Widelands - en to fi translation catalogue (147 entries)

en: Ensure the supply of building wares
fi: Varmista rakennusmateriaalien saatavuus

en: Supply Building Wares
fi: Toimita rakennusmateriaaleja

en: Supply basic building material for your economy:
fi: Toimita perusrakennusmateriaaleja talouteesi:

en: Build a quarry
fi: Rakenna kivilouhos

en: Build two woodcutter’s houses
fi: Rakenna kaksi metsurin mökkiä

en: Build two forester’s houses
fi: Rakenna kaksi metsänhoitajan mökkiä

en: Build a sawmill
fi: Rakenna saha

en: Expand your territory and explore
fi: Laajenna aluettasi ja tutki

en: Expand and Explore
fi: Laajenna ja tutki

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
fi: Saari on suuri ja emme voi rentoutua ennen kuin varmistamme ettei täällä ole muita. Se täytyy valloittaa ja tutkia kunnolla. Ainoastaan siten voimme puolustautua saaren vaaroilta ja myös Atlantikselta.

en: Build military sites to expand your territory
fi: Rakenna sotilasrakennuksia laajentaaksesi aluettasi

en: Establish a solid food production
fi: Perusta kiinteän ruuan tuotanto

en: Food Production
fi: Ruoan tuotanto

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
fi: Ruoka on hyvin tärkeää kaivoksille ja sotakoulutusalueille. Perusta hyvin toimiva ruokatalous rakentamalla ainakin yksi maatila, yksi mustajuuritila ja mylly. Kahta eri jauhoa sekoitettaessa kaivon veden kanssa voidaan paistaa leiväksi leipomossa, joten rakenna myös leipomo ja kaivo.

en: The other two important food wares are smoked fish and smoked meat. Raw meat is delivered from a hunter. A fisher gets the fish out of the sea while a fish breeder makes sure that a school of fish does not go extinct by breeding more. The smoking happens in a smokery, you will need at least two of those.
fi: Kaksi muuta tärkeää ruokatuotetta ovat savukala ja savustettu liha. Raakaa lihaa toimittaa metsästäjä. Kalastaja nostaa kaloja merestä samaan aikaan kun kalankasvattaja kasvattaa lisää kaloja varmistaen ettei kalakanta kuole sukupuuttoon. Savustaminen tapahtuu savustamossa, tarvitset niitä ainakin kaksi.

en: Build a farm and a blackroot farm
fi: Rakenna maatila ja mustajuuriviljelmä

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
fi: Rakenna tehdas valmistaaksesi maissijauhoa ja mustajuurimaustetta

en: Build a well
fi: Rakenna kaivo

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
fi: Rakenna leipomo ja leivo leipää maissijauhoista, mustajuurimausteesta ja vedestä

en: Build a hunter’s house to get raw meat
fi: Rakenna metsästäjän mökki saadaksesi raakaa lihaa

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
fi: Rakenna kalastajatorppa lähelle vettä saadaksesi raakaa kalaa

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
fi: Rakenna kalankasvattajan mökki lähelle kalastajaa varmistaaksesi ettei kalat kuole

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
fi: Rakenna kaksi savustamoa savustaaksesi raakaa lihaa ja kalaa

en: Build a spider farm and a weaving mill
fi: Rakenna hämähäkkitarha ja kutomo

en: Spidercloth Production
fi: Hämähänkinsilkki Tuotanto

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
fi: Kutojat tuottavat hämähäkinsilkkiä ja taisteluasuja kutomossa. Hämähäkinsilkkiä tarvitaan joidenkin rakennusten rakentamiseen ja vaatteisiin, kun taas taisteluasut ovat sotilaiden uniformuja. Kutomo tarvitsee kultalankaa ja hämähäkinsilkin raakamateriaalia. Hämähäkinsilkkiä tuotetaan hämähäkkitarhassa, kun taas kultarihmaa kultarihmakehräämössä kullasta.

