Widelands svnVERSION - en to sk translation catalogue (30 entries)

note: TRANSLATORS: To be used in placeholders for switching texts according to current leader
en: Jundlina
sk: Jundlína

en: Find a place to build a port
sk: Nájdite miesto na postavenie prístavu

en: Find Portspace
sk: Nájdenie prístavného miesta

en: To set foot on this island, we must first find a building space where a port can be built. Explore the nearby coast line to find such a building plot.
sk: Aby sme vstúpili na tento ostrov, musíme najskôr nájsť stavebné miesto, kde sa dá postaviť prístav. Preskúmajte blízke pobrežie a nájdite takéto stavebné miesto.

en: After the port is built we should cancel the other ship’s expedition, to unload its wares as well.
sk: Po vybudovaní prístavu by sme mali zrušiť expedíciu druhej lode, aby sme vyložili aj jej výrobky.

en: Build Mines
sk: Postavte bane

en: Build a spider farm and a weaving mill
sk: Postavte pavúčiu farmu a tkáčovňu

en: Spidercloth Production
sk: Výroba pavúčej látky

en: Send Trader To Kalitath
sk: Pošlite obchodníka ku Kalitathovi

en: You Have Lost
sk: Prehrali ste

en: You have lost and may not continue playing. May you have better luck when you retry this scenario. Click OK to return to the main menu.
sk: Prehrali ste a nemôžete pokračovať v hre. Nech máte viac šťastia, keď budete tento scenár opakovať. Kliknite na OK pre návrat do hlavného menu.

en: The Princess’s Memoir
sk: Princeznine pamäti

en: Jundlina writes her diary
sk: Jundlína píše svoj denník

en: New Hope
sk: Nová nádej

en: Jundlina continues
sk: Jundlína pokračuje

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: Many weeks have passed and we did only see small islands not suitable for habitation and without any sign of being blessed by Satul, the fire god.
sk: Prešlo veľa týždňov a my sme videli len malé ostrovy, ktoré nie sú vhodné na bývanie a bez akéhokoľvek náznaku požehnania Satulom, bohom ohňa.

en: Planning For The Future
sk: Plány do budúcnosti

en: Jundlina concludes
sk: Jundlína uzatvára

en: Congratulations
sk: Blahoželáme

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
sk: Túto misiu ste splnili. Môžete pokračovať v hre alebo prejsť na ďalšiu misiu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
sk: Prieskumnícky dom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
sk: preskúmavanie

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trader
sk: Obchodník

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Copper Coin
sk: Medená minca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Coin
sk: Zlatá minca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Silver Coin
sk: Strieborná minca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wood Coin
sk: Drevená minca

[ctx: atlanteans_building]
en: You need to connect this flag to a scout’s house before you can send a scout here.
sk: Predtým, ako sem môžete poslať prieskumníka, musíte túto vlajku prepojiť s prieskumníckym domom.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Scout's House
en: Explores unknown territory.
sk: Vykonáva prieskum neznámeho územia.

[ctx: atlanteans_worker]
en: A trader is a scout who needs a horse to transport the wares.
sk: Obchodník je prieskumník, ktorý potrebuje koňa na prepravu výrobkov.
