Widelands - en to nn translation catalogue (102 entries)

en: Build up a basic economy
nn: Bygg opp ein grunnleggjande økonomi

en: Start collecting basic building materials, and fortify the camp.
nn: Start å samla grunnleggjande byggjemateriale, og festningsgjer leiren.

en: Build a lumberjack’s hut
nn: Bygg ei tømmerhoggarhytte

en: Build a ranger’s hut
nn: Bygg ei skogvaktarhytte

en: Build a quarry
nn: Bygg eit steinbrot

en: Build a wood hardener
nn: Bygg ein treherdar

en: Build a sentry on the eastern border
nn: Bygg eit vakthus på austgrensa

en: You should eventually also build a reed yard and a lime kiln.
nn: Du bør etter kvart også byggja ein sivgard og ein kalkomn.

en: Build up a small food economy
nn: Bygg opp ein liten matøkonomi

en: Build up a basic food economy to provide your people with food.
nn: Bygg opp ein grunnleggjande matøkonomi for å skaffa mat til folket ditt.

en: Build a fisher’s hut
nn: Bygg ei fiskarhytte

en: Build a hunter’s hut
nn: Bygg ei jegerhytte

en: Build a well
nn: Bygg ein brønn

en: Build a farm
nn: Bygg ein gard

en: Build a bakery
nn: Bygg eit bakeri

en: Build a cattle farm
nn: Bygg ein kvegfarm

en: Remember to build a cattle farm
nn: Hugs å byggja ein kvegfarm

en: As your roads grow longer and your economy bigger, you should make good use of your oxen to help transport wares more quickly.
nn: Etter kvart som vegane dine blir lengre og økonomien større, bør du dra nytte av oksane dine for å hjelpa til med å transportera varer raskare.

en: Build a tower
nn: Bygg eit tårn

en: Build a tower at the north-east border of your territory to get greater visual range and to protect your people from sudden attacks by enemies.
nn: Bygg eit tårn ved den nordaustlege grensa av territoriet ditt for å få betre sikt og for å verna folket ditt mot bråe åtak frå fiendar.

en: Explore further
nn: Utforsk vidare

en: Build more military buildings to explore the area around the headquarters and to ensure the safety of your people.
nn: Bygg fleire militære bygningar for å utforska området rundt hovudsetet og sikra tryggleiken til folket ditt.

en: Build a mining infrastructure
nn: Bygg infrastruktur for gruvedrift

en: Expand your territory to the mountains, send geologists to search for ore and coal and build a mining economy with mines, taverns, smelting works and metal workshop.
nn: Utvid territoriet ditt til fjella, send geologar for å leita etter malm og kol, og bygg ein gruveøkonomi med gruver, kroer, smelteverk og metallverkstad.

en: Build a fortress
nn: Bygg ei festning

en: Build a fortress to the east of the mountains.
nn: Bygg ei festning aust for fjella.

en: Build a training infrastructure
nn: Bygg infrastruktur for trening

en: Build a barracks to train some basic soldiers.
nn: Bygg ei brakke for å trena opp nokre enkle soldatar.

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
nn: Bygg ein kamparena og ein treningsleir vest for fjella.

en: Enhance your metal workshop to an ax workshop in order to produce weapons, and build up a second metal workshop to ensure the production of tools. When the blacksmith reaches his next level (master blacksmith), you can even enhance the ax workshop to a war mill, which will produce additional weapons.
nn: Oppgrader metallverkstaden din til ein økseverkstad for å produsera våpen, og bygg opp ein metallverkstad til for å sikra produksjonen av verktøy. Når smeden når neste nivå (meistersmed), kan du til og med oppgradera økseverkstaden til ei krigsmølle, som vil produsera ytterlegare våpen.

en: Build a helm smithy to the west of the mountains to provide your soldiers with better armor.
nn: Bygg ei hjelmsmie vest for fjella for å utstyra soldatane dine med betre rustning.

en: Build a warehouse
nn: Bygg eit lager

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
nn: Bygg eit lager vest for fjella.

