Widelands - en to pt translation catalogue (142 entries)

en: Ensure the supply of building wares
pt: Garanta o fornecimento de materiais de construção.

en: Supply Building Wares
pt: Fornece materiais de construção.

en: Supply basic building material for your economy:
pt: Fornece material básico de contrução para a sua economia:

en: Build a quarry
pt: Construa uma pedreira

en: Build two woodcutter’s houses
pt: Construa duas casas do madeireiro

en: Build two forester’s houses
pt: Construa duas casas do silvicultor

en: Build a sawmill
pt: Construa uma serração

en: Expand your territory and explore
pt: Expande o teu território e explora as partes desconhecidas da ilha

en: Expand and Explore
pt: Expande-te e explora

en: The island is huge and as long as we are not sure that we are alone here, we cannot relax. Explore and conquer it, this is the only way to protect us from threats on the island and from Atlantis.
pt: A ilha é enorme e enquanto não tivermos a certeza de estarmos sozinhos, não podemos relaxar. Explora e conquista-a, esta é a única maneira de proteger-nos de ameaças na ilha e dos Atlantas.

en: Build military sites to expand your territory
pt: Construa edifícios militares para expandir o seu território

en: Establish a solid food production
pt: Estabelece um circuito sólido para a produção de alimentos

en: Food Production
pt: Produção Alimentar

en: Food is very important for mines and military training areas. Establish a well working food environment by building at least one farm, one blackroot farm and a mill. The two kinds of flour together with water from a well will be baked into bread in a bakery, so build a bakery and a well, too.
pt: Comida é muito importante para as minas e áreas de treino militar. Estabeleça uma boa produção de alimentos construindo ao menos uma quinta, uma quinta de raiz escura e um moinho. Os dois tipos de farinha adicionados à água serão cozinhados em pão nas padarias, portanto construa um poço e uma padaria.

en: Build a farm and a blackroot farm
pt: Construa uma quinta e uma quinta das raizes negras

en: Build a mill to make cornmeal and blackroot flour
pt: Construa um moinho para fazer farinhas de milho e de raiz

en: Build a well
pt: Construa um poço

en: Build a bakery to bake bread from cornmeal, blackroot flour and water
pt: Construa uma padaria para cozer pão com farinhas de milho e de raiz e água

en: Build a hunter’s house to get raw meat
pt: Construa uma casa do caçador para conseguires carne

en: Build a fisher’s house close to water to get raw fish
pt: Construa uma casa do pescador perto da água para conseguires peixe

en: Build a fish breeder’s house close to the fisher to make sure the fish do not die out
pt: Construa um casa do piscicultor perto do pescador para garantir que os peixes não acabem

en: Build two smokeries to smoke raw meat and fish
pt: Construa dois fumeiros para defumar peixe e carne.

en: Build a spider farm and a weaving mill
pt: Construa uma criação de aranhas e uma tecelagem

en: Spidercloth Production
pt: Produção de tecido de teia

en: The weavers produce spidercloth and tabards in the weaving mill. Spidercloth is needed for the construction of some buildings and clothing, while tabards are the uniforms of soldiers. The weaving mill needs gold thread and spider silk as raw material. Spider silk is produced by the spider farm, while gold thread is produced by the gold spinning mill out of gold.
pt: Os tecelãos produzem tecido de teia e túnicas na tecelagem. Tecidos de teia de aranha serão necessários para a construção de algumas obras e roupas, enquanto túnicas são o uniforme dos soldados. A tecelagem precisa dos fios de ouro e da seda de aranha como material. Fios de teia de aranha são produzidos em criações de aranhas, enquanto que fio dourado é produzido pelos ourives a partir de ouro.

en: Build a weaving mill
pt: Construa uma tecelagem.

en: Build a spider farm
pt: Construa uma criação de aranhas.

en: Build a gold spinning mill
pt: Construa um ourives

en: Build industry and mines
pt: Construa a industria e as minas

en: Industry and Mines
pt: Industria e minas

en: Iron ore, gold ore and coal are mined in the respective mines. The crystal mine will dig for quartz and diamonds – all of them are precious materials and very rarely found. It will produce a lot of granite while searching for them.
pt: Minério de ferro, ouro e carvão são retirados nas respetivas minas. A mina de cristal vai procurar por quartzo e diamante – todos materiais raros e difíceis de encontrar. Enquanto procuram por eles, muito granito é produzido.