en: Build a weaving mill
fi: Rakenna kutomo

en: Build a spider farm
fi: Rakenna hämähäkkitarha

en: Build a gold spinning mill
fi: Rakenna kultarihmakehräämö

en: Build industry and mines
fi: Rakenna teollisuutta ja kaivoksia

en: Industry and Mines
fi: Teollusuutta ja Kaivoksia

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
fi: Rautamalki, kultamalmi ja hiilimalmi kaivetaa vastaavista kaivoksista. Kidekaivoksesta saadaan kaivettua kvartsia ja timantteja – niistä kaikki ovat kallisarvoisia materiaaleja ja hyvin harvoin löydettyjä. Niitä etsittäessä se tulee samalla tuottamaan paljon graniittia.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
fi: Malmit täytyy sulattaa sulattamoissa enen kuin niitä voi käyttää. Kävitellyt materiaalit käytetään sen jälkeen asepajassa, haarniskapajassa ja työkalupajassa.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
fi: Rakenna jokaisen tyyppinen kaivos. Muista lähettää geologi ensin vuorille.

en: Build a smelting works
fi: Rakenna sulattamo

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
fi: Rakenna haarniskapäja ja asepaja

en: Build a toolsmithy
fi: Rakenna työkalupaja

en: Build a barracks
fi: Rakenna kasarmi

en: Recruiting new soldiers
fi: Palkataan uusia sotilaita

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
fi: Koska nyt aseita ollaan takomassa, uusia sotilaita voidaan palkata. Sitä varten miedän tulee toimittaa kevyitä atraimia ja taisteluasuja kasarmille. Alokkaat saapuvat varastolta ja he saavat varusteensa sekä peruskoulutuksen tullakseen sotilaiksi.

en: Build training sites for soldiers
fi: Rakenna harjoittelupaikka sotilaille

en: Soldier Training Sites
fi: Sotilaiden Harjoittelupaikka

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
fi: Kuten kaikki muutkin heimot, Atlantislaiset kysenevät myös kouluttaa sotilaita: tyrmä kouluttaa hyökkäystä – tärkein Atlantislaisten ominaisuus – ja labyrintti kouluttaa väistelyä, terveyttä ja puolustusta. Teollisuuden tuottamat esineet käytetään parempien sotilaiden kouluttamiseksi kahdella harjoittelupaikalla.

en: Build a dungeon and a labyrinth
fi: Rakenna tyrmä ja labyrintti

en: Build a warehouse and a horse farm
fi: Rakenna varasto ja hevostila

en: Warehouse and Horse Farm
fi: Varasto ja Hevostila

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
fi: Kun tieverkkosi laajenee ja tulee monimutkaisemmaksi, sinun tulisi valjastaa hevosia kantajiesi avuksi. Hevosia kasvatetaan hevostiloilla käyttäen vettä ja maissia. Varasto varmistaa ettei kuljetusverkostosi romahda.

en: Build a warehouse
fi: Rakenna varasto

en: Build a horse farm
fi: Rakenna hevostila

en: Build 3 ships to escape from the island
fi: Rakenna 3 laivaa paetaksesi saarelta

en: Escape From the Island
fi: Pakene saarelta

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
fi: Saarella on järvi. Rakenna kaksi laivaa noille vesille ja saatat pystyä pelastamaan kansasi ennen kuin saari vajoaa täysin mereen.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
fi: Rakenna telakka lähelle rannikkoa aloittaaksesi laivojen rakentamisen