en: Warehouses are similar to your headquarters, with the only difference that they aren’t defended by soldiers. It is often wise to build a warehouse when your territory is growing and the paths to your headquarters get longer and longer.
nn: Varelager liknar hovudsetet ditt, med den eine skilnaden at dei ikkje vert forsvarte av soldatar. Det er ofte lurt å byggja eit varelager når territoriet ditt veks og vegane til hovudsetet vert lengre og lengre.

en: Build training sites
nn: Bygg treningsstader

en: Build a barracks, a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
nn: Bygg ei brakke, ein kamparena og ein treningsleir vest for fjella.

en: Barracks train basic soldiers while training sites like a training camp or a battle arena are used for training soldiers in their different attributes. These attributes are important in fights and the better a soldier is, the higher is the chance to win a fight.
nn: Brakker trenar opp enkle soldatar, medan treningsstader som ein treningsleir eller ein kamparena vert brukte til å trena soldatane i dei ulike eigenskapane deira. Desse eigenskapane er viktige i kamp, og jo betre ein soldat er, desto større er sjansen for å vinna ein kamp.

en: The attributes are: health, attack, defense and evade.
nn: Eigenskapane er: helse, åtak, forsvar og unnviking.

en: Build weapons production
nn: Bygg våpenproduksjon

en: Build a helm smithy
nn: Bygg ei hjelmsmie

en: Destroy Kalitath’s army
nn: Øydelegg hæren til Kalitath

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
nn: Øydelegg hæren til Kalitath og utvid territoriet ditt mot aust.

en: To attack an enemy, you must click on the door of an adversary’s military building. A menu will pop up allowing you to select the number of soldiers that should attack. When you are ready with setting the number, click on the cross (‘Start Attack’).
nn: For å gripa an ein fiende, må du klikka på døra til ein militærbygning åt fienden. Ein meny vil dukka opp der du kan velja kor mange soldatar som skal gå til åtak. Når du er ferdig med å velja talet, klikk på krossen («Start åtak»).

en: Military assault on Al’thunran
nn: Militært åtak på Al’thunran

en: Destroy all forces of Thron’s two brothers to liberate the throne-circle.
nn: Øydelegg alle styrkane til dei to brørne til Thron for å frigjera tronsirkelen.

en: Close to Home
nn: Nær heimen

en: Thron looks worried…
nn: Thron ser bekymra ut…

note: TRANSLATORS: Thron
en: These last days, we came closer to our capital. Many people have already joined us on our march and set their hopes on me. However, I fear that we are not strong enough to take up the battle against my brothers.
nn: Dei siste dagane har me kome nærare hovudstaden vår. Mange folk har allereie slutta seg til marsjen vår og sett si lit til meg. Likevel fryktar eg at me ikkje er sterke nok til å ta opp kampen mot brørne mine.

note: TRANSLATORS: Thron
en: For now, we are resting at the borders of the old forest and preparing for the coming days.
nn: Enn så lenge kviler me ved utkanten av den gamle skogen og bur oss på dagane som kjem.

en: Another Cold Day
nn: Endå ein kald dag

note: TRANSLATORS: Thron
en: The news that a patrol brought is not good to hear. Our spies tell us that the war tribes still rage in battle, but some of the elder soldiers and tribe leaders seem to grow tired of this senseless war. Kalitath, son of Kun is the first war leader to leave Al’thunran, thus leaving his side weak and vulnerable. As my scouts report, he has set foot on the lower grounds around the capital, securing the outer fortification rings.
nn: Nyhendet som ein patrulje kom med, er ikkje godt å høyra. Spionane våre fortel at krigsstammane framleis rasar i kamp, men nokre av dei eldre soldatane og stammeleiarane ser ut til å bli leie av denne meiningslause krigen. Kalitath, son av Kun, er den første krigsleiaren som forlèt Al’thunran, og lèt dermed sida si vera svak og sårbar. Som speidarane mine rapporterer, har han slått seg ned på låglandet rundt hovudstaden og sikrar dei ytre festningsringane.