en: The ores have to be smelted at a smelting works before they can be used. The refined materials are then used in the weapon smithy, the armor smithy and the toolsmithy.
pt: Os metais precisam de ser derretidos na fundição antes de poderem ser usados. Depois de derretidos, são usados na loja do armeiro, no ferreiro de armas e na loja do ferramenteiro.

en: Build a mine of each type. Make sure to send geologists to the mountain first.
pt: Construa uma mina de cada tipo. Mande um geólogo à montanha antes.

en: Build a smelting works
pt: Construa uma fundição.

en: Build an armor smithy and a weapon smithy
pt: Construa um ferreiro de armas e uma loja do armeiro

en: Build a toolsmithy
pt: Construa uma loja do ferramenteiro.

en: Build a barracks
pt: Construa um quartel

en: Recruiting new soldiers
pt: Recrutando novos soldados

en: Now that weapons are being forged, new soldiers can be recruited. For this, we need to deliver light tridents and tabards to the barracks. Recruits will arrive from the warehouse and receive one of each and some basic training to become a soldier.
pt: Agora que as armas estão a forjar, novos soldados podem ser recrutados. Para isso, precisamos fornecer tridentes ligeiros e túnicas ao quartel. As recrutas vão vir do armazéme receber um de cada e um primeiro treino par serem soldados.

en: Build training sites for soldiers
pt: Construa os edifícios de treino militar para os soldados

en: Soldier Training Sites
pt: Edifícios de treino para soldados

en: Like all other tribes, the Atlanteans are also able to train soldiers: the dungeon trains attack – the major attribute of the Atlanteans – and the labyrinth trains evasion, health and defense. The items produced by the industry are used to train better soldiers in the two training sites.
pt: Tal como as outras tribos, os Atlantas também têm a possibilidade de treinar soldados: Nas masmorras treina-se o ataque - o maior atributo dos Atlantas - e no labirinto treina-se a evasão, a saúde e a defesa. As mercadorias produzidas pela industria são usadas para treinar melhor os soldados nestes dois edifícios de treino militar.

en: Build a dungeon and a labyrinth
pt: Construa uma masmorra e um labirinto.

en: Build a warehouse and a horse farm
pt: Construa um armazém e uma criação de cavalos

en: Warehouse and Horse Farm
pt: Armazém e criação de cavalos

en: As your road network gets longer and more complicated, you should employ horses to help out your carriers. Horses are bred at horse farms using water and corn. A warehouse will also help to ensure that your transportation system does not collapse.
pt: À medida que a tua rede de estradas se torna maior e mais complicada, devias empregar cavalos para ajudar os teus carregadores. Os cavalos são criados nos criações de cavalos usando água e milho. Um armazém também irá assegurar que o teu sistema de transportes não irá entrar em colapso.

en: Build a warehouse
pt: Construa um armazém

en: Build a horse farm
pt: Construa uma criação de cavalos

en: Build 3 ships to escape from the island
pt: Construa 3 navios para escapar desta ilha

en: Escape From the Island
pt: Escapa da ilha

en: There is a lake at the top of the island. Build three ships in these waters and you might be able to rescue your people before the island is swallowed completely by the ocean.
pt: Existe um lago no topo da ilha. Construa 3 navios nestas águas e talvez possas salvar o teu povo quando a ilha estiver completamente engolida pelo oceano. Construa um estaleiro perto do lago para construir os barcos.

en: Build a shipyard close to the lake to start building ships
pt: Construa um estaleiro naval perto do lago para começar a construir navios

en: Proud to the Death
pt: Orgulhoso até a morte

en: Favored by the God
pt: Favorecidos pelos Deuses

note: TRANSLATORS: Foreword
en: On the hidden and lost island of Atlantis, a proud tribe settled since the world was very young. Ruled by the bloodline of King Ajanthul – the first human to be empowered by the sea god Lutas to breathe above sea level – and the wise clerics, who provided the link to Lutas – they prospered and became civilized.
pt: Na escondida e perdida ilha de Atlântida, uma orgulhosa tribo se estabeleceu desde que o Mundo era muito novo. Governado pelos descendentes do Rei Ajanthul - o primeiro humano a receber do Deus do Mar Lutas o poder de respirar acima do nível do mar - e os sábios clérigos, que providenciaram a ligação com Lutas, prosperaram e tornaram-se civilizados.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: This story is taking place during the reign of King Askandor, the 43rd successor of King Ajanthul. He had been a good king, ruling Atlantis with wisdom and foresight. But with age, he became afraid of dying and so he began looking for a cure for death even though most clerics warned him against it. Some said that endless life was only for the gods and that to seek for it was forbidden.
pt: Esta história ocorre durante o reinado do Rei Askandor, o 43º sucessor do Rei Ajanthul. Fora um bom Rei, governando a Atlântida com sabedoria e previdência. Mas com os anos, tornara-se temente à morte e assim passou a procurar por cura para a morte apesar de a maioria dos clérigos o tenham avisado. Alguns avisaram que a vida eterna seria apenas para os Deuses, e buscá-la era proibido.

