Postav blízko vody domek rybáře, který bude dodávat syrové ryby

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
cs: Postav blízko domku rybáře i domek porybného, který zajistí, že rybář všechny ryby nevyloví.

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
cs: Postav dvě udírny na uzení syrového masa a ryb

en: Build a spider farm and a weaving mill
cs: Postav pavoučí farmu a tkalcovnu

en: Spidercloth Production
cs: Výroba pavoučí látky

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
cs: Tkalci vyrábí pavoučí látku a tabardy v tkalcovně. Pavoučí látka je potřeba při stavbě některých budov a výrobě oděvů. Tabardy pak slouží za uniformy vojákům. Tkalcovna potřebuje zlatou přízi a pavoučí hedvábí. Pavoučí hedvábí se vyrábí na pavoučí farmě, zatímco zlatá příze se přede ze zlata v přádelně zlata.

en: Build a weaving mill
cs: Postav tkalcovnu

en: Build a spider farm
cs: Postav pavoučí farmu

en: Build a gold spinning mill
cs: Postav přádelnu zlata

en: Build industry and mines
cs: Postav hospodářství a doly

en: Industry and Mines
cs: Hospodářství a doly

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
cs: Železná ruda, zlatá ruda a uhlí se těží v příslušných dolech. V dole na křišťál lze těžit křemen a diamanty. Obě dvě suroviny jsou velmi cenným materiálem, a proto se nachází jen zřídka. Při jejich hledání se vyprodukuje mnoho žuly.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
cs: Rudu je nutné nejprve roztavit ve slévárně, než ji lze použít. Zpracovaný materiál se poté používá ve zbrojířství, platnéřství a v dílně.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
cs: Postav doly všech druhů. Předtím ale vyšli geology do hor na průzkum.

en: Build a smelting works
cs: Postav slévárnu

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
cs: Postav platnéřství a zbrojířství

en: Build a toolsmithy
cs: Postav dílnu

en: Build a barracks
cs: Postav kasárna

en: Recruiting new soldiers
cs: Naverbuj nové vojáky

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
cs: Teď, když se kovají zbraně, můžeme naverbovat nové vojáky. Na to je potřeba dopravit lehké trojzubce a tabardy do kasáren. Ze skladu tam přichází rekruti, každý obdrží jeden trojzubec, jeden tabard a základní trénink, a tak se z nich stanou vojáci.

en: Build training sites for soldiers
cs: Postav cvičiště pro vojáky

en: Soldier Training Sites
cs: Vojenská cvičiště

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
cs: Podobně jako u ostatních kmenů, i u Atlanťanů lze cvičit vojáky. V kobkách se cvičí útok, hlavní vlastnost Atlanťanů, a v labyrintu úhyb, zdraví a obrana. K výcviku vojáků se na těchto dvou cvičištích používají produkty tvého hospodářství.

en: Build a dungeon and a labyrinth
cs: Postav kobky a labyrint

en: Build a warehouse and a horse farm
cs: Postav sklad a stáje

en: Warehouse and Horse Farm
cs: Sklad a stáje

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
cs: Jak se síť cest prodlužuje a stává se více spletitou, je vhodné zapojit koně, kteří pomohou nosičům s přepravou. Koně se chovají ve stájích, kde potřebují vodu a kukuřici. Další sklad také odlehčí přepravní síti a zabrání jejímu zahlcení.

en: Build a warehouse
cs: Postav sklad

en: Build a horse farm
cs: Postav stáje

en: Build 3 ships to escape from the island
cs: Postav 3 lodě pro opuštění ostrova

en: Escape From the Island
cs: Unikni z ostrova

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
cs: Na vrcholu ostrova je jezero. Vybuduj v jeho vodách tři lodě, snad tak budeš moci zachránit svůj lid, předtím než bude ostrov zcela pohlcen oceánem.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
cs: Postav loděnici blízko jezera, aby bylo možné stavět lodě