en: Proud to the Death
fi: Ylpeästi Kuolemaan

en: Favored by the God
fi: Jumalan Suosima

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
fi: Myyttisella ja kadonneella Atlantissaarella, jolle asettui ylpeä heimo silloin kun maailma oli vielä hyvin nuori. Kuningas Ajanthulin sukupuun johtamana – ensimmäinen ihminen sai hengittää meren pinnan yläpuolella Meren jumala Lutasin valtuuttamana – ja viisas pappi, joka tarjosi yhteyden Lutasiin – he vaurastuivat ja sivistyivät.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
fi: Tämä tarina sai alkunsa Kuningas Askandorin valtakaudella, Kuningas Ajanthulahin 43. vallanperijä. Hän oli hyvä kuningas, joka johti Atlantista viisaudella ja kaukokatseisuudella. Mutta iän myötä, hän kävi pelkäämään kuolemaa ja hän kävi etsimään kuolemaan parannusta siitäkin huolimatta, että monet papit varoittellivat häntä siitä. Joku sanoi, että loputon elämä on tarkoitettu vain jumalille ja sen etsiminen oli kiellettyä.

en: Disgraced Before the God
fi: Häväisty Jumalan Edessä

en: The God’s Punishment
fi: Jumalan Rangaistus

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
fi: Mutta kaikki näyttivät voivan hyvin. Ainoastaan hevoset näyttivät aistivan jonkun olevan pielessä. Yön aikana, ne hullaantuivat ja näyttivät hyvin pelokkailta. Ei kauankaan ennen hevosten kasvattaja Xydra tajusi mikä niitä vaivasi: meren pinta tallin edessä nousi jopa nopeutuvalla vauhdilla.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
fi: Papit perääntyivät meditoimaan ja syy nousevalle vedelle oli pian selitetty: Lutar jumala oli menettänyt luootamuksen Atlkantislaisiin heidän kuninkaan rohkeuden vuoksi. Hän päätti perua oikeudet, jotka oli myönnetty Ajanthul kuninkaalle ja hänen lapsilleen. Siksi hän kutsui heidät takaisin mereen.

en: Uproar and Confusion
fi: Sekasorto ja Hämminki

en: Emerging Chaos…
fi: Kaaoksen Orastus…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
fi: Syyllisuudestä päästäkseen kuningas päätyi riistämään henkensä. Ilman hallitsijaa, kansa kääntyi uskonnollisten johtajien puoleen, mutta heillä ei ollut tarjota todellista apua. Useimmat hyväksyivät kohtalonsa, kun osa yritti kääntää jumalan pään tarjoamalla hänen eläimiä hänen temppelissä. Mutta siitä ei ollut hyötyä…

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
fi: Jundlina, entisen kuninkaan tytär ja yksi jumalan ylimmistä papeista oli kaikkein päättäväisin uskonnollinen johtaja. Koska lukemattomat uhraukset eivät muuttaneet tilannetta, hän vakuuttui, että jumalan tyynnyttelemiseksi tarvittiin suurta henkilökohtaista urhausta. Joten hän tarjosi hänelle hänen kaikkein rakkaimpansa: hänen puolisonsa, hänen ainoan lapsensa isän.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
fi: Mutta edes tämä ei kääntänyt jumalan päätä. Vesi jatkoi nousuaan. Se melkein ajoi uskonnolliset johtajat epätoivoonm tuskaan ja vihaan, Jundlinasta tuli toisinajattelija: Salaissa hän keräsi joukon tavallista väkeä, jotka eivät hyväksyneet uskonnollisten johtajien päätöstä taipua jumalan tahtoon. Yhdessä heidän kanssaan, hän sytytti temppelin tuleen ja varasti laivan paetakseen Atlantiksen jumalan vaikusvallasta. Tämä pieni joukko alkoi rukoilemaan Satulia, tulen jumala ja pahin Lutasin vihollinen.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
fi: Jättäen taakseen kuolevan Atlantiksen ja heidän menneisyytensä, he aloittivat etsinnän löytääkseen suojaisen paikan tulelle ja suojautuakseen mereltä.

en: The Princess’ Memoir
fi: Prinsessan Muistelmat

en: Jundlina Writes Down Her Memories
fi: Jundlina Kirjoittaa Ylös Hänen Muistelmiaan

