Widelands - en to pl translation catalogue (102 entries)

en: Build up a basic economy
pl: Zbuduj podstawową ekonomię

en: Start collecting basic building materials, and fortify the camp.
pl: Zacznij zbierać podstawowe materiały budowlane i ufortyfikuj obóz.

en: Build a lumberjack’s hut
pl: Zbuduj chatę drwala

en: Build a ranger’s hut
pl: Zbuduj leśniczówkę

en: Build a quarry
pl: Zbuduj kamieniołom

en: Build a wood hardener
pl: Zbuduj lakiernię drewna

en: Build a sentry on the eastern border
pl: Zbuduj strażnicę na wschodniej granicy

en: You should eventually also build a reed yard and a lime kiln.
pl: Powinieneś też prędzej czy później zbudować wapiennik i plantację trzciny.

en: Build up a small food economy
pl: Zbuduj małą gospodarkę żywnościową

en: Build up a basic food economy to provide your people with food.
pl: Zbuduj podstawową gospodarkę żywnościową, aby zapewnić jedzenie swoim ludziom.

en: Build a fisher’s hut
pl: Zbuduj chatę rybaka

en: Build a hunter’s hut
pl: Zbuduj chatę myśliwego

en: Build a well
pl: Zbuduj studnię

en: Build a farm
pl: Zbuduj farmę

en: Build a bakery
pl: Zbuduj piekarnię

en: Build a cattle farm
pl: Zbuduj farmę bydła

en: Remember to build a cattle farm
pl: Pamiętaj, aby wybudować farmę bydła

en: As your roads grow longer and your economy bigger, you should make good use of your oxen to help transport wares more quickly.
pl: W miarę wydłużania się twoich dróg i rozwoju ekonomii powinieneś zacząć wykorzystywać woły do szybszego transportu dóbr.

en: Build a tower
pl: Zbuduj wieżę

en: Build a tower at the north-east border of your territory to get greater visual range and to protect your people from sudden attacks by enemies.
pl: Zbuduj wieżę na północno-wschodniej granicy terytorium, aby mieć większy obszar w zasięgu wzroku i aby chronić twoich ludzi przed nagłymi atakami wroga.

en: Explore further
pl: Odkrywaj dalej

en: Build more military buildings to explore the area around the headquarters and to ensure the safety of your people.
pl: Zbuduj więcej wojskowych budynków, aby zbadać okolice kwatery głównej i zapewnić bezpieczeństwo swoich ludzi.

en: Build a mining infrastructure
pl: Zbuduj infrastrukturę wydobywczą

en: Expand your territory to the mountains, send geologists to search for ore and coal and build a mining economy with mines, taverns, smelting works and metal workshop.
pl: Rozszerz swoje terytorium w kierunku gór, wyślij geologów w poszukiwaniu rud i węgla oraz zbuduj gospodarkę górniczą z kopalniami, tawernami, hutą i narzędziownią.

en: Build a fortress
pl: Zbuduj fortecę

en: Build a fortress to the east of the mountains.
pl: Zbuduj fortecę na wschód od gór.

en: Build a training infrastructure
pl: Zbuduj infrastrukturę szkoleniową

en: Build a barracks to train some basic soldiers.
pl: Zbuduj koszary, aby wyszkolić trochę nowych żołnierzy.

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
pl: Zbuduj arenę bitewną i obóz szkoleniowy na zachód od gór.

en: Enhance your metal workshop to an ax workshop in order to produce weapons, and build up a second metal workshop to ensure the production of tools. When the blacksmith reaches his next level (master blacksmith), you can even enhance the ax workshop to a war mill, which will produce additional weapons.
pl: Ulepsz swoją narzędziownię do warsztatu toporów, by wykuwać broń i zbuduj drugą narzędziownię, by dalej móc produkować narzędzia. Gdy kowal osiągnie kolejny poziom (mistrza kowali), będziesz mógł ulepszyć ją do kuźni, która może produkować więcej rodzajów broni.

en: Build a helm smithy to the west of the mountains to provide your soldiers with better armor.
pl: Zbuduj warsztat płatnerza na zachód od gór, aby zapewnić swoim żołnierzom lepsze pancerze.

en: Build a warehouse
pl: Zbuduj magazyn

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
pl: Zbuduj magazyn na zachód od gór.

