Widelands svnVERSION - en to cs translation catalogue (220 entries)

note: TRANSLATORS: To be used in placeholders for switching texts according to current leader
en: Jundlina
cs: Jundlino

note: TRANSLATORS: To be used in placeholders for switching texts according to current leader
en: Sidolus
cs: Sidole

en: Find a place to build a port
cs: Najdi místo na stavbu přístavu

en: Find Portspace
cs: Najdi místo pro přístav

en: To set foot on this island, we must first find a building space where a port can be built. Explore the nearby coast line to find such a building plot.
cs: Abychom se mohli vylodit, potřebujeme nejprve najít místo, kde lze postavit přístav. Prozkoumej přilehlé pobřeží a najdi takové stavební místo.

en: After the port is built we should cancel the other ship’s expedition, to unload its wares as well.
cs: Až bude přístav postavený, měli bychom zrušit zbylé výpravy a vyložit i jejich zboží.

en: Ensure the supply of construction materials
cs: Zajisti dostatečný přísun stavebního materiálu

en: Establish Basic Production Chain
cs: Vybuduj základní produkční řetězec

en: We will need at least a quarry, a few woodcutters, and a sawmill. A forester might or might not be needed depending on how fast the trees are growing around us. Find the balance.
cs: Budeme potřebovat minimálně lom, pár dřevorubců a pilu. Lesníci mohou, ale také nemusí být potřeba, záleží jak rychle v našem okolí porostou stromy. Zkus najít optimální řešení.

en: Build tools quickly
cs: Rychle vyrob nástroje

en: Make New Tools
cs: Vyrob nové nástroje

en: Most of our tools have been lost in the ship tragedy. Our people will not be able to fulfill their duties without proper tools. Luckily we still have some iron ore and plenty of coal. Build a toolsmithy, as it is a prerequisite for success on the island. Don’t forget to build a smelting works as well.
cs: Většinu našich nástrojů jsme ztratili při lodním neštěstí. Naši lidé si nebudou moci plnit své povinnosti bez řádných nástrojů. Naštěstí máme stále nějakou tu železnou rudu a spoustu uhlí. Postavit dílnu je předpokladem úspěchu na tomto ostrově. Nezapomeň postavit také slévárnu.

en: Search the mountains for resources
cs: Prozkoumej zdroje dostupné v přilehlých horách

en: Build Mines
cs: Postav doly

en: As we are able to make tools again, our supply of mining resources needs to be replenished soon. Explore the mountains and build at least one mine of each type to mine coal, iron and gold.
cs: Když nyní můžeme znovu vyrábět nástroje, měli bychom brzy doplnit zásoby nerostných zdrojů. Prozkoumej hory a za každý typ dolu postav alespoň jeden, abychom mohli těžit uhlí, železo a zlato.

en: Explore the surroundings
cs: Prozkoumej okolí

en: Explore Your Surroundings
cs: Prozkoumej své okolí

en: We are fairly sure that we are not alone on the island. We do not know if the others on this island are friends or foes, so we need to tread carefully. Explore the island by building at least one house for a scout.
cs: Můžeme si být jistí, že na tomto ostrově nejsme sami. Nevíme, zda tu narazíme na přátele, nebo nepřátele, takže musíme postupovat opatrně. Prozkoumej ostrov tak, že postavíš alespoň jeden domek průzkumníka.

en: Expand your territory
cs: Rozšiř své území

en: Expand Territory
cs: Rozšiř území

en: As our settlement is growing, we will need more space for all buildings. Expand our territory by building military buildings. Build some guardhouses and at least one tower for its larger view range.
cs: Naše osídlení se rozrůstá, pro stavbu všech budov budeme potřebovat více místa. Rozšiř naše území stavbou vojenských budov. Postav několik strážnic a nejméně jednu věž pro lepší rozhled.

en: Build a spider farm and a weaving mill
cs: Postav pavoučí farmu a tkalcovnu

en: Spidercloth Production
cs: Výroba pavoučí látky

en: We need some spidercloth urgently as we are running out of it. It is therefore essential to spare every piece we still have. Reduce the input of all buildings that consume spidercloth, not forgetting the construction sites.
cs: Nutně potřebujeme pavoučí látku, už nám dochází. Je proto nezbytné ušetřit každý kus, který nám ještě zbývá. Sniž dodávky do všech budov, které pavoučí látku spotřebovávají, a nezapomeň ani na staveniště.

en: Afterwards we need to construct a farm under all circumstances, as it needs spidercloth to be built. Additionally, we need a spider farm and a weaving mill.
cs: Konečně budeme muset za těchto okolností postavit ještě statek a na jeho stavbu pavoučí látku potřebujeme. Dále třeba postavit pavoučí farmu a tkalcovnu.

en: Build a trading post
cs: Postav tržnici

en: Upgrade Scout’s House To Trading Post
cs: Vylepši domek průzkumníka na tržnici

en: To be able to pay the tributes to Kalitath, and to maintain contact with Jundlina, we need to enhance our scout’s house to a trading post.
cs: Abychom mohli platit příspěvky Kalitathovi a udrželi si tak přístup k Jundlině, musíme vylepšit náš domek průzkumníka na tržnici.

en: Pay all tributes to Kalitath
cs: Splať Kalitathovi všechny příspěvky

en: Send Trader To Kalitath
cs: Pošli ke Kalitathovi obchodníka

en: We need to send the wares to Kalitath with our trader. He will pick them up as soon as a batch is ready in his trading post.
cs: Musíme to zboží poslat po obchodníkovi. Vyzvedne ho jakmile bude dodávka k dispozici na jeho tržnici.

