Widelands - en to cs translation catalogue (102 entries)

en: Build up a basic economy
cs: Budování základního hospodářství

en: Start collecting basic building materials, and fortify the camp.
cs: Začni těžit základní stavební materiály a opevni tábor.

en: Build a lumberjack’s hut
cs: Postav chatu dřevorubce

en: Build a ranger’s hut
cs: Postav chatu lesníka

en: Build a quarry
cs: Postav lom

en: Build a wood hardener
cs: Postav lakýrnu dřeva

en: Build a sentry on the eastern border
cs: Postav strážnici na východní hranici

en: You should eventually also build a reed yard and a lime kiln.
cs: Bylo by vhodné postavit rákosové pole a vápennou pec. Zvaž jejich stavbu.

en: Build up a small food economy
cs: Zabezpeč výrobu základních potravin

en: Build up a basic food economy to provide your people with food.
cs: Postav budovy nutné pro zásobení tvých lidí jídlem.

en: Build a fisher’s hut
cs: Postav rybářovu chatu

en: Build a hunter’s hut
cs: Postav loveckou chatu

en: Build a well
cs: Postav studnu

en: Build a farm
cs: Postav statek

en: Build a bakery
cs: Postav pekárnu

en: Build a cattle farm
cs: Postav dobytčí farmu

en: Remember to build a cattle farm
cs: Nezapomeň postavit dobytčí farmu

en: As your roads grow longer and your economy bigger, you should make good use of your oxen to help transport wares more quickly.
cs: Jak se prodlužují tvé cesty a tvé hospodářství roste, je vhodné využít voly, kteří pomohou zrychlit přepravu surovin.

en: Build a tower
cs: Postav věž

en: Build a tower at the north-east border of your territory to get greater visual range and to protect your people from sudden attacks by enemies.
cs: Postav věž na severovýchodní hranici svého území. Tím získáš větší rozhled a ochráníš svůj lid před nenadálým útokem nepřítele.

en: Explore further
cs: Pokračuj v průzkumu

en: Build more military buildings to explore the area around the headquarters and to ensure the safety of your people.
cs: Postav kolem své hlavní budovy více vojenských budov, prozkoumáš tak okolí a poskytneš svým lidem bezpečí a ochranu.

en: Build a mining infrastructure
cs: Postav důlní infrastrukturu

en: Expand your territory to the mountains, send geologists to search for ore and coal and build a mining economy with mines, taverns, smelting works and metal workshop.
cs: Rozšiř své území k horám, pošli geology hledat rudy, uhlí a postav těžební hospodářství, tj. doly, hospody, slévárny a dílnu na železo.

en: Build a fortress
cs: Postav pevnost

en: Build a fortress to the east of the mountains.
cs: Postav pevnost na východ od hor.

en: Build a training infrastructure
cs: Postav budovy související s výcvikem

en: Build a barracks to train some basic soldiers.
cs: Postav kasárna a vytrénuj pár vojáků.

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
cs: Postav bitevní arénu a výcvikový tábor na západ od hor.

en: Enhance your metal workshop to an ax workshop in order to produce weapons, and build up a second metal workshop to ensure the production of tools. When the blacksmith reaches his next level (master blacksmith), you can even enhance the ax workshop to a war mill, which will produce additional weapons.
cs: Vylepši svou dílnu na železo na dílnu na sekery, aby vyráběla zbraně, a postav novou dílnu na železo, která bude dál zajišťovat výrobu nástrojů. Až tvůj kovář dosáhne vyšší úrovně zkušeností (mistr kovář), můžeš dílnu na sekery dále vylepšit na válečnou akademii, která vyrábí všechny druhy zbraní.

en: Build a helm smithy to the west of the mountains to provide your soldiers with better armor.
cs: Postav na západ od hor kovárnu na přilby, aby tví vojáci měli lepší zbroj.

en: Build a warehouse
cs: Postav sklad

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
cs: Postav sklad na západ od hor.

en: Warehouses are similar to your headquarters, with the only difference that they aren’t defended by soldiers. It is often wise to build a warehouse when your territory is growing and the paths to your headquarters get longer and longer.
cs: Sklad funguje stejně jako tvá hlavní budova s tím rozdílem, že není bráněn vojáky. Jak se tvé území rozrůstá, cesta k hlavní budově je delší a delší. Často je pak rozumné ve vzdálené oblasti postavit sklad.