en: Warehouses are similar to your headquarters, with the only difference that they aren’t defended by soldiers. It is often wise to build a warehouse when your territory is growing and the paths to your headquarters get longer and longer.
pl: Magazyny przypominają twoją kwaterę główną, różnią się jedynie tym, że tych pierwszych nie bronią żołnierze. Dobrym pomysłem jest budowa magazynu wraz ze zdobywaniem terytoriów i wydłużaniem się dróg do kwatery głównej.

en: Build training sites
pl: Zbuduj budynki szkoleniowe

en: Build a barracks, a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
pl: Zbuduj koszary, arenę bitewną i obóz szkoleniowy na zachód od gór.

en: Barracks train basic soldiers while training sites like a training camp or a battle arena are used for training soldiers in their different attributes. These attributes are important in fights and the better a soldier is, the higher is the chance to win a fight.
pl: W koszarach rekrutuje się podstawowych żołnierzy, zaś budynki szkoleniowe takie, jak obóz szkoleniowy czy arena bitewna trenują ich różne atrybuty. Atrybuty mają duże znaczenie w bitwach - im lepiej wyszkolony jest żołnierz, tym większe ma szanse na zwycięstwo.

en: The attributes are: health, attack, defense and evade.
pl: Te atrybuty to zdrowie, atak, obrona i unik.

en: Build weapons production
pl: Rozpocznij produkcję broni

en: Build a helm smithy
pl: Zbuduj warsztat płatnerza

en: Destroy Kalitath’s army
pl: Zniszcz armię Kalitatha

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
pl: Zniszcz armię Kalitatha i rozszerz swoje terytorium na wschód.

en: To attack an enemy, you must click on the door of an adversary’s military building. A menu will pop up allowing you to select the number of soldiers that should attack. When you are ready with setting the number, click on the cross (‘Start Attack’).
pl: By zaatakować przeciwnika, kliknij na drzwi budynku  wojskowego przeciwnika.Pojawi się okno, w którym możesz wybrać liczbę żołnierzy, którzy zaatakują. Po jej wybraniu kliknij krzyżyk ('rozpocznij atak').

en: Military assault on Al’thunran
pl: Atak na Al'thunran

en: Destroy all forces of Thron’s two brothers to liberate the throne-circle.
pl: Zniszcz wszystkie wojska obu braci Throna, aby oswobodzić krąg tronu.

en: Close to Home
pl: Blisko domu

en: Thron looks worried…
pl: Thron wygląda na zmartwionego...

note: TRANSLATORS: Thron
en: These last days, we came closer to our capital. Many people have already joined us on our march and set their hopes on me. However, I fear that we are not strong enough to take up the battle against my brothers.
pl: W ostatnich dniach zbliżyliśmy się do naszej stolicy. Wielu ludzi dołączyło do naszego marszu i głęboko we mnie wierzy. Niestety i tak się boję, że nie jesteśmy wystarczająco silni, by wszcząć bitwę z moimi braćmi.

note: TRANSLATORS: Thron
en: For now, we are resting at the borders of the old forest and preparing for the coming days.
pl: Na razie odpoczywamy na skraju starego lasu i przygotowujemy się na dalsze dni.

en: Another Cold Day
pl: Kolejny zimny dzień

note: TRANSLATORS: Thron
en: The news that a patrol brought is not good to hear. Our spies tell us that the war tribes still rage in battle, but some of the elder soldiers and tribe leaders seem to grow tired of this senseless war. Kalitath, son of Kun is the first war leader to leave Al’thunran, thus leaving his side weak and vulnerable. As my scouts report, he has set foot on the lower grounds around the capital, securing the outer fortification rings.
pl: Nowiny, które przyniósł nam patrol nie są zbyt dobre. Nasi szpiedzy mówią, że wojenne plemiona cały czas szaleją w bitwach, lecz niektórzy starsi żołnierze i wodzowie zaczynają być zmęczeni tą bezsensowną wojną. Kalitath, syn Kuna jest pierwszym wodzem wojennym, który opuścił Al'thunran, czyniąc swoją armię słabą i bezbronną. Według raportów moich skautów zajął niziny wokół stolicy, zabezpieczając zewnętrzny pierścień fortyfikacji.

en: Doubts
pl: Wątpliwości

en: Boldreth is shaking his head…
pl: Boldreth potrząsa głową...

