Widelands - en to sv translation catalogue (102 entries)

en: Build up a basic economy
sv: Bygg upp en grundläggande ekonomi

en: Start collecting basic building materials, and fortify the camp.
sv: Börja samla grundläggande byggnadsmaterial och befäst bosättningen.

en: Build a lumberjack’s hut
sv: Bygg en skogshuggarkoja

en: Build a ranger’s hut
sv: Bygg en skogsvaktarkoja

en: Build a quarry
sv: Bygg ett stenbrott

en: Build a wood hardener
sv: Bygg ett trähärderi

en: Build a sentry on the eastern border
sv: Bygg en vaktpost vid den östra gränsen

en: You should eventually also build a reed yard and a lime kiln.
sv: Du bör så småningom också bygga ett vassfält och ett kalkbränneri.

en: Build up a small food economy
sv: Bygg upp en liten livsmedelsekonomi

en: Build up a basic food economy to provide your people with food.
sv: Bygg upp en grundläggande livsmedelsekonomi för att förse ditt folk med mat

en: Build a fisher’s hut
sv: Bygg en fiskarkoja

en: Build a hunter’s hut
sv: Bygg en jaktkoja

en: Build a well
sv: Bygg en brunn

en: Build a farm
sv: Bygg en bondgård

en: Build a bakery
sv: Bygg ett bageri

en: Build a cattle farm
sv: Bygg en boskapsgård

en: Remember to build a cattle farm
sv: Kom ihåg att bygga en boskapsgård

en: As your roads grow longer and your economy bigger, you should make good use of your oxen to help transport wares more quickly.
sv: Nu när dina vägar blir allt längre och din ekonomi växer, så skulle du ha stor nytta av oxar som kan hjälpa till med att transportera varor snabbare.

en: Build a tower
sv: Bygg ett torn

en: Build a tower at the north-east border of your territory to get greater visual range and to protect your people from sudden attacks by enemies.
sv: Bygg ett torn vid nordöstra gränsen av ditt territorium för att få en större överblick, och för att skydda ditt folk mot plötsliga angrepp av fienden.

en: Explore further
sv: Utforska vidare

en: Build more military buildings to explore the area around the headquarters and to ensure the safety of your people.
sv: Bygg fler militära byggnader för att utforska området omkring högkvarteret och för att säkra tryggheten hos ditt folk.

en: Build a mining infrastructure
sv: Bygg en gruvinfrastruktur

en: Expand your territory to the mountains, send geologists to search for ore and coal and build a mining economy with mines, taverns, smelting works and metal workshop.
sv: Utöka ditt territorium till bergen, skicka geologer för att söka efter malm och kol, och bygg en gruvekonomi med gruvor, krogar, smältverk och metallverkstäder.

en: Build a fortress
sv: Bygg en fästning

en: Build a fortress to the east of the mountains.
sv: Bygg en fästning öster om bergen.

en: Build a training infrastructure
sv: Bygg en träningsinfrastruktur

en: Build a barracks to train some basic soldiers.
sv: Bygg en kasern för att träna några nya soldater

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
sv: Bygg en stridsarena och ett träningsläger väster om bergen.

en: Enhance your metal workshop to an ax workshop in order to produce weapons, and build up a second metal workshop to ensure the production of tools. When the blacksmith reaches his next level (master blacksmith), you can even enhance the ax workshop to a war mill, which will produce additional weapons.
sv: Uppgradera din metallverkstad till en yxverkstad för att producera vapen, och bygg en till metallverkstad för att säkra produktionen av verktyg. När smeden når sin nästa nivå (mästersmed) kan även yxverkstaden uppgraderas till en vapenverkstad, vilken kommer att producera ytterligare typer av vapen.

en: Build a helm smithy to the west of the mountains to provide your soldiers with better armor.
sv: Bygg en hjälmsmedja väster om bergen för att förse dina soldater med bättre rustningar.

en: Build a warehouse
sv: Bygg ett magasin

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
sv: Bygg ett magasin väster om bergen.