en: The following batches need to be delivered:
cs: Je třeba doručit následující dodávky:

en: Five batches of five logs each.
cs: Pět dodávek po pěti kládách.

en: Four batches of four lumps of coal each.
cs: Čtyři dodávky po čtyřech hroudách uhlí.

en: Three batches of three iron bars each.
cs: Tři dodávky po třech železných prutech.

en: Two batches of two gold bars each.
cs: Dvě dodávky po dvou zlatých cihlách.

en: Ten batches of five logs each.
cs: Deset dodávek po pěti kládách.

en: Eight batches of four lumps of coal each.
cs: Osm dodávek po čtyřech hroudách uhlí.

en: Six batches of three iron bars each.
cs: Šest dodávek po třech železných prutech.

en: Four batches of two gold bars each.
cs: Čtyři dodávky po dvou zlatých cihlách.

en: Defeat Maletus
cs: Poraž Maleta

en: Defeat Imperial Leader Maletus
cs: Poraž císařského místodržícího Maleta

en: We need to finish the Empire off to have a chance to build a new home.
cs: Musíme se vypořádat s císařstvím, abychom měli šanci vybudovat si tu nový domov.

en: Build a temple to worship Satul
cs: Postav chrám na uctívání Satula

en: Build Temple For Satul
cs: Postav chrám pro Satula

en: We need to build a temple for Satul and we need to worship him well. By this he might show these Barbarians his might and our princess might come back to her senses.
cs: Musíme postavit Satulovi chrám, abychom ho mohli správně uctívat. Bude tak moci ukázat těm barbarům svou moc a naší princezně by se tím mohl vrátit zdravý rozum.

en: And we need to have a scout’s house to not lose track of what is going on at the Barbarians’ territory.
cs: A budeme potřebovat domek průzkumníka, abychom neztratili přehled o tom, co se děje na barbarském území.

en: Worship Satul and consecrate priestesses
cs: Uctívej Satula a vysvěť kněžky

en: Worship Satul
cs: Uctívej Satula

en: Now we need to worship Satul and consecrate at least two priestesses.
cs: Nyní musíme vzývat Satula a vysvětit alespoň dvě kněžky.

en: Defeat Kalitath
cs: Poraž Kalitatha

en: Now it’s time to finish off this annoying Barbarian. He has molested us far too long now.
cs: Teď je čas skoncovat s tím otravným barbarem. Naobtěžoval se nás už příliš.

en: Defeated!
cs: Porážka!

en: Sidolus has bad news…
cs: Sidolus má špatnou novinu...

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: Aaaargh, Jundlina. I don’t know how this could have happened, but Satul couldn’t protect us from the enemy. They have destroyed our last warehouse. Thus we have lost this battle and our people is doomed!
cs: Oh ne, Jundlino. Nevím, jak se to vůbec mohlo stát, ale Satulovi se nepodařilo ochránit nás před našimi nepřáteli. Zničili i náš poslední sklad. Tím jsme prohráli tuto bitvu a náš lid je zatracen!

en: You Have Lost
cs: Prohrál(a) jsi

en: You have lost and may not continue playing. May you have better luck when you retry this scenario. Click OK to return to the main menu.
cs: Tvá výprava selhala a nelze pokračovat v cestě. Snad budeš mít při svém dalším pokusu více štěstí. Klikni na OK pro návrat do hlavní nabídky.

en: The Princess’s Memoir
cs: Princezniny paměti

en: Jundlina writes her diary
cs: Jundlina píše svůj deník

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: Our escape from the cursed island was a close one: we managed to load three ships and make our escape, but the currents of the sinking island tested our new ships and their design.
cs: Náš útěk z toho prokletého ostrova byl těsný. Podařilo se nám nalodit se na 3 lodě a uprchnout, ale víry potápějícího se ostrova prověřily naše nové lodě a jejich konstrukci.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: And one failed the test: the last days of loading was done in chaos and without much planning and so one of our ships ended up carrying most of the heavy wares in our possession.
cs: A jedna tímto testem neprošla. Poslední dny nakládky probíhaly ve zmatku a bez řádného plánu, a tak se stalo, že jedna z našich lodí nesla většinu těžkého zboží z našich zásob.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: The heavy weight plus the strong current was too much for the ship and it was pulled below the sea level by Lutas’s forces and we lost most men and all wares it carried.
cs: Velká váha v kombinaci se silnými proudy byla pro tuto loď příliš a byla Lutasovou silou stažena pod mořskou hladinu. Tím jsme přišli o většinu posádky a všechno zboží, které nesla.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: All of us were fiercely afraid. We expected the other ships to be sunken as well, but they persisted. We escaped the island and began our smooth sailing to other coasts.
cs: Všichni jsme měli vážně obavy. Očekávali jsme, že i zbylé lodě půjdou ke dnu, ale vydržely. Unikli jsme ostrovu a započali klidnou plavbu k novým břehům.

en: New Hope
cs: Nová naděje

en: Jundlina continues
cs: Jundlina pokračuje

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: Many weeks have passed and we did only see small islands not suitable for habitation and without any sign of being blessed by Satul, the fire god.
cs: Mnoho týdnů uplynulo a my naráželi pouze na malé ostrovy nevhodné k osídlení a bez známek přízně Satula, boha ohně.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: Last night however, we sighted a new island. We saw smoke hovering over it. The black comes from the fiery mountain in the north of the island, the grey however comes from settlers.
cs: Poslední noci jsme ale spatřili nový ostrov. Viděli jsme jak se nad ním vznáší kouř. Černý vycházející z ohnivé hory na severu ostrova, ale i šedý pocházející z osídlení.