en: Build training sites
cs: Postav cvičiště

en: Build a barracks, a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
cs: Postav kasárna, bitevní arénu a výcvikový tábor na západ od hor.

en: Barracks train basic soldiers while training sites like a training camp or a battle arena are used for training soldiers in their different attributes. These attributes are important in fights and the better a soldier is, the higher is the chance to win a fight.
cs: V kasárnách se trénují základní vojáci, zatímco cvičiště jako je výcvikový tábor nebo bitevní aréna jsou určena pro výcvik vojáků v různých dovednostech. Tyto dovednosti jsou důležité v boji, protože čím lépe je voják vycvičený, tím vyšší je jeho šance na vítězství v boji.

en: The attributes are: health, attack, defense and evade.
cs: Těmito dovednostmi jsou: zdraví, útok, obrana a úhyb.

en: Build weapons production
cs: Vybuduj výrobu zbraní

en: Build a helm smithy
cs: Postav kovárnu přileb

en: Destroy Kalitath’s army
cs: Znič Kalitathovu armádu

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
cs: Znič Kalitathovu armádu a rozšiř své území dále na východ.

en: To attack an enemy, you must click on the door of an adversary’s military building. A menu will pop up allowing you to select the number of soldiers that should attack. When you are ready with setting the number, click on the cross (‘Start Attack’).
cs: Pro útok na nepřítele, klikni na dveře nepřátelské vojenské budovy. Objeví se okno, ve kterém zvolíš počet vojáků, kteří se zúčastní útoku. Až budeš mít počet vojáků nastavený, klikni na křížek ("Zahájit útok").

en: Military assault on Al’thunran
cs: Vojenský útok na Al’thunran

en: Destroy all forces of Thron’s two brothers to liberate the throne-circle.
cs: Znič všechna opevnění Thronových bratrů a osvoboď kruh s trůnem.

en: Close to Home
cs: Blízko k domovu

en: Thron looks worried…
cs: Thron vypadá zasmušile…

note: TRANSLATORS: Thron
en: These last days, we came closer to our capital. Many people have already joined us on our march and set their hopes on me. However, I fear that we are not strong enough to take up the battle against my brothers.
cs: V posledních dnech jsme se přiblížili k hlavnímu městu. Přidalo se k nám už mnoho lidí a vkládají ve mě své naděje. Přesto se obávám, že na bitvu s mými bratry ještě nejsme dostatečně silní.

note: TRANSLATORS: Thron
en: For now, we are resting at the borders of the old forest and preparing for the coming days.
cs: V tuto chvíli táboříme na hranici starého lesa a připravujeme se na nadcházející dny.

en: Another Cold Day
cs: Další studený den

note: TRANSLATORS: Thron
en: The news that a patrol brought is not good to hear. Our spies tell us that the war tribes still rage in battle, but some of the elder soldiers and tribe leaders seem to grow tired of this senseless war. Kalitath, son of Kun is the first war leader to leave Al’thunran, thus leaving his side weak and vulnerable. As my scouts report, he has set foot on the lower grounds around the capital, securing the outer fortification rings.
cs: Hlídka přinesla zprávy, které se neposlouchají dobře. Naši zvědové vzkazují, že kmeny stále bojují v zuřivých bitvách, ale někteří ze starších vojáků a kmenoví náčelníci začínají být nesmyslnou válkou unaveni. Kalitath, syn Kuna, je prvním velitelem, který opustil Al’thunran, a tím nechal tuto stranu města slabou a zranitelnou. Podle zpráv průzkumníků vkročil do nížin obklopujících hlavní město a brání síť obvodního opevnění vně města.

en: Doubts
cs: Pochybnosti

en: Boldreth is shaking his head…
cs: Boldreth třese hlavou...

