Widelands svnVERSION - en to it translation catalogue (96 entries)

en: Find a place to build a port
it: Trova un luogo in cui costruire un porto

en: Find Portspace
it: Trova lo spazio per un porto

en: Ensure the supply of construction materials
it: Assicura il rifornimento di materiali da costruzione

en: Establish Basic Production Chain
it: Stabilisci una catena produttiva di base

en: Build tools quickly
it: Costruisci rapidamente gli strumenti

en: Make New Tools
it: Crea nuovi strumenti

en: Search the mountains for resources
it: Controlla le montagne per trovare delle risorse

en: Build Mines
it: Costruisci delle miniere

en: Explore the surroundings
it: Esplora i dintorni

en: Explore Your Surroundings
it: Esplora i tuoi dintorni

en: Expand your territory
it: Espandi il tuo territorio

en: Expand Territory
it: Espandi il territorio

en: Build a spider farm and a weaving mill
it: Costruisci un allevamento di ragni ed uno stabilimento tessile.

en: Afterwards we need to construct a farm under all circumstances, as it needs spidercloth to be built. Additionally, we need a spider farm and a weaving mill.
it: Più avanti dovremo comunque costruire una fattoria; dato che per la sua costruzione è necessaria della stoffa di ragno, avremo anche bisogno di un allevamento di ragni e di uno stabilimento tessile.

en: Pay all tributes to Kalitath
it: Paga tutti i tributi a Kalitath

en: Send Trader To Kalitath
it: Manda un commerciante da Kalitath

en: The following batches need to be delivered:
it: Devono essere consegnati i seguenti carichi:

en: Defeat Maletus
it: Sconfiggi Maletus

en: Defeat Imperial Leader Maletus
it: Sconfiggi il capo imperiale Maletus

en: Build a temple to worship Satul
it: Costruisci un tempio per venerare Satul

en: Build Temple For Satul
it: Costruisci un tempio per Satul

en: Worship Satul
it: Venera Satul

en: Now we need to worship Satul and consecrate at least two priestesses.
it: Ora dobbiamo venerare Satul e consacrare almeno due sacerdotesse.

en: Defeat Kalitath
it: Sconfiggi Kalitath

en: Defeated!
it: Sconfitto!

en: Sidolus has bad news…
it: Sidolus ha cattive notizie...

en: You Have Lost
it: Hai perso

en: The Princess’s Memoir
it: Il diario della Principessa

en: Jundlina writes her diary
it: Jundlina scrive il suo diario

en: New Hope
it: Nuova speranza

en: Jundlina continues
it: Jundlina continua

en: Planning For The Future
it: Pianificando il futuro

en: Jundlina concludes
it: Jundlina conclude

en: Jundlina Gives Orders
it: Jundlina dà ordini

en: Jundlina decides
it: Jundlina decide

en: Jundlina demands
it: Jundlina esige

en: Jundlina orders
it: Jundlina ordina

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: But we need to be cautious using the stones and other precious material. When we no longer need a building, we will dismantle it instead of burning it down.
it: Ma dovremo essere cauti nell'utilizzo di pietre ed altri materiali preziosi. Quando non avremo più bisogno di un edificio, lo smantelleremo anziché abbatterlo.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: Opol Reports Serious Shortages
it: Opol segnala gravi carenze

note: TRANSLATORS: Opol (placeholder is the name of the current leader)
en: May Satul warm you, %s. As the highest weaver of the guild I have bad news for you. I just realized that we are running out of spidercloth. This is a most perilous case, for as you know, spidercloth is needed for many buildings.
it: Possa Satul riscaldarti, %s. Come sommo tessitore della gilda, devo darti cattive notizie. Mi sono appena reso conto che stiamo esaurendo le scorte di stoffa di ragno: ciò è estremamente pericoloso in quanto, come ben sai, la stoffa di ragno è necessaria per la costruzione di numerosi edifici.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Replies
it: %s risponde

en: Opol Makes A Point
it: Opol dice una cosa importante

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Acknowledges
it: %s lo riconosce

