Widelands - en to sr translation catalogue (10 entries)

en: Build two ranger’s huts
sr: Izgradi dve šumarove kolibe

en: Build a ranger’s hut next to each lumberjack’s hut.
sr: Izgradi šumarovu kolibu pored svake drvosečine kolibe.

en: Naturally, trees only grow at a slow rate. To make sure you have enough logs, you have to build rangers.
sr: Prirodno,drveće raste veoma sporo.Da bi bio siguran da imas dovoljno cepanica moras da izgradiš šumare.

en: Expand north-east and build a quarry
sr: Proširi severoistočno i izgradi kamenolom.

en: Expand north-east to the rocks
sr: Proširi severoistočno do kamenja.

en: Build military buildings (like sentries or barriers) to expand your territory.
sr: Izgradi vojne zgrade (poput straze i barijera) da pi proširio svoju teritoriju.

en: Get to the rocks north-east from you and build a quarry there.
sr: Stigni do kamenja severoistočno od tebe i izgradi kamenolom tamo.

en: Start building mines on the mountain
sr: Počni da gradiš rudnike na planini.

en: Build coal and iron mines
sr: Izgradi rudnike uglja i gvoždja.

en: Build a coal mine and an iron mine.
sr: Izgradi rudnik uglja i rudnik gvoždja.