en: Warehouses are similar to your headquarters, with the only difference that they aren’t defended by soldiers. It is often wise to build a warehouse when your territory is growing and the paths to your headquarters get longer and longer.
sv: Magasin liknar ditt högkvarter, med den enda skillnaden att de inte försvaras av soldater. Det är ofta klokt att bygga ett magasin när ditt område växer och vägarna till ditt högkvarter blir längre och längre.

en: Build training sites
sv: Bygg träningsplatser

en: Build a barracks, a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
sv: Bygg en kasern, en stridsarena och ett träningsläger väster om bergen.

en: Barracks train basic soldiers while training sites like a training camp or a battle arena are used for training soldiers in their different attributes. These attributes are important in fights and the better a soldier is, the higher is the chance to win a fight.
sv: Kaserner tränar nya soldater, medan träningsanläggningar som träningsläger och stridsarenor används för att träna soldaternas olika egenskaper. Dessa egenskaper är viktiga i strid, och ju bättre en soldat är, desto större blir chansen att vinna en strid.

en: The attributes are: health, attack, defense and evade.
sv: Egenskaperna är: hälsa, attack, försvar och att väja undan.

en: Build weapons production
sv: Bygg vapenproduktion

en: Build a helm smithy
sv: Bygg en hjälmsmedja

en: Destroy Kalitath’s army
sv: Krossa Kalitaths armé

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
sv: Förgör Kalitaths armé och utvidga ditt territorium österut.

en: To attack an enemy, you must click on the door of an adversary’s military building. A menu will pop up allowing you to select the number of soldiers that should attack. When you are ready with setting the number, click on the cross (‘Start Attack’).
sv: För att anfalla en fiende måste du klicka på dörren till en motståndares militärbyggnad. En meny kommer visas där du kan välja hur många soldater som ska delta i anfallet. När du är färdig, klicka på krysset ('Attack').

en: Military assault on Al’thunran
sv: Militärt anfall på Al'thunran

en: Destroy all forces of Thron’s two brothers to liberate the throne-circle.
sv: Förgör Throns två bröders förstärkningar för att frita troncirkeln.

en: Close to Home
sv: Nästan hemma

en: Thron looks worried…
sv: Thron verkar bekymrad...

note: TRANSLATORS: Thron
en: These last days, we came closer to our capital. Many people have already joined us on our march and set their hopes on me. However, I fear that we are not strong enough to take up the battle against my brothers.
sv: De senaste dagarna kom vi allt närmare vår huvudstad. Många har redan anslutit till vår marsch och sätter sitt hopp till mig. Tyvärr fruktar jag att vi inte är starka nog att ta upp striden med mina bröder.

note: TRANSLATORS: Thron
en: For now, we are resting at the borders of the old forest and preparing for the coming days.
sv: Nu får vi vila vid kanten av den gamla skogen och förbereda oss för vad som komma skall.

en: Another Cold Day
sv: Ännu en kall dag

note: TRANSLATORS: Thron
en: The news that a patrol brought is not good to hear. Our spies tell us that the war tribes still rage in battle, but some of the elder soldiers and tribe leaders seem to grow tired of this senseless war. Kalitath, son of Kun is the first war leader to leave Al’thunran, thus leaving his side weak and vulnerable. As my scouts report, he has set foot on the lower grounds around the capital, securing the outer fortification rings.
sv: Nyheterna som en patrull förde med sig var inte roliga att höra. Våra spioner säger att krigarstammarna fortfarande strider för fullt, men några av de äldre soldaterna och stamledarna verkar börja tröttna på det meningslösa kriget. Kalitath, Kuns son, är den första krigarledaren att lämna Al'thunran, vilket gör hans sida svag och sårbar. Enligt mina spejare har han tagit sig till de lägre markerna runt huvudstaden och säkrat de yttre ringmurarna.

en: Doubts
sv: Tvivel

en: Boldreth is shaking his head…
sv: Boldreth skakar på huvudet...