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron seeks to believe that Kalitath is tired of fighting and would be willing to join us once we march to re-establish law and order in Al’thunran. But I don’t think so. Kalitath is son to one of the mightiest generals of our forces and his family never quite liked the thought of bowing before the banner of Chat’Karuth. Why should he march with Chat’Karuth’s son to reclaim his heritage and the throne?
cs: Thron doufá, že Kalitath je unavený válkou a byl by ochotný se k nám přidat, jakmile se vydáme obnovit řád a pořádek v Al’thunranu. Ale já si to nemyslím. Kalitath je synem jednoho z nejmocnějších kmenových generálů a jeho rodině nikdy nebylo po chuti sklonit se před bitevními prapory Chat’Karutha. Proč by měl nyní podporovat jeho syna, který se vrací a nárokuje si dědictví a trůn?

en: The Story Continues
cs: Příběh pokračuje

en: Boldreth says:
cs: Boldreth říká:

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: However, Thron is not willing to listen to my doubts. He seeks to expand our fortifications to the borders of Kalitath’s territory and to reunite with his forces. I have to keep an eye on everything that happens here.
cs: Přesto Thron není ochoten naslouchat mým obavám. Plánuje rozšířit naše opevnění až k hranicím Kalitathova území a spojit se s jeho jednotkami. Musím dávat dobrý pozor na vše, co se tu odehrává.

en: Thron is speaking confidently.
cs: Thron mluví důvěrně.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The frontier line of my forces has expanded to the edge of the forests. We have a long and cold winter and so many miles behind us. The fortification that we erected around Ondun will guarantee us a fast supply of men and goods, and once Al’thunran is in my hands, the two cities will be linked by a good and defensible infrastructure. Still, I hope I will not walk alone on this mission, I hope Kalitath son of Kun will follow my call.
cs: Hranice mého území se rozšířila až k okraji lesů. Máme za sebou dlouhou a studenou zimu a urazili jsme už mnoho mil. Opevnění, která jsme zbudovali kolem Ondunu, nám zabezpečí rychlý přísun mužů a surovin a jakmile bude Al’thunran v mých rukou, obě města se propojí spolehlivými cestami a obrannými budovami. Přesto doufám, že při tomto tažení nezůstanu sám. Doufám, že Kalitath, syn Kunův, se přidá na mou stranu.

en: Thron says:
cs: Thron říká:

note: TRANSLATORS: Thron
en: I have sent men to meet with Kalitath in his fortress. He has barricaded the former main entrance to the capital and is trying to set up a siege ring around Al’thunran. He will not let anyone enter or leave the city while the ring is intact. Until now, he has not answered any of my messages. But the time I spend waiting won’t be lost. I will train my soldiers further and prepare for battle.
cs: Poslal jsem muže, aby se setkali s Kalitathem v jeho pevnosti. Zabarikádoval původně hlavní vstup do města a snaží se vytvořit obléhací val okolo Al’thunranu. Dokud drží město v obležení, je pro kohokoli nemožné do města vstoupit nebo ho opustit. Doposud neodpověděl na žádnou z mých zpráv. Ale čas, který trávím čekáním, nebude promarněn. Budu dále cvičit své vojáky a připravovat se na bitvu.

en: Your Loyal Companion
cs: Věrný společník

en: Boldreth shouts out!
cs: Boldreth vykřikl!

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The BASTARD! Only one man of our frontier patrol came back alive. He carried a message from Kalitath, telling us that he will punish every move of our troops with their own blood! We cannot accept this behavior. From now on, there is war between Kalitath and us!
cs: Ten PARCHANT! Pouze jediný z mých můžu se vrátil zpět živý. Přinesl vzkaz od Kalitatha, že za každý pohyb našich jednotek budeme platit vlastní krví! Takové jednání nestrpím. Od teď jsme s Kalitathem ve válečném stavu!

