Widelands - en to nb translation catalogue (51 entries)

en: Build two ranger’s huts
nb: Bygg to skogvokterhytter

en: Build a ranger’s hut next to each lumberjack’s hut.
nb: Bygg en skogvokterhytte ved siden av begge tømmerhuggerne

en: Naturally, trees only grow at a slow rate. To make sure you have enough logs, you have to build rangers.
nb: Trær vokser naturligvis sakte. Bygg skogvokterhytter for å forsikre deg om at du har nok tømmer.

en: Expand north-east and build a quarry
nb: Utvid nord-øst og bygg et steinbrudd

en: Expand north-east to the rocks
nb: Utvid nord-øst til steinene

en: Get to the rocks north-east from you and build a quarry there.
nb: Kom deg til steinene nord-øst for deg og bygg et steinbrudd der.

en: Start building mines on the mountain
nb: Begynn å bygge gruver i fjellet

en: a lot of coal
nb: en god del kull

en: a lot of iron
nb: en god del jern

en: a lot of gold
nb: en god del gull

en: a lot of granite
nb: en god del granitt

en: water
nb: vann

en: nothing was found here
nb: ingenting ble funnet her

en: Provide your miners with food
nb: Forsyn gruvearbeiderne med mat

en: In order to work, your miners need food.
nb: Gruvearbeiderne trenger mat for å jobbe.

en: Bake bread
nb: Bake brød

en: Build a well, a farm and a bakery
nb: Bygg en brønn, en gård og et bakeri

en: Build a smelting works
nb: Bygg et smelteverk

en: Enhance buildings and build a micro brewery
nb: Oppgrader bygninger og bygg et mikrobryggeri

en: Build a wood hardener
nb: Bygg en treherder

en: Build a cattle farm
nb: Bygg en kvegfarm

en: The Story Begins
nb: Historien Begynner

en: Thron sighs…
nb: Thron sukker…

note: TRANSLATORS: Thron
en: It’s been months, and we are still hiding where the forests are old and dark.
nb: Det har gått måneder, og vi skjuler oss fortsatt her hvor skogene er gamle og mørke.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My warriors hunt at day and lie awake at night – listening to the sounds of the cruel slaughter echoing from afar amongst the ancient trees.
nb: Krigerne mine jakter om dagen og ligger våkne om natten – lyttende til ekkoene av den grusomme nedslaktingen langt borte fra mellom de eldgamle trærne.

note: TRANSLATORS: Thron
en: We can see the raging flames that swallow Al’thunran from here, miles away.
nb: Vi kan se de herjende flammene som svelger Al'thunran herfra, milevis unna.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The red lights flash in the darkness and dance to the rhythm of the war drums that haunt me even in my nightmares.
nb: De røde lysene flakker i mørket og danser til rytmene fra krigstrommene som hjemsøker meg selv i marerittene.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Boldreth, my loyal companion and friend is a source of peace and comfort to me in these dark times. He keeps my spirits high and those of my warriors awake, preventing greed or despair from destroying the bonds between us as well.
nb: Boldreth, min trofaste kompanjong og venn er en god støtte å ha i disse mørke tider. Han holder motet mitt oppe og soldatene mine årvåkne slik at ikke grådighet eller desperasjon ødelegger båndene mellom oss også.

en: Somebody Comes up to You
nb: Noen kommer bort til deg

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Hail, chieftain. I am Khantrukh and have seen many winters pass. Please allow me to aid you with my counsel through these darkened days.
nb: Vær hilset, høvding. Jeg er Khantrukh og har sett mange vintre. Tillat meg å bistå deg med mine råd i disse mørke tider.

en: The Advisor
nb: Rådgiveren

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: But never forget – these forests are our heritage, entrusted upon us by our ancestors. We must always respect and care for them. What we take, we must give back again.
nb: Men vi må aldri glemme, at disse skogene er vår arv, som vi har blitt tiltrodd av våre forfedre. Vi må alltid respektere og ta vare på dem. Det vi tar, må vi også gi tilbake.

en: In the Night
nb: Om natten

en: At the Tomb
nb: Ved Graven

en: The Other Day
nb: Den andre dagen

en: The Oath
nb: Eden

note: TRANSLATORS: Thron
en: I hereby renew my oath – I will stop this madness at any cost!
nb: Jeg fornyer herved eden min – Jeg vil stoppe denne galskapen, koste hva det koste vil!

en: Your Loyal Companion
nb: Din trofaste kompanjong

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Old man? Disrespectful youth!
nb: Gamle mann? Respektløse ungdom!

en: At last! These rocks should last for a while.
nb: Endelig! Disse steinene burde vare en stund.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our hunters are out in the forests, Thron.
nb: Våre jegere er ute i skogene, Thron.

en: A Beautiful Morning
nb: En vakker morgen

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: We need a wood hardener, and we need one now!
nb: Vi trenger en treherder, og vi trenger en nå!

en: We Need Oxen!
nb: Vi trenger okser!

en: Mission Complete
nb: Oppdrag fullført

en: Victory
nb: Seier

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
nb: Du har fullført dette oppdraget. Du kan fortsette å spille hvis du vil, eller gå videre til neste oppdrag.

en: One Full Moon Night
nb: En fullmånenatt

en: Another Cold Day
nb: Nok en kald dag

en: A friendly village has joined us!
nb: En vennligsinnet landsby har sluttet seg til oss!

note: TRANSLATORS: Thron
en: We have found a village with friendly and productive people, impressed by our wealth, technology and strength.
nb: Vi har funnet en landsby med vennlige og arbeidsomme folk, som ble imponert over våre ressurser, teknologi og styrke.
