Widelands - en to fi translation catalogue (102 entries)

en: Build up a basic economy
fi: Aloita perusmateriaalien tuotanto

en: Start collecting basic building materials, and fortify the camp.
fi: Ala keräämään olennaisia rakennusmateriaaleja ja linnoita leiriä.

en: Build a lumberjack’s hut
fi: Rakenna puunhakkaajan maja

en: Build a ranger’s hut
fi: Rakenna metsänvartijan maja

en: Build a quarry
fi: Rakenna kivilouhos

en: Build a wood hardener
fi: Rakenna puunkovettamo

en: Build a sentry on the eastern border
fi: Rakenna vartiomökki itärajalle

en: You should eventually also build a reed yard and a lime kiln.
fi: Sinun pitäisi jossain vaiheessa rakentaa myös ruokotarha ja kalkinpolttouuni.

en: Build up a small food economy
fi: Rakenna perustason ruoantuotanto

en: Build up a basic food economy to provide your people with food.
fi: Aloita ruoantuotanto, jotta kansamme ei nälkiinny.

en: Build a fisher’s hut
fi: Rakenna kalastajan maja

en: Build a hunter’s hut
fi: Rakenna metsästäjän maja

en: Build a well
fi: Rakenna kaivo

en: Build a farm
fi: Rakenna maatila

en: Build a bakery
fi: Rakenna leipomo

en: Build a cattle farm
fi: Rakenna karjatila

en: Remember to build a cattle farm
fi: Muista rakentaa karjatila

en: As your roads grow longer and your economy bigger, you should make good use of your oxen to help transport wares more quickly.
fi: Kun tieverkostosi laajenee ja taloutesi kasvaa, sinun tulisi valjastaa härkäsi nopeuttamaan tuotteiden kuljetusta.

en: Build a tower
fi: Rakenna torni

en: Build a tower at the north-east border of your territory to get greater visual range and to protect your people from sudden attacks by enemies.
fi: Rakenna torni alueesi koillisrajalle saadaksesi huomattavasti paremman näkyvyyden ja suojellaksesi kansaasi äkillisiltä vihollishyökkäyksiltä.

en: Explore further
fi: Kartoita pidemmälle

en: Build more military buildings to explore the area around the headquarters and to ensure the safety of your people.
fi: Rakenna lisää sotilasrakennuksia kartoittaaksesi päämajaa ympäröivää aluetta ja varmistaaksesi väkesi olevan turvassa.

en: Build a mining infrastructure
fi: Rakenna kaivosteollisuutta

en: Expand your territory to the mountains, send geologists to search for ore and coal and build a mining economy with mines, taverns, smelting works and metal workshop.
fi: Laajenna aluettasi vuorille.  Lähetä tämän jälkeen geologeja etsimään malmia ja hiiltä. Lopuksi rakenna kaivoksia, krouveja, sulattamoita ja metallipajoja käynnistääksesi kaivosteollisuuden.

en: Build a fortress
fi: Rakenna linnoitus

en: Build a fortress to the east of the mountains.
fi: Rakenna linnoitus vuorten itäpuolelle.

en: Build a training infrastructure
fi: Rakenna koulutusinfrastuktuuri

en: Build a barracks to train some basic soldiers.
fi: Rakenna kasarmi kouluttaaksesi tavallisia sotilaita.

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
fi: Rakenna taisteluareena ja harjoitusleiri vuorten länsipuolelle.

en: Enhance your metal workshop to an ax workshop in order to produce weapons, and build up a second metal workshop to ensure the production of tools. When the blacksmith reaches his next level (master blacksmith), you can even enhance the ax workshop to a war mill, which will produce additional weapons.
fi: Laajenna metallipajasi kirvespajaksi tuottaaksesi aseita ja rakenna toinen metallipaja varmistaaksesi työkalujen tuotannon. Kun seppä saavuttaa seuraavan tasonsa (seppämestari), voit jopa laajentaa kirvespajan asetehtaaksi, joka tuottaa lisää erityyppisiä aseita.