en: Doubts
nn: Tvil

en: Boldreth is shaking his head…
nn: Boldreth ristar på hovudet…

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron seeks to believe that Kalitath is tired of fighting and would be willing to join us once we march to re-establish law and order in Al’thunran. But I don’t think so. Kalitath is son to one of the mightiest generals of our forces and his family never quite liked the thought of bowing before the banner of Chat’Karuth. Why should he march with Chat’Karuth’s son to reclaim his heritage and the throne?
nn: Thron ønskjer å tru at Kalitath er lei av å kjempa og vil vera villig til å slutta seg til oss når me marsjerer for å gjenoppretta lov og orden i Al’thunran. Men eg trur ikkje det. Kalitath er son av ein av dei mektigaste generalane i styrkane våre, og familien hans likte aldri heilt tanken på å bøya seg for banneret til Chat’Karuth. Kvifor skulle han marsjera med sonen til Chat’Karuth for å krevja arva si og trona tilbake?

en: The Story Continues
nn: Soga held fram

en: Boldreth says:
nn: Boldreth seier:

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: However, Thron is not willing to listen to my doubts. He seeks to expand our fortifications to the borders of Kalitath’s territory and to reunite with his forces. I have to keep an eye on everything that happens here.
nn: Likevel er ikkje Thron villig til å høyra på tvilen min. Han ønskjer å utvida festningsverka våre til grensene av territoriet til Kalitath og sameinast med styrkane hans. Eg må halda auge med alt som skjer her.

en: Thron is speaking confidently.
nn: Thron snakkar med sjølvtillit.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The frontier line of my forces has expanded to the edge of the forests. We have a long and cold winter and so many miles behind us. The fortification that we erected around Ondun will guarantee us a fast supply of men and goods, and once Al’thunran is in my hands, the two cities will be linked by a good and defensible infrastructure. Still, I hope I will not walk alone on this mission, I hope Kalitath son of Kun will follow my call.
nn: Frontlinja til styrkane mine har utvida seg til skogkanten. Me har ein lang og kald vinter og mange mil bak oss. Festninga me reiste rundt Ondun vil sikra oss rask forsyning av menn og varer, og når Al’thunran er i mine hender, vil dei to byane verta knytte saman av ein god og forsvarleg infrastruktur. Likevel håpar eg at eg ikkje går åleine på dette oppdraget; eg håpar Kalitath, son av Kun, vil følgja kallet mitt.

en: Thron says:
nn: Thron seier:

note: TRANSLATORS: Thron
en: I have sent men to meet with Kalitath in his fortress. He has barricaded the former main entrance to the capital and is trying to set up a siege ring around Al’thunran. He will not let anyone enter or leave the city while the ring is intact. Until now, he has not answered any of my messages. But the time I spend waiting won’t be lost. I will train my soldiers further and prepare for battle.
nn: Eg har sendt menn for å møta Kalitath i festninga hans. Han har barrikadert den tidlegare hovudinngangen til hovudstaden og prøver å setja opp ein beleiringsring rundt Al’thunran. Han vil ikkje lata nokon gå inn eller ut av byen så lenge ringen er intakt. Til no har han ikkje svart på nokon av meldingane mine. Men tida eg brukar på å venta vil ikkje vera bortkasta. Eg vil trena soldatane mine vidare og førebu meg til kamp.

en: Your Loyal Companion
nn: Din trufaste følgjesven

en: Boldreth shouts out!
nn: Boldreth ropar ut!

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The BASTARD! Only one man of our frontier patrol came back alive. He carried a message from Kalitath, telling us that he will punish every move of our troops with their own blood! We cannot accept this behavior. From now on, there is war between Kalitath and us!
nn: DRITTSEKKEN! Berre éin mann frå grensepatruljen vår kom attende i live. Han bar med seg ein bodskap frå Kalitath om at han vil straffa kvar rørsle frå troppane våre med deira eige blod! Me kan ikkje godta denne oppførselen. Frå no av er det krig mellom Kalitath og oss!