en: Renegade Fortification
cs: Odpadlická opevnění

note: TRANSLATORS: Thron
en: The traitor left his armies dying where they lay when he saw that he would not keep my forces back. Kalitath disappeared in the confusion of the war, but I don’t care now. Shall he flee and be forgotten for all times as a tribal leader that would not bow before the wooden throne, that is mine to take now.
cs: Když zrádce Kalitath viděl, že moje jednotky nemůže zastavit, nechal své umírající muže tam, kde zrovna leželi, zbaběle využil zmatku, opustil svou armádu a zmizel. Ale o to se už nestarám. Pokud uteče a bude navždy zapomenut, není žádná škoda, že se nepokloní před dřevěným trůnem, který mi přísluší a který si nyní vezmu zpět.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Furthermore, his flight brought us a great benefit: all year, Kalitath was so busy fighting that he did not even care to store enough food for all his men. Now that he has fled, their hunger has caused some of his younger followers to desert. This group holds a strong fortification on the main ring.
cs: Jeho útěk nám dokonce přišel vhod: Celý rok byl Kalitath tak zaneprázdněn boji a válkou, že nevěnoval pozornost zásobování a neměl pro své muže dostatek jídla. Když jejich velitel utekl, dohnal hlad některé z jeho mladších následovníků k dezerci. Tato skupina držela silné opevnění v hlavním obléhacím kruhu.

note: TRANSLATORS: Thron
en: But there is more news: My scouts have reported that the two raging tribes of my brothers are in chaos and have barely noticed the new danger that is about to strike them. However, they would not care if they noticed I guess, blinded by rage and hate, there is no sense left in them at all I believe.
cs: A ještě jsou tu další novinky: Moji průzkumníci hlásí, že dva znesvářené kmeny mých bratrů rozpoutaly takový chaos, že si ani nevšimli nového nebezpečí, které se na ně chystá udeřit. A i kdyby si všimli, nedbali by. Jsou zaslepeni zuřivostí a nenávistí, která v nich zadusila poslední zbytky citu.

en: Winter Ahead
cs: Zima je před námi

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: This morning, I found Thron’s mind troubled. He returned from his patrol late last night and sat back against a tree, watching over the encampment. The number of quarrels and disputes keeps growing, and the winter has us firmly in its grip. We should put food in our storage to survive the long, cold winter!
cs: Dnes ráno vypadá Thron ustaraně. Minulou noc se z hlídky vrátil velice pozdě, posadil se ke stromu a dlouho mlčky pozoroval naši osadu. Množství sporů a hádek začíná narůstat a zima je v plném proudu. Pokud máme přežít dlouhou studenou zimu, musíme si nějaké potraviny uschovat ve skladišti!

en: The Advisor
cs: Rádce

en: Khantrukh nods.
cs: Khantrukh přikyvuje.

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Boldreth is right! We don’t have enough food to survive a long, cold winter. We should start building a well, a fisher’s and a hunter’s hut. And if we find enough space, we should as well build up a farm and a bakery! One of our farmers seems to be very clever – he already got some crops to grow in this cold soil.
cs: Boldreth má pravdu! Nemáme dost jídla, abychom přežili dlouhou a mrazivou zimu. Měli bychom začít stavět studny, chaty pro rybáře a lovce. Pokud najdeme dostatek místa, měli bychom postavit i obilné pole a pekárnu! Jeden z našich sedláků se zdá být velice schopný, už se mu podařilo i v takto promrzlé půdě něco málo vypěstovat.

en: Food Economy Completed
cs: Výroba potravin je dostatečně zajištěna

note: TRANSLATORS: Thron
en: Khantrukh has just informed me that our basic food economy was built up successfully. Finally, none of us has to fear starvation anymore.
cs: Khantrukh mě právě informoval, že se nám podařilo zabezpečit zásobování základními potravinami. Konečně se nikdo z nás nemusí obávat hladovění.

en: Tracks
cs: Stopy

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron told me that he discovered tracks in the snow to the northeast of our settlement. He has instructed us to build a tower, to have a greater visual range over the area around our hall to protect our people from sudden attacks.
cs: Thron mě informoval, že objevil stopy ve sněhu vedoucí na severovýchod od naší osady. Dal nám za úkol postavit věž, abychom měli větší rozhled po okolí a mohli se lépe bránit v případě nečekaného napadení.