en: Disgraced Before the God
pt: Disgraciado Por Deus

en: The God’s Punishment
pt: A punição de Deus

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But all seemed well. Only the horses seemed to feel something was wrong. During the nights, they went crazy and were full of fear. It was not long before the horse breeder Xydra figured out what was wrong with them: the sea level in front of their stable was rising with ever increasing speed.
pt: Mas tudo parecia bem. Apenas os cavalos talvez estavam a pressentir algum perigo. À noite, estavam loucos e aterrorizados. Não demorou muito para que o nosso domador, Xydra, descobrisse o que havia de errado com eles: o nível do mar em frente ao estábulo estava a subir e a cada dia subia mais depressa.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: The clerics retreated into meditation and the reason for the rising water was soon to be found: the god Lutas had lost faith in the Atlanteans because of the boldness of their king. He decided to withdraw the rights that were granted to King Ajanthul and his children. And so, he called them back below the sea again.
pt: Os clérigos meditaram para questionar a razão para a aumento do nível do mar e agora sabemos-a: o Deus Lutas tinha perdido a fé nos Atlantas pela ousadia do seu Rei. Tinha decidido retirar os direitos dados ao Rei Ajanthul e os seus filhos. Então, chamou-os novamente para debaixo do mar.

en: Uproar and Confusion
pt: Tumulto e confusão

en: Emerging Chaos…
pt: Caos Emergente...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Guilt-ridden, the king committed suicide. Without a monarch, the people turned to the clerics, but they had no substantial help to offer. Most accepted their fate while others tried to change the god’s mind by offering animals in his temple. But to no avail…
pt: Culpado, o rei suicidou-se. Sem monarca, o povo virou-se para o clérigo, mas ele não tinha nenhuma ajuda a oferecer. A maioria aceitou o seu destino enquanto outros tentaram acalmar o deus oferecendo animais no templo. MAs sem resultado...

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Jundlina, the late king’s daughter and the highest priestess of the god was the most determined cleric. As countless offerings didn’t change the situation, she convinced herself that to soothe the god, an offer of great personal value was needed. So she offered him her most beloved: her husband, the father of her only child.
pt: Jundlina, filha do falecido Rei e alta sacerdotisa do deus era a mais determinada sacerdotisa. Como inúmeros presentes não mudaram a situação, convencera-se que para agradar o Deus, seria necessário um presente de grande valor pessoal. Foi quando ofereceu o seu maior amor: o seu esposo, pai do seu único filho.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: But not even this changed the mind of the god. The water kept on rising. Nearly driven insane by guilt, pain and anger, Jundlina became a heretic: Secretly, she gathered people of the common folk who were not in line with the decision of the clerics to accept the god’s will. Together with them, she set the temple on fire and stole a ship to flee from the god’s influence over Atlantis. This small group started praying to Satul, the fire god and the worst enemy of Lutas.
pt: Mas nem isto mudou a mente do Deus. A água continuava a subir. Quase enlouquecendo de culpa, dor e raiva, Jundlina tornou-se herege: Secretamente, reuniu os gentis que não estavam de acordo com a decisão do clero em aceitar a vontade divina. Juntos, queimaram o templo e roubaram um navio para fugir da influência do Deus Atlanta. Este pequeno grupo passou a adorar Satul, o Deus do fogo e o maior inimigo de Lutas.

note: TRANSLATORS: Foreword
en: Leaving the dying Atlantis and their past behind, they started on a quest to find a place sheltered by the fire and protected from the sea.
pt: Ao deixar a moribunda Atlântida e o seu passado para trás, iniciaram uma busca por um lugar abrigado pelo fogo e protegido do mar.