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron seeks to believe that Kalitath is tired of fighting and would be willing to join us once we march to re-establish law and order in Al’thunran. But I don’t think so. Kalitath is son to one of the mightiest generals of our forces and his family never quite liked the thought of bowing before the banner of Chat’Karuth. Why should he march with Chat’Karuth’s son to reclaim his heritage and the throne?
sv: Thron vill gärna tro att Kalitath har tröttnat på att strida och kommer vilja ansluta till oss när vi väl marscherar för att återställa lag och ordning i Al'thunran. Men det tror jag knappast. Kalitath är son till en av de mäktigaste generalerna i våra trupper och hans familj gillade aldrig riktigt tanken på att buga inför Chat'Karuths baner. Varför skulle han marschera tillsammans med Chat'Karuths son för att återta hans arvsrätt och tronen?

en: The Story Continues
sv: Berättelsen fortsätter

en: Boldreth says:
sv: Boldreth säger:

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: However, Thron is not willing to listen to my doubts. He seeks to expand our fortifications to the borders of Kalitath’s territory and to reunite with his forces. I have to keep an eye on everything that happens here.
sv: Thron lyssnar däremot inte på mina tvivel. Han vill expandera våra befästningar till gränserna av Kalitaths territorium och återförenas med hans styrkor. Jag måste hålla ett vakande öga över vad som pågår här.

en: Thron is speaking confidently.
sv: Thron talar med stort självförtroende.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The frontier line of my forces has expanded to the edge of the forests. We have a long and cold winter and so many miles behind us. The fortification that we erected around Ondun will guarantee us a fast supply of men and goods, and once Al’thunran is in my hands, the two cities will be linked by a good and defensible infrastructure. Still, I hope I will not walk alone on this mission, I hope Kalitath son of Kun will follow my call.
sv: Mina gränser har flyttats fram till skogskanten. Vi har en lång och hård vinter och så många mil bakom oss. Befästningen som vi reste runt Ondun kommer att garantera oss snabb tillgång till män och varor, och när Al'thunran väl är i mina händer kommer de två städerna att länkas samman med en god infrastruktur som lätt kan försvaras. Ändå hoppas jag att jag inte vandrar ensam i detta uppdrag, jag hoppas att Kalitath, Kuns son, hörsammar min uppmaning.

en: Thron says:
sv: Thron säger:

note: TRANSLATORS: Thron
en: I have sent men to meet with Kalitath in his fortress. He has barricaded the former main entrance to the capital and is trying to set up a siege ring around Al’thunran. He will not let anyone enter or leave the city while the ring is intact. Until now, he has not answered any of my messages. But the time I spend waiting won’t be lost. I will train my soldiers further and prepare for battle.
sv: Jag har sänt ut män för att möta Kalitath i hans fästning. Han har barrikaderat huvudstadens tidigare huvudingång och försöker bygga upp en belägringsmur runt Al'thunran. Han kommer inte att låta någon komma vare sig in i eller ut ur staden medan belägringen håller stånd. Än så länge har han inte svarat på några av mina meddelanden. Men jag kommer inte spilla någon tid medan jag väntar. Jag kommer att fortsätta träna mina soldater och förbereda oss för strid.

en: Your Loyal Companion
sv: Din lojala kompanjon

en: Boldreth shouts out!
sv: Boldreth ryter till!

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The BASTARD! Only one man of our frontier patrol came back alive. He carried a message from Kalitath, telling us that he will punish every move of our troops with their own blood! We cannot accept this behavior. From now on, there is war between Kalitath and us!
sv: Den SKITSTÖVELN! Bara en enda man i vår gränspatrull kom tillbaka vid liv. Han bar med sig ett meddelande från Kalitath, där han säger att han kommer straffa alla våra trupper med deras eget blod vid minsta rörelse! Vi kan inte godta detta beteende. Från och med nu råder krig mellan oss och Kalitath!