en: Planning For The Future
cs: Plány do budoucna

en: Jundlina concludes
cs: Jundlininy závěry

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: At least the east side of the island is inhabited, that much is certain. We do not know if the people there are friends or foes. We do not even know what tribe they might be from.
cs: Jisté je, že minimálně východní část ostrova je osídlena. Nelze říci, zda jde o lid přátelský, nebo nepřátelský. Nevíme ani, o jaký kmen by se mohlo jednat.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: The only thing we know for sure is that they cannot be Atlanteans, for no ship of ours has sailed as far as we did for centuries. I can only hope they are friendly.
cs: Co víme jistě, nemohou to být Atlanťané, protože žádné z našich lodí nepluly po celá staletí tak daleko. Můžeme jen doufat, že budou přátelští.

note: TRANSLATORS: Jundlina - Diary
en: We have not much water left; our food is running low; we lost all our tools and most of our building materials with the third ship. We can’t afford to sail any further, and we must attempt to settle on this island as close as possible to our current position.
cs: Nezbývá nám mnoho vody, zásoby jídla se tenčí. S třetí lodí jsme ztratili nástroje a většinu stavebního materiálu. Nemůžeme si dovolit plout dále a musíme se pokusit usadit na tomto ostrově, tak blízko naší současné pozice, jak jen to bude možné.

en: Jundlina Gives Orders
cs: Jundlina dává příkazy

en: Jundlina decides
cs: Jundlina rozhoduje

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: As we founded a port here, we can now plan our settlement. We still have plenty of iron ore, so a toolsmithy and a smelting works will quickly provide us with good tools.
cs: Jelikož jsme založili přístav, můžeme začít plánovat naše osídlení. Stále máme dostatek železné rudy, takže dílna a slévárna nám rychle poskytnou dostatek kvalitních nástrojů.

en: Jundlina demands
cs: Jundlina požaduje

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: However, we need to take care of our building materials: The island is full of trees, we might not even need foresters. But we need stone, that much is certain!
cs: Nicméně musíme se také postarat o stavební materiál. Na ostrově je spousta stromů, možná nebude třeba ani lesníků. Ale potřebujeme kámen, to je jisté!

en: Jundlina orders
cs: Jundlina nakazuje

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Let’s also explore this island and expand our territory. But we need to be careful. We should build at least one tower so that we can see potential enemies before they see us.
cs: Prozkoumejme tento ostrov a rozšiřme naše území. Ale musíme být opatrní. Měli bychom postavit alespoň jednu věž tak, abychom viděli našeho potenciálního nepřítele dříve, než on uvidí nás.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: But we need to be cautious using the stones and other precious material. When we no longer need a building, we will dismantle it instead of burning it down.
cs: Při spotřebě kamene a dalších cenných surovin musíme jednat s rozmyslem. Pokud už některou z budov nebudeme potřebovat, musíme ji rozebrat namísto zničení.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: This will take more time, but we can reuse some of its materials. Also, I want a scout deployed and exploring at all times.
cs: Zabere to nějaký čas, ale takto získané suroviny můžeme znovu použít. Dále chci, abychom měli neustále v terénu průzkumníka, který bude monitorovat okolí.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: Opol Reports Serious Shortages
cs: Opol informuje o závažných nedostatcích surovin

note: TRANSLATORS: Opol (placeholder is the name of the current leader)
en: May Satul warm you, %s. As the highest weaver of the guild I have bad news for you. I just realized that we are running out of spidercloth. This is a most perilous case, for as you know, spidercloth is needed for many buildings.
cs: Nechť Vás Satul hřeje, %s. Jako vrchní tkadlec cechu musím Vám sdělit špatnou zprávu. Právě jsem zjistil, že nám dochází pavoučí látka. To je velmi závažná skutečnost. Jak jistě víte, pavoučí látku potřebujeme na stavbu mnoha budov.

note: TRANSLATORS: Opol
en: We should build up a spidercloth production urgently.
cs: Je třeba neodkladně zajistit výrobu pavoučí látky.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Replies
cs: Co odpovíš %s

note: TRANSLATORS: either Jundlina or Sidolus depending who is in charge
en: May Satul warm you too, Opol. I wanted to delay production of spidercloth, but I understand the urgency. We need to build a complete spidercloth production instantly.
cs: Nechť Satul hřeje i tebe, Opole. Mým záměrem bylo výrobu pavoučí látky ještě trochu pozdržet, ale rozumím naléhavosti situace. Musíme postavit všechny pro výrobu pavoučí látky podstatné budovy a to okamžitě.

en: Opol Makes A Point
cs: Opol má pravdu

note: TRANSLATORS: Opol (placeholder is the name of the current leader)
en: %s! It seems there is another problem even more urgent. I fear we haven’t built a farm to feed our spiders yet. As this is one of the buildings needing spidercloth for completion, not completing one in time will result in a crisis that can never be resolved.
cs: Odpusťte %s! Zdá se, že jsme narazili na další ještě naléhavější problém. Obávám se, že jsme stále nepostavili statek, aby byla zajištěna potrava pro pavouky. Tato budova potřebuje na své dokončení pavoučí látku, pokud se nám nepodaří dokončit alespoň jeden statek včas, může to způsobit neřešitelnou krizi.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Acknowledges
cs: Rozhodni %s

note: TRANSLATORS: either Jundlina or Sidolus depending who is in charge
en: I see the risk, Opol. Thank you for reporting. We will build a farm immediately.
cs: Vidím to nebezpečí, Opole. Děkuji ti za upozornění. Postavíme statek okamžitě.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: Opol Reports Success
cs: Opol informuje o zdárném vývoji

