Widelands - en to da translation catalogue (102 entries)

en: Build up a basic economy
da: Opbyg en grundlæggende økonomi

en: Start collecting basic building materials, and fortify the camp.
da: Skaf grundlæggende byggematerialer, og befæst lejren.

en: Build a lumberjack’s hut
da: Byg en skovhuggerhytte

en: Build a ranger’s hut
da: Byg en skovridderhytte

en: Build a quarry
da: Byg et stenbrud

en: Build a wood hardener
da: Byg en træhærder

en: Build a sentry on the eastern border
da: Byg et vagttårn på den østlige grænse

en: You should eventually also build a reed yard and a lime kiln.
da: Du skal også bruge en stråfabrik og en kalkovn.

en: Build up a small food economy
da: Opbyg en lille infrastruktur til mad

en: Build up a basic food economy to provide your people with food.
da: Byg en grundlæggende infrastruktur til at producere mad så dit folk får noget at spise.

en: Build a fisher’s hut
da: Byg en fiskerhytte

en: Build a hunter’s hut
da: Byg en jagthytte

en: Build a well
da: Byg en brønd

en: Build a farm
da: Byg en gård

en: Build a bakery
da: Byg et bageri

en: Build a cattle farm
da: Byg et kvægbrug

en: Remember to build a cattle farm
da: Husk at bygge et kvægbrug

en: As your roads grow longer and your economy bigger, you should make good use of your oxen to help transport wares more quickly.
da: Efterhånden som dine veje bliver længere og din økonomi større, bør du gøre brug af okser til at transportere dine varer effektivt.

en: Build a tower
da: Byg et tårn

en: Build a tower at the north-east border of your territory to get greater visual range and to protect your people from sudden attacks by enemies.
da: Byg et tårn ved den nordøstlige grænse af dit territorium for at få en større visuel rækkevidde og for at beskytte dit folk mod overraskelsesangreb af fjenden.

en: Explore further
da: Udforsk yderligere

en: Build more military buildings to explore the area around the headquarters and to ensure the safety of your people.
da: Byg flere militærbygninger for at udforske området omkring hovedkvarteret og sikre dit folk.

en: Build a mining infrastructure
da: Byg en infrastruktur til minedrift

en: Expand your territory to the mountains, send geologists to search for ore and coal and build a mining economy with mines, taverns, smelting works and metal workshop.
da: Udvid dit territorium mod bjergene, send geologer ud for at søge efter malm og kul og byg en infrastruktur til minedrift med miner, værtshuse, smelteværker og en klejnsmed.

en: Build a fortress
da: Byg en fæstning

en: Build a fortress to the east of the mountains.
da: Byg en fæstning øst for bjergene.

en: Build a training infrastructure
da: Byg en infrastruktur til optræning

en: Build a barracks to train some basic soldiers.
da: Byg en barak til træning af rekrutter.

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
da: Byg en kamparena og en træningslejr vest for bjergene.

en: Enhance your metal workshop to an ax workshop in order to produce weapons, and build up a second metal workshop to ensure the production of tools. When the blacksmith reaches his next level (master blacksmith), you can even enhance the ax workshop to a war mill, which will produce additional weapons.
da: Opgrader din klejnsmed til en øksesmedje for producere våben og byg en ekstra klejnsmed for at sikre produktionen af værktøj. Når smeden når sit næste niveau (mestersmed), kan du endda opgradere øksesmedjen til en våbenfabrik for at producere flere typer våben.

en: Build a helm smithy to the west of the mountains to provide your soldiers with better armor.
da: Byg en hjelmsmedje vest for bjergene for at fremstille bedre rustninger til dine soldater.

en: Build a warehouse
da: Byg et lager

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
da: Byg et lager vest for bjergene.

en: Warehouses are similar to your headquarters, with the only difference that they aren’t defended by soldiers. It is often wise to build a warehouse when your territory is growing and the paths to your headquarters get longer and longer.
da: Et lager svarer til dit hovedkvarter, med den eneste forskel at de ikke er forsvaret af soldater. Det er ofte klogt at bygge et lager når dit territorium vokser og vejene til dit hovedkvarter bliver længere og længere.