en: Renegade Fortification
nn: Rebellfestning

note: TRANSLATORS: Thron
en: The traitor left his armies dying where they lay when he saw that he would not keep my forces back. Kalitath disappeared in the confusion of the war, but I don’t care now. Shall he flee and be forgotten for all times as a tribal leader that would not bow before the wooden throne, that is mine to take now.
nn: Forrædaren forlét hærane sine døyande der dei låg då han såg at han ikkje kunne halda styrkane mine tilbake. Kalitath forsvann i krigskaoset, men eg bryr meg ikkje no. Lat han flykta og bli gløymd for all tid som ein stammeleiar som ikkje ville bøya seg for tretrona, som er mi til å ta no.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Furthermore, his flight brought us a great benefit: all year, Kalitath was so busy fighting that he did not even care to store enough food for all his men. Now that he has fled, their hunger has caused some of his younger followers to desert. This group holds a strong fortification on the main ring.
nn: Flukta hans gav oss dessutan ein stor fordel: heile året var Kalitath så oppteken med å kjempa at han ikkje eingong brydde seg med å lagra nok mat til alle mennene sine. No som han har flykta, har svolten deira fått nokre av dei yngre følgjesveinane hans til å desertera. Denne gruppa held ei sterk festning på hovudringen.

note: TRANSLATORS: Thron
en: But there is more news: My scouts have reported that the two raging tribes of my brothers are in chaos and have barely noticed the new danger that is about to strike them. However, they would not care if they noticed I guess, blinded by rage and hate, there is no sense left in them at all I believe.
nn: Men det er fleire nyhende: Speidarane mine har rapportert at dei to rasande stammane til brørne mine er i kaos, og knapt har lagt merke til den nye faren som er i ferd med å ramme dei. Men eg trur ikkje dei ville brydd seg om dei såg det heller; blinda av raseri og hat, trur eg ikkje det er noka fornuft att i dei i det heile.

en: Winter Ahead
nn: Vinter i vente

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: This morning, I found Thron’s mind troubled. He returned from his patrol late last night and sat back against a tree, watching over the encampment. The number of quarrels and disputes keeps growing, and the winter has us firmly in its grip. We should put food in our storage to survive the long, cold winter!
nn: Denne morgonen fann eg Thron uroleg til sinns. Han kom seint heim frå patruljen i natt og sat lent mot eit tre og vaka over leiren. Talet på kranglar og tvistar held fram med å auka, og vinteren har oss i eit fast grep. Me bør lagra mat for å overleva den lange, kalde vinteren!

en: The Advisor
nn: Rådgjevaren

en: Khantrukh nods.
nn: Khantrukh nikkar.

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Boldreth is right! We don’t have enough food to survive a long, cold winter. We should start building a well, a fisher’s and a hunter’s hut. And if we find enough space, we should as well build up a farm and a bakery! One of our farmers seems to be very clever – he already got some crops to grow in this cold soil.
nn: Boldreth har rett! Me har ikkje nok mat til å overleva ein lang og kald vinter. Me bør starta med å byggja ein brønn, ei fiskarhytte og ei jegerhytte. Og om me finn nok plass, bør me også byggja ein gard og eit bakeri! Ein av bøndene våre verkar svært flink – han har allereie fått nokre avlingar til å veksa i denne kalde jorda.

en: Food Economy Completed
nn: Matøkonomi fullført

note: TRANSLATORS: Thron
en: Khantrukh has just informed me that our basic food economy was built up successfully. Finally, none of us has to fear starvation anymore.
nn: Khantrukh har nettopp informert meg om at den grunnleggjande matøkonomien vår er bygd opp med hell. Endeleg treng ingen av oss frykta svolt lenger.

en: Tracks
nn: Spor

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron told me that he discovered tracks in the snow to the northeast of our settlement. He has instructed us to build a tower, to have a greater visual range over the area around our hall to protect our people from sudden attacks.
nn: Thron fortalde meg at han oppdaga spor i snøen nordaust for busetnaden vår. Han har gjeve oss ordre om å byggja eit tårn, for å få betre oversikt over området rundt hallen vår og verna folket vårt mot bråe åtak.