note: TRANSLATORS: Opol (placeholder is the name of the current leader)
en: %s, may Satul warm you! The weaving mill and spider farm are complete and the weavers’ guild can start their work again. I promise we will deliver the finest cloth and some tabards soon. Maybe we can build a gold spinning mill later on to make better tabards as well.
cs: %s, vroucnost Satulova s Vámi! Tkalcovna a pavoučí farma jsou hotovy a tkalcovský cech se může opět pustit do práce. Slibuji Vám, že budeme již brzy dodávat nejjemnější látky a tabardy. Možná bychom později mohli postavit i přádelnu zlata, abychom mohli šít i kvalitnější tabardy.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Cheers
cs: Raduj se %s

note: TRANSLATORS: either Jundlina or Sidolus depending who is in charge
en: This is good news indeed, Opol. You may go back to your work now, and may Satul warm you and the weavers’ guild!
cs: To je opravdu dobrá zpráva, Opole. Můžeš se nyní vrátit ke své práci a nechť Satul hřeje tebe i všechny členy tvého cechu!

en: Sidolus Reports Foreign Inhabitants
cs: Sidolova zpráva o cizincích

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! I have some disturbing news. We have sighted land governed by foreigners, but we do not yet know what to expect from them.
cs: Satulova vroucnost s Vámi, Jundlino. Nesu znepokojivou novinu. Zemi cizinců již máme na dohled, přitom stále nevíme, co od nich můžeme čekat.

en: Jundlina Is Concerned
cs: Jundlina je znepokojena

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Sidolus, I agree this is very concerning. We need to find out more. Hopefully our scout will get us some information soon.
cs: Souhlasím Sidole, to je velmi znepokojivé. Musíme získat více informací. Doufejme, že se co nevidět dozvíme něco od našeho průzkumníka.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Sidolus, I agree this is very concerning. We need to find out more. We definitely need to send out a scout to gather some information.
cs: Souhlasím Sidole, to je velmi znepokojivé. Musíme získat více informací. Abychom se něco dozvěděli, není jiné cesty než vyslat průzkumníka.

en: Allies?
cs: Spojenci?

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! We have made contact with the foreigners. They are in big trouble as they are at war with a mighty tribe in the north. They ask us for support.
cs: Satulova vroucnost s Vámi, Jundlino. Podařilo se nám navázat spojení s cizinci. Nachází se ve velkých nesnázích, protože jsou ve válce s mocným kmenem ze severu. Žádají nás o podporu.

en: Jundlina Is Cautious
cs: Jundlina je ostražitá

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Sidolus, as we could need any ally we can get, we should help them. Let’s see what we can do for them. However we should improve our own military strength to become independent of others.
cs: Sidole, jelikož můžeme potřebovat jakéhokoli spojence, měli bychom jim pomoci. Uvidíme, co bude v našich silách pro ně udělat. I tak musíme zapracovat na naší vlastní vojenské síle, abychom byli nezávislí.

en: Building Material Ensured
cs: Stavební materiál zajištěn

note: TRANSLATORS: Loftomor (placeholder is the name of the current leader)
en: May Satul warm you, %s! We have finished our supply of building materials.
cs: Nechť Vás Satul hřeje, %s! Dodávky stavebního materiálu jsou nyní zabezpečeny.

note: TRANSLATORS: either Jundlina or Sidolus depending who is in charge
en: This is good news indeed, Loftomor. Now we can consider constructing more sophisticated buildings to enlarge our economy. Please advise whenever you feel we are missing necessary buildings.
cs: To je vskutku dobrá zpráva, Loftomore. Nyní můžeme zvážit stavbu komplikovanějších budov, aby naše hospodářství lépe prosperovalo. Dej prosím vědět, jakmile budeš mít pocit, že nám nějaké důležité budovy chybí.

en: Tool Supply Ensured
cs: Výroba nástrojů zajištěna

note: TRANSLATORS: Loftomor (placeholder is the name of the current leader)
en: %s, may Satul warm you! We have made some progress in building up our tool industry.
cs: %s, nechť Vás Satul hřeje! Učinili jsme výrazný posun v zabezpečení výroby nástrojů.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Enchanted
cs: Raduj se %s

note: TRANSLATORS: either Jundlina or Sidolus depending who is in charge
en: This is good news indeed, Loftomor. This enables us to operate all the buildings we are going to build in our new home. But now we should really look to get some resources from the mountains.
cs: To je Loftomore skutečně výborná zpráva. To nám umožní zajistit provoz všech budov, které v tomto našem novém domově postavíme. Nyní ale opravdu potřebujeme začít těžbu v horách.

en: Mining Established
cs: Těžba běží

note: TRANSLATORS: Loftomor (placeholder is the name of the current leader)
en: %s, may Satul warm you! Another issue solved. We have found some resources and built a mine of each type.
cs: %s, nechť Vás Satul hřeje! Další krok je splněn. Nalezli jsme potřebné zdroje surovin a postavili všechny typy dolů.

note: TRANSLATORS: placeholder is the name of the current leader (either Jundlina or Sidolus)
en: %s Is Excited
cs: Více nadšení %s

note: TRANSLATORS: either Jundlina or Sidolus depending who is in charge
en: Well done, Loftomor, well done. May Satul warm our strong and brave miners. But now we need to ensure we can feed them. We need to build up bakeries and smokeries and all buildings to supply them.
cs: Dobrá práce, Loftomore, dobrá práce. Nechť Satul hřeje naše silné a statečné horníky. Však nyní je třeba zajistit jim dostatek jídla. Musíme postavit pekárny a udírny a všechny budovy, kterých je třeba pro jejich zásobování.