en: Build a helm smithy to the west of the mountains to provide your soldiers with better armor.
fi: Rakenna kypäräpaja vuoren länsipuolelle varustaaksesi sotilaasi paremmin suojavarustein.

en: Build a warehouse
fi: Rakenna varasto

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
fi: Rakenna varasto vuorten länsipuolelle.

en: Warehouses are similar to your headquarters, with the only difference that they aren’t defended by soldiers. It is often wise to build a warehouse when your territory is growing and the paths to your headquarters get longer and longer.
fi: Varastot ovat samantapaisia kuin päämajasi, erona on vain etteivät ne ole sotilaiden puolustamia. On usein viisasta rakentaa varasto, kun alueesi laajenee ja reitit päämajaasi käyvät yhä pidemmiksi.

en: Build training sites
fi: Rakenna harjoittelupaikkoja

en: Build a barracks, a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
fi: Rakenna kasarmi, taisteluareena ja harjoitusleiri vuorten länsipuolelle.

en: Barracks train basic soldiers while training sites like a training camp or a battle arena are used for training soldiers in their different attributes. These attributes are important in fights and the better a soldier is, the higher is the chance to win a fight.
fi: Kasarmi kouluttaa tavallisia sotilaita, kun taas koulutuskeskukset kuten harjoitusleiri ja taisteluareena on tarkoitettu sotilaiden eri ominaisuuksien kehittämiseen. Nuo ominaisuudet ovat tärkeitä taisteluissa ja mitä parempi sotilas on, sitä todennäköisemmin hän voittaa taistelussa.

en: The attributes are: health, attack, defense and evade.
fi: Ominaisuudet ovat: terveys, hyökkäys, puolustus ja väistely.

en: Build weapons production
fi: Rakenna asetuotantoketju

en: Build a helm smithy
fi: Rakenna kypäräpaja

en: Destroy Kalitath’s army
fi: Tuhoa Kalitathin armeija

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
fi: Tuhoa Kalitathin armeija ja laajenna aluettasi itään.

en: To attack an enemy, you must click on the door of an adversary’s military building. A menu will pop up allowing you to select the number of soldiers that should attack. When you are ready with setting the number, click on the cross (‘Start Attack’).
fi: Hyökätäksesi vihollisen kimppuun sinun täytyy klikata vihollisen sotilasrakennuksen ovea. Valikko ponnahtaa auki ja voit päättää kuinka monella sotilaalla hyökkäät. Kun olet valinnut määrän, klikkaa rastia ('Aloita hyökkäys').

en: Military assault on Al’thunran
fi: Hyökkäys Al'thunraniin

en: Destroy all forces of Thron’s two brothers to liberate the throne-circle.
fi: Tuhoa kaikki Thronin kahden veljen joukot vapauttaaksesi valtaistuinpiirin

en: Close to Home
fi: Lähellä kotia

en: Thron looks worried…
fi: Thron näyttää huolestuneelta…

note: TRANSLATORS: Thron
en: These last days, we came closer to our capital. Many people have already joined us on our march and set their hopes on me. However, I fear that we are not strong enough to take up the battle against my brothers.
fi: Viime päivien aikana olemme lähestyneet pääkaupunkiamme. Monet ovat jo liittyneet meihin marssimme aikana asettaen toivonsa meihin. Siitä huolimatta pelkään ettemme ole riittävän vahvoja ryhtyäksemme taisteluun veljiäni vastaan.

note: TRANSLATORS: Thron
en: For now, we are resting at the borders of the old forest and preparing for the coming days.
fi: Toistaiseksi lepäämme vanhan metsän laidalla ja valmistaudumme tuleviin koitoksiin.