en: Further Exploration
nn: Vidare utforsking

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The first fortification Thron ordered has just been completed. At the moment, he seeks to bring trust and belief to those who live inside the walls of our new habitat that we named ‘Ondun’, which means ‘those who wait’ in the old tongue. But Thron is not yet satisfied – and I fully understand his fears: the forests are deep, and the frontier to Al’thunran is near. I am sure that there are a thousand greater dangers out there than the unknown tracks.
nn: Det første festningsverket Thron beordra, er nettopp ferdigstilt. For tida prøver han å skapa tillit og tru hos dei som bur innanfor murane i den nye heimen vår, som me har kalla «Ondun» – det tyder «dei som ventar» på det gamle språket. Men Thron er enno ikkje nøgd – og eg forstår frykta hans: skogane er djupe, og grensa til Al’thunran er nær. Eg er sikker på at det er tusen større farar der ute enn dei ukjende spora.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: To overlook more of the area around our hall, we should explore further and set up more guards and scouts to observe the frontier and keep an eye on the raging wars on our doorstep. THEN we will be prepared once trouble seeks to capture our woods.
nn: For å få oversikt over meir av området rundt hallen vår, bør me utforska vidare og setja ut fleire vakter og speidarar for å observera grensa og halda auge med krigane som rasar på dørstokken vår. DÅ vil me vera budde når trøbbel prøver å ta skogane våre.

en: Mountains Found
nn: Fjell funne

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: I have just spoken to the leader of our patrol. He told me that they found some mountains to the north-east and east of our territory. With a bit of luck this will open up a new chance for rearming our men, because as far as I remember, most of the mountains west of Al’thunran hold coal and some metal ores.
nn: Eg har nettopp snakka med leiaren for patruljen vår. Han fortalde at dei fann nokre fjell nordaust og aust for territoriet vårt. Med litt flaks vil dette gje oss ein ny sjanse til å rusta opp mennene våre, for så vidt eg hugsar, inneheld dei fleste fjella vest for Al’thunran kol og noko metallmalm.

en: Mining Economy Completed
nn: Gruveøkonomi fullført

note: TRANSLATORS: Thron
en: I just got informed that our mining economy has started its work. This news brought a smile to my face – even if the hardest part is still waiting to be done, now that our smiths will give their best to further ease our lives.
nn: Eg har nettopp fått vita at gruveøkonomien vår er i gang. Dette nyhendet fekk meg til å smila – sjølv om den hardaste delen framleis står att, no som smedane våre vil gjera sitt beste for å letta liva våre ytterlegare.

en: Fortress Needed
nn: Festning trengst

note: TRANSLATORS: Thron
en: Boldreth and I just explored the area around the three mountains. One major strategic problem of that area seems to be that there are two bigger passages – one north and one south of the central mountain. Those passages are quite hard to control, and so it seems to me like we have only one chance to secure the mountains from enemy hands: we must build a fortress to the east of the mountains!
nn: Boldreth og eg har nettopp utforska området rundt dei tre fjella. Eit stort strategisk problem i det området ser ut til å vera at det er to større passasjar – ein nord og ein sør for det sentrale fjellet. Desse passasjane er ganske vanskelege å kontrollera, så det ser ut til at me berre har éin sjanse til å sikra fjella mot fiendehender: me må byggja ei festning aust for fjella!

en: Fortress Completed
nn: Festning fullført

note: TRANSLATORS: Thron
en: Finally! The fortress has just been completed, so the entrance to our settlement should be safe for now. For the future, we might think on building some more fortifications like barriers and towers at the passages, but for now we can take a deep breath.
nn: Endeleg! Festninga er nettopp ferdigstilt, så inngangen til busetnaden vår bør vera trygg enn så lenge. I framtida kan me vurdera å byggja fleire festningsverk som barrierar og tårn ved passasjane, men no kan me pusta lett.

