Widelands - en to gd translation catalogue (102 entries)

en: Build up a basic economy
gd: Tog eaconamaidh bhunasach

en: Start collecting basic building materials, and fortify the camp.
gd: Tòisich air stuthan-togail bunasach a chruinneachadh agus daingnich an campachadh.

en: Build a lumberjack’s hut
gd: Tog bothan coillteir

en: Build a ranger’s hut
gd: Tog bothan maoir-choille

en: Build a quarry
gd: Tog cuaraidh

en: Build a wood hardener
gd: Tog cruadhaichear fiodha

en: Build a sentry on the eastern border
gd: Tog freiceadan aig a’ chrìoch earach

en: You should eventually also build a reed yard and a lime kiln.
gd: Mholainn gun tog thu feur-lios agus àth-aoil an uairsin cuideachd.

en: Build up a small food economy
gd: Tog eaconamaidh bìdh beag

en: Build up a basic food economy to provide your people with food.
gd: Tog eaconamaidh bìdh bunasach gus biadh a thoirt dhan mhuinntir.

en: Build a fisher’s hut
gd: Tog bothan-iasgair

en: Build a hunter’s hut
gd: Tog bothan-sealgair

en: Build a well
gd: Tog tobar

en: Build a farm
gd: Tog tuathanas

en: Build a bakery
gd: Tog taigh-fuine

en: Build a cattle farm
gd: Tog taigh-buaile

en: Remember to build a cattle farm
gd: Cuimhnich gun tog thu taigh-buaile

en: As your roads grow longer and your economy bigger, you should make good use of your oxen to help transport wares more quickly.
gd: Fhad ’s a tha na rathaidean agad a’ fàs nas fhaide ’s an eaconamaidh agad nas motha, cuir na daimh agad gu feum gus am bathar a ghluasad gu luath.

en: Build a tower
gd: Tog tùr

en: Build a tower at the north-east border of your territory to get greater visual range and to protect your people from sudden attacks by enemies.
gd: Tog tùr aig crìoch ear-thuath do ranntair gus cur ris an astar lèirsinne agad agus gus do mhuinntir a dhìon o dh’ionnsaighean obann an nàmhad.

en: Explore further
gd: Rùraich nas fharsainge

en: Build more military buildings to explore the area around the headquarters and to ensure the safety of your people.
gd: Tog barrachd togalaichean an airm gus an tìr timcheall air a’ phrìomh-àras a rùrachadh ’s do mhuinntir a chumail sàbhailte.

en: Build a mining infrastructure
gd: Tog bun-structar mèinnearachd

en: Expand your territory to the mountains, send geologists to search for ore and coal and build a mining economy with mines, taverns, smelting works and metal workshop.
gd: Leudaich do ranntair dha na beanntan, cuir clach-eòlaichean a-null gus clach-mhèinneir ’s guail a lorg agus tog eaconamaidh mèinnearachd le mèinnean, taighean-tàirn, ceàrdaich leaghadair ’s ceàrdach meatailt.

en: Build a fortress
gd: Tog dùn

en: Build a fortress to the east of the mountains.
gd: Tog dùn gu ear air na beanntan.

en: Build a training infrastructure
gd: Tog bun-structar oideachaidh

en: Build a barracks to train some basic soldiers.
gd: Togh taigh-feachd gus saighdearan bunasach oideachadh.

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
gd: Tog raon catha ’s campa oideachaidh gu siar air na beanntan.

en: Enhance your metal workshop to an ax workshop in order to produce weapons, and build up a second metal workshop to ensure the production of tools. When the blacksmith reaches his next level (master blacksmith), you can even enhance the ax workshop to a war mill, which will produce additional weapons.
gd: Leasaich a’ cheàrdach meatailt agad gu ceàrdach thuaghan ach an dèan thu airm agus tog ceàrdach meatailt eile gus an dèan thu acainnean fhathast. Nuair a ruigeas an gobha agad ath-leibheil (sàr-ghobha), ’s urrainn dhut fiù ’s ceàrdach-cogaidh a dhèanamh dhen cheàrdach thuaghan a bheir barrachd arm dhut.

en: Build a helm smithy to the west of the mountains to provide your soldiers with better armor.
gd: Tog ceàrdach chlogaidean gu ear air na beanntan gus armachd as fheàrr a thoirt dha na saighdearan agad.

en: Build a warehouse
gd: Tog taigh-stòrais

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
gd: Tog taigh-stòrais gu siar air na beanntan.