en: The Princess’ Memoir
pt: As memórias da princesa

en: Jundlina Writes Down Her Memories
pt: Jundlina escreve as suas memórias

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We left Atlantis and sailed east. We entered the forbidden sea on the sixth day without noticing any pursuers from Atlantis and without Lutas having smashed our ship. Now, we are out of his reach. One day later, we sighted an island which seems to have one of these fire spitting mountains on it. I deemed this a sign from the fire god and we landed on its shore.
pt: Nós deixamos Atlântida e navegamos para o Leste. Entramos no mar proibido no sexto dia sem notar perseguidores da Atlântida e sem que Lutas destrua o nosso navio. Agora, estamos além do seu poder. Um dia mais tarde, vimos uma ilha que parecia ter uma daquelas serras que cospem fogo. Tomei isto como um sinal do deus do fogo e acostamos nela.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We spent the last week building two watchtowers on the mountains close to our landing area; and, of course, a hall for us all. We have very talented constructors in our group – still, the buildings do not match the art we had on Atlantis. I hope they will withstand the next rain. At least, the towers will warn us if a ship from Atlantis follows us and if the island is inhabited, we will see attackers a long time before they arrive.
pt: Passamos a última semana a construir duas torres de guarda nas serras perto de onde acostamos ; e, está claro, um abrigo para nós todos. Temos bons construtores no nosso grupo - no entanto, os edifícios não atingem a arte que tínhamos na Atlântida. Espero que vão resistir às próximas chuvas. Pelo menos, as torres vao-nos avisar se um navio da Atlântida no segue e se a ilha por habitada, vamos ver os atacantes bem antes que cheguem.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have established ourselves on this island. The next step is now to make it a home. I reckon we need to establish a sustainable economy and to explore our surroundings. I called for specialists and will follow their advice.
pt: Nós estabelecemo-nos na ilha. O passo seguinte é de transforma-la em casa. Eu lembro-me que precisamos de estabelecer uma economia e de explorar à volta. Procurei por especialistas e vou seguir os conselhos deles.

en: Loftomor and Sidolus Arrive
pt: Loftomor e Sidolus chegaram

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you both. Loftomor, you have been the island’s most renowned architect. Sidolus, you are a seasoned warrior and strategist. I have called you before me to seek your counsel: what needs to be done to make this our new home?
pt: Que Satul vos aqueça. Loftomor, foste o arquitecto mais renomeado da ilha. Sidolus, és um guerreiro veterano e estrategista. Chamei-vos até mim para pedir-vos conselho: o que temos de fazer para fazer disto o nosso novo lar?

en: Loftomor Speaks
pt: Loftomor fala

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Jundlina! The most important things for building a settlement are the building materials. There are some trees here, so we should build housings for some woodcutters and of course also for foresters, so we will not run out of trees. Oh, and we mustn’t forget the sawmill, for most buildings can’t be made out of logs alone. Stronger buildings also need granite, but there is plenty to the north-east of here; we just need to build a quarry, and my stonemasons will go to work promptly.
pt: Que Satul te aqueça, Jundlina! As coisas mais importantes para construir uma colónia são os materiais de construção. Existem algumas árvores por aqui, deveríamos construir casas para alguns madeireiros e, claro, para silvicultores, para que não fiquemos sem árvores. Ah, e não podemos esquecer-nos da serração, pois muitas obras não podem ser feitas apenas com troncos. Construções mais fortes necessitam de pedras, mas existem bastantes à nordeste daqui; precisamos apenas de construir uma pedreira e os nossos pedreiros irão trabalhar imediatamente.

en: Sidolus Speaks
pt: Sidolus fala

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I agree with what Loftomor proposes. We need a good supply of building materials for we have to expand our territory swiftly. I will not feel safe on this island as long as we have not seen all its shores. I brought plenty of good men from Atlantis. The military might is available. We only need some housing to live in.
pt: Que Satul te aqueça, Jundlina! Concordo com a proposta do Loftomor. Precisamos de uma boa quantidade de materiais de construção pois necessitamos de expandir o nosso território rapidamente. Não me sentirei seguro nesta ilha enquanto não tivermos visto todas as costas dela. Trouxe vários bons homens da Atlântida. Toda a força militar está disponível. Só precisamos de casas para viver.

en: Jundlina is Satisfied
pt: A Jundlina está muito satisfeita

en: Jundlina’s Memoirs
pt: As memórias de Jundlina

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Our building infrastructure is finished and I spent some days making sure that everybody is working well together. Now, there are other pressing matters. I called Colionder, my personal cook, before me to get his help with sorting some things out.
pt: A nossa infraestrutura está pronta e já gastei alguns dias a garantir que funciona bem em conjunto. Agora, existem outros assuntos problemáticos. Chamei Colionder, o meu cozinheiro pessoal, à minha presença para que me ajudasse a elucidar de algumas questões.

en: Colionder Arrives
pt: Colionder chega

note: TRANSLATORS: Colionder
en: May Satul warm you, Jundlina. Can I be of any service to you or the god?
pt: Que Satul te aqueça, Jundlina. Como posso servir-te ou ao nosso Deus?