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron seeks to believe that Kalitath is tired of fighting and would be willing to join us once we march to re-establish law and order in Al’thunran. But I don’t think so. Kalitath is son to one of the mightiest generals of our forces and his family never quite liked the thought of bowing before the banner of Chat’Karuth. Why should he march with Chat’Karuth’s son to reclaim his heritage and the throne?
pl: Thron chce myśleć, że Kalitath jest zmęczony walką i będzie się chciał do nas przyłączyć, kiedy wyruszymy przywrócić prawo i porządek w Al'thunran. Ale ja w to nie wierzę. Kalitath jest synem jednego z najpotężniejszych generałów naszych wojsk i jego rodzina nigdy nie kłaniała się chętnie sztandarowi Chat'Karuth. Czemu miałby wyruszać z jego synem, aby odzyskać jego dziedzictwo i tron?

en: The Story Continues
pl: Opowieść ciągnie się dalej

en: Boldreth says:
pl: Boldreth mówi:

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: However, Thron is not willing to listen to my doubts. He seeks to expand our fortifications to the borders of Kalitath’s territory and to reunite with his forces. I have to keep an eye on everything that happens here.
pl: Niestety Thron nie chce wysłuchać moich wątpliwości. Zamierza rozbudować nasze fortyfikacje do granicy terytorium Kalitatha i połączyć się z jego siłami. Muszę uważać na wszystko, co się tutaj dzieje.

en: Thron is speaking confidently.
pl: Thron mówi z przekonaniem.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The frontier line of my forces has expanded to the edge of the forests. We have a long and cold winter and so many miles behind us. The fortification that we erected around Ondun will guarantee us a fast supply of men and goods, and once Al’thunran is in my hands, the two cities will be linked by a good and defensible infrastructure. Still, I hope I will not walk alone on this mission, I hope Kalitath son of Kun will follow my call.
pl: Front mojej armii dotarł do skraju lasów. Mamy długą, zimną zimę i tyle mil za nami. Fortyfikacje, które wznieśliśmy dokoła Ondun, zapewnią nam szybkie zaopatrzenie wojska i dóbr, a kiedy Al'thunran będzie moje, te dwa miasta będą połączone dobrą i łatwą do obrony infrastrukturą. Mimo to cały czas liczę, że nie wyruszę na tę misję samotnie, mam nadzieję, że Kalitath, syn Kuna odpowie na moje zawołanie.

en: Thron says:
pl: Thron mówi:

note: TRANSLATORS: Thron
en: I have sent men to meet with Kalitath in his fortress. He has barricaded the former main entrance to the capital and is trying to set up a siege ring around Al’thunran. He will not let anyone enter or leave the city while the ring is intact. Until now, he has not answered any of my messages. But the time I spend waiting won’t be lost. I will train my soldiers further and prepare for battle.
pl: Wysłałem kilku ludzi, aby spotkali się z Kalitathem w jego fortecy. Zabarykadował się w dawnym głównym wejściu do stolicy i próbuje oblegać Al’thunran. Nie pozwoli nikomu wejść ani wyjść z miasta, dopóki pierścień jest cały. Póki co jeszcze nie odpowiedział na żadną z moich wiadomości. Ale nie będę tracił czasu czekając. Zdążę lepiej wytrenować moich żołnierzy i przygotuję się do bitwy.

en: Your Loyal Companion
pl: Twój wierny towarzysz

en: Boldreth shouts out!
pl: Boldreth krzyczy!

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The BASTARD! Only one man of our frontier patrol came back alive. He carried a message from Kalitath, telling us that he will punish every move of our troops with their own blood! We cannot accept this behavior. From now on, there is war between Kalitath and us!
pl: Ten DRAŃ! Tylko jeden człowiek z frontowego patrolu wrócił żywy. Niósł wiadomość od Kalitatha, że za każdy ruch naszych wojsk, ukarze ich ich własną krwią! Nie możemy puścić płazem takiego postępku. Od teraz między nami i Kalitathem panuje wojna!