en: Another Cold Day
fi: Toinen kuulas päivä

note: TRANSLATORS: Thron
en: The news that a patrol brought is not good to hear. Our spies tell us that the war tribes still rage in battle, but some of the elder soldiers and tribe leaders seem to grow tired of this senseless war. Kalitath, son of Kun is the first war leader to leave Al’thunran, thus leaving his side weak and vulnerable. As my scouts report, he has set foot on the lower grounds around the capital, securing the outer fortification rings.
fi: Partiomme tuomat uutiset eivät ole hyviä. Vakoojamme kertovat, että sotaheimot käyvät vieläkin taisteluja, mutta osa vanhimmista sotilaista ja heimopäälliköistä ovat jo väsyneet järjettömään sotaan. Kalitath, Kunin poika on ensimmäinen sotapäällikkö joka lähti Al’thunran:sta jolloin hänen asemansa jäi haavoittuvaksi. Tiedustelijani kertovat että hän on asettunut alaville maille pääkaupungin ympärille varmistaen uloimmmat linnoitusrenkaat.

en: Doubts
fi: Epäilyksiä

en: Boldreth is shaking his head…
fi: Boldreth pudistaa päätään…

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron seeks to believe that Kalitath is tired of fighting and would be willing to join us once we march to re-establish law and order in Al’thunran. But I don’t think so. Kalitath is son to one of the mightiest generals of our forces and his family never quite liked the thought of bowing before the banner of Chat’Karuth. Why should he march with Chat’Karuth’s son to reclaim his heritage and the throne?
fi: Thron haluaa uskoa että Kalitath on väsynyt sotimiseen ja voisi liittyä meihin kun marssimme palauttamaan lain ja järjestyksen Al’thunraniin. En kuitenkaan usko tätä. Kalitath on yhden armeijamme mahtavimman kenraalin poika ja hänen perheensä ei koskaan pitänyt ajatuksesta alistua Chat’Karuthin lipun alle. Miksi hänen tulisi marssia poikansa kanssa saadakseen takaisin perintönsä ja valtaistuimen?

en: The Story Continues
fi: Tarina jatkuu

en: Boldreth says:
fi: Boldreth puhuu:

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: However, Thron is not willing to listen to my doubts. He seeks to expand our fortifications to the borders of Kalitath’s territory and to reunite with his forces. I have to keep an eye on everything that happens here.
fi: Thron ei halua kuunnella epäilyksiäni. Hän haluaa laajentaa linnakkeitamme Kalitath:n alueen rajoille ja yhdistää armeijansa. Minun täytyy tarkkailla kaikkea mitä täällä tapahtuu.

en: Thron is speaking confidently.
fi: Thron puhuu itsevarmasti.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The frontier line of my forces has expanded to the edge of the forests. We have a long and cold winter and so many miles behind us. The fortification that we erected around Ondun will guarantee us a fast supply of men and goods, and once Al’thunran is in my hands, the two cities will be linked by a good and defensible infrastructure. Still, I hope I will not walk alone on this mission, I hope Kalitath son of Kun will follow my call.
fi: Sotajoukkojeni rajalinja on levittäytynyt metsien laitamille. Meillä on takanamme pitkä ja kylmä talvi puhumattakaan lukemattomista kilometreistä. Rakentamamme linnoitus Ondunin ympärille varmistaa meille nopean sotilaiden ja tarvikkeiden saatavuuden. Kunhan Al’thunran on hallussani, nämä kaksi kaupunkia yhdistetään toisiinsa hyvällä ja puolustuskykyisellä infrastruktuurilla. Silti toivon etten kulkisi tämän tehtävän aikana yksin, toivon Kalitathin, Kunin pojan seuraavan kutsuani.

en: Thron says:
fi: Thron puhuu:

note: TRANSLATORS: Thron
en: I have sent men to meet with Kalitath in his fortress. He has barricaded the former main entrance to the capital and is trying to set up a siege ring around Al’thunran. He will not let anyone enter or leave the city while the ring is intact. Until now, he has not answered any of my messages. But the time I spend waiting won’t be lost. I will train my soldiers further and prepare for battle.
fi: Olen lähettänyt miehiä tapaamaan Kalitathia linnoituksessaan. Hän on sulkenut entisen pääsisäänkäynnin pääkaupunkiin ja yrittää pystyttää piiritysringin Al’thunranin ympärille. Hän ei anna kenenkään saapua tai lähteä kaupungista kun piiritys on valmis. Ennen tätä hän ei ole vastannut yhteenkään viestiini. Mutta odottamiseen käyttämäni aika ei mene hukkaan, koska aion jatkaa sotilaideni kouluttamista ja valmistautua taisteluun.