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
fi: Lähdimme Atlantikselta ja purjehdimme kohti itää. Päädyimme kuudentena päivänä unohdetulle merelle huomaamatta minkäänlaista takaa-ajoa Atlantikselta ja ilman että Lutas olisi rikkonut laivamme. Nyt olemme hänen ulottumattomissaan. Päivää myöhemmin havaitsimme saaren, jolla näytti olevan yksi tulta sylkevä vuori. Uskoimme sen olevan merkki tulen jumalalta ja rantauduimme sen rannikolle.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
fi: Vietimme viime viikon rakentaen vuorelle kahta näkötornia, lähelle rantautumispaikkaamme; ja, totta kai, hallia meille kaikille. Meidän joukossa on hyvin lahjakkaita rakentajia – siitä huolimatta, rakennuksien taide ei vastaa sitä mitä meillä oli Atlantiksella. Toivon niiden kestävän seuraavan sateen. Vähintäänkin tornit varoittavat meitä, jos laiva Atlantikselta seuraa meitä ja jos saari on asutettu, näemme viholliset kauan ennen kuin he saapuvat.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
fi: Olemme asettuneet tälle saarelle. Seuraava askel on tehdä siitä koti. Arvelen meidän tarvitsevan sopivan talouden ja tutkia ympäristöämme. Kutsuin asiantuntijoita koolle ja aikomuksenani on noudattaa heidän neuvoja.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
fi: Loftomor ja Sidolus saapuu

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
fi: Lämmittäköön Satul teitä molempia. Loftomor, sinä olet saaren kaikkein maineikkain arkkitehti. Sidolus, sinä olet kokenut soturi ja strategi. Olen kutsunut teidät eteeni saadakseni neuvoja: mitä on tarpeen tehdä tehdäksemme tästä meille uuden kodin?

en: Loftomor Speaks
fi: Loftomor puhuu

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
fi: Lämmittäköön Satul sinua, Jundlina! Kaikkein tärkeimpiä asioita asutuksen rakentamiseksi ovat rakennusmateriaalit. Puuta on ainakin saatavilla, joten meidän pitäisi rakentaa asumuksia joillekkin metsureille ja tottakai myös metsänhoitajille, jotta puut eivät pääse loppumaan. Niin, ja meidän ei pidä unohtaa sahaa, koska useimpia rakennuksia ei voi tehdä pelkistä puun rungoista. Vahvemmat rakennukset tarvitsevat myös graniittia, jota on runsain mitoin täältä koilliseen katsottaessa; meidän vain tarvitsee rakentaa louhos ja kivanhakkaaja tulee menemään työhönsä ripeästi.

en: Sidolus Speaks
fi: Sidolus puhuu

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
fi: Lämmittäköön Satul sinua, Jundlina! Hyväksyn sen mitä Loftomor ehdotti. Tarvitsemme hyvän rakennusmateriaalien lähteen minkä vuoksi meidän täytyy laajentaa aluettamme nopeasti. En tunne olevani turvassa lällä saarella ennen kuin olemme nähneet kaikki sen rannat. Toin runsain mitoin kelpomiehiä Atlantikselta. Sotilasvoimaa on siis saatavilla. Me tarvitsemme vain joitakin asuntoja asettuaksemme.

en: Jundlina is Satisfied
fi: Jundlina on tyytyväinen

en: Jundlina’s Memoirs
fi: Jundlinan muistelmat

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
fi: Meidän rakennusinfrastuktuuri valmistui ja olen viettänyt viime päivät tarkistaen, että kaikki toimii jouhevasti toistensa kanssa. Nyt on ilmaantunut eräs toinen kiireellinen asia. Kutsuin luokseni henkilökohtaisen kokkini saadakseni häneltä apua eräiden asioiden erottelussa.

en: Colionder Arrives
fi: Colionder Saapuu

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
fi: Lämmittäköön Satul sinua, Jundlina. Voinko olla mitenkään sinulle avuksi tai jumalalle?