en: Renegade Fortification
pl: Fortyfikacje renegatów

note: TRANSLATORS: Thron
en: The traitor left his armies dying where they lay when he saw that he would not keep my forces back. Kalitath disappeared in the confusion of the war, but I don’t care now. Shall he flee and be forgotten for all times as a tribal leader that would not bow before the wooden throne, that is mine to take now.
pl: Zdrajca pozostawił swoje dogorywające armie tam, gdzie były rozlokowane, kiedy zobaczył, że nie może powstrzymać moich wojsk. Kalitath zniknął w bałaganie wojny, ale nie obchodzi mnie to. Niech ucieknie i będzie zapomniany na wszystkie czasy jako wódz, który nie pokłonił się przed drewnianym tronem, który jest teraz mój.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Furthermore, his flight brought us a great benefit: all year, Kalitath was so busy fighting that he did not even care to store enough food for all his men. Now that he has fled, their hunger has caused some of his younger followers to desert. This group holds a strong fortification on the main ring.
pl: W istocie jego ucieczka bardzo nam pomogła: cały rok Kalitath był tak zajęty wojną, że nawet nie starał się zapewnić jedzenia dla swoich żołnierzy. Teraz gdy uciekł, niektórzy młodzi wojownicy dezerterowali z głodu. Ta grupa zajmuje silne fortyfikacje przy głównym pierścieniu.

note: TRANSLATORS: Thron
en: But there is more news: My scouts have reported that the two raging tribes of my brothers are in chaos and have barely noticed the new danger that is about to strike them. However, they would not care if they noticed I guess, blinded by rage and hate, there is no sense left in them at all I believe.
pl: Ale jest więcej nowin; moi skauci raportowali, że wśród pozostałych dwóch szalejących plemion panuje chaos i nawet nie zauważyły nowego niebezpieczeństwa, z którym przyjdzie im się zmierzyć. Ale sądzę, że i tak by ich to nie obchodziło nawet, gdyby zauważyli, są oślepieni wściekłością i nienawiścią i wątpię,by zachowali jakiekolwiek resztki rozsądku.

en: Winter Ahead
pl: Zima nadchodzi

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: This morning, I found Thron’s mind troubled. He returned from his patrol late last night and sat back against a tree, watching over the encampment. The number of quarrels and disputes keeps growing, and the winter has us firmly in its grip. We should put food in our storage to survive the long, cold winter!
pl: Dzisiejszego rana zastałem Throna zaniepokojonego. Wrócił ze swojego patrolu późno w nocy i oparł się o drzewo, obserwując obozowisko. Liczba sporów i kłótni cały czas rośnie, a zima trzyma nas w swoim uścisku. Powinniśmy zacząć gromadzić żywność, abyśmy przeżyli tę długą, zimną zimę!

en: The Advisor
pl: Doradca

en: Khantrukh nods.
pl: Khantrukh przytakuje.

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Boldreth is right! We don’t have enough food to survive a long, cold winter. We should start building a well, a fisher’s and a hunter’s hut. And if we find enough space, we should as well build up a farm and a bakery! One of our farmers seems to be very clever – he already got some crops to grow in this cold soil.
pl: Boldreth ma rację! Nie mamy dość jedzenia, by przeżyć zbyt długą, zimną zimę. Powinniśmy zbudować studnię, domek rybaka i chatę myśliwego. Powinniśmy również zbudować farmę i piekarnię, jeśli znajdziemy dla nich wystarczająco dużo miejsca! Jeden z naszych farmerów zdaje się być bardzo sprytny - zdołał już zmusić zmarzniętą ziemię do wydawania plonów.

en: Food Economy Completed
pl: Gospodarka żywnościowa ukończona

note: TRANSLATORS: Thron
en: Khantrukh has just informed me that our basic food economy was built up successfully. Finally, none of us has to fear starvation anymore.
pl: Khantrukh właśnie mnie poinformował, że nasza gospodarka żywnościowa została w pełni dokończona. W końcu nikt z nas nie musi się obawiać głodu.

en: Tracks
pl: Ślady

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron told me that he discovered tracks in the snow to the northeast of our settlement. He has instructed us to build a tower, to have a greater visual range over the area around our hall to protect our people from sudden attacks.
pl: Thron powiedział mi, że znalazł ślady w śniegu na północny wschód od naszej osady. Rozkazał nam wybudować stołp, abyśmy widzieli na większą odległość od hali, aby obronić ludzi przed nagłymi atakami.