en: Build training sites
da: Byg træningsanlæg

en: Build a barracks, a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
da: Byg en barak, en kamparena og en træningslejr vest for bjergene.

en: Barracks train basic soldiers while training sites like a training camp or a battle arena are used for training soldiers in their different attributes. These attributes are important in fights and the better a soldier is, the higher is the chance to win a fight.
da: Barakker træner rekrutter mens træningsfaciliteter såsom træningslejre eller en kamparena bruges til at træne soldater i deres forskellige attributter. Disse attributter er vigtige i kamp og jo bedre soldaten er, jo højere er sandsynligheden for at vinde en kamp.

en: The attributes are: health, attack, defense and evade.
da: Evnerne er: helbred, angreb, forsvar og undvigelse.

en: Build weapons production
da: Byg våbenproduktion

en: Build a helm smithy
da: Byg en hjelmsmedje

en: Destroy Kalitath’s army
da: Ødelæg Kalitahs hær

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
da: Ødelæg Kalitaths hær og udvid dit territorium mod øst.

en: To attack an enemy, you must click on the door of an adversary’s military building. A menu will pop up allowing you to select the number of soldiers that should attack. When you are ready with setting the number, click on the cross (‘Start Attack’).
da: For at angribe en fjende, så skal du klikke på døren for en modparts militære bygning. En menu vil komme frem, hvor du kan vælge antallet af soldater, som skal angribe. Når du er klar med antallet, så klik på krydset (»Start angreb«).

en: Military assault on Al’thunran
da: Militært angreb på Al'thunran

en: Destroy all forces of Thron’s two brothers to liberate the throne-circle.
da: Ødelæg alle Thron's to brødres styrker for at befri troncirklen.

en: Close to Home
da: Tæt på hjem

en: Thron looks worried…
da: Thron ser bekymret ud ...

note: TRANSLATORS: Thron
en: These last days, we came closer to our capital. Many people have already joined us on our march and set their hopes on me. However, I fear that we are not strong enough to take up the battle against my brothers.
da: Disse sidste dage er vi kommet tættere på vores hovedstad. Mange folk har allerede sluttet sig til os på vores march og lagt deres håb hos mig. Jeg frygter dog, at vi ikke er stærke nok til at kæmpe mod alle mine brødre.

note: TRANSLATORS: Thron
en: For now, we are resting at the borders of the old forest and preparing for the coming days.
da: Vi hviler os nu ved grænsen af den gamle skov og forbereder os for de kommende dage.

en: Another Cold Day
da: Endnu en kold dag

note: TRANSLATORS: Thron
en: The news that a patrol brought is not good to hear. Our spies tell us that the war tribes still rage in battle, but some of the elder soldiers and tribe leaders seem to grow tired of this senseless war. Kalitath, son of Kun is the first war leader to leave Al’thunran, thus leaving his side weak and vulnerable. As my scouts report, he has set foot on the lower grounds around the capital, securing the outer fortification rings.
da: Nyhederne som patruljen medbragte var ikke gode. Vores spioner fortæller os, at krigsstammerne stadig er i krig, men nogle af de ældre soldater og stammeledere er ved at blive træt af denne meningsløse krig. Klitath, søn af Kun er den første krigsleder tl at forlade Al'thunran, og dermed efterlades hans side svag og sårbar. Mine spejdere rapporterer, at han har sat sig på de lavtliggende områder omkring hovedstaden, hvor han sikrer de ydre befæstningsringe.

en: Doubts
da: Tvivl

en: Boldreth is shaking his head…
da: Boldreth ryster på hovedet ...