en: Your Loyal Companion
fi: Uskollinen kumppanisi

en: Boldreth shouts out!
fi: Boldreth karjaisee!

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The BASTARD! Only one man of our frontier patrol came back alive. He carried a message from Kalitath, telling us that he will punish every move of our troops with their own blood! We cannot accept this behavior. From now on, there is war between Kalitath and us!
fi: ÄPÄRÄ SENTÄÄN! Vain yksi etupartion miehistämme palasi hengissä takaisin. Hän toi viestin Kalitathilta, kertoen että hän tulee rankaisemaan jokaisesta joukkojemme tekemästä liikkeestä heidän omalla verellään! Emme voi hyväksyä tällaista käytöstä. Tästä lähtien olemme sodassa Kalitathin kanssa!

en: Renegade Fortification
fi: Linnoittautuneet kapinalliset

note: TRANSLATORS: Thron
en: The traitor left his armies dying where they lay when he saw that he would not keep my forces back. Kalitath disappeared in the confusion of the war, but I don’t care now. Shall he flee and be forgotten for all times as a tribal leader that would not bow before the wooden throne, that is mine to take now.
fi: Maanpetturi jätti armeijansa kuolemaan nähdessään ettei voisi enää pidätellä sotajoukkojani. Kalitath katosi sodan sekasorrossa, mutta en piittaa siitä nyt. Paetkoon ja tulkoon unohdetuksi ikuisiksi ajoiksi heimopäällikkönä, joka ei kumartuisi puisen valtaistuimen edessä joka minun on nyt aika ottaa haltuuni.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Furthermore, his flight brought us a great benefit: all year, Kalitath was so busy fighting that he did not even care to store enough food for all his men. Now that he has fled, their hunger has caused some of his younger followers to desert. This group holds a strong fortification on the main ring.
fi: Sen lisäksi tämä taistelu oli meille suureksi hyödyksi: kaikki vuodet Kalitath oli niin kiireinen taistelemaan, ettei edes piitannut varastoida riittävästi ruokaa kaikille miehilleen. Nyt hänen paettuaan heidän nälkänsä on saanut aikaan sen, että jotkut hänen nuoremmista seuraajistaan ovat pettäneet hänet. Tämä ryhmä on nyt linnoittautunut päämuurille.

note: TRANSLATORS: Thron
en: But there is more news: My scouts have reported that the two raging tribes of my brothers are in chaos and have barely noticed the new danger that is about to strike them. However, they would not care if they noticed I guess, blinded by rage and hate, there is no sense left in them at all I believe.
fi: Mutta on myös muita uutisia: Tiedustelijani ovat raportoineet että kaksi veljieni raivoavaa heimoa ovat kaaoksessa ja ovat hädin tuskin tiedostaneet uuden uhan joka on aikeissa iskeä. Joka tapauksessa luulen etteivät he piittaisi vaikka huomaisivatkin, sillä he ovat täysin raivon sokaisemia.

en: Winter Ahead
fi: Talvi on tulossa

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: This morning, I found Thron’s mind troubled. He returned from his patrol late last night and sat back against a tree, watching over the encampment. The number of quarrels and disputes keeps growing, and the winter has us firmly in its grip. We should put food in our storage to survive the long, cold winter!
fi: Tänä aamuna huomasin että Thronia painoi jokin asia. Hän palasi partioimasta myöhään eilisiltana ja istahti puun juurelle, tarkkaillen leiriä. Riitojen ja kiistojen määrä jatkaa vain kasvuaan ja talvi on ottamassa meistä tiukan otteen. Meidän pitäisi varastoida ruokaa selvitäksemme pitkästä ja kylmästä talvesta!

en: The Advisor
fi: Neuvonantaja

en: Khantrukh nods.
fi: Khantrukh nyökkää.