en: Further Exploration
cs: Další průzkum

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The first fortification Thron ordered has just been completed. At the moment, he seeks to bring trust and belief to those who live inside the walls of our new habitat that we named ‘Ondun’, which means ‘those who wait’ in the old tongue. But Thron is not yet satisfied – and I fully understand his fears: the forests are deep, and the frontier to Al’thunran is near. I am sure that there are a thousand greater dangers out there than the unknown tracks.
cs: První opevnění, které Thron přikázal zbudovat, je hotovo. V tuto chvíli se snaží probudit víru a důvěru v těch, kdo žijí obklopeni zdmi našeho nového útočiště, pojmenovaného "Ondun", což ve starém jazyce znamená "ti, kteří čekají". Thron ale stále není spokojen a já plně rozumím jeho obavám. Les je hluboký a frontová linie u Al’thunranu je blízko. Jsem si jistý, že jsou tu tisíckrát větší nebezpečí než neznámé stopy.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: To overlook more of the area around our hall, we should explore further and set up more guards and scouts to observe the frontier and keep an eye on the raging wars on our doorstep. THEN we will be prepared once trouble seeks to capture our woods.
cs: Kvůli obraně území okolo našeho sídla, bychom neměli polevit v průzkumu a měli bychom vycvičit stráže a průzkumníky, kteří budou hlídat hranice a dávat pozor na válku zuřící u našeho prahu. Teprve POTOM budeme připraveni ve chvíli, kdy se pokusí neštěstí války uchvátit naše lesy.

en: Mountains Found
cs: Hory nalezeny

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: I have just spoken to the leader of our patrol. He told me that they found some mountains to the north-east and east of our territory. With a bit of luck this will open up a new chance for rearming our men, because as far as I remember, most of the mountains west of Al’thunran hold coal and some metal ores.
cs: Právě jsem mluvil s velitelem naší hlídky. Řekl mi, že objevili hory na severovýchod a východ od našeho území. S trochou štěstí tak budeme mít novou příležitost přezbrojit naše muže, protože, jestli si dobře vzpomínám, většina hor západně od Al’thunranu je bohatá na uhlí a místy i na železnou rudu.

en: Mining Economy Completed
cs: Těžební hospodářství je dokončeno

note: TRANSLATORS: Thron
en: I just got informed that our mining economy has started its work. This news brought a smile to my face – even if the hardest part is still waiting to be done, now that our smiths will give their best to further ease our lives.
cs: Právě mě informovali, že naši horníci začali těžit. Tahle novinka mě velice těší - přestože to nejtěžší nás teprve čeká, kováři nám do budoucna mohou velmi ulehčit život.

en: Fortress Needed
cs: Potřebujeme pevnost

note: TRANSLATORS: Thron
en: Boldreth and I just explored the area around the three mountains. One major strategic problem of that area seems to be that there are two bigger passages – one north and one south of the central mountain. Those passages are quite hard to control, and so it seems to me like we have only one chance to secure the mountains from enemy hands: we must build a fortress to the east of the mountains!
cs: Boldreth a já jsme prozkoumali okolí tří hor. Jedním z hlavních strategických problémů oblasti je, že jsou tu dva větší průsmyky, jeden severně a druhý jižně od centrální hory. Tyto dva průsmyky bude velmi těžké kontrolovat, a proto to dle mého názoru vypadá, že máme pouze jedinou možnost, jak uchránit hory před nepřáteli. Musíme postavit pevnost na východ od hor!

en: Fortress Completed
cs: Pevnost je dokončena

note: TRANSLATORS: Thron
en: Finally! The fortress has just been completed, so the entrance to our settlement should be safe for now. For the future, we might think on building some more fortifications like barriers and towers at the passages, but for now we can take a deep breath.
cs: Konečně! Pevnost je hotová. Takto bychom měli ochránit naše osídlení před průnikem nepřátel. V budoucnu bychom měli přemýšlet o dalším opevňování v podobě hradeb a věží v průsmycích. Ale prozatím si můžeme vydechnout.