en: Jundlina Replies
fi: Jundlina vastaa

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
fi: Lämmittäköön Satul myös sinua, Colionder. Kyllä, ole mietiskellyt voisimmeko kenties keskittää meidän ruoan tuotantomme. Menetämme paljon tuotteliaisuudestamme, koska meidän kansamme on tottuneet tekemään ruokansa itse. Minusta tuntuu, että jos voisimme jaakaa vastuita, se olisi parempi meille kaikille. Haluan sinun mielipiteesi tästä.

en: Colionder is in Thought
fi: Colionder on Ajatuksissaan

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
fi: Ahaa, mutta luulempa, että tätä on mahdotonta muuttaa. Ruuan valmistaminen ja syöminen on jotain meihin Atlantislaisiin syvästi pinttynyttä – se on seremonia, jota me tarvitsemme voidaksemme hyvin. Joten arvaan ettemme voi ottaa sitä täysin pois yksilöiltä.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
fi: Mutta saattaisimme löytää kompromissin siihen: minulle, leivän tekeminen on työläs tehtävä. Mustajuurien ja maissin jauhaminen jauhoiksi ja sitten leivän leipominen on tylsää ja ikävystyttävää; minusta tuntuu, että teolistuneempi lähestymistapa saattaisi olla täällä avuksi. Pitäisin siitä jos talooni olisi toimitettu joka päivä tuoretta leipää.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
fi: Oooh ja vieläkin tärkeämpää: kalan ja lihan savustaminen puhdistaakseen ne ja parantaakseen niiden makua on kauheaa. Taloni on täynnä savua ja haisee viikkoja savustamisen jälkeen. Mitä luulet, voitaisiinko savistaminen tehdä jossakin siihen erikoistuneessa rakennuksessa, jossa sivuvaikutukset eivät haittaisi? Luulempa että nuo kaksi asiaa olisi hyväksyttävää ihmisten mielestä ja vähentäisi ruuanlaittoon kuluvaa aikaa viemättä itse rituaalia.

en: Jundlina Agrees
fi: Jundlina on samaa mieltä

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
fi: Sinun sanasi kuulostavat minusta viisailta, Colionder. Joten olkoon sitten niin.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
fi: Jundlina Käy Läpi Raportit

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
fi: Näyttää siltä, että ruoan tuotantomme valmistuu ja kaikki toimivat mukavasti yhdessä. Tällä olo alkaa tosiaankin tuntua kuin olisi kotona.

en: A Man Comes to Jundlina
fi: Mies Saapuu Jundlinan Luokse

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
fi: Lämmittäköön Satul sinua, Jundlina. Nimeni on Opol ja olen ammattikuntani korkeimmassa asemassa oleva Atlantiksen ja Lutasin jättäneistä kutojista. Tulen luoksesi mukanani surullisia uutisia: meiltä on hämähäkinkangas loppunut. Emme ole löytäneet varastosta palan palaa. Ettekö voisi auttaa kutojien ammattikuntaa järjestämällä kutomon ja hämähäkkitarhan rakentamisen? Hämähäkit tekevät hienointa silkkiä ja me tuotamme siitä hienointa hämähäkinsilkkiä.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
fi: Tarjoudumme vaihtokaupassa tuottamaan sinulle myös taisteluasuja nuorille sotilaille ja kultaisia taisteluasuja upseereille. Tulet varmasti tarvitsemaan niitä sitten kun haluat palkata uusia sotilaita.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
fi: Lämmittäköön Satul myös sinua, Opol. Halusin lykätä hämähäkinsilkin tuotantoa, mutta ymmärrän teidän kiireellisyyttä. Ehdotuksesi kuulostaa minusta reilulta, tulen rakentamaan kutomosi ja hämähäkkitarhan. Tulen myös rakentamaan kultarihmakehräämön, jottei tekemäsi kultaiset taisteluasut olisi vain nimeltään kultaisia.