en: Jundlina Replies
pt: Jundlina responde

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Colionder. Yes, I wondered if there is a way that we could centralize our food production. We lose a lot of productivity because our people are accustomed to making their own food. I feel if we could split responsibilities, it would be better for us all. I want your thoughts on this.
pt: Que Satul também te aqueça, Colionder. Sim, penso que se não existe maneira de centralizar a nossa produção de alimentos. Perderemos muita produtividade pois o nosso povo esta acostumado a fazer a sua própria comida. Sinto que, se pudermos dividir a responsabilidade, seria melhor para todos. Quero a tua opinião sobre isto.

en: Colionder is in Thought
pt: Colionder está em contemplação

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Ahh, but I think this is impossible to change. The preparing and eating of food is something deeply ingrained in us Atlanteans – it is a ceremony that we just need for our well-being. So I guess we cannot take this away from the individuals completely.
pt: Ah! Mas penso que vai ser impossível mudar isso. A preparação e as refeições dos Atlantas é algo que está demasiadamente enraizado neles -  tudo envolve um cerimonial que contribui para o seu bem estar. Apesar de pensar que vai ser difícil mudar-lhes os hábitos, podemos encontrar um meio termo.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: But we might find a compromise in between: for me, making bread is a troublesome task. Grinding the blackroots and corn to flour and then baking the bread is tedious and boring; I feel a more industrial approach would be helpful here. I for one would love to just have fresh bread delivered to my house every day.
pt: Mas talvez possamos encontrar um compromisso : para mim, cozinhar p~ao é uma tarefa complicada. Colher os campos, preparar a farinha é chato ; penso que um trabalho mais industrial pode ser bom aqui. Eu preferia só receber pão fresco na minha casa todos os dias.

note: TRANSLATORS: Colionder
en: Oooh and even more important: the smoking of fish and meat to cleanse them and improve their taste is terrible. My house is full of smoke and stinks for weeks afterwards. Don’t you think that this could be done in a special building where the side effects do not matter? I think those two things would be accepted by the people and would reduce the cooking time without taking away the ritual.
pt: Ah! Outra coisa é ter de fazer o fumeiro do peixe e da carne cá em casa: é terrível ter de passar a semana a cheirar a fumo e ficar com a casa empestada com os cheiros todos. Não pensas que podíamos fazer isto num edifício especial sem termos todos que ter levar com o pivete e a sujidade? Estou em crer que as pessoas vão aceitar isto de bom grado, pois para além de diminuir os tempos de confeção para podermos dedicar-nos a outras coisas, isto não vai tirar nada ao ritual sagrado da preparação da nossa comida.

en: Jundlina Agrees
pt: A Jundlina concorda

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your words sound wise to me, Colionder. So be it then.
pt: As tuas palavras falam sabiamente, Colionder. Que assim seja.

en: Jundlina is Reviewing the Reports
pt: A Jundlina está a rever os relatórios

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Seems like our food production is finished and everybody is working together nicely. It is really starting to feel like home here.
pt: Parece que a nossa produção de alimentos está pronta e todos estão a trabalhar bem em equipa. Está realmente a começar a parecer mais hospedeiro.

en: A Man Comes to Jundlina
pt: Um homem aproxima-se de Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina. My name is Opol, and I am the highest weaver of the guild abandoning Atlantis and Lutas with you. I come with sad news indeed: we have no more spidercloth. Not a single piece is to be found in our warehouses. Could you not help the weavers’ guild by arranging the building of a weaving mill and a spider farm? The spiders deliver the finest silk and we will produce the finest spidercloth from it.
pt: Que Satul te aqueça, Jundlina. O meu nome é Opol e sou o maior tecelão da Atlântida abandonada a estar contigo. Venho com más noticias: não temos mais tecido de teia. Nem mais uma única peça pode ser encontrada no nosso armazém. Podes ajudar-nos providenciando a construção de uma tecelagem e uma criação de aranhas? As aranhas produzem a mais fina seda e nós o mais fino tecido dela.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We offer to also produce the tabards for young soldiers and the golden tabards for officers for you in exchange. You will need them for sure as soon as you want to recruit new soldiers.
pt: Oferecemos também a produzir túnicas para os jovens soldados e túnicas douradas para os oficiais como retribuição. Certamente precisarás deles assim que quiseres recrutar novos soldados.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand your urgency. Your suggestion sounds fair to me, I will build your weaving mill and spider farm. I will also build a gold spinning mill so that the golden tabards you make will not be golden by name alone.
pt: Que Satul também te aqueça, Opol. Procurei adiar a produção de tecido de teia, mas entendo a urgência. A tua sugestão parece-me justa, construirei uma tecelagem e uma criação de aranhas. Também construirei um ourives para que as túnicas douradas que fazes não sejam dourados só de nome.