en: Tribute Delivered
cs: Příspěvky dodány

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Kalitath! We have delivered all the wares you demanded. Now we expect our princess to return home.
cs: Nechť Vás Satul hřeje, Kalitathe! Dodali jsme všechno zboží jak bylo požadováno. Nyní čekáme, že se naše princezna bude moci vrátit domů.

en: Kalitath Appreciates Efforts
cs: Kalitath oceňuje snahu

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Sidolus, this is very good news. I appreciate what your people has done. However don’t forget to help us defeat the troops of Maletus. Afterwards we might talk about your princess.
cs: To je výborná zpráva, Sidole. Cením si práce tvého lidu. Ale nezapomínej, že nám ještě musíš pomoci porazit Maletovy jednotky. Pak se můžeme bavit o princezně.

en: Empire Defeated
cs: Císařství je poraženo

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Kalitath! We have defeated the troops of the Empire in the north. Now we expect our princess to return home.
cs: Nechť Vás Satul hřeje, Kalitathe! Porazili jsme vojska severního císařství. Nyní čekáme, že se naše princezna bude moci vrátit domů.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Sidolus, this is very good news. I appreciate what your people has done. However don’t forget to fulfill your tribute within time. Afterwards we might talk about your princess.
cs: To je výborná zpráva, Sidole. Cením si schopností tvého lidu. Ale nezapomínej, že nám ještě musíš doručit zbylé příspěvky. Pak se můžeme bavit o princezně.

en: Kalitath Acknowledges
cs: Kalitathova slova uznání

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Sidolus, we appreciate this. But your princess and I already made plans for our common future on this island. She will explain it to you.
cs: Velmi si toho cením, Sidole. Ale princezna a já už máme na tomto ostrově naplánovanou naši společnou budoucnost. Poví ti o tom sama.

en: Jundlina Explains
cs: Jundlina vysvětluje

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Sidolus, during my stay with the Barbarians I learned a lot about their hospitality and bravery. They really impressed me and their warriors and gods seemed to be very strong in the battle against the Empire. Especially their leader Kalitath made a very good host and I started to think about uniting our tribes to make for a peaceful future on this island. So I want you to prepare our people for a marriage and peaceful coexistence with the Barbarians. This includes learning about their gods and preparing to worship them.
cs: Sidole, během svého pobytu s barbary jsem se naučila mnoho o jejich pohostinnost i odvaze. Opravdu to ve mě zanechalo hluboký dojem a jejich bojovníci i božstva si jak vidno vedli velmi dobře v boji proti císařství. Obzvlášť vůdce Kalitath je výborný hostitel a já začala uvažovat o sjednocení našich kmenů, abychom tu na tomto ostrově mohli do budoucna žít v míru. Chtěla bych, abys náš lid připravil na svatbu a mírové soužití s barbary. To obnáší seznámení se s místním božstvem a přípravu na jeho uctívání.

en: Kalitath Demands
cs: Kalitath žádá

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Sidolus, now follow the orders of your princess. Meanwhile we might decide that we will need some of the land conquered by you for our common future. So we will simply take your military buildings with our forces. Naturally you won’t have the right to do the same, for the sake of your princess.
cs: Sidole, nyní následuj příkazů své princezny. Mezitím se rozhodneme, zda pro naši společnou budoucnost nevyužijeme nějakou část z vámi dobytého území. Proto zatím jednoduše převezmeme vaše vojenské budovy našimi vojenskými silami. Samozřejmě do našich vojenských budov nikdo z vás, pro blaho vaší princezny, vstupovat nesmí.

en: Heretics!
cs: Kacíři!

en: Sidolus is very sad
cs: Sidolus je zarmoucen

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm us all. Our princess has been confused in her imprisonment by this Barbarian. But I will never worship any Barbarian god. I can’t imagine how we could change her mind though.
cs: Nechť Satul zahřeje nás všechny. Naše princezna se v barbarském zajetí zcela pomýlila. Ale já nikdy nebudu moci uctívat žádného barbarského boha. Nevidím způsob jak ji přivést zpátky k rozumu.

en: Attracting Satul’s Help
cs: Volání k Satulovi o pomoc

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: Sidolus, I agree we should not bow in front of any other god than Satul. But we might need the god’s help in this case. So I suggest to build a temple and worship Satul with exquisite sacrifices. By this we could inaugurate some priestesses, who might beg Satul to show his powers to the Barbarians and our princess.
cs: Souhlasím s Vámi, Sidole, nepokloníme se žádnému jinému bohu, pouze Satulovi. Ale možná budeme za těchto okolností potřebovat boží pomoc. Proto navrhuji postavit chrám a uctívat Satula vybranými oběťmi. Současně bychom měli vysvětit několik kněžek, které budou orodovat u Satula, aby dal barbarům a naší princezně pocítit svou moc.

en: Build Temple
cs: Postav chrám

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Loftomor. This is a very good idea indeed. So I task you to build a temple worth worshipping our god. Until we are ready to beg for Satul’s power we should keep an eye on our princess and this Barbarian. As we should stop our trader’s deliveries to not waste any wares to this Barbarian any more, I want you to ensure we have a scout out there to gather information.
cs: Nechť tě Satul hřeje, Loftomore. Jde o opravdu dobrý nápad. Úkoluji tě tedy stavbou chrámu, abychom mohli vzdát úctu našemu Bohu. Než budeme připraveni požádat o Satulovu moc, neměli bychom spouštět pohled z naší princezny a toho barbara. Protože bychom měli pozastavit naše dodávky, abychom už neplýtvali zdroji na ty barbary, chci, abys zajistil průzkumníka, který bude sbírat informace.

en: Temple Completed
cs: Chrám dokončen

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: May Satul warm you, Sidolus! My builders just completed the temple for Satul. Now we can start worshipping him and consecrating our priestesses.
cs: Nechť Vás Satul hřeje, Sidole! Mí stavaři právě dokončili Satulův chrám. Nyní můžeme začít s modlitbami a zasvěcením kněžek.