en: Proud to the Death
cs: Pyšný až do smrti

en: Favored by the God
cs: Požehnaný bohem

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
cs: Na skrytém a v moři ztraceném ostrově Atlantida sídlil od dávných věků kmen hrdých lidí. Po mnoho pokolení jim vládl rod prvního člověka, kterého bůh moří Lutas obdařil schopností dýchat nad hladinou moře, rod krále Ajanthula. A s ním vládli moudří duchovní, kteří hlásali slovo Luta. Prosperovali a založili vlastní společnost.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
cs: Tento příběh začal během vlády krále Askandora, 43. potomka krále Ajanthula. Byl dobrým králem a vládl Atlantidě s moudrostí a prozíravostí. S přibývajícím věkem však přišel strach ze smrti a král, přestože jej mnozí kněží varovali, začal hledat lék proti smrti. Někteří říkali, že věčný život je vyhrazen samotným bohům a usilovat o něj je zapovězeno.

en: Disgraced Before the God
cs: V boží nemilosti

en: The God’s Punishment
cs: Boží trest

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
cs: Vše vypadalo, že je, jak má být. Pouze koně byli neklidní a vycítili, že něco není v pořádku. Po nocích jankovitě vyváděli a vystrašeně ržáli. Netrvalo dlouho a chovatel koní Xydra přišel na to, co ty nebohé tvory tak děsí. Hladina moře před jejich stájemi stoupala a tempo se každým dnem viditelně zrychlovalo.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
cs: Kněží se ponořili do hlubokých meditací a důvod stoupající vody byl zanedlouho nalezen a oznámen. Bůh Lutas ztratil víru ve své Atlanťany kvůli pýše a zpupnosti jejich krále. Rozhodl se odebrat jim výsady, které byly uděleny králi Ajanthulovi a jeho potomkům. A proto je opět volá zpět pod vodní hladinu.

en: Uproar and Confusion
cs: Vřava a zmatek

en: Emerging Chaos…
cs: Rostoucí chaos...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
cs: Kvůli výčitkám svědomí spáchal král sebevraždu. Bez svého monarchy se lidé obrátili ke kněžím, ale ti jim nemohli nijak pomoci. Většina se smířila s osudem a ti ostatní se pokoušeli změnit vůli bohů obětováním zvířat v chrámech. Ale vše nadarmo...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
cs: Jundlina, poslední králova dcera a nejvyšší kněžka boha, byla ze všech kněží nejodhodlanější. Protože ani nespočet obětních rituálů situaci nijak nezměnil, přesvědčila sama sebe, že k usmíření boha bude zapotřebí oběť vysoké osobní hodnoty. Proto mu nabídla jednoho ze svých nejmilovanějších, svého manžela, otce svého jediného dítěte.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
cs: Ale ani to neobměkčilo boha a voda stoupala dál. Téměř nepříčetná z pocitu viny, bolesti a hněvu, se Jundlina rozhodla pro kacířství. Potají shromáždila obyčejné lidi, kteří nebyli smířeni s rozhodnutím duchovních pokorně přijmout vůli svého boha. Společně s nimi zapálila chrám a ukradla loď, aby na ní unikli z Atlantidy, pryč z vlivu boha. Tato malá skupinka začala uctívat Satula, boha ohně a největšího nepřítele boha Luta.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
cs: A tak zanechali umírající Atlantidu za sebou a vydali se na výpravu hledání nového útočiště, chráněného ohněm a bezpečného před vodou.

en: The Princess’ Memoir
cs: Princezniny paměti

en: Jundlina Writes Down Her Memories
cs: Jundlina píše své paměti

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
cs: Opustili jsme Atlantidu a odpluli na východ. Šestého dne jsme vpluli do zakázaného moře, aniž bychom zaznamenali známky pronásledování a ani Lutas nám neroztříštil loď. Nyní jsme již mimo jeho dosah. O den později jsme na obzoru uviděli ostrov, na kterém, jak se zdá, je jedna z těch hor, co plivou oheň. Považuji to za znamení od ohnivého boha, a proto jsme se na břehu tohoto ostrova vylodili.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
cs: Poslední dva týdny jsme strávili budováním dvou věží na hoře blízko místa, kde jsme se vylodili. Samozřejmě tu pro nás všechny stavíme i sídlo. V naší skupině jsou velmi talentovaní stavitelé, přesto budovy zcela neodpovídají zpracování, na které jsme zvyklí z Atlantidy. Doufám, že přečkají příští déšť. Když už nic jiného, věže nás alespoň budou varovat, kdyby se blížila loď z Atlantidy. Nebo, je-li ostrov obydlený, uvidíme útočníky dlouho před tím, než k nám dorazí.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
cs: Na tento ostrov jsme dorazili v pořádku. Dalším krokem bude udělat z něj domov. Hádám, že musíme vybudovat udržitelné hospodářství a prozkoumat své okolí. Povolala jsem odborníky a budu se řídit jejich radami.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
cs: Loftomor a Sidolus přicházejí