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: Opol Reports Success
it: Opol riporta il successo

note: TRANSLATORS: Opol (placeholder is the name of the current leader)
en: %s, may Satul warm you! The weaving mill and spider farm are complete and the weavers’ guild can start their work again. I promise we will deliver the finest cloth and some tabards soon. Maybe we can build a gold spinning mill later on to make better tabards as well.
it: %s, possa Satul riscaldarti! Lo stabilmento tessile e l'allevamento di ragni sono completi, e la gilda dei tessitori può ricominciare a lavorare. Prometto che presto consegneremo stoffa delle migliori, ed alcuni tabarri. Più avanti potremmo costruire anche uno stabilimento di filatura dell'oro per produrre migliori tabarri.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Cheers
it: %s esulta

en: Jundlina Is Concerned
it: Jundlina è preoccupata

en: Allies?
it: Alleati?

en: Jundlina Is Cautious
it: Jundlina è cauta

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Enchanted
it: %s incantato/a

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Is Excited
it: %s è emozionato/a

en: Tribute Delivered
it: Tributo consegnato

en: Kalitath Appreciates Efforts
it: Kalitath apprezza gli sforzi

en: Empire Defeated
it: Impero sconfitto

en: Kalitath Acknowledges
it: Kalitath lo riconosce

en: Jundlina Explains
it: Jundlina spiega

en: Kalitath Demands
it: Kalitath esige

en: Heretics!
it: Eretici!

en: Sidolus is very sad
it: Sidolus è molto triste

en: Attracting Satul’s Help
it: Attirare l'aiuto di Satul

en: Build Temple
it: Costruisci un tempio

en: Temple Completed
it: Tempio completato

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Loftomor. Thank you for building such a great temple. Now we need to bring food and our most precious wares to the temple to make for satisfying sacrifices. And don’t forget that the initiates who will serve Satul to become his priestesses need golden tabards and diamonds.
it: Possa Satul riscaldarti, Loftomor. Ti ringrazio di aver costruito un tempio così grandioso. Ora vi dobbiamo portare cibo e le nostre più preziose merci, così da fare soddisfacenti sacrifici. Senza dimenticare che le iniziate, volendo servire Satul diventando sue sacerdotesse, avranno bisogno di tabarri dorati e diamanti.

en: May Satul Warm Us
it: Possa Satul riscaldarci

en: Jundlina Arrives
it: Jundlina arriva

en: Sidolus Relieved
it: Sidolus sollevato

en: Jundlina Is Relieved
it: Jundlina è sollevata

en: Congratulations
it: Congratulazioni

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
it: Hai completato questa missione. Puoi continuare a giocare, se lo desideri, altrimenti passa alla prossima missione.

en: Tribute Demand
it: Pretesa di tributo

en: Pitfall!
it: Trappola!

en: Sidolus is upset
it: Sidolus è arrabbiato

en: Jundlina Concedes
it: Jundlina lo ammette

en: Sidolus Agrees
it: Sidolus è d'accordo

en: Urgent Tribute Demand
it: Pretesa urgente di tributo

en: Blackmail!
it: Ricatto!

en: Sidolus is concerned
it: Sidolus è preoccupato

en: Tribute Started
it: Tributo iniziato

en: Be Vigilant!
it: Sii vigile!

en: Keep Delivering
it: Continua a consegnare

en: Traitors
it: Traditori

en: Jundlina’s Suicide
it: Il suicidio di Jundlina

en: Kalitath Defeated
it: Kalitath sconfitto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Satul’s Initiate
it: La neofita di Satul

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Priestess
it: Sacerdotessa

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
it: Casa dello scout

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Temple of Satul
it: Tempio di Satul

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trader
it: Commerciante

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Copper Coin
it: Moneta di rame

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Coin
it: Moneta d'oro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Silver Coin
it: Moneta d'argento

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wood Coin
it: Moneta di legno

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean market site: Trading post
en: Allows sharing goods with other players.
it: Permette di condividere beni con altri giocatori.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Scout's House
en: Explores unknown territory.
it: Esplora territori sconosciuti

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean worker: Satul's Initiate
en: Takes care of the Temple of Satul.
it: Si prende cura del Tempio di Satul

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean worker: Priestess
en: Worships Satul.
it: Venera Satul.