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Loftomor. Thank you for building such a great temple. Now we need to bring food and our most precious wares to the temple to make for satisfying sacrifices. And don’t forget that the initiates who will serve Satul to become his priestesses need golden tabards and diamonds.
cs: Nechť tě Satul hřeje, Loftomore. Budiž ti velký dík za stavbu tohoto skvostného chrámu. Nyní bude třeba naplnit ho jídlem a tím nejcennějším zbožím, abychom mohli nabídnout vhodnou oběť. A nezapomeň, že adeptky, které budou sloužit Satulovi, aby se staly jeho kněžkami, potřebují zlaté tabardy a diamanty.

en: May Satul Warm Us
cs: Budiž nám dopřána Satulova vřelost

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: Our priestesses have been consecrated, and we sacrificed our finest goods for Satul’s pleasure. May he warm us and show his might to our princess and this barbaric tribe.
cs: Naše kněžky byly zasvěceny a k Satulově libosti jsme obětovali nejvybranější zboží. Kéž nás poctí svou vřelostí a ukáže svou moc naší princezně i tomu barbarskému kmeni.

en: Jundlina Arrives
cs: Jundlina přijíždí

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you, Sidolus. And may he forgive me my heretic behaviour. The sign of his might and the fear in the Barbarians’ faces suddenly made me recognise the truth again. I was wrong about peace and coexistence, as it would have meant servitude forever. And this is not what Atlanteans are made for.
cs: Nechť tě Satul hřeje, Sidole. Přála bych si, abys mi mohl odpustit mé bezbožné jednání. Síla božího znamení a strach, který jsem měla možnost spatřit v barbarských tvářích, mi znovu otevřel oči a ukázal pravdu. Mýlila jsem se, když jsem věřila v klidné spolužití v míru, protože by to pro nás znamenalo podřídit se navždy. A něco takového pro nás Atlanťany nepřipadá v úvahu.

en: Sidolus Relieved
cs: Sidolovi se ulevilo

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina. I am glad you are here again. I hope we may trust you, as much as you will trust and be faithful to Satul. How come the Barbarians let you go?
cs: Vroucnost Satulova s Vámi, Jundlino. Jsem velmi rád, že jste opět zde. Doufám, že vám opět můžeme věřit, stejně jako že opět budte oddána Satulovi. Jak to, že vás barbaři propustili?

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Sidolus, they did not let me go. I met our scout and he managed to sneak me out, as I realized they still kept me hostage after I expressed some concerns about our previous agreement. So we need to settle the Barbarian issue now and forever on this island. There is no other way to live here in peace than to defeat them.
cs: Oni mě nepropustili, Sidole. Potkala jsem našeho průzkumníka a podařilo se mu mě nepozorovaně přivést zpět. Stalo se to poté, co jsem zjistila, že mě stále drží jako rukojmího, když jsem vyjádřila své pochyby o naší původní dohodě. Takže musíme tuto barbarskou otázku na tomto ostrově nyní vyřešit, jednou provždy. Není jiné cesty, jak tu žít v míru, než je porazit.

en: Jundlina Is Relieved
cs: Jundlina cítí úlevu

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Praise Satul, we have founded a new home. I deeply regret I was weak in my belief. May Satul guide me better in the future.
cs: Chvála Satulovi, založili jsme nový domov. Upřímně a hluboce lituji, že jsem byla slabá ve své víře. Kéž by Satul vedl mé další kroky už jen po dobrých cestách.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Now it is time to celebrate but I expect we can’t relax long. We need to build up our society and our capability to explore the seas again.
cs: Nyní můžeme slavit, ale nesmíme zahálet dlouho. Musíme dále rozvíjet naše společenství a znovu vybudovat prostředky pro prozkoumávání okolních moří.

en: Congratulations
cs: Gratuluji

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
cs: Mise je splněna. Jestli chceš, můžeš pokračovat ve hře, nebo se přesuň k další misi.

en: Tribute Demand
cs: Požadované příspěvky

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Strangers, we need to receive some sign of your good intentions. If you are really on our side, you should send us some gold and a couple of other wares on a regular basis.
cs: Cizinci, potřebujeme se přesvědčit o vašich dobrých záměrech. Pokud jste opravdu na naší straně, měli byste nám jako pravidelný dar zasílat něco zlata a nějaké další zboží.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: We are only interested in wares that can be used to forge weapons. I mean real weapons like our axes, and not the sort of toothpicks you use. So feel free to send us 25 logs, 16 lumps of coal, 9 iron ingots and 4 gold bars.
cs: Potřebujeme pouze zboží, které lze využít na výrobu zbraní. A tím myslím skutečné zbraně jako naše sekery a ne ta párátka, co používáte vy. Rádi od vás přijmeme 25 klád, 16 hrud uhlí, 9 prutů železa a 4 cihly zlata.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Oh, and I almost forgot this one. We demand to have your princess in our headquarters as well to coordinate our war plannings.
cs: Ó a na toto bych málem zapomněl. Budeme potřebovat vaši princeznu v naší hlavní budově, abychom mohli lépe řídit a plánovat naše válečné akce.