en: Opol Seeks Out Jundlina
fi: Opol Tavoittelee Jundlinasia

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
fi: Lämmittäköön Satul sinua, Jundlina! Kutomo, kultarihmakehräämö, ja hämähäkkitarha rakennukset valmistuvat ja aloittavat toimintansa näinä hetkinä. Kutojien ammattikunta on hyvin kiitollinen avustasi ja me tulemme seisomaan sanojemme takana ja toimittamaan ensimmäisen taisteluasun hyvin pian.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
fi: Tämä on tosiaankin hyvä uutinen, Opol. Taloutemme tuottaa oikein hyvin. Mene nyt takaisin työhösi, Opol, ja lämmittäköön Satul sinua ja kaikkia sinuna ammattikunnan jäseniä!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
fi: Sidolus Tavoittelee Jundlinania

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
fi: Lämmittäköön Satul sinua, Jundlina. Oletteko harkinneet resurssien kaivamista ympärillämme olevasta vuoristosta? Meiltä on loppumassa taloihimme tarvitsemamme kvartsi ja timantit. Meille voisi olla myös käyttöä raudalle, kullalle ja etenkin hiilelle. Jos löydämme noita raaka-aineita runsaasti tuottavan paikan, voisimme aloitta aseiden ja työkalujen tuotannon; se helpottaisi valtavasti. Toki, me tarvitsisimme sulattamoita, asepajan, haarniskapajan ja työkalupajan. Ja mahdollisesti myös enemmän.

en: Jundlina Nods
fi: Jundlina nyökkää

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
fi: Olen harkinnut tätä, Sidolus. Luulempa nyt olevan jo aika. Teemme tästä nyt tavoitteen. Tulet saamaan teollisuutesi.

en: Loftomor Reports
fi: Loftomor tiedottaa

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! We have completed a toolsmithy and now our toolsmiths will produce new tools in an instant.
fi: Satul sinua lämmitäkköön, Jundlina! Olemme saaneed valmiiksi työkalupajan ja nyt työkaluseppämme tuottavat uusia työkaluja hetkessä.

en: Jundlina Reminds
fi: Jundlina muistuttaa

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you as well, Loftomor. That is good news to hear. However please remember that our toolsmiths need to be equipped with a saw. Making tools is an art for us, requiring a precise tool like a saw, not a brutal hammer like for the other tribes.
fi: Satul lämmittäköön sinuakin, Loftomor. Nuo ovat hyviä uutisia kuulla. Muistathan kuitenkin, työkaluseppämme tulee olla varustettu sahalla. Työkalujen tekeminen on meille taidetta, vaatien sahan kaltaisen tarkan työkalun, ei raakalaismaista vasaraa kuten mikä muilla heimoilla on.

en: Jundlina Writes a Letter
fi: Jundlina Kirjoittaa Kirjeen

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
fi: Olen saanut tiedon, että kaivosteollisuus aloitti toiminnan. Koska nyt valmistamme aseita, lähetän kirjeen Sidolusille kertoakseni, että on aika rakentaa kasarmi ja aloittaa sotilaiden kouluttaminen.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
fi: Tänään näin ensimmäisten alokkaiden kokoontuvan uuden kasarmin edustalle. Jos kaikki menee hyvin, heidän pitäisi kohta saada koulutuksensa.

en: Jundlina Summons Sidolus
fi: Jundlina Haastaa Sidolusin

en: Jundlina is Angry
fi: Jundlina on vihainen

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
fi: Mitä minä kuulenkaan, Sidolus? Vastaanotin viesti, että sotilailtasi käyttäytyvän huonosti ja sortavan tavallisia ihmisiä. Mitä tämä hölynpöly oikein onkaan? He ovat yleisen hyvän palvelijoita ja heidän ei tulisi käyttää valtaansa väärin. Tämä on anteeksiantamatonta! Voisitko selittää tämän!