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron seeks to believe that Kalitath is tired of fighting and would be willing to join us once we march to re-establish law and order in Al’thunran. But I don’t think so. Kalitath is son to one of the mightiest generals of our forces and his family never quite liked the thought of bowing before the banner of Chat’Karuth. Why should he march with Chat’Karuth’s son to reclaim his heritage and the throne?
da: Thron ønsker at tor at Kalitath er træt af kampende og vil være villig til at slutte sig til os, når vi marcherer for at genetablere lov og orden i Al'thunran. Men jeg tror det ikke. Kalitath er søn af en af de mægtigste generaler i vores styrker og hans familie kunne aldrig rigtig lide at knæle foran Chat'Karuths banner. Hvorfor skulle han marchere med Chat'Karuths søn for at generobre sin arv og tronen?

en: The Story Continues
da: Historien fortsætter

en: Boldreth says:
da: Boldreth siger:

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: However, Thron is not willing to listen to my doubts. He seeks to expand our fortifications to the borders of Kalitath’s territory and to reunite with his forces. I have to keep an eye on everything that happens here.
da: Thron er dog ikke vilig til at lytte til min tvivl. Han søger at udvide vores befæstninger til græsen for Kalitaths territorium og blive genforenet med hans styrker. Jeg må holde øje med alt hvad der sker i det område.

en: Thron is speaking confidently.
da: Thron taler fortroligt.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The frontier line of my forces has expanded to the edge of the forests. We have a long and cold winter and so many miles behind us. The fortification that we erected around Ondun will guarantee us a fast supply of men and goods, and once Al’thunran is in my hands, the two cities will be linked by a good and defensible infrastructure. Still, I hope I will not walk alone on this mission, I hope Kalitath son of Kun will follow my call.
da: Den forreste del af min frontlinje har udvidet sig til kanten af skovene. Vi har en lang og kold vinter og så mange km bag os. Befæstningen som vi rejste omkring Ondun vil garantere os en fast leverance af mænd og varer, og når Al'thunran er i mine hænder vil de to byer være forbundet med en god og nem at forsvare infrastruktur. Jeg håber dog stadig at jeg ikke vil gå alene på denne mission. Jeg håber at Kalitaths søn af Kun vil følge mit kald.

en: Thron says:
da: Thron siger:

note: TRANSLATORS: Thron
en: I have sent men to meet with Kalitath in his fortress. He has barricaded the former main entrance to the capital and is trying to set up a siege ring around Al’thunran. He will not let anyone enter or leave the city while the ring is intact. Until now, he has not answered any of my messages. But the time I spend waiting won’t be lost. I will train my soldiers further and prepare for battle.
da: Jeg har sendt mænd til et møde med Kalitath i hans fæstning. Han har barrikeret den tidligere hovedindgang til hovedstaden og forsøger at opsætte en belejring omkring Al'thunran. Han vil ikke lade nogen komme ind eller ud af byen, mens ringen er intakt. Indtil nu har han ikke besvaret nogen af mine beskeder. Men tiden, jeg venter, vil ikke være spildt. Jeg vil træne mine soldater og forberede kampen.

en: Your Loyal Companion
da: Din loyale følgesvend

en: Boldreth shouts out!
da: Boldreth skriger!

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The BASTARD! Only one man of our frontier patrol came back alive. He carried a message from Kalitath, telling us that he will punish every move of our troops with their own blood! We cannot accept this behavior. From now on, there is war between Kalitath and us!
da: RØVHUL! Kun en fra vores frontpatrulje kom tilbage i liv. Han medbragte en besked fra Kalitath. Han vil straffe hver bevægelse hos vores tropper med deres eget blod! Vi kan ikke acceptere denne opførsel. Fra nu af, er der krig mellem Kalitath og os!