en: Enhanced Economy and Training
nn: Forbetra økonomi og trening

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our mining economy seems to work fine, that is already good news! Anyway, there are still a lot of men and women waiting in our hall to get a task, so they can help our soldiers to prepare for the war to come.
nn: Gruveøkonomien vår ser ut til å fungera bra, det er allereie gode nyhende! Uansett er det framleis mange menn og kvinner som ventar i hallen vår på å få ei oppgåve, slik at dei kan hjelpa soldatane våre med å førebu seg på krigen som kjem.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our geologists found a lot more deposits of iron ore, coal and even gold. We should enhance our current mines as soon as our miners are more experienced. We should build up some more mines, a bigger food infrastructure to always supply our men with sufficient food and a further processing economy. But that’s still not everything – most of our soldiers are quite young and neither have a good weapon nor are they well trained. We should build up training sites to prepare them for their future tasks.
nn: Geologane våre fann mykje meir jernmalm, kol og til og med gull. Me bør oppgradera dei noverande gruvene våre så snart gruvearbeidarane våre er meir røynde. Me bør byggja fleire gruver, ein større matinfrastruktur for alltid å forsyna mennene våre med nok mat, og ein vidareforedlingsøkonomi. Men det er framleis ikkje alt – dei fleste soldatane våre er ganske unge og har korkje gode våpen eller god trening. Me bør byggja opp treningsstader for å førebu dei på dei framtidige oppgåvene deira.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My brothers and their soldiers are dead and left fire and destruction behind. In none of all the ruins could I find any man or woman of the normal folk, and so I just may hope that they fled from this cruel battleground and started a better life somewhere else.
nn: Brørne mine og soldatane deira er døde og etterlét seg eld og øydelegging. I ingen av ruinane fann eg nokon mann eller kvinne av vanleg folk, så eg kan berre håpa at dei flykta frå denne grusomme slagmarka og starta eit betre liv ein annan stad.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Nothing is left of that beauty I remember, only ruins remain of the old capital. I am sorrowful but also relieved. I never hoped to see Al’thunran’s old beauty again – it was only a few months ago that I wondered whether I would ever be able to set my feet there again. Now the old town is back in my hands, and I will not hesitate to rebuild it with all the strength my people have. I can’t wait to see it again in its old beauty.
nn: Ingenting er att av den skjønnheita eg hugsar, berre ruinar står igjen av den gamle hovudstaden. Eg er sorgfull, men også letta. Eg håpa aldri å sjå Al’thunrans gamle skjønnheit igjen – det var berre nokre få månader sidan eg undra på om eg nokosinne ville kunna setja føtene mine der igjen. No er den gamle byen tilbake i mine hender, og eg vil ikkje nøla med å byggja han opp att med all styrken folket mitt har. Eg klarer nesten ikkje venta med å sjå han igjen i si gamle prakt.

en: Victory
nn: Siger

en: You have completed the last mission of the Barbarian tutorial campaign. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next campaign.
nn: Du har fullført det siste oppdraget i den barbariske opplæringskampanjen. Du kan halda fram med å spela om du vil, elles kan du gå vidare til neste kampanje.

en: Military Assault
nn: Militært åtak

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it, the generals are out and about arranging my troops, and Boldreth himself will lead the first strike. I will ride by his side, to free Al’thunran of this war and return peace to our capital.
nn: Lat det skje, generalane er ute og ordnar troppane mine, og Boldreth sjølv vil leia det første slaget. Eg vil ri ved sida hans, for å frigjera Al’thunran frå denne krigen og gje freden tilbake til hovudstaden vår.

note: TRANSLATORS: Thron
en: When the young sun rises above the trees tomorrow morning, I will order the assault. By dusk, I will celebrate my victory in the wooden halls of the warlord and sacrifice a newborn lamb in the honor of my father, whose eyes are set upon me today.
nn: Når den unge sola stig over trea i morgon tidleg, vil eg gje ordre om åtak. Ved skumring skal eg feira sigeren min i krigsherrens trehallar og ofra eit nyfødt lam til ære for far min, som kviler auga sine på meg i dag.

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it!
nn: Lat det skje!

en: Faster Transportation
nn: Raskare transport

en: Khantrukh says:
nn: Khantrukh seier:

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Chieftain, remember the poor carriers: Our roads get longer and longer and the burden on their shoulders never gets lighter. We should breed more oxen to make their work lighter and our transportation more efficient.
nn: Høvding, hugs dei stakkars berarane: Vegane våre vert lengre og lengre, og børa på skuldrane deira vert aldri lettare. Me bør ala opp fleire oksar for a gjera arbeidet deira lettare og transporten vår meir effektiv.