en: Sidolus Seems Contrite
fi: Sidolus Näyttää Katuvalta

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
fi: Olen samaa mieltä kanssasi ja olen rankaissut häiriköitä ankarasti. Mutta se on hyvin vaikeaa pitää mieheni vaiti: he ovat tylsistyneitä ja eikä heillä ole mitään tekemistä. Haluaisin kohottaa heidän asemaan harjoituksilla. Minun mielestä rutiinien lisäys elämässä pitäisi heidät tehtäviin omistautuvina ja keskittyneinä. Tarvitsisin tyrmän ja labyrintin heille. Minulla on jo pohjapiirustukset valmiina, mutta veikkaan ettei niitä tule saamaan halvalla.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
fi: En pelkää kustannusta ja työn määrää niin pitkään kun se pitää väen ryhdissä. Tulet saamaan rakennuksesi. Mutta huomaa etten siedä kelmejä sotilaita, jos sama tapahtuu uudelleen, pidän sinua vastuussa heidän tekemisistä. Voit mennä.

en: Jundlina Received a Letter
fi: Jundlina Vastaanotti Kirjeen

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
fi: Sain kutsun Sidolusilta. Ensimmäinen koulutus vasta valmistuneella labyrintillä tullaan järjestämään huomenna. Tyrmä valmistuu myös ja aloittaa toimintansa pian. Odotan innolla huomista; Olen hyvin kiinnostunut kuinka sotilaat kouluttautuvat ja mietiskeleen pitääkö lisätyömäärä heidät poissa siviilien kiusaamisesta.

en: Jundlina Considers the Economy
fi: Jundlina Harkitsee Taloutta

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
fi: Ihmiset ovat valittaneet ruuhkaisista teistä ja hitaasta kuljetuksesta. Tarvitsemme kantajillemme apua teille. Olen päättänyt rakentaa hevorfarmin, jotta hevoset voivat auttaa painavien tuotteiden kantamisessa.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
fi: Toinen tapa vähentää teiden kuormitusta on rakentaa varastoja. Olemme nyt tehneet valtauksen vuorelle, se vaikuttaa hyvältä idealta tehdä varastoja ylängölle välttääksemme turhan tavaroiden kuljettamisen ylös ja alas rinteitä.

en: A Dangerous Discovery
fi: Vaarallinen Löytö

en: Jundlina is in Thought
fi: Jundlina on Ajatuksissaan

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
fi: Löysimme vanhan rakennuksen, tuhottuna ja poltettuna. Olen hyvin huolissani tästä löydöksestä. Rakennus ei ole mitään mitä olemme aiemmin nähneet. Se ei ole Atlantislaisten suunnittelemaa arkkitehtuuria, sikäli kun itse tiedän. Rakennus on karu ja huolittelematon kyhäelmä. Mutta materiaalit ovat hyvin kestäviä: siinä käytetty puu näyttäisi olevan poltettu erikoisella tavalla ennen kuin sitä on käytetty rakennusmateriaalina – se on kovaa kuin kivi.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
fi: Seuraukset pelottavat minua. Onko tuolla jossain tällä saarella toisia? Missä he ovat sitten? He työskentelevät tulella, palvovatko he myös Satulia? Ovatko he ystäviä vai vihollisia? Ja miksi rakennus on poltettu maantasolle? Onko tällä saarella nähty sota? Onko sota meneillään juuri nyt?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
fi: Meidän täytyy parantaa meidän sotakykyä. Jos tuolla on sota jossain tällä saarella, meidän täytyy valmistautua siihen kun tapaamme heidät. Meidän tulisi myös vahvistaa rajojemme linnoitusta.