en: Opol Seeks Out Jundlina
pt: Opol procura por Jundlina

note: TRANSLATORS: Opol
en: May Satul warm you, Jundlina! The weaving mill, gold spinning mill and spider farm buildings are complete and are starting their work at this very moment. The weavers’ guild is very grateful for your support and we will stand by our word and deliver the first tabard very soon.
pt: Que Satul te aqueça, Jundlina! A tecelagem, o ourives e a criação de aranhas estão construídas e estão por iniciar os seus trabalhos neste instante. Os tecelões estão muito gratos pelo teu apoio e manteremos a nossa palavra e entregaremos a primeira túnica em breve.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This is good news indeed, Opol. Our economy is developing very well. Go back to your work now, Opol, and may Satul warm you and all your guild members!
pt: Isto são de facto óptimas notícias, Opol. A nossa economia está a desenvolver-se bem. Volta ao teu trabalho agora, Opol, e que Satul olhe por ti e a tua câmara!

en: Sidolus Seeks Out Jundlina
pt: Sidolus procura por Jundlina

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. Have you considered mining for resources in the mountains around us? We are running short of quartz and diamonds for our buildings. Also, we could use more iron, gold and especially coal. If we find an ample supply of those commodities, we could start producing weapons and tools; this would help enormously. Of course, we would need smelters, a weapon smithy, an armor smithy and a toolsmithy. And maybe even more.
pt: Que Satul te aqueça, Jundlina. Já pensaste em cavar por bens nas montanhas que nos cercam? Estamos a ficar com pouco quartzo e diamantes para as nossas obras. Também seria bom termos mais ferro, ouro e, especialmente, carvão. Se encontrarmos uma ampla fonte destes bens, poderemos começar a produzir armas e ferramentas; isto seria uma mais valia. Obviamente, precisaremos de fundidores e ferreiro de armas e lojas do armeiro e ferramenteiro. E talvez mais.

en: Jundlina Nods
pt: Jundlina acena

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have considered this, Sidolus. I think it is about time. We will make this a priority for now. You shall get your industry soon!
pt: Já pensei sobre isto, Sidolus. Acredito que já é tempo. Faremos disto uma prioridade por agora. Terás as tuas manufacturas em breve!

en: Jundlina Writes a Letter
pt: Jundlina Escreve uma Carta

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I have received word that our mining industry started working. Now that we are forging weapons, I will send a letter to Sidolus informing him that it’s time to build a barracks and start recruiting soldiers.
pt: Eu ouvi dizer que a nossa indústria de minas iniciou. Agora que estamos a forjar armas, eu vou escrever ao Sidolus dizendo-lhe que é tempo de construir uma caserna para recrutar soldados.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Today I saw the first recruits gathering in front of the new barracks. If everything goes well, they should receive their training soon.
pt: Hoje eu vi as primeiras recrutas a reunir-se perante as novas casernas. Se tudo ocorrer bem, elas vão treinar-se em breve.

en: Jundlina Summons Sidolus
pt: Jundlina chama por Sidolus

en: Jundlina is Angry
pt: A Jundlina está muito zangada

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: What is this I hear, Sidolus? I received words about your soldiers misbehaving and bullying the common folk. What is this nonsense all about? They are servants for the common good and must not misuse their powers. This is inexcusable! Explain this, if you will!
pt: Do que me falas, Sidolus? Recebi notícias sobre os teus soldados ao tumulto e afrontando a população. Que absurdos são estes? Serão funcionários para o bem comum ou querem fazer mal uso dos seus poderes? Isto é inadmissível! Explica-te imediatamente!

en: Sidolus Seems Contrite
pt: Sidolus parece arrependido.