en: Pitfall!
cs: Léčka!

en: Sidolus is upset
cs: Sidolus se zlobí

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm you, Jundlina! This behaviour is truly barbaric! I fear this is a trap to keep you as a hostage. And the demand itself is really an insult. I strongly recommend to decline this unsubstantiated claim.
cs: Satulova vroucnost s vámi, Jundlino! Toto jednání je vskutku barbarské! Obávám se, že je to past, aby vás mohli držet jako rukojmí. A ty požadavky jsou opravdovou urážkou. Důrazně doporučuji zamítnout tyto neopodstatněné požadavky.

en: Jundlina Concedes
cs: Jundlina se podřizuje

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Sidolus, I agree with you. However I think we have no choice, so we need to obey this demand. It is your obligation now to run our small people until I come back.
cs: Souhlasím s tebou, Sidole. Ale myslím, že nemáme příliš na výběr, takže jim budeme muset vyjít vstříc. Než se vrátím, jsi pověřen vést náš lid.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: First you need to upgrade our scout’s house to a trading post. Then you need to send the demanded tributes of gold, iron, coal, and logs.
cs: Nejprve potřebuješ vylepšit domek průzkumníka na tržnici. Pak musíš poslat požadované příspěvky zlata, železa, uhlí a klád.

en: Trading Post Built
cs: Tržnice je hotova

note: TRANSLATORS: Loftomor
en: Sidolus, may Satul warm you! We have finished the new trading post. I hope this will allow Jundlina to return to us soon.
cs: Nechť tě Satul hřeje, Sidole! Naše nová tržnice je hotova. Doufám, že se nám tak Jundlina vrátí brzy.

en: Sidolus Agrees
cs: Sidolus souhlasí

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: Well done, Loftomor, well done. May Satul warm our princess and our whole people. Now we need to begin sending goods to this Barbarian.
cs: Dobrá práce, Loftomore, dobrá práce. Nechť je Satul vroucný k naší princezně i celému našemu lidu. Teď je potřeba začít posílat barbarům zboží.

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: I think we should start with the deliveries we could afford the easiest. But we need to find more metals for sure.
cs: Bude nejlepší začít se zásilkami zboží, které pro nás představují nejmenší výdaje. Ale i tak je jisté, že budeme muset najít více zdrojů kovu.

en: Urgent Tribute Demand
cs: Naléhavá potřeba příspěvků

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Strangers, we haven’t received any help yet. If you are really on our side, you should start sending some wares urgently.
cs: Cizinci, zatím jsme stále neobdrželi žádnou pomoc. Pokud jste opravdu na naší straně, měli byste urychleně začít posílat nějaké zboží.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: As we are facing great losses due to your laziness, you shall now send us twice the previous amount of each ware.
cs: Jelikož jsme kvůli vašemu zahálení utrpěli velké ztráty, měli byste nám nyní poslat dvakrát tolik zboží než bylo původně požadováno.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: I am sure you do not want to break our alliance… do you?
cs: Řekl bych, že nechcete vypovědět naše spojenectví... nebo snad ano?

en: Blackmail!
cs: Vydírání!

en: Sidolus is concerned
cs: Sidolus je znepokojen

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: May Satul warm us all. Our so-called ally is blackmailing us, and we can’t punish him for his insult as he has our princess at his hands.
cs: Buď nám všem Satul vroucný. Náš takzvaný spojenec se snaží nás vydírat a my si tuto potupu musíme nechat líbit, protože má v rukou naši princeznu.

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: Our only chance is to double our efforts and start delivering something soon.
cs: Naší jedinou možností je zdvojnásobit své úsilí a doručit nějaké zásilky opravdu brzy.

en: Tribute Started
cs: Zahájeno zasílání příspěvků

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Strangers, we have received the first batch of wares. So we may finally trust you.
cs: Cizinci, obdrželi jsme první zásilku zboží. Snad vám nakonec přeci jen budeme moci věřit.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: However, our enemy in the North is very strong. I am afraid that without significant help from your side we might lose the war despite any help in terms of wares you might provide.
cs: Ale náš nepřítel na severu je velmi silný. Obávám se, že bez vaší výraznější pomoci můžeme tuto válku prohrát a to i navzdory jakékoli materiální pomoci, jakou nám můžete poskytnout.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: They name themselves an Empire, and their leader is called Maletus. I want you to train your soldiers and help us defeat his lousy Empire.
cs: Nazývají se Císařství a jejich vůdce se jmenuje Maletus. Žádám vás, abyste vytrénovali nějaké vojáky a pomohli nám porazit to jeho mizerné Císařství.

en: Be Vigilant!
cs: Buď ostražitý!

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: May Satul warm you, Sidolus. Our ally now trusts us to some extent, but we shouldn’t trust them too much.
cs: Budiž ti Satul vroucný, Sidole. Náš spojenec nám nyní do určité míry věří, ale my bychom mu až tak věřit neměli.