en: Warehouses are similar to your headquarters, with the only difference that they aren’t defended by soldiers. It is often wise to build a warehouse when your territory is growing and the paths to your headquarters get longer and longer.
gd: Tha taighean-stòrais coltach ris a’ phrìomh-àras agad ach cha dìon na saighdearan iad. Bidh e glic gu tric taigh-stòrais a thogail nuair a bhios do ranntair air fhàs agus na rathaidean dhan phrìomh-àras agad air am fàs ro fhada.

en: Build training sites
gd: Tog ionadan-oideachaidh

en: Build a barracks, a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
gd: Tog taigh-feachd, raon catha ’s campa oideachaidh gu siar air na beanntan.

en: Barracks train basic soldiers while training sites like a training camp or a battle arena are used for training soldiers in their different attributes. These attributes are important in fights and the better a soldier is, the higher is the chance to win a fight.
gd: Cleachdaidh tu taighean-feachd gus saighdearan bunasach a chruthachadh agus ionadan-oideachaidh mar an campa oideachaidh ’s an raon catha gus comasan nan saighdearan agad oideachadh. Bidh na comasan seo cudromach air a’ bhlàr agus mar as fheàrr a tha saighdear ’s ann as motha a bhios an teans gum buannaich e cath.

en: The attributes are: health, attack, defense and evade.
gd: Seo na comasan: slàinte, ionnsaigh, dìon agus teàrnadh.

en: Build weapons production
gd: Tog saothrachadh arm

en: Build a helm smithy
gd: Tog ceàrdach chlogaidean

en: Destroy Kalitath’s army
gd: Mill feachd Khalitath

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
gd: Mill feachd Khalitath agus leudaich do ranntair gu ear.

en: To attack an enemy, you must click on the door of an adversary’s military building. A menu will pop up allowing you to select the number of soldiers that should attack. When you are ready with setting the number, click on the cross (‘Start Attack’).
gd: Feumaidh tu briogadh air doras togalach an airm gus ionnsaigh a thoirt air an nàmhaid. Nochdaidh clàr-taice a leigeas leat an àireamh dhe shaighdearan a thaghadh a nì ionnsaigh. Nuair a bhios tu ullamh le suidheachadh na h-àireimh, briog air a’ chrois (“Thoir ionnsaigh”).

en: Military assault on Al’thunran
gd: Ionnsaigh an airm air Al’tùnran

en: Destroy all forces of Thron’s two brothers to liberate the throne-circle.
gd: Mill feachdan dà bhràthair Troin gu lèir gus cearcall na cathrach a shaoradh.

en: Close to Home
gd: Faisg air an taigh

en: Thron looks worried…
gd: Tha dragh air Tron…

note: TRANSLATORS: Thron
en: These last days, we came closer to our capital. Many people have already joined us on our march and set their hopes on me. However, I fear that we are not strong enough to take up the battle against my brothers.
gd: Theann sinn air a’ chathair-bhaile againn sna làithean a dh’fhalbh. Thàinig iomadh duine thugainn air an t-slighe mar-thà ’s làn dòchais. Co-dhiù no co-dheth, ’s eagal leam nach bi sinn treun gu leòr ach an rachadh an latha leinn an aghaidh mo bhràithrean.

note: TRANSLATORS: Thron
en: For now, we are resting at the borders of the old forest and preparing for the coming days.
gd: Tha sinn a’ gabhail fois an-dràsta aig crìochan na seann-choille agus ag ullachadh airson nan làithean a tha romhainn.

en: Another Cold Day
gd: Latha fuar eile

note: TRANSLATORS: Thron
en: The news that a patrol brought is not good to hear. Our spies tell us that the war tribes still rage in battle, but some of the elder soldiers and tribe leaders seem to grow tired of this senseless war. Kalitath, son of Kun is the first war leader to leave Al’thunran, thus leaving his side weak and vulnerable. As my scouts report, he has set foot on the lower grounds around the capital, securing the outer fortification rings.
gd: Thàinig cuairteachain thugam le droch-naidheachd. Tha na brathadairean againn aig innse dhuinn gu bheil na treubhan a’ dol a-mach air a chèile fhathast ach tha cuid dhe na saighdearan nas sine is ceannardan nan treubhan a’ fàs seachd searbh sgìth dhen chogadh gun chiall seo. Is Kalitath MacKuin a’ chiad cheannard cogaidh a dh’fhàg Al’tùnran agus tha a chliathach lag is so-leònta a-nis. A-rèir na dh’innis na brathadairean rium, thàinig e gun talamh ìosal timcheall air a’ chathair-bhaile, a’ dìon cearcallan a-muigh an daingneachaidh.