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
cs: Nechť vás oba hřeje Satul. Loftomore, jsi nejproslulejší architekt na celém ostrově. A ty, Sidole, jsi ostřílený válečník a stratég. Povolala jsem vás, abych si vyslechla vaše rady: co je zapotřebí k tomu, abychom toto místo učinili naším novým domovem?

en: Loftomor Speaks
cs: Loftomor mluví

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
cs: Nechť vás Satul hřeje, Jundlino! To nejdůležitější při zakládání osady je stavební materiál. Tady máme nějaké stromy, takže bychom měli začít stavbou domků dřevorubců a samozřejmě také lesníků, aby nám stromy nedošly. A nesmíme zapomenout ani na pilu, protože většinu budov nelze postavit pouze za pomoci klád. Odolnější budovy potřebují také žulu, ale té máme na severovýchod odtud spoustu. Stačí postavit lom a moji kameníci se mohou ihned pustit do práce.

en: Sidolus Speaks
cs: Sidolus mluví

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
cs: Nechť vás Satul hřeje, Jundlino! Plně souhlasím s Loftomorovým návrhem. Potřebujeme zásobu stavebního materiálu, protože musíme rychle rozšiřovat svá území. Dokud neprozkoumáme celé pobřeží ostrova, nebudu se zde cítit v bezpečí. Přivedl jsem z Atlantidy spoustu dobrých mužů. Vojenskou sílu máme k dispozici, jediné, co potřebujeme, jsou budovy, ve kterých budeme přebývat.

en: Jundlina is Satisfied
cs: Jundlina je spokojená

en: Jundlina’s Memoirs
cs: Jundlininy Paměti

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
cs: Infrastruktura je vybudována a strávila jsem několik dní ujišťováním se, že vše pracuje, tak jak má. Nyní vyvstaly další naléhavé problémy. Předvolala jsem Coliondera, svého osobního kuchaře, aby mi pomohl dát věci do pořádku.

en: Colionder Arrives
cs: Colionder dorazil

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
cs: Nechť vás Satul hřeje, Jundlino. Jak mohu posloužit vám nebo našemu bohu?

en: Jundlina Replies
cs: Jundlina odpovídá

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
cs: Nechť i tebe Satul hřeje, Coliondere. Ano, zajímá mě, zda neexistuje způsob, jak centralizovat výrobu potravin. Ztrácíme příliš mnoho produktivity, protože lidé jsou zvyklí připravovat si své jídlo v každé domácnosti. Cítím, že kdybychom mohli rozdělit odpovědnosti, bylo by to lepší pro nás všechny. Chci znát tvůj názor na tuto věc.

en: Colionder is in Thought
cs: Colionder je zamyšlený

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
cs: Ach, ale to nebude možné jen tak změnit. Konzumace doma připraveného jídla je něco, co je zakořeněno hluboko v nás Atlanťanech. Je to něco jako obřad, který má pevné místo v našem životě. Takže myslím, že to lidem nemůžeme jen tak z ničeho nic odepřít.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
cs: Ale můžeme zkusit kompromisní řešení. Pro mne je příprava chleba namáhavá práce. Drcení rozrazilu, mletí kukuřice a pečení chleba je zdlouhavé a nudné. Myslím, že průmyslový přístup by byl v tomto případě vhodnější. Líbilo by se mi, dostat každý den čerstvý chléb až domů.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
cs: Á ještě důležitější, uzení ryb a masa pro konzervaci a zlepšení chuti je příšerné. Můj dům je plný kouře a smrdí potom ještě týdny. Nemyslíte, že by bylo vhodné mít na uzení zvláštní budovu, kde by ten zápach tolik nevadil? Myslím, že tyto dvě věci by lidé přijali a zkrátily by dobu přípravy bez toho, aby byly narušeny naše zvyky.