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I agree with you and I have punished the troublemakers severely. But it is very difficult to keep my men quiet: they are bored and have nothing to do. I would like to ramp up their drill. I think more routine in their life would keep them occupied and focused on their duties. I would need a dungeon and a labyrinth for them. I have the plans ready, but I guess they won’t come cheap.
pt: Concordo contigo e puni os rebeldes severamente. Mas é muito difícil manter os meus homens calmos: estão aborrecidos e não sabem o que fazer. Gostaria de aumentar os seus treinos. Acredito que mais rotina nas suas vidas irá manter-os ocupados e focados nas suas tarefas. Precisaria de uma masmorra e um labirinto para eles. Já tenho os projetos prontos, mas acredito que não serão baratos.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I do not fear the cost and labor as long as it keeps your people at bay. You shall get your buildings. But note that I will not tolerate any rogue soldier; if similar things happen again, I will make you responsible for them. Dismissed.
pt: Não temo o preço e o trabalho contanto que mantenha os teus homens calmos. Terás as tuas construções. Mas não tolerarei nenhuma soldado rebelde; se algo similar voltar a ocorrer, farei-te responsável. Estás dispensado.

en: Jundlina Received a Letter
pt: Jundlina recebeu uma carta

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I received an invitation from Sidolus. The first day of training in the newly finished labyrinth will be tomorrow. The dungeon is done as well and will start its work soon. I am looking forward to tomorrow; I am very interested in how our soldiers are trained, and I wonder if the additional workload will keep them from bullying the civilian population.
pt: Recebi um convite de Sidolus. O primeiro dia de treino no recém finalizado labirinto será amanhã. A masmorra também está pronto e iniciará os seus trabalhos em breve. Estou ansiosa por amanhã; estou muito interessada em ver como os nossos soldados estão a ser treinados e pergunto-me se o trabalho adicional irá evitar que perturbem a população civil.

en: Jundlina Considers the Economy
pt: A Jundlina tem em consideração a economia

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: People are complaining about crowded streets and slow transportation. We need to help out our carriers on the roads. I have decided to build a horse farm so that the horses can help with the heavy wares.
pt: O povo está a reclamar das ruas congestionadas e do transporte lento. Precisamos de ajudar os nossos carregadores. Decidi construir uma criação de cavalos para que os cavalos possam ajudar nos materiais mais pesados.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Another way to take load from our roads is to build warehouses. We have claimed the mountain now, it seems a good idea to have a warehouse on the plateau to avoid having to transport everything up and down the slopes.
pt: Outra maneira de diminuir o peso das nossas estradas será ao construir mais armazéns. Conquistamos esta montanha, e parece-me uma boa ideia ter um armazém no planalto para evitar que tenhamos de transportar tudo pelo monte acima e abaixo.

en: A Dangerous Discovery
pt: Um perigoso achado

en: Jundlina is in Thought
pt: A Jundlina está em contemplação

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found an old building, destroyed and burned by flames. I am very worried about this discovery. The building is not of any kind I’ve ever seen. It is certainly not designed by any Atlantean architect I’ve ever heard about. The building is crude, the assemblage is sloppy. But the materials are very enduring: the wood used for it seemed to have been burned in a strange way before it was used as building material – it is hard as stone.
pt: Nós achamos um velho edifício, destruído e queimado pelas chamas. Estou muito preocupado com esta descoberta. O edifício não se parece com qualquer que eu já tenha visto. Não foi certamento concebido por um arquitecto atlanta de que eu tenha ouvido falar. A construção é bruta, o conjunto é desleixado. Mas os materiais são muito sólidos : a madeira utilizada parece ter sido queimada duma maneira estranha antes de ser usada como material de construção - é rija como pedra!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: The implications frighten me. Are there others on this island? Where are they then? They work with fire, are they praying to Satul too? Are they friends or foe? And why is the building burned down? Has this island seen war? Is a war being waged on it right now?
pt: As implicações me assustam . Existem outros nesta ilha ? Onde estão então? Eles trabalham com fogo, será que estão orando Satul também? Eles são amigos ou inimigos ? E porque é que o edifício ardeu? Terá esta ilha visto guerra? Haverá uma guerra que está sendo travada nela agora mesmo?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We must improve our military capabilities. If there are foes on the island, we have to be prepared when we meet them. We should also enforce the fortification of our borders.
pt: Devemos melhorar as nossas capacidades militares. Se houverem inimigos na ilha, temos que estar preparados quando os cruzarmos . Nós também devemos reforçar as fortificações das nossas fronteiras .

en: Another Building
pt: Outro edifício

en: Jundlina is Worried
pt: A Jundlina está muito preocupada

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: We found one more building of this strange making. We have yet to see any of its builders. But obviously there has been a community on this island before and obviously it was militarized. I have to check on our military status with my generals. I will not allow that a potential enemy will find us unprepared.
pt: Encontramos mais uma construção deste tipo estranho . Temos ainda de ver qualquer um dos seus construtores . Mas, obviamente, houve uma comunidade nesta ilha antes e obviamente foi militarizada . Eu tenho que verificar em nosso estatuto militar com os meus generais. Não vou permitir que um inimigo potencial nos encontre despreparados.