en: Renegade Fortification
sv: Avfällingarnas befästningar

note: TRANSLATORS: Thron
en: The traitor left his armies dying where they lay when he saw that he would not keep my forces back. Kalitath disappeared in the confusion of the war, but I don’t care now. Shall he flee and be forgotten for all times as a tribal leader that would not bow before the wooden throne, that is mine to take now.
sv: Förrädaren lämnade sina arméer ensamma att dö när han såg att han inte skulle kunna hålla mina styrkor tillbaka. Kalitath försvann i kalabaliken, men jag bryr mig inte om det nu. Låt honom fly och bli ihågkommen för all framtid som en stamledare som vägrade buga för trätronen, som nu kommer att bli min.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Furthermore, his flight brought us a great benefit: all year, Kalitath was so busy fighting that he did not even care to store enough food for all his men. Now that he has fled, their hunger has caused some of his younger followers to desert. This group holds a strong fortification on the main ring.
sv: Dessutom förde hans flykt med sig en stor fördel för oss: Hela året var Kalitath så upptagen av att kriga att han inte brydde sig om att lagra nog med mat åt alla sina män. Nu när han har flytt så har hungern fått några av hans yngre anhängare att desertera. Den här gruppen besitter starka befästningar på den centrala ringmuren.

note: TRANSLATORS: Thron
en: But there is more news: My scouts have reported that the two raging tribes of my brothers are in chaos and have barely noticed the new danger that is about to strike them. However, they would not care if they noticed I guess, blinded by rage and hate, there is no sense left in them at all I believe.
sv: Men det kommer fler nyheter: Mina spejare berättade att mina bröders två ursinniga stammar befinner sig i kaos, och de har knappt lagt märke till den nya faran som snart kommer att drabba dem. Fast de skulle nog knappast bry sig ändå även om de lade märke till det, förblindade av raseri och hat som de är. Det finns ingen sans alls kvar i dem, vad jag kan se.

en: Winter Ahead
sv: Vintern nalkas

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: This morning, I found Thron’s mind troubled. He returned from his patrol late last night and sat back against a tree, watching over the encampment. The number of quarrels and disputes keeps growing, and the winter has us firmly in its grip. We should put food in our storage to survive the long, cold winter!
sv: I morse hittade jag Thron i djupa funderingar. Han återvände från sin patrull sent igår kväll och lutade sig tillbaka mot ett träd med utsikt över lägret. Antalet bråk och dispyter ökar allt mer, och vinter har oss i ett järngrepp. Vi borde lagra mat för att kunna överleva den långa, kalla vintern!

en: The Advisor
sv: Rådgivaren

en: Khantrukh nods.
sv: Khantrukh nickar.

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Boldreth is right! We don’t have enough food to survive a long, cold winter. We should start building a well, a fisher’s and a hunter’s hut. And if we find enough space, we should as well build up a farm and a bakery! One of our farmers seems to be very clever – he already got some crops to grow in this cold soil.
sv: Boldreth har rätt! Vi har inte nog med mat för att överleva en lång, kall vinter. Vi måste börja bygga en brunn, en fiskarkoja och en jaktkoja. Om vi har nog med plats borde vi också bygga en bondgård och ett bageri. En av våra bönder verkar vara väldigt smart – han har redan fått några grödor att gro i denna kalla jord.

en: Food Economy Completed
sv: Matekonomi färdig

note: TRANSLATORS: Thron
en: Khantrukh has just informed me that our basic food economy was built up successfully. Finally, none of us has to fear starvation anymore.
sv: Khantrukh berättade precis att vår grundläggande livsmedelsekonomi har byggts upp framgångsrikt. Äntligen behöver ingen av oss frukta svält längre.

en: Tracks
sv: Spår

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron told me that he discovered tracks in the snow to the northeast of our settlement. He has instructed us to build a tower, to have a greater visual range over the area around our hall to protect our people from sudden attacks.
sv: Thron talade om för mig att han upptäckte spår i snön nordost om vår bosättning. Han har gett oss instruktioner att bygga ett torn med syfte att få en större överblick runt vårt högkvarter så att vi kan skydda vårt folk mot plötsliga attacker.