en: Jundlina Agrees
cs: Jundlina souhlasí

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
cs: Tvá slova zní moudře, Coliondere. Budiž tedy.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
cs: Jundlina zkoumá zprávy

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
cs: Zdá se, že produkce jídla je zajištěna a všichni při tom skvěle spolupracují. Skutečně se zde začínám cítit jako doma.

en: A Man Comes to Jundlina
cs: K Jundlině přichází muž

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
cs: Nechť Vás Satul hřeje, Jundlino. Jmenuji se Opol a jsem vrchní tkadlec cechu, který s vámi opustil Atlantidu a boha Luta. Přicházím se vskutku politováníhodnou zprávou. Došla nám pavoučí látka. Ve skladu už nemáme ani kousek. Nemohla byste trochu pomoci tkalcovskému cechu zorganizováním stavby tkalcovny a pavoučí farmy? Pavouci poskytují to nejjemnější hedvábné předivo a my z něj vyrobíme tu nejjemnější pavoučí látku.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
cs: Výměnou nabízíme dodávky tabardů pro mladé vojáky a zlatých tabardů pro důstojníky. Jistě je budete potřebovat, jakmile budete chtít rekrutovat nové vojáky.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
cs: Nechť Satul hřeje i tebe, Opole. Chtěla jsem pozdržet výrobu pavoučích látek, ale chápu tvé naléhání. Tvůj návrh mi přijde přiměřený, postavíme tedy tkalcovnu a pavoučí farmu. Nechám také postavit přádelnu zlata, aby zlaté tabardy nebyly zlaté jen podle jména.

en: Opol Seeks Out Jundlina
cs: Opol vyhledal Jundlinu

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
cs: Nechť Vás Satul hřeje, Jundlino! Tkalcovna, přádelna zlata a pavoučí farma jsou hotové a v této chvíli spouští výrobu. Cech tkalců je vám velmi vděčen za vaši podporu. Dostojíme svému slovu a vy brzy obdržíte první tabard.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
cs: To je opravdu dobrá zpráva, Opole. Naše hospodářství se vyvíjí slibně. Vrať se nyní ke své práci, Opole, a nechť Satul hřeje tebe i všechny členy tvého cechu!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
cs: Sidolus vyhledal Jundlinu

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
cs: Nechť vás hřeje Satul, Jundlino. Zvážila jste možnost těžby nerostných surovin v okolních horách? Začínají nám docházet křemen i diamanty na stavbu našich budov. Také bychom potřebovali více železa, zlata a hlavně uhlí. Pokud bychom objevili dostatečně velká ložiska těchto surovin, mohli bychom začít vyrábět zbraně a nástroje, což by nám výrazně pomohlo. Samozřejmě potřebujeme i slévárnu, zbrojířství, platnéřství a dílnu. A možná ani to ještě není vše.

en: Jundlina Nods
cs: Jundlina přikývne

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
cs: Uvažovala jsem nad tím, Sidole. Myslím, že čas nadešel. Od teď je to naše priorita. Brzy budeš mít průmysl, který žádáš!

en: Loftomor Reports
cs: Loftomor informuje

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! We have completed a toolsmithy and now our toolsmiths will produce new tools in an instant.
cs: Satulova vroucnost s vámi, Jundlino! Dokončili jsme stavbu dílny, takže se náš nástrojář ihned pustí do výroby nových nástrojů.

en: Jundlina Reminds
cs: Jundliiny připomínky

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you as well, Loftomor. That is good news to hear. However please remember that our toolsmiths need to be equipped with a saw. Making tools is an art for us, requiring a precise tool like a saw, not a brutal hammer like for the other tribes.
cs: Satulova vroucnost i s tebou, Loftomore. Tuto výbornou novinu velmi ráda slyším. Pamatuj však, že naši nástrojáři potřebují pilu. Výroba nástrojů je pro nás uměním, které vyžaduje jemný nástroj, jako je pila, a ne nějaké hrubé kladivo, které je používáno jinými kmeny.