en: Doubts
gd: Teagamh

en: Boldreth is shaking his head…
gd: Tha Boldrad a’ crathadh a chinn…

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron seeks to believe that Kalitath is tired of fighting and would be willing to join us once we march to re-establish law and order in Al’thunran. But I don’t think so. Kalitath is son to one of the mightiest generals of our forces and his family never quite liked the thought of bowing before the banner of Chat’Karuth. Why should he march with Chat’Karuth’s son to reclaim his heritage and the throne?
gd: Tha Tron airson creidsinn gu bheil Kalitath sgìth dhen t-sabaid agus gun aontaicheadh e rinn nuair a thèid sinn gu Al’tùnran gus an lagh is rian a thoirt air ais dhi. Ach cha chreid mise. Is am mac aig on dhe na ceannardan as cumhachdaiche aig an fheachd againn a th’ ann an Kalitath agus cha robh a theaghlach toilichte a-riamh a’ lùbadh le bratach Chat’Charud. Carson a thigeadh e gu taobh mac Chat’Charuid ach an gabhadh esan oighreachd is a’ chathair?

en: The Story Continues
gd: Tha an sgeul a’ leantainn air adhart

en: Boldreth says:
gd: Tha Boldrad a’ bruidhinn:

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: However, Thron is not willing to listen to my doubts. He seeks to expand our fortifications to the borders of Kalitath’s territory and to reunite with his forces. I have to keep an eye on everything that happens here.
gd: Chan èist Tron ri mo theagamhan co-dhiù. Tha e airson an daingneachadh againn a leudachadh gu crìochan ranntair Khalitaith agus an dà fheachd aontachadh. Feumaidh mi sùil gheur a thoirt a-mach air a h-uile rud a thachras an-seo.

en: Thron is speaking confidently.
gd: Tha Tron misneachail.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The frontier line of my forces has expanded to the edge of the forests. We have a long and cold winter and so many miles behind us. The fortification that we erected around Ondun will guarantee us a fast supply of men and goods, and once Al’thunran is in my hands, the two cities will be linked by a good and defensible infrastructure. Still, I hope I will not walk alone on this mission, I hope Kalitath son of Kun will follow my call.
gd: Leudaich crìoch an airm agam gu ruige oir nan coilltean. Thàinig sinn tro gheamhradh fada fuar is na mìltean mòra. Bheir an daingneachadh a thog sinn timcheall air Ondun fir is bathar dhuinn gu luath agus nuair a gheibh mi greim air Al’tùnran, thèid an dà bhaile a cheangal ri chèile le bun-structar math is furasta a dhìon. Co-dhiù no do-dheth, tha mi ’n dòchas nach bi mi ’nam aonar leis a’ ghnìomh seo, tha mi ’n dòchas gun aontaich Kalitath MacKuin rium.

en: Thron says:
gd: Tha Tron a’ bruidhinn:

note: TRANSLATORS: Thron
en: I have sent men to meet with Kalitath in his fortress. He has barricaded the former main entrance to the capital and is trying to set up a siege ring around Al’thunran. He will not let anyone enter or leave the city while the ring is intact. Until now, he has not answered any of my messages. But the time I spend waiting won’t be lost. I will train my soldiers further and prepare for battle.
gd: Tha mi air daoine a chur airson coinneamh ri Kalitath san dùn aige. Tha e air an t-seann phrìomh-dhoras dhan chathair-bhaile a bhacadh agus tha e a’ feuchainn ri sèist a chur ri Al’tùnran. Cha leig e le duine beò tighinn a-steach no falbh on bhaile fhad ’s a tha an cearcall aige slàn. Cha d’ fhuair mi freagairt uaithe dha na teachdaireachdan agam fhathast. Ach chan eil sinn a’ call ùine fhad ’s a tha sinn a’ feitheamh. Cumaidh mi orm le trèanadh nan saighdearan agam gus an t-ullachadh airson a’ chogaidh.

en: Your Loyal Companion
gd: Do chompanach dìleas

en: Boldreth shouts out!
gd: Tha Boldrad ag èigheachd!

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The BASTARD! Only one man of our frontier patrol came back alive. He carried a message from Kalitath, telling us that he will punish every move of our troops with their own blood! We cannot accept this behavior. From now on, there is war between Kalitath and us!
gd: An cù! Cha do thill ach aonar dhe na ceathrar chuairteachan on chrìoch. Thug e teachdaireachd o Khalitath dhuinn ag innse gum bi e a’ peanasachadh gach gluasad dhen fheachd againn leis an fhuil aca fhèin! Chan urrainn dhuinn gabhail ris a’ ghiùlan seo. O seo a-mach, gum biodh an cogadh eadarainn is Kalitath!