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Boldreth is right! We don’t have enough food to survive a long, cold winter. We should start building a well, a fisher’s and a hunter’s hut. And if we find enough space, we should as well build up a farm and a bakery! One of our farmers seems to be very clever – he already got some crops to grow in this cold soil.
fi: Boldreth on oikeassa! Meillä ei ole riittävästi ruokaa selvitäksemme pitkästä ja kylmästä talvesta. Meidän pitää rakentaa kaivo, kalastajan mökki ja metsästäjän maja. Ja jos löydämme riittävästi tilaa, meidän pitäisi myös rakentaa maatila ja leipomo! Yksi maanvijelijöistämme tuntuu olevan hyvin etevä – hän on jo korjannut talteen jonkin verran viljaa tämän köyhän maan viljelemiseksi.

en: Food Economy Completed
fi: Ruoantuotanto on valmistunut

note: TRANSLATORS: Thron
en: Khantrukh has just informed me that our basic food economy was built up successfully. Finally, none of us has to fear starvation anymore.
fi: Khantrukh on juuri kertonut minulle että ruokavarantomme ovat kasvussa. Vihdoinkin kenenkään ei enää tarvitse pelätä nälkään nääntymistä.

en: Tracks
fi: Jälkiä

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron told me that he discovered tracks in the snow to the northeast of our settlement. He has instructed us to build a tower, to have a greater visual range over the area around our hall to protect our people from sudden attacks.
fi: Thron kertoi minulle löytäneensä jälkiä lumesta siirtokuntamme koillispuolelta. Hän on ohjeistanut meitä rakentamaan tornin saadaksemme näkymän suuremmalle alueelle päämajamme ympäriltä ja suojellaksemme kansaamme äkillisiltä hyökkäyksiltä.

en: Further Exploration
fi: Laajempaa kartoitusta

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The first fortification Thron ordered has just been completed. At the moment, he seeks to bring trust and belief to those who live inside the walls of our new habitat that we named ‘Ondun’, which means ‘those who wait’ in the old tongue. But Thron is not yet satisfied – and I fully understand his fears: the forests are deep, and the frontier to Al’thunran is near. I am sure that there are a thousand greater dangers out there than the unknown tracks.
fi: Thronin rakennuttama ensimmäinen linnoituksemme on juuri valmistunut. Tällä hetkellä hän yrittää valaa luottamusta ja uskoa heihin jotka asuvat uudessa asuinpaikassamme muurien sisäpuolella, jolle annoimme nimen ‘Ondun’, joka tarkoittaa ‘nuo jotka odottavat’ vanhalla kielellä. Mutta Thron ei ole vielä tyytyväinen – ja ymmärrän täysin hänen pelkonsa: metsät ovat sankkoja ja etulinja Al’thunraniin on lähellä. Olen varma että on olemassa tuhat suurempaa vaaraa kuin tuntemattomat jäljet.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: To overlook more of the area around our hall, we should explore further and set up more guards and scouts to observe the frontier and keep an eye on the raging wars on our doorstep. THEN we will be prepared once trouble seeks to capture our woods.
fi: Valvoaksemme suurempaa aluetta hallimme ympärillä, meidän pitäisi tutkia kauempia alueita ja asettaa enemmän vartioita ja tiedustelijoita tarkkailemaan etulinjaa ja pitämään silmällä raivoavia sotia reunamaillamme. SITTEN tulemme olemaan valmistuneita, kun ongelmat etsiytyvät meidän kulmillemme.