en: Enhanced Economy and Training
cs: Rozvinuté hospodářství a výcvik

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our mining economy seems to work fine, that is already good news! Anyway, there are still a lot of men and women waiting in our hall to get a task, so they can help our soldiers to prepare for the war to come.
cs: Naše těžební hospodářství, jak se zdá, funguje skvěle. To je opravdu dobrá zpráva! I přesto je tu stále spousta mužů a žen, kteří čekají v naší hlavní budově na to, až dostanou práci, aby pomohli našim vojákům připravit se na válku, která má přijít.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our geologists found a lot more deposits of iron ore, coal and even gold. We should enhance our current mines as soon as our miners are more experienced. We should build up some more mines, a bigger food infrastructure to always supply our men with sufficient food and a further processing economy. But that’s still not everything – most of our soldiers are quite young and neither have a good weapon nor are they well trained. We should build up training sites to prepare them for their future tasks.
cs: Naši geologové objevili mnohem více nalezišť železné rudy, uhlí a dokonce zlata. Jakmile naši horníci získají potřebné zkušenosti, měli bychom vylepšit stávající doly. Taky bychom měli postavit nové doly a posílit naši přípravu jídla, aby zvládla všechny zásobovat jídlem, a rozvinout další zpracování surovin. A to pořád není všechno - většina našich vojáků je stále velmi mladá a nemají dobrou zbraň ani dostatečný výcvik. Měli bychom postavit cvičiště, kde by se připravili na své budoucí úkoly.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My brothers and their soldiers are dead and left fire and destruction behind. In none of all the ruins could I find any man or woman of the normal folk, and so I just may hope that they fled from this cruel battleground and started a better life somewhere else.
cs: Mí bratři a jejich vojáci jsou mrtvi, zanechali za sebou pouze oheň a zkázu. V ruinách jsem naštěstí nenašel žádné civilisty, ani muže ani ženy, a tak doufám, že se před bitvou všichni stihli přesunout někam do bezpečí.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Nothing is left of that beauty I remember, only ruins remain of the old capital. I am sorrowful but also relieved. I never hoped to see Al’thunran’s old beauty again – it was only a few months ago that I wondered whether I would ever be able to set my feet there again. Now the old town is back in my hands, and I will not hesitate to rebuild it with all the strength my people have. I can’t wait to see it again in its old beauty.
cs: Z té krásy v mých vzpomínkách nezůstalo nic, z hlavního města zbyly jen trosky. Pociťuji nad tím lítost, ale i úlevu. Bylo mi jasné, že Al'thunran v jeho bývalé kráse už nespatřím. Ještě před pár měsíci jsem se trápil otázkou, zda do něj vůbec ještě někdy vkročím. Nyní je však staré město opět v mém náručí a já nebudu váhat ani chvíli a, podpořen silou svých druhů, vrátím mu jeho původní podobu. Nemohu se dočkat, až ho opět uvidím v jeho dřívější kráse.

en: Victory
cs: Vítězství

en: You have completed the last mission of the Barbarian tutorial campaign. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next campaign.
cs: I poslední mise barbarského kmene je splněna. Můžeš pokračovat ve hře, jestli chceš, v opačném případě můžeš zahájit další kampaň.

en: Military Assault
cs: Vojenský útok

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it, the generals are out and about arranging my troops, and Boldreth himself will lead the first strike. I will ride by his side, to free Al’thunran of this war and return peace to our capital.
cs: Budiž tedy, generálové šikují své jednotky a Boldreth osobně vyrazí v čele první úderné skupiny. Pojedu po jeho boku a společně osvobodíme Al’thunran od války a přineseme do našeho města opět mír.

note: TRANSLATORS: Thron
en: When the young sun rises above the trees tomorrow morning, I will order the assault. By dusk, I will celebrate my victory in the wooden halls of the warlord and sacrifice a newborn lamb in the honor of my father, whose eyes are set upon me today.
cs: Až zítra ráno slunce vystoupá nad vrcholky stromů, dám povel k útoku. A za soumraku oslavím naše vítězství v dřevěných síních válečníků a obětuji novorozené jehně na počest svého otce, který mě dnes bude sledovat.

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it!
cs: Staniž se!

en: Faster Transportation
cs: Rychlejší přeprava

en: Khantrukh says:
cs: Khantrukh hovoří:

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Chieftain, remember the poor carriers: Our roads get longer and longer and the burden on their shoulders never gets lighter. We should breed more oxen to make their work lighter and our transportation more efficient.
cs: Náčelníku, pamatuj na chudáky nosiče. Naše cesty se stávají delšími a delšími a břemena na jejich ramenou lehčími nejsou. Měli bychom chovat více volů, abychom jim usnadnili jejich práci a aby naše přeprava byla výkonnější.