en: Jundlina Writes a Letter
cs: Jundlina píše dopis

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
cs: Obdržela jsem zprávu, že náš těžební průmysl už běží. Teď, když kováme zbraně, pošlu dopis Sidolovi, abych ho informovala, že je čas postavit kasárna a začít verbovat vojáky.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
cs: Dnes jsem viděla, jak se první rekruti shromažďují před kasárnami. Pokud vše půjde dobře, brzy by měli projít výcvikem.

en: Jundlina Summons Sidolus
cs: Jundlina povolává Sidola

en: Jundlina is Angry
cs: Jundlina se zlobí

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
cs: Co se děje, Sidole? Doslechla jsem se, že tví vojáci dělají na veřejnosti ostudu a tyranizují obyčejné lidi. Co je to za nepřístojnosti? Měli by sloužit lidem a pro obecné dobro a nesmí zneužívat svou moc. To je neomluvitelné - vysvětli mi to, jestli můžeš!

en: Sidolus Seems Contrite
cs: Sidolus vypadá zkroušeně

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
cs: Souhlasím s vámi a již jsem původce problémů přísně potrestal. Ale je velmi těžké udržet mužstvo v klidu. Nudí se a nemají nic na práci. Rád bych rozšířil jejich výcvik. Myslím, že více úkolů by je udrželo zaměstnané a soustředěné na povinnosti. Potřebuji pro ně kobky a labyrint. Už mám dokonce připravené plány, ale obávám se, že jejich výstavba nebude nejlevnější.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
cs: Nebojím se nákladů ani práce, pokud to udrží tvé lidi na uzdě. Dostaneš své budovy. Ale pamatuj si, že nebudu tolerovat žádné hrubé vojáky. Mělo by se něco podobného ještě opakovat, poneseš za to plnou zodpovědnost. Jdi.

en: Jundlina Received a Letter
cs: Jundlina dostala dopis

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
cs: Dostala jsem pozvání od Sidola. Zítra bude první den výcviku v nově dokončeném labyrintu. Kobky jsou také dokončeny a brzy se v nich začne trénovat. Nemůžu se dočkat zítřka. Způsob výcviku našich vojáků mě velmi zajímá. Jsem zvědavá, jestli jim další výcvik vyžene z hlavy to bavení se ponižováním civilního obyvatelstva.

en: Jundlina Considers the Economy
cs: Jundlina zvažuje hospodářství

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
cs: Lidé si stěžují na přeplněné ulice a pomalou dopravu. Musíme našim nosičům na cestách nějak pomoci. Rozhodla jsem se nechat postavit stáje, aby s přepravou těžkých nákladů pomohli koně.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
cs: Dalším způsobem jak ulehčit dopravě je postavit sklad. Když jsme nyní zabrali horu, zdá se být rozumné, postavit sklad na plošině a vyhnout se tak tomu, aby se muselo vše přepravovat nahoru a dolů po strmých svazích.

en: A Dangerous Discovery
cs: Nebezpečný nález

en: Jundlina is in Thought
cs: Jundlina je zamyšlená

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
cs: Našli jsme starou budovu, zničenou a spálenou plameny. Ten nález mě velmi znepokojil. Takovou budovu jsem totiž ještě nikdy neviděla. Zcela určitě není navržena žádným z Atlantských architektů. Budova je celá hrubá a její provedení je lajdácké. Ale materiály jsou obdivuhodně trvanlivé. Použité dřevo vypadá, že bylo zvláštně opáleno v ohni, předtím než jej použili jako stavební materiál. Je tvrdé jako kámen.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
cs: Skoro se bojím domyslet důsledky. Jsou na tomto ostrově i jiní lidé? Kde tedy jsou? Pracují s ohněm, uctívají tedy také Satula? A jsou to nepřátelé, nebo přátelé? A proč byla budova spálena? Zažil tento ostrov válku? Nebo tu snad probíhá válka právě nyní?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
cs: Nutně potřebujeme vybudovat větší armádu. Pokud jsou na ostrově nepřátelé, musíme být na setkání s nimi připraveni. Také bychom měli posílit zabezpečení našich hranic.