en: Mountains Found
fi: Vuoristo löytynyt

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: I have just spoken to the leader of our patrol. He told me that they found some mountains to the north-east and east of our territory. With a bit of luck this will open up a new chance for rearming our men, because as far as I remember, most of the mountains west of Al’thunran hold coal and some metal ores.
fi: Puhuin juuri partiomme johtajan kanssa. Hän kertoi minulle, että he löysivät vuoristoa alueemme koillis- ja itäpuolelta. Pienellä onnella tämä voisi mahdollistaa miehiemme uudelleen aseistamisen, koska niin kauan kuin muistan useimmat vuoret Al’thunranista länteen sisältävät hiiltä ja jonkin verran metallimalmeja.

en: Mining Economy Completed
fi: Kaivostalous valmistunut

note: TRANSLATORS: Thron
en: I just got informed that our mining economy has started its work. This news brought a smile to my face – even if the hardest part is still waiting to be done, now that our smiths will give their best to further ease our lives.
fi: Minulle juuri tiedotettiin, että meidän kaivostaloutemm on aloittanut toimintansa. Tämä uutinen tui hymyn kasvoilleni – siitäkin huolimattam että vaikein osa vielä odottaa tekemistä, koska nyt meidän sepät tulevat antamaan kaikkensa helpottaakseen elämäämme myöhemmin.

en: Fortress Needed
fi: Linnoitus tarpeen

note: TRANSLATORS: Thron
en: Boldreth and I just explored the area around the three mountains. One major strategic problem of that area seems to be that there are two bigger passages – one north and one south of the central mountain. Those passages are quite hard to control, and so it seems to me like we have only one chance to secure the mountains from enemy hands: we must build a fortress to the east of the mountains!
fi: Boldreth ja minä tutkimme juuri aluettamme kolmoisvuorten ympäriltä. Yksi suuri strateginen ongelma alueella näyttäisi olevan siellä olevat kaksi suurempaa taivalta – keskimmäisen vuoren pohjoinen ja eteläinen reitti. Niitä taipaleita on melko hankala hallita ja siksi näyttäisi että voimme turvata vuoret vihollisilta vain yhdellä tavalla: meidän on rakennettava linnoitus vuorten itäpuolelle.

en: Fortress Completed
fi: Linnoitus valmis

note: TRANSLATORS: Thron
en: Finally! The fortress has just been completed, so the entrance to our settlement should be safe for now. For the future, we might think on building some more fortifications like barriers and towers at the passages, but for now we can take a deep breath.
fi: Vihdoinkin! Linnoitus on juuri valmistunut, joten siirtokuntamme sisäänkäynnin pitäisi olla nyt turvattu. Tulevaisuutta ajatellen meidän kannattaisi harkita lisälinnoitusten rakentamista taipaleille, kuten rajalinnoitusten ja tornien rakentamista, mutta toistaiseksi voimme hiukan hengähtää.