en: Further Exploration
sv: Vidare utforskningar

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The first fortification Thron ordered has just been completed. At the moment, he seeks to bring trust and belief to those who live inside the walls of our new habitat that we named ‘Ondun’, which means ‘those who wait’ in the old tongue. But Thron is not yet satisfied – and I fully understand his fears: the forests are deep, and the frontier to Al’thunran is near. I am sure that there are a thousand greater dangers out there than the unknown tracks.
sv: Den första fortifikationen som Thron beordrade har just blivit färdigställd. För tillfället försöker han skapa tillit och tro hos dem som lever innanför gränserna till vår nya bostadsort, som vi döpte till 'Ondun', vilket på vårt forntida språk betydde 'de som väntar'. Men Thron är ännu inte nöjd –  och jag har full förståelse för hans fruktan. Skogarna är djupa och gränsen till Al’thunran ligger nära. Jag är säker på att det finns tusentals faror där ute som är värre än de okända spåren.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: To overlook more of the area around our hall, we should explore further and set up more guards and scouts to observe the frontier and keep an eye on the raging wars on our doorstep. THEN we will be prepared once trouble seeks to capture our woods.
sv: För att få en bättre överblick över området runt omkring oss så borde vi utforska längre bort, och sända fler vakter och spejare för att övervaka gränsområdet och hålla ett öga på de krig som rasar runt knuten. SEDAN kommer vi att vara förberedda när bekymren hotar att sänka sig över våra skogar.

en: Mountains Found
sv: Berg hittade

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: I have just spoken to the leader of our patrol. He told me that they found some mountains to the north-east and east of our territory. With a bit of luck this will open up a new chance for rearming our men, because as far as I remember, most of the mountains west of Al’thunran hold coal and some metal ores.
sv: Jag har just talat med ledaren för vår patrull. Han berättade att de hittade några berg nordost och öster om vårt territorium. Med lite tur kan detta ge oss en chans att återupprusta våra män, för som jag minns det finns det kol och en del malm i de flesta av bergen väster om Al’thunran.

en: Mining Economy Completed
sv: Gruvekonomi slutförd

note: TRANSLATORS: Thron
en: I just got informed that our mining economy has started its work. This news brought a smile to my face – even if the hardest part is still waiting to be done, now that our smiths will give their best to further ease our lives.
sv: Jag fick precis höra att vår gruvdrift har kommit igång. Nyheten gladde mig mycket – även om den svåraste tiden står för dörren så kommer i alla fall våra smeder kunna göra sitt allra bästa för att göra våra liv lättare.

en: Fortress Needed
sv: Fästning behövs

note: TRANSLATORS: Thron
en: Boldreth and I just explored the area around the three mountains. One major strategic problem of that area seems to be that there are two bigger passages – one north and one south of the central mountain. Those passages are quite hard to control, and so it seems to me like we have only one chance to secure the mountains from enemy hands: we must build a fortress to the east of the mountains!
sv: Boldreth och jag utforskade just området runt de tre bergen. Ett stort strategiskt problem med området verkar vara att det finns två stora passager – en norr om och en söder om det centrala berget. Dessa passager är ganska svåra att kontrollera, så för mig verkar det som vi bara har en möjlighet för att säkra bergen mot våra fiender: vi måste bygga en fästning öster om bergen!

en: Fortress Completed
sv: Fästning färdig

note: TRANSLATORS: Thron
en: Finally! The fortress has just been completed, so the entrance to our settlement should be safe for now. For the future, we might think on building some more fortifications like barriers and towers at the passages, but for now we can take a deep breath.
sv: Äntligen! Fästningen har just blivit färdigbyggd, så ingången till vår bosättning bör för stunden vara säkrad. I framtiden behöver vi kanske tänka på att bygga några fler fortifikationer, som fort och torn, i dessa passager, men för tillfället kan vi andas ut.