en: Renegade Fortification
da: De frafaldnes befæstning

note: TRANSLATORS: Thron
en: The traitor left his armies dying where they lay when he saw that he would not keep my forces back. Kalitath disappeared in the confusion of the war, but I don’t care now. Shall he flee and be forgotten for all times as a tribal leader that would not bow before the wooden throne, that is mine to take now.
da: Forræderen efterlod sine hære døende, da han kunne se at de ikke kunne holde mine styrker tilbage. Kalitath forsvandt i krigens forvirring, men det interesserer mig ikke nu. Skulle han flygte og blive glemt for evigt som en stammeleder som ikke ville bøje sig for trætronen, der nu er min erobring.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Furthermore, his flight brought us a great benefit: all year, Kalitath was so busy fighting that he did not even care to store enough food for all his men. Now that he has fled, their hunger has caused some of his younger followers to desert. This group holds a strong fortification on the main ring.
da: Derudover medførte hans flugt en anden stor fordel: Hele året var Kalitath så travlt optaget med at flygte, at han ikke lagrede nok mad for alle sine mænd. Nu da han er flygtet, har det fået nogle af hans yngre følgere til at desertere. Denne gruppe holder en stærk befæstning på hovedringen.

note: TRANSLATORS: Thron
en: But there is more news: My scouts have reported that the two raging tribes of my brothers are in chaos and have barely noticed the new danger that is about to strike them. However, they would not care if they noticed I guess, blinded by rage and hate, there is no sense left in them at all I believe.
da: Men der er mere nyt: Mine spejdere har rapporteret at mine to brødres raserende stammer er i kaos og næsten ikke har noteret den nye fare, som er ved at ramme dem. De ville dog ikke være interesseret, hvis de opdagede det, blændet af deres vrede og had. Efter min opfattelse, er der ingen fornuft tilbage i dem overhovedet.

en: Winter Ahead
da: Vinteren kommer

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: This morning, I found Thron’s mind troubled. He returned from his patrol late last night and sat back against a tree, watching over the encampment. The number of quarrels and disputes keeps growing, and the winter has us firmly in its grip. We should put food in our storage to survive the long, cold winter!
da: Denen morgen fandt jeg Thron i dybe tanker. Han returnerede fra sin patrulje sidste nat og satte sig op imod et træ, overvågende hele lejren. Antallet af skænderier og stridigheder bliver ved med at vokse og vinteren har os hårdt i sit greb. Vi bør placere mad i vores lager for at overleve den lange, kolde vinter!

en: The Advisor
da: Rådgiveren

en: Khantrukh nods.
da: Khantrukh nikker.

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Boldreth is right! We don’t have enough food to survive a long, cold winter. We should start building a well, a fisher’s and a hunter’s hut. And if we find enough space, we should as well build up a farm and a bakery! One of our farmers seems to be very clever – he already got some crops to grow in this cold soil.
da: Boldreth har ret! Vi har ikke nok mad til at overleve en lang, kold vinter. Vi bør starte på at bygge en brønd, fiske- og jægerhytte. Og hvis vi finder nok plads, bør vi også bygge et landbrug og et bageri! En af vores landmænd ser ud til at være meget smart - han har allerede nogle afgrøder i gang i den kolde jord.

en: Food Economy Completed
da: Fødevareøkonomien er færdiggjort

note: TRANSLATORS: Thron
en: Khantrukh has just informed me that our basic food economy was built up successfully. Finally, none of us has to fear starvation anymore.
da: Khantrukh har netop informeret mig om, at vores grundlæggende madøkonomi blev opbygget med succes. Endelig ingen af os skal længere frygte sult.

en: Tracks
da: Spor

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron told me that he discovered tracks in the snow to the northeast of our settlement. He has instructed us to build a tower, to have a greater visual range over the area around our hall to protect our people from sudden attacks.
da: Thron fortalte mig at han registrerede spor i sneen mod nordøst fra vores bosættelse. Han har instrueret os i at bygge et tårn, for at få større visuel udsigt over området omkring vores hal for at beskytte vores folk mod pludselige angreb.