en: Further Exploration
pl: Dalsza eksploracja

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The first fortification Thron ordered has just been completed. At the moment, he seeks to bring trust and belief to those who live inside the walls of our new habitat that we named ‘Ondun’, which means ‘those who wait’ in the old tongue. But Thron is not yet satisfied – and I fully understand his fears: the forests are deep, and the frontier to Al’thunran is near. I am sure that there are a thousand greater dangers out there than the unknown tracks.
pl: Pierwsze fortyfikacje, które Thron nakazał zbudować, zostały właśnie ukończone. Póki co próbuje on natchnąć zaufaniem i wiarą tych, co żyją w granicach naszego nowego siedliska, które nazwaliśmy 'Ondun', co oznacza 'ci, którzy czekają' w dawnym języku. Ale Thron nie jest zadowolony - i w pełni rozumiem jego obawy: lasy są głębokie, a nasze granice zbliżają się do Al'thunran. Jestem pewien, że istnieją znacznie większe niebezpieczeństwa, niż nieznane ścieżki.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: To overlook more of the area around our hall, we should explore further and set up more guards and scouts to observe the frontier and keep an eye on the raging wars on our doorstep. THEN we will be prepared once trouble seeks to capture our woods.
pl: Jeśli chcemy mieć oko na otaczające nas ziemie, powinniśmy nadal badać naszą okolicę oraz rozstawić więcej strażników i zwiadowców, by strzec naszej granicy i obserwować wojnę szalejącą na naszym progu. WÓWCZAS będziemy gotowi, gdy problemy nawiedzą nasze lasy.

en: Mountains Found
pl: Odnalezione góry

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: I have just spoken to the leader of our patrol. He told me that they found some mountains to the north-east and east of our territory. With a bit of luck this will open up a new chance for rearming our men, because as far as I remember, most of the mountains west of Al’thunran hold coal and some metal ores.
pl: Właśnie mówiłem z liderem naszego zwiadu. Powiedział mi, że znaleźli góry na północny wschód i wschód od naszego terytorium. Jeśli będziemy mieć szczęście, da nam to szanse na odbudowanie naszej armii, ponieważ jak pamiętam, góry na zachód od Al'thunran są pełne węgla i rud metali.

en: Mining Economy Completed
pl: Gospodarka górnicza ukończona

note: TRANSLATORS: Thron
en: I just got informed that our mining economy has started its work. This news brought a smile to my face – even if the hardest part is still waiting to be done, now that our smiths will give their best to further ease our lives.
pl: Poinformowano mnie właśnie, że nasza gospodarka górnicza zaczęła działać. Te nowiny wywołały uśmiech na mej twarzy - choć najtrudniejsze wciąż jest do zrobienia, nasi kowale mogą już zacząć swoją pracą ułatwiać nam życie.

en: Fortress Needed
pl: Potrzebna forteca

note: TRANSLATORS: Thron
en: Boldreth and I just explored the area around the three mountains. One major strategic problem of that area seems to be that there are two bigger passages – one north and one south of the central mountain. Those passages are quite hard to control, and so it seems to me like we have only one chance to secure the mountains from enemy hands: we must build a fortress to the east of the mountains!
pl: Boldreth i ja badaliśmy niedawno teren wokół gór. Jeden z największych strategicznych problemów tego obszaru to fakt, że są tam dwa większe przejścia - jedno z północy i jedno z południa prowadzące do środkowej góry. Te przełęcze są dosyć trudne do kontrolowania, wygląda więc na to, że jest tylko jeden sposób, by zabezpieczyć tę górę od wroga: musimy zbudować fortecę na wschód od gór!

en: Fortress Completed
pl: Forteca ukończona

note: TRANSLATORS: Thron
en: Finally! The fortress has just been completed, so the entrance to our settlement should be safe for now. For the future, we might think on building some more fortifications like barriers and towers at the passages, but for now we can take a deep breath.
pl: W końcu! Forteca właśnie została ukończona, zatem możemy uznać granicę naszej osady za bezpieczną. Na przyszłość moglibyśmy pomyśleć o wybudowaniu takich fortyfikacji, jak bariery lub wieże na przełęczach, ale na razie możemy odetchnąć z ulgą.