en: Another Building
cs: Další stavba

en: Jundlina is Worried
cs: Jundlina je ustaraná

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
cs: Nalezli jsme ještě další z těch podivných staveb. Jejich stavitele jsme však ještě nezahlédli. Je zřejmé, že na tomto ostrově dříve přebývala komunita a určitě byli vyzbrojeni. Musím se svými generály probrat stav naší armády. Nedovolím, aby nás potenciální nepřítel zastihl zcela nepřipravené.

en: One More Building
cs: Ještě jedna budova

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
cs: A ještě další z těchto budov. Nyní víme, že kmen, který je postavil, tento ostrov kdysi zcela ovládal. Ale potenciálních nepřátel se už neobávám. Už o tomto ostrově víme tak mnoho a přitom jsme ani náznakem nenarazili na fungující část tohoto starého společenství. Začínám se uklidňovat, ale to neznamená, že by stráže během našeho dalšího prozkoumávání ostrova mohly polevit v ostražitosti. Bez viditelného ohrožení se tu však již teď cítím jako doma.

en: The Water is Rising!
cs: Voda stoupá!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
cs: Satul nás ochraňuj! Lutas se nás stále snaží dostihnout. Průzkumník mne informoval, že hladina oceánu rychle stoupá. Musíme na výše položená místa v horách přesunout všechny lidi a tolik surovin z hlavní budovy, kolik jen zvládneme. Jak jenom můžeme uniknout?

en: A Young Man Approaches
cs: Mladý muž přichází

note: TRANSLATORS: Ostur
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Ostur and I construct ships. I have invented a new kind of ship: smaller than those we are used to, but much sturdier. If we build them correctly, I am confident that we can sail a much longer distance with them and maybe escape from Lutas’s influence.
cs: Satulova vroucnost s vámi, Jundlino. Jmenuji se Ostur a jsem stavitel lodí. Vynalezl jsem nový typ lodě. Sice je menší než ty, které jsme používali dosud, ale mnohem odolnější. Pokud je postavíme správně, jsem si jistý, že s nimi můžeme doplout mnohem dál, možná dokonce i uniknout z Lutasova vlivu.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
cs: Osture, nemáme čas. Voda stoupá moc rychle a kdybychom stavěli lodě na pobřeží, zmizí pod vodou dříve, než budou schopné plavby. Bojím se, že jsme ztraceni!

en: Ostur Seems Confident
cs: Ostur si je jistý

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
cs: Jeden můj přítel prozkoumal ostrov na vlastní pěst a pověděl mi o velkém jezeře na vrcholu hory. Navrhuji, abychom u jezera postavili lodě a počkali, dokud se ostrov pod námi neponoří. Potom můžeme odplout. Je to smělý plán, ale myslím, že může vyjít.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
cs: Tvé rusé vlasy jsou znamením ohnivého boha. Věřím ti a podpořím tvůj plán. Naše přežití máš nyní ve svých rukou, Osture.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
cs: A teď honem, potřebujeme dům pro Ostura hned vedle jezera a musíme tam dopravit prkna, klády a pavoučí látku pro stavbu. Zapomeň teď na vše ostatní, potřebujeme všechny suroviny na vrcholku hory, dříve než náš sklad pohltí moře.

en: Jundlina is Relieved
cs: Jundlině se ulevilo

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
cs: Chvála Satulovi! Ostur, náš mladý lodník, to dokázal. Máme tři lodě, a pevnější jsem ještě neviděla, s dostatkem místa pro nás i nějaké ty suroviny. Záchrana přišla na poslední chvíli. Lutas se chystá spolknout i zbytek ostrova, vody stoupají každou hodinou rychleji. Ale teď už se nám podaří uprchnout a začít znova v nějaké vzdálené zemi...

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
cs: Očekávám dlouhou cestu, ale na jejím konci najdeme Satulovu zemi. To jsem slíbila, svým lidem i sobě.

en: Congratulations
cs: Gratuluji

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
cs: Mise byla dokončena. Můžeš pokračovat v této misi, pokud chceš, nebo se přesuň na další misi.

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
cs: Budova ztracena!

en: We lost a building to the ocean!
cs: Budovu pohltil oceán!