en: Enhanced Economy and Training
sv: Förbättrad ekonomi och träning

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our mining economy seems to work fine, that is already good news! Anyway, there are still a lot of men and women waiting in our hall to get a task, so they can help our soldiers to prepare for the war to come.
sv: Vår gruvdrift verkar fungera bra. Det är bra nyheter! Hur som helst, det finns fortfarande många män och kvinnor som väntar i vårt högkvarter på att få en uppgift, så att de kan hjälpa våra soldater att förbereda sig för kriget som komma skall.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our geologists found a lot more deposits of iron ore, coal and even gold. We should enhance our current mines as soon as our miners are more experienced. We should build up some more mines, a bigger food infrastructure to always supply our men with sufficient food and a further processing economy. But that’s still not everything – most of our soldiers are quite young and neither have a good weapon nor are they well trained. We should build up training sites to prepare them for their future tasks.
sv: Våra geologer hittade många fler fyndigheter med järnmalm, kol, och till och med guld. Vi borde uppgradera våra nuvarande gruvor så snart våra gruvarbetare får mer erfarenhet. Vi borde också bygga några fler gruvor, en större matinfrastruktur för att alltid kunna förse våra män med tillräckligt med mat, och föra vår förädlingsekonomi framåt. Men det är ändå inte allt – de flesta av våra soldater är rätt unga och de har varken bra vapen eller god träning. Vi borde bygga träningsplatser för att förbereda dem inför deras framtida uppgifter.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My brothers and their soldiers are dead and left fire and destruction behind. In none of all the ruins could I find any man or woman of the normal folk, and so I just may hope that they fled from this cruel battleground and started a better life somewhere else.
sv: Mina bröder och deras soldater ligger döda och de lämnade eld och förödelse efter sig. Ingenstans bland ruinerna kunde jag hitta män eller kvinnor ur civilbefolkningen, så jag kan bara hoppas att de flydde från detta grymma slagfält och startade ett bättre liv någon annanstans.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Nothing is left of that beauty I remember, only ruins remain of the old capital. I am sorrowful but also relieved. I never hoped to see Al’thunran’s old beauty again – it was only a few months ago that I wondered whether I would ever be able to set my feet there again. Now the old town is back in my hands, and I will not hesitate to rebuild it with all the strength my people have. I can’t wait to see it again in its old beauty.
sv: Inget finns kvar av den skönhet jag kommer ihåg, bara ruiner återstår av den gamla huvudstaden. Jag är sorgsen men också lättad. Jag förväntade mig aldrig att få se Al’thunrans gamla skönhet igen – för bara några månader sedan undrade jag om jag över huvud taget skulle få möjligheten att sätta mina fötter där igen. Nu är den gamla staden tillbaka i mina händer igen och jag kommer inte att tveka att återuppbygga den med hjälp av all den styrka mitt folk besitter. Jag kan knappt bärga mig för att få se den igen i sin forna glans.

en: Victory
sv: Seger

en: You have completed the last mission of the Barbarian tutorial campaign. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next campaign.
sv: Du har slutfört det sista uppdraget i Barbarernas handledningsfälttåg. Du kan fortsätta spela om du vill, eller hoppa vidare till nästa fälttåg.

en: Military Assault
sv: Militärt anfall

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it, the generals are out and about arranging my troops, and Boldreth himself will lead the first strike. I will ride by his side, to free Al’thunran of this war and return peace to our capital.
sv: Så får det bli. Generalerna har gått ut för att ställa upp trupperna och Bolreth kommer själv att leda det första anfallet. Jag ska rida vid hans sida för att göra Al'thunran fritt från detta krig och återupprätta freden i vår huvudstad.

note: TRANSLATORS: Thron
en: When the young sun rises above the trees tomorrow morning, I will order the assault. By dusk, I will celebrate my victory in the wooden halls of the warlord and sacrifice a newborn lamb in the honor of my father, whose eyes are set upon me today.
sv: När den späda solen stiger över träden imorgon ska jag blåsa till anfall. I skymningen kommer jag att fira segern i krigsherrens högkvarter och offra ett nyfött lamm för att hedra min far, vars ögon är fästa på mig idag.

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it!
sv: Så får det bli!

en: Faster Transportation
sv: Snabbare transporter

en: Khantrukh says:
sv: Khantrukh talar:

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Chieftain, remember the poor carriers: Our roads get longer and longer and the burden on their shoulders never gets lighter. We should breed more oxen to make their work lighter and our transportation more efficient.
sv: Hövding, tänk på de stackars bärarna. Våra vägar blir längre och längre och bördan på deras axlar blir inte lättare. Vi borde avla fler oxar för att underlätta för dem, och för att effektivisera våra transporter.