en: Another Building
fi: Toinen Rakennus

en: Jundlina is Worried
fi: Jundlina on huolestunut

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
fi: Löysimme yhden oudolla tavalla tehdyn rakennuksen lisää. Emme ole vielä nähneet yhtään niiden rakentajaa. Mutta ilmeisesti jossain tuolla tällä saarelllla on ollut aiemmin yhteisö ja epäilemättä se oli militarisoitu. Minun täytyy tarkastaa kenraaleiltamme meidän sotakyky. En salli, että mahdollinen vihollinen löytää meidät varautumattomana.

en: One More Building
fi: Yksi Rakennus Lisää

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
fi: Ja taas uusi lisää noita rakennuksia. Nyt me tiedämme, että heimo, joka rakentaa niitä on joskus luopunut saaren hallinnasta. Mutta en ole enää niin huolissani mahdollisista vihollisista. Me tunnemme jo niin paljon tästä saaresta ja ei ole löytynyt jälkiä tuosta vanhasta taloudesta. Alan rauhoittua, mutta en anna vartioidemme luovuttaa sikäli kun jatkamme tutkimista tällä kauniilla saarella. Mutta ilman selkeitä vaaroja, tunnen oloni täällä jo hyvin kotoisaksi.

en: The Water is Rising!
fi: Vesi nousee!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
fi: Pelastakoon Satul meidät! Lutas yrittää silti saada meidät. Tiedustelija tiedotti minuam että meri nousee nopeasti. Meidän täytyy siirtyä korkeammalle maaperälle ja evakuoida kaikki sekä kuljettaa niin paljon tuotteita päämajasta vuorille kuin voimme. Kuinka voimme selvitä tästä?

en: A Young Man Approaches
fi: Nuori mies lähestyy

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
fi: Ostur, meillä ei ole enää aikaa. Veden pinta nousee liian nopeasti ja jos me rakennamme laivoja rannikolle, ne katoavat merelle ennen kuin ne kelluvat. Pelkään, että olemme tuomitut!

en: Ostur Seems Confident
fi: Ostur Näyttää Luottavaiselta

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
fi: Ystäväni tutki saarta itsekseen ja hän sanoi minulle, että vuoren päällä on suuri järvi. Ehdotan että rakentaisimme laivat järvelle ja odottaisimme kunnes saari vajoaa allemme. Sitten me voimme purjehtia pois. Se on uskalia suunnitelma, mutta luulempa, että se voisi toimia.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
fi: Punaiset hiuksesi on merkki tulen jumalalta. Luotan sinuun ja tuen sinun suunnitelmaasi. Meidän selviytyminen on nyt teidän käsissä, Ostur.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
fi: Nopeasti nyt, me tarvitsemme talon Osturille järven rannalle ja tarvitsemme lautoja, kaadettuja puita ja hämähäkinsilkkiä rakennustyömaalle. Unohda kaikki muu, me tarvitsemme nuo tuotteet vuoren päälle enen kuin kaikki varastomme päätyvät meren nielaisemaksi.

en: Jundlina is Relieved
fi: Jundlina on helpottunut

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
fi: Ylistetty Satul! Ostur, nuori laivan rakentaja teki sen. Meillä on kolme laivaa – joita vahvempia en ole koskaan nähnyt – ja niissä on riittävästi tilaa kuljetta meidät kaikki ja osan tuotteistamme myös. Ja tämä apu tuli juuri ajallaan: Luta on juuri nielaisemassa loppua saaresta, vesi nousee nopeammin tuntia kohden. Mutta me voimme tehdä nyt meidän pakomme ja aloittaa uudestaan jossain kaukaisella maalla…

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
fi: Oletan pitkää matkaa, mutta tulemme löytämään Satulin maan lopulta. Tämä on mitä lupasin ihmisille. Ja myös itselleni.

en: Congratulations
fi: Onneksi olkoon

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
fi: Sinä olet suorittanut tämän tehtävän. Voit jatkaa pelaamista jos haluat, muuten siirry seuraavaan tehtävään.

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
fi: Rakennus menetettiin!

en: We lost a building to the ocean!
fi: Rakennus vajosi veteen!