en: Enhanced Economy and Training
pl: Rozszerzona gospodarka i trening

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our mining economy seems to work fine, that is already good news! Anyway, there are still a lot of men and women waiting in our hall to get a task, so they can help our soldiers to prepare for the war to come.
pl: Nasza gospodarka górnicza wygląda dobrze, a to już są dobre wieści! W każdym razie, wiele kobiet i mężczyzn czeka w naszych salach na zadania, by mogli pomóc naszym żołnierzom przygotować się na nadchodzące bitwy.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our geologists found a lot more deposits of iron ore, coal and even gold. We should enhance our current mines as soon as our miners are more experienced. We should build up some more mines, a bigger food infrastructure to always supply our men with sufficient food and a further processing economy. But that’s still not everything – most of our soldiers are quite young and neither have a good weapon nor are they well trained. We should build up training sites to prepare them for their future tasks.
pl: Nasi geologowie znaleźli znacznie więcej źródeł rudy żelaza, węgla i nawet złota. Zacznijmy rozbudowywać nasze obecne kopalnie, gdy tylko nasi górnicy zdobędą potrzebne doświadczenie. Powinniśmy zbudować więcej kopalni i zadbać o gospodarkę żywnościową, abyśmy zawsze mogli zapewnić naszym ludziom dość jedzenia, i dalszą gospodarką przetwórczą. Ale to nie wszystko - większość naszych żołnierzy jest całkiem młoda i nie ma ani dobrej broni, ani wyszkolenia. Powinniśmy zbudować place treningowe, żeby przygotować ich na zadania w przyszłości.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My brothers and their soldiers are dead and left fire and destruction behind. In none of all the ruins could I find any man or woman of the normal folk, and so I just may hope that they fled from this cruel battleground and started a better life somewhere else.
pl: Moi bracia i ich żołnierze są martwi i zostawili za sobą ogień i zniszczenia. W żadnej z ruin nie znalazłem kobiety czy mężczyzny z pracującej ludności i mogę tylko liczyć, że uciekli z okrutnego pola bitwy i zaczęli gdzieś indziej lepsze życie.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Nothing is left of that beauty I remember, only ruins remain of the old capital. I am sorrowful but also relieved. I never hoped to see Al’thunran’s old beauty again – it was only a few months ago that I wondered whether I would ever be able to set my feet there again. Now the old town is back in my hands, and I will not hesitate to rebuild it with all the strength my people have. I can’t wait to see it again in its old beauty.
pl: Nic nie pozostało z piękności, którą pamiętam, tylko ruiny starej stolicy. Jestem zasmucony, ale i spokojny. Nigdy nie wierzyłem, że zobaczę Al'thunran w swojej wcześniejszej piękności - parę miesięcy temu zastanawiałem się, czy kiedykolwiek będę mógł znowu postawić moją nogę w pobliżu Al'thunran. Teraz to stare miasto jest znów w moich rękach i nie zawaham go odbudować z siłą wszystkich ludzi, których posiadam. Nie mogę się doczekać, by zobaczyć je w swojej dawnej piękności.

en: Victory
pl: Zwycięstwo

en: You have completed the last mission of the Barbarian tutorial campaign. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next campaign.
pl: Ukończono ostatnią misję barbarzyńcy z samouczka. Możesz kontynuować grę lub przejść do następnej kampanii.

en: Military Assault
pl: Atak wojskowy

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it, the generals are out and about arranging my troops, and Boldreth himself will lead the first strike. I will ride by his side, to free Al’thunran of this war and return peace to our capital.
pl: Niech tak będzie. Generałowie wyruszyli celem rozstawienia moich wojsk, a Boldreth osobiście przeprowadzi pierwsze uderzenie. Będę jechał u jego boku, by uwolnić Al’thunran od tej wojny i znów przynieść pokój naszej stolicy.

note: TRANSLATORS: Thron
en: When the young sun rises above the trees tomorrow morning, I will order the assault. By dusk, I will celebrate my victory in the wooden halls of the warlord and sacrifice a newborn lamb in the honor of my father, whose eyes are set upon me today.
pl: Kiedy młode słońce wzejdzie jutro nad drzewami, poprowadzę atak. Przed zachodem będę świętował swoje zwycięstwo w drewnianych halach wodza i ofiaruję nowo narodzone jagnię w ofierze dla mojego ojca, którego oczy dziś na mnie spoglądają.

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it!
pl: Niech tak będzie!

en: Faster Transportation
pl: Szybszy transport

en: Khantrukh says:
pl: Khantrukh mówi:

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Chieftain, remember the poor carriers: Our roads get longer and longer and the burden on their shoulders never gets lighter. We should breed more oxen to make their work lighter and our transportation more efficient.
pl: Wodzu, pamiętaj o biednych tragarzach. Nasze drogi się cały czas wydłużają, a ciężar na ich ramionach nigdy nie jest lżejszy. Powinniśmy zacząć hodować woły, aby ułatwić im pracę i usprawnić transport.