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: So I want you to defeat this Empire, but ensure that we will become and remain strong enough to enforce the respect we deserve.
cs: Chci, abys porazil Císařství, ale zajisti, abychom si vybudovali a udrželi dostatečnou vojenskou sílu na to, abychom si mohli vynutit respekt, jaký zasluhujeme.

en: Keep Delivering
cs: Pokračuj v dodávkách

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Strangers, I almost forgot to mention, but it should have been clear anyway.
cs: Cizinci, málem bych zapomněl zmínit, ale i tak se to rozumí samo sebou.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: We are in urgent need of your supply, so hurry up with your deliveries.
cs: Urychleně potřebujeme vaše dodávky, tak pospěšte s doručením.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: If you fail to deliver everything within three and a half hours, we need to assume you are just playing along with us. So keep an eye on the time as we will not give any further warning.
cs: Pokud se vám nepodaří doručit vše v průběhu následujících tří a půl hodiny, budeme předpokládat, že se nás jen snažíte oklamat. Takže si kontrolujte čas, protože více vás již nebudeme upozorňovat.

en: Traitors
cs: Zrádci

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Strangers, we still haven’t received any help. We are deeply insulted by your treachery.
cs: Cizinci, stále jsme neobdrželi žádnou pomoc. Vaše proradné chování je pro nás velkou urážkou.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: At least your princess will make a reasonable slave, if we survive the battle with our enemy.
cs: Alespoň vaše princezna nám přijde vhod jako otrokyně, pokud uspějeme v bitvě nad naším nepřítelem.

note: TRANSLATORS: Kalitath
en: Strangers, you did not deliver the help we needed in time. We are deeply insulted by your treachery.
cs: Cizinci, nedodali jste nám požadovanou pomoc včas. Vaše proradné chování je pro nás velkou urážkou.

en: Jundlina’s Suicide
cs: Jundlinina sebevražda

note: TRANSLATORS: Jundlina
en: Barbarian, I am an Atlantean princess and I will never go into slavery. I have prepared myself for this eventuality and will rather die from the poison I carry with me than be your slave. May Satul avenge my sacrifice.
cs: Barbaři, já jsem atlantskou princeznou, nikdy nepůjdu do otroctví. Pro tento případ jsem se vybavila a raději pozřu jed, který jsem si s sebou vzala, než bych se stala vaší otrokyní. Ať Satul pomstí mou oběť.

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: Aaaargh. I don’t know how this could have happened, but Satul couldn’t protect us from the enemy. We have lost our noble princess. Thus, we have lost this battle and our people is doomed!
cs: Oh ne. Nevím, jak se to vůbec mohlo stát, ale Satulovi se nepodařilo ochránit nás před našimi nepřáteli. Ztratili jsme naši vznešenou princeznu. Tím jsme prohráli tuto bitvu a náš lid je zatracen!

en: Kalitath Defeated
cs: Kalitath poražen

note: TRANSLATORS: Sidolus
en: Aaaargh. I don’t know how this could have happened, but Satul couldn’t protect our ally from the enemy. He lost his last warehouse and our noble princess perished with him. Thus, we have lost this battle and our people is doomed!
cs: Oh ne. Nevím, jak se to vůbec mohlo stát, ale Satulovi se nepodařilo ochránit naše spojence před jejich nepřáteli. Ztratili svůj poslední sklad a s ním zmizela i naše princezna. Tím jsme tuto bitvu prohráli a náš lid je zatracen!

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Satul’s Initiate
cs: Satulova chrámová adeptka

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Priestess
cs: Kněžka

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
cs: Domek průzkumníka

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
cs: prozkoumávání

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Temple of Satul
cs: Satulův chrám

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start consecrating priestess because ...
en: consecrating priestess
cs: zasvěcování kněžky

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trader
cs: Obchodník

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Trading Post
cs: Tržnice

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start trading because ...
en: trading
cs: obchodování

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Trade Pole
cs: Předávkový kůl

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Copper Coin
cs: Měďák

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Coin
cs: Zlaťák

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Silver Coin
cs: Stříbrňák

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wood Coin
cs: Dřevěná mince

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean market site: Trading post
en: Allows sharing goods with other players.
cs: Umožňuje sdílení surovin s jinými hráči.

[ctx: atlanteans_building]
en: You need to connect this flag to a scout’s house before you can send a scout here.
cs: Než bude možné poslat na toto místo průzkumníka, je třeba napojit tuto vlajku na domek průzkumníka.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Scout's House
en: Explores unknown territory.
cs: Prozkoumává neznámá území.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean production site: Temple of Satul
en: A big and expensive temple to worship Satul and consecrate priestesses.
cs: Velký a nákladný chrám určený k uctívání Satula a zasvěcování kněžek.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean worker: Trader
en: Transports wares to share with other players.
cs: Převáží zboží poskytnuté jiným hráčům.

[ctx: atlanteans_worker]
en: A trader is a scout who needs a horse to transport the wares.
cs: Obchodník je průzkumník, který dostal koně na přepravu zboží.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean worker: Satul's Initiate
en: Takes care of the Temple of Satul.
cs: Stará se o Satulův chrám.

[ctx: atlanteans_worker]
en: Initiates take care of the Temple of Satul while they are learning to become priestesses.
cs: Chrámové adeptky se starají o Satulův chrám v průběhu toho, co jsou zasvěcovány na kněžky.

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean worker: Priestess
en: Worships Satul.
cs: Uctívá a vzývá Satula.

[ctx: atlanteans_worker]
en: Priestesses are needed to make Satul show his might.
cs: Kněžky jsou potřeba k tomu, aby se mohla projevit Satulova moc.

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean ware: Wooden Coin
en: A wooden coin, received as reward for delivering five logs.
cs: Dřevěná mince je odměnou za doručení pěti klád.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean ware: Copper Coin
en: A coin made of copper, received as reward for delivering four lumps of coal.
cs: Měďák je odměnou za doručení čtyř hrud uhlí.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean ware: Silver Coin
en: A silver coin, received as reward for delivering three iron ingots.
cs: Stříbrňák je odměnou za doručení tří prutů železa.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Atlantean ware: Golden Coin
en: A golden coin, received as reward for delivering two bars of gold.
cs: Zlaťák je odměnou za doručení dvou zlatých cihel.