en: Further Exploration
da: Yderligere udforskning

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The first fortification Thron ordered has just been completed. At the moment, he seeks to bring trust and belief to those who live inside the walls of our new habitat that we named ‘Ondun’, which means ‘those who wait’ in the old tongue. But Thron is not yet satisfied – and I fully understand his fears: the forests are deep, and the frontier to Al’thunran is near. I am sure that there are a thousand greater dangers out there than the unknown tracks.
da: Den første befæstning bestilt af Thron er netop blevet færdig. I øjeblikket forsøger han at skabe troværdighed og en tro på det for dem som lever inden for vores vægge, i det vi har navngivet »Ondun«, som betyder »dem som venter« i vores gamle sprog. Men Thron er endnu ikke tilfreds - og jeg forstår til fulde hans frygt; skovene er dybe, og fronten med Al'thunran er tæt på. Jeg er sikker på, at der er tusindvis af større farer derude end de ukendte spor.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: To overlook more of the area around our hall, we should explore further and set up more guards and scouts to observe the frontier and keep an eye on the raging wars on our doorstep. THEN we will be prepared once trouble seeks to capture our woods.
da: For at overse mere af området omkring vores hal, bør vi undersøge nærmere og arrangere for flere vagter og spejdere ved fronten og holde et godt øje med de igangværende kampe ved vores dørtrin. SÅ vil vi være forberedte, når problemerne opstår i vores skove.

en: Mountains Found
da: Bjerge fundet

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: I have just spoken to the leader of our patrol. He told me that they found some mountains to the north-east and east of our territory. With a bit of luck this will open up a new chance for rearming our men, because as far as I remember, most of the mountains west of Al’thunran hold coal and some metal ores.
da: Jeg har netop talt med lederen af vores patrulje. Han fortalte mig, at de har fundet nogle bjerge i nordøst og øst for vores territorium. Med en smule held vil dette åbne en ny chance for bevæbning af vores mænd, da jeg efter min hukommelse mener, at resten af bjergene vest for Al'thunran indeholder kul og nogle malmkilder.

en: Mining Economy Completed
da: Mineinfrastuktur fuldført

note: TRANSLATORS: Thron
en: I just got informed that our mining economy has started its work. This news brought a smile to my face – even if the hardest part is still waiting to be done, now that our smiths will give their best to further ease our lives.
da: Jeg er netop blevet informeret om, at vores mineøkonomi har begyndt sit arbejde. Denne nyhed frembagte et smil på mine løber - selv om det sværeste stadig er tilbage, så vil vores smede nu gøre deres bedste for at forbedre vores liv.

en: Fortress Needed
da: Fæstning nødvendig

note: TRANSLATORS: Thron
en: Boldreth and I just explored the area around the three mountains. One major strategic problem of that area seems to be that there are two bigger passages – one north and one south of the central mountain. Those passages are quite hard to control, and so it seems to me like we have only one chance to secure the mountains from enemy hands: we must build a fortress to the east of the mountains!
da: Boldreth og jeg har undersøgt området omkring de tre bjerge. Et væsentligt strategisk problem ved området er at der er to større passager - en nord og en syd for det centrale bjerg. Disse passager er svære at kontrollere, så det ser for mig ud til, at vi kun har en chance for at sikre bjergene mod vores fjender; vi må bygge en fæstning øst for bjergene!

en: Fortress Completed
da: Fæstning fuldført

note: TRANSLATORS: Thron
en: Finally! The fortress has just been completed, so the entrance to our settlement should be safe for now. For the future, we might think on building some more fortifications like barriers and towers at the passages, but for now we can take a deep breath.
da: Endelig! Fæstningen er færdig, så indgangen til vores bosættelse er sikker for nu. I fremtiden kan vi overveje at bygge nogle befæsninger såsom forte og tårne i passagerne, men lige nu kan vi trække vejret dybt.