en: Enhanced Economy and Training
fi: Laajennettu talous ja koulutus

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our mining economy seems to work fine, that is already good news! Anyway, there are still a lot of men and women waiting in our hall to get a task, so they can help our soldiers to prepare for the war to come.
fi: Kaivostaloutemme näyttää toimivan hyvin, mikä on hyvä uutinen! Kuitenkin monet miehistämme ja naisistamme ovat päämajassamme toimettomina vailla tekemistä, joten he saavat luvan auttaa sotilaitamme valmistautumaan sodan tuloon.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our geologists found a lot more deposits of iron ore, coal and even gold. We should enhance our current mines as soon as our miners are more experienced. We should build up some more mines, a bigger food infrastructure to always supply our men with sufficient food and a further processing economy. But that’s still not everything – most of our soldiers are quite young and neither have a good weapon nor are they well trained. We should build up training sites to prepare them for their future tasks.
fi: Geologimme löysivät reilusti lisää rautamalmiesiintymiä, hiiltä ja jopa kultaa. Meidän pitäisi laajentaa nykyisiä kaivoksiamme kunhan kaivostyöntekijämme ovat kokeneempia. Meidän pitäisi rakentaa lisää kaivoksia, suurempi ruokainfrastuktuuri toimittamaan miehillemme aina sopivaa ruokaa ja myöhemmin prosessointitalous. Mutta ei siinä vielä kaikki – useimmat sotilaistamme ovat melko nuoria eikä heillä ole hyviä aseita tai hyvää koulutusta. Meidän pitäisi rakentaa koulutuskeskuksia valmistaaksemme heitä tuleviin tehtäviin.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My brothers and their soldiers are dead and left fire and destruction behind. In none of all the ruins could I find any man or woman of the normal folk, and so I just may hope that they fled from this cruel battleground and started a better life somewhere else.
fi: Veljeni ja heidän sotilaansa ovat kuolleet ja he jättivät vain tulipaloja ja tuhoa jälkeensä. Kaiken sen tuhon seasta en löytänyt yhtäkään tavallista kansanmiestä tai -naista, voin vain toivoa että he pakenivat tältä julmalta taistelukentältä ja aloittivat paremman elämän jossakin muualla.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Nothing is left of that beauty I remember, only ruins remain of the old capital. I am sorrowful but also relieved. I never hoped to see Al’thunran’s old beauty again – it was only a few months ago that I wondered whether I would ever be able to set my feet there again. Now the old town is back in my hands, and I will not hesitate to rebuild it with all the strength my people have. I can’t wait to see it again in its old beauty.
fi: Mitään ei ole jäljellä muistamastani vanhasta kauneudesta, vanha pääkaupunki on raunioina. Olen surullinen mutta myös helpottunut. En olettanut enää näkeväni Al’thunranin vanhaa kauneutta – vain muutama kuukausi sitten mietin tulisinko koskaan edes astumaan jalallani sinne uudestaan. Nyt kaupunki on taas käsissäni enkä epäröi rakentaa sitä uudelleen kansalaistemme mahdilla. Tuskin maltan odottaa, että pääsen näkemään sen uudelleen vanhassa kauneudessaan.

en: Victory
fi: Voitto

en: You have completed the last mission of the Barbarian tutorial campaign. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next campaign.
fi: Olet suorittanut viimeisen Barbaarien opetuspelikampanjan. Voit halutessasi jatkaa pelaamista, tai siirtyä seuraavaan kampanjaan.

en: Military Assault
fi: Hyökkäys

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it, the generals are out and about arranging my troops, and Boldreth himself will lead the first strike. I will ride by his side, to free Al’thunran of this war and return peace to our capital.
fi: Olkoon niin, kenraalit ovat kaukana ja järjestelevät joukkojani, ja itse Boldreth aikoo johtaa ensimmäisen iskun. Ratsastan hänen vierellään vapauttaaksemme Al’thunranin tästä sodasta ja palauttaaksemme rauhan pääkaupunkiimme.

note: TRANSLATORS: Thron
en: When the young sun rises above the trees tomorrow morning, I will order the assault. By dusk, I will celebrate my victory in the wooden halls of the warlord and sacrifice a newborn lamb in the honor of my father, whose eyes are set upon me today.
fi: Kun nuori aurinko nousee huomenna puiden yläpuolelle, määrään rynnäkön. Iltahämärässä sitten juhlin voitoani sotapäällikön puisissa halleissa ja uhraan karitsan isäni kunniaksi; tänään nuo silmät seuraavat minua.

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it!
fi: Olkoon niin!

en: Faster Transportation
fi: Nopeampi Kuljetus

en: Khantrukh says:
fi: Khantrukh sanoo...

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Chieftain, remember the poor carriers: Our roads get longer and longer and the burden on their shoulders never gets lighter. We should breed more oxen to make their work lighter and our transportation more efficient.
fi: Heimopäällikkö, muistatko kantajarukkamme: Tiemme käyvät yhä pidemmiksi ja kuorma heidän hartijoillaan ei käy koskaan keveämmäksi. Meidän pitäisi kasvattaa härkiä helpottamaan heidän työtään ja tehostaaksemme kuljetuksia.
