Widelands - en to ar translation catalogue (13 entries)

en: Build two ranger’s huts
ar: إبني إثنين من مباني الحُراس.

en: Build a ranger’s hut next to each lumberjack’s hut.
ar: إبني مبني حارس بجانب كل مبني حطاب.

en: Naturally, trees only grow at a slow rate. To make sure you have enough logs, you have to build rangers.
ar: طبيعياً، الشجر فقط ينمو بُمعدل بطئ. لكي تتأكد أن لديك ألواح شجر كافية، يجب عليك أن تبني مبني الحارس.

en: Expand north-east and build a quarry
ar: توسع في الشمال الشرقي وإبني محجر

en: Expand north-east to the rocks
ar: توسع في الشمال الشرقي إلي الصخور

en: water
ar: ماء

en: nothing was found here
ar: لاشئ وُجد هنا

en: Provide your miners with food
ar: زود عمال مناجمك بالطعام

en: In order to work, your miners need food.
ar: لكي يعمل، عمال مناجمك بحاجة للطعام.

en: Build a smelting works
ar: إبنى مصنع الصهر

en: Mission Complete
ar: المهمة إكتملت

en: Victory
ar: النصر

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
ar: لقد أكملت المهمة. أنت ربما تُكمل اللعب إذا أردت، غير ذلك تحرك إلي المهمة التالية.