en: One More Building
pt: Mais um edifício

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: And yet another of these buildings. We know now that the tribe that built them once had complete control over the island. But I am no longer so scared of potential enemies. We know so much of this island already and there is no trace of this old economy to be found. I am starting to relax, but I will not let our guard down as we continue to explore this beautiful island. But without obvious dangers, I am feeling very much at home here already.
pt: E mais um destes edifícios. Sabemos agora que a tribo que os construiu antes tinha o domínio total desta ilha. Mas já não estou com tanto medo dos nossos potenciais inimigos. Já descobrimos tanto sobre esta ilha e nem sinal que esta velha economia ainda exista. Estou a ficar mais descansado, mas não vou baixar a guarda enquanto houver ilha por explorar. Mas sem perigos óbvios já me estou a sentir em casa.

en: The Water is Rising!
pt: A água está a subir!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul save us! Lutas is still trying to get to us. A scout informed me that the ocean is rising quickly. We have to reach higher ground and evacuate everybody and as much wares as we can from the headquarters up the mountains. How can we escape?
pt: Que Satul nos salve! Lutas está a tentar capturar-nos. Um batedor informou-me que o oceano está a subir rapidamente. Temos de chegar a um terreno elevado e evacuar todos e a quantos materiais do nosso quartel-general for possível. Mas como poderíamos escapar?

en: A Young Man Approaches
pt: Um jovem aproxima-se

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Ostur, we have no time. The water rises too fast, and if we build the ships on the shore they will vanish in the sea before they can float. I fear we are doomed!
pt: Ostur, não temos tempo. A água sobe demasiado depressa e se construirmos os navios na costa estes irão desaparecer no mar antes que estejam prontos. Temo que estamos condenados!

en: Ostur Seems Confident
pt: Ostur parece confidente

note: TRANSLATORS: Ostur
en: A friend of mine explored the island on his own and he told me of a big lake at the top of the mountain. I suggest we build the ships in this lake and wait until the island drowns beneath us. Then we can sail away. It is a bold plan, but I think it could work.
pt: Um amigo meu andou a explorar a ilha sozinho e falou-me sobre um grande lago no topo de uma montanha. Sugeri que construíssemos os navios nesse lago e esperássemos até que, atrás de nós, a ilha se afundasse no mar. Depois poderíamos zarpar. É um plano ambicioso, mas penso que pode resultar.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Your red hair is a signal from the fire god. I will trust you and support your plan. Our survival lies in your hands now, Ostur.
pt: O teu cabelo ruivo é um sinal do Deus do Fogo. Confiarei em ti e darei apoio ao teu plano. A nossa sobrevivência está agora nas tuas mãos, Ostur.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Swift now, we need a house for Ostur next to the lake, and we need planks, logs and spidercloth for the construction there. Forget about everything else, we need those wares on top of the mountain before our warehouses are all swallowed by the sea.
pt: Imediatamente, precisamos de uma casa para Ostur perto do lago e precisamos de tábuas, madeira e tecido de teia para a construção. Esqueça todo o resto, precisamos destes bens no topo da montanha antes que os nossos armazéns sejam engolidos pelo mar.

en: Jundlina is Relieved
pt: A Jundlina ficou mais descansada

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul! Ostur, the young ship builder did it. We have three ships – never have I seen sturdier ones – with enough room to carry all of us and some wares too. And this rescue came just in time: Lutas is about to swallow the rest of this island, the water rises faster by the hour. But we can make our escape now and start over in some country farther away…
pt: Louvado seja Satul! Ostur, o jovem construtor naval conseguiu-o. Temos três barcos - jamais tinha visto melhores  - com espaço suficiente para levar-nos a todos e ainda alguns bens. E esta salvação veio bem à tempo: Lutas está prestes a engolir o resto da ilha, a água sobe cada vez mais rápido. Mas agora podemos escapar e começar novamente algures bem longe daqui...

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: I expect a long journey, but we will find the land of Satul in the end. This is what I promised my people. And myself.
pt: Prevejo uma longa viagem, mas encontraremos a Terra de Satul por fim. Isto fora o que prometi ao meu povo. E a mim.

en: Congratulations
pt: Parabéns

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
pt: Parabéns completaste esta missão. Se quiseres podes continuar a jogar ou então partir para a próxima missão.

[ctx: message_short_title]
note: TRANSLATORS: Short message title. Translate as "Lost!" if you don't have enough space.
en: Building lost!
pt: Este Edifício foi destruído!

en: We lost a building to the ocean!
pt: Perdemos prédio para o mar!
