Widelands - en to br translation catalogue (21 entries)

en: Build up a basic economy
br: Savit un armerzh dre-ziouer

en: Build a lumberjack’s hut
br: Savit ul lochenn vucher

en: Build a quarry
br: Savit ur vengleuz

en: Build a wood hardener
br: Savit ur c'haletaer koad

en: Build a fisher’s hut
br: Sevel ul lochenn pesketa

en: Build a hunter’s hut
br: Sevel ul lochenn chaseal

en: Build a well
br: Sevel ur puñs

en: Build a farm
br: Savit un atant

en: Build a bakery
br: Savit un ti-bara

en: Build a cattle farm
br: Savit un atant chatal

en: Remember to build a cattle farm
br: Na zisoñjit ket sevel un atant chatal

en: Build a tower
br: Savit un tour

en: Explore further
br: Ergerzhout pelloc'h

en: Build a fortress
br: Sevel ur c'hreñvlec'h

en: Build a fortress to the east of the mountains.
br: Savit ur c'hreñvlec'h e reter ar menezioù.

en: Build a warehouse
br: Savit un etrepaouez

en: Build a helm smithy
br: Savit ur c'hovel tokarnoù

en: Close to Home
br: Nepell deus ar gêr

en: Another Cold Day
br: Un devezh yen ouzhpenn

en: Enhanced Economy and Training
br: Armerzh ha gourdonañ araokaet

en: Victory
br: Trec'h