en: Enhanced Economy and Training
da: Udvidet økonomi og træning

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our mining economy seems to work fine, that is already good news! Anyway, there are still a lot of men and women waiting in our hall to get a task, so they can help our soldiers to prepare for the war to come.
da: Vores mineøkonomi ser ud til at fungere godt, det er allerede godt nyt! Der er dog stadig en masse mænd og kvinder, der venter på at få en opgave, så vi kan hjælpe vores soldater med at forberede sig på den kommende krig.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our geologists found a lot more deposits of iron ore, coal and even gold. We should enhance our current mines as soon as our miners are more experienced. We should build up some more mines, a bigger food infrastructure to always supply our men with sufficient food and a further processing economy. But that’s still not everything – most of our soldiers are quite young and neither have a good weapon nor are they well trained. We should build up training sites to prepare them for their future tasks.
da: Vores geologer fandt en masse depoter med jernmalm, kul og endda guld. Vi bør forbedre vores nuværende miner så snart vores minearbejdere er mere erfarne. Vi bør bygge flere miner, en bedre infrastruktur for fødevarer, så vi altid kan give vores mænd tilstrækkelig med mad og yderligere forbedre fremstillingsøkonomien. Men det er stadig ikke nok - de fleste af vores soldater er ret unge og ingen af dem har et godt våben eller er godt trænet. Vi bør bygge træningsfaciliteter, så de er forberedt på fremtidige opgaver.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My brothers and their soldiers are dead and left fire and destruction behind. In none of all the ruins could I find any man or woman of the normal folk, and so I just may hope that they fled from this cruel battleground and started a better life somewhere else.
da: Mine brødre og deres soldater er døde og efterlod ild og ødelæggelse bag sig. I ingen af ruinerne kunne jeg ikke finde nogen mand eller kvinde fra folket, så jeg har kun håbet om, at de er flygtede fra denne onde slagmark og har startet et bedre liv et andet sted.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Nothing is left of that beauty I remember, only ruins remain of the old capital. I am sorrowful but also relieved. I never hoped to see Al’thunran’s old beauty again – it was only a few months ago that I wondered whether I would ever be able to set my feet there again. Now the old town is back in my hands, and I will not hesitate to rebuild it with all the strength my people have. I can’t wait to see it again in its old beauty.
da: Intet er tilbage af skønheden, kun ruiner er tilbage af den gamle hovedstad. Jeg er så nedtrykt, men også lettet. Jeg havde intet håb om at se Al'thunrans gamle skønhed igen - det er kun nogle måneder siden, jeg undrede mig over om jeg ville kunne sætte mine fødder her igen. Nu er den gamle by tilbage i mine hænder, og jeg vil ikke tøve i mine bestræbelser på at genopbygge byen via styrken hos mit folk. Jeg glæder mig til igen at se byens skønhed.

en: Victory
da: Sejr

en: You have completed the last mission of the Barbarian tutorial campaign. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next campaign.
da: Du har fuldført den sidste mission i prøvekampagnen for barbarerne. Du kan fortsætte med at spille, eller gå videre til den næste kampagne.

en: Military Assault
da: Militært angreb

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it, the generals are out and about arranging my troops, and Boldreth himself will lead the first strike. I will ride by his side, to free Al’thunran of this war and return peace to our capital.
da: Generalerne er ude og arrangere opstillingen af mine tropper, og Boldreth vil selv lede det første angreb. Jeg vil ridde ved hans side, for at befri Al'thunran fra denne krig og igen skabe fred i vores hovedstad.

note: TRANSLATORS: Thron
en: When the young sun rises above the trees tomorrow morning, I will order the assault. By dusk, I will celebrate my victory in the wooden halls of the warlord and sacrifice a newborn lamb in the honor of my father, whose eyes are set upon me today.
da: Når den tidlige sol står over træerne i morgen tidlig, så vil jeg beordre angrebet. Ved skumringen vil jeg fejre min sejr i træhallerne for krigsherren og ofre et nyfødt lam til min fars ære, hvis øjne følger mig i dag.

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it!
da: Så må det være sådan!

en: Faster Transportation
da: Mere effektiv transport

en: Khantrukh says:
da: Khantrukh udtaler:

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Chieftain, remember the poor carriers: Our roads get longer and longer and the burden on their shoulders never gets lighter. We should breed more oxen to make their work lighter and our transportation more efficient.
da: Høvding, husk på vores stakkels bærere. Vores veje bliver længere og længere, og byrden på deres skuldre bliver aldrig lettere. Vi bør opdrætte flere okser for at lette deres arbejde og gøre vores transport mere effektiv.