en: Renegade Fortification
gd: Daingneachadh thrèigearan

note: TRANSLATORS: Thron
en: The traitor left his armies dying where they lay when he saw that he would not keep my forces back. Kalitath disappeared in the confusion of the war, but I don’t care now. Shall he flee and be forgotten for all times as a tribal leader that would not bow before the wooden throne, that is mine to take now.
gd: Dh’fhàg an cealgair na daoine aige gus am faigheadh iad bàs far an robh iad ’nan laighe nuair a mhothaich e nach b’ urrainn dha mo chumail air ais. Theich Kalitath ann an ùpraid a’ chogaidh ach tha mi coma a-nis. Gun teicheadh e ’s gun rachadh e a-mach à cuimhne gu bràth mar an ceannard nach gèilleadh fon chathair fhiodha a ghabhas mi fhìn a-nis.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Furthermore, his flight brought us a great benefit: all year, Kalitath was so busy fighting that he did not even care to store enough food for all his men. Now that he has fled, their hunger has caused some of his younger followers to desert. This group holds a strong fortification on the main ring.
gd: A bharrachd air sin, fhuair sinn buannachd mhòr às a theicheadh: am bliadhna gu leìr, bha Kalitath cho trang a’ sabaid nach do ghlèidh e biadh gu leòr dhan a h-uile duine aige. Nise on a tha e air teicheadh, thrèig cuid dhen luchd-leantainn òg aige e air sàilleibh an acrais. Tha daingneachadh treun aig a’ bhuidheann seo air a’ phrìomh-chearcall.

note: TRANSLATORS: Thron
en: But there is more news: My scouts have reported that the two raging tribes of my brothers are in chaos and have barely noticed the new danger that is about to strike them. However, they would not care if they noticed I guess, blinded by rage and hate, there is no sense left in them at all I believe.
gd: Ach tha barrachd naidheachdan ann: Tha na rabhadairean agam air aithris dhomh gu bheil dà threubh bhuaireasach mo bhràithrean ann an dubh-choimeasg agus cha mhòr nach do mhothaich iad dhan chunnart ùr a tha gu bhith bualadh orra. Co-dhiù, cha chreid mi nach biodh iad coma co-dhiù nam mothaicheadh on a tha iad dall leis a’ bhoile ’s an oillt, saoilidh mi nach eil rian sam bith air fhàgail dhaibh.

en: Winter Ahead
gd: Tha an geamhradh romhainn

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: This morning, I found Thron’s mind troubled. He returned from his patrol late last night and sat back against a tree, watching over the encampment. The number of quarrels and disputes keeps growing, and the winter has us firmly in its grip. We should put food in our storage to survive the long, cold winter!
gd: Sa mhadainn an-diugh, mhothaich mi gun robh an t-iomagan air Tron. Thill e anmoch on chuairt a-raoir is shuidh e ri craobh, a’ coimhead air a’ champachadh. Tha an trod ’s an connsachadh a’ dol am miosad agus tha sinn fo bhuaidh a’ gheamhraidh chruaidh. Bu chòir dhuinn stòras bìdh a chruinneachadh ach am mair sinn beò tron gheamhradh fhada fhuar!

en: The Advisor
gd: An comhairleach

en: Khantrukh nods.
gd: Tha Kantrach ag aontachadh.

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Boldreth is right! We don’t have enough food to survive a long, cold winter. We should start building a well, a fisher’s and a hunter’s hut. And if we find enough space, we should as well build up a farm and a bakery! One of our farmers seems to be very clever – he already got some crops to grow in this cold soil.
gd: Tha Boldrad ceart! Chan eil biadh gu leòr ann airson geamhraidh fhada fhuair. Bu chòir dhuinn tòiseachadh air tobar, bothan-iasgair is bothan-sealgair a thogail. Agus ma tha rùm gu leòr againn, bu chòir dhuinn tuathanas is taigh-fuine a thogail cuideachd! Tha coltas gu bheil aon dhe na tuathanaich againn glè sheòlta – chaidh leis bàrr a thogail san talamh fhuar seo mar-thà.

en: Food Economy Completed
gd: Tha an t-eaconamaidh bìdh air a thogail

note: TRANSLATORS: Thron
en: Khantrukh has just informed me that our basic food economy was built up successfully. Finally, none of us has to fear starvation anymore.
gd: Tha Kantrach air innse dhomh gun deach leinn eaconamaidh bìdh bunasach a thogail. Chan eil eagal oirnn tuilleadh gum bàsaicheamaid leis an acras.

en: Tracks
gd: Lorgan

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron told me that he discovered tracks in the snow to the northeast of our settlement. He has instructed us to build a tower, to have a greater visual range over the area around our hall to protect our people from sudden attacks.
gd: Dh’innis Tron dhomh gun do mhothaich e dha lorgan san t-sneachd gu ear-thuath air an tuineachadh againn. Iarr e oirnn tùr a thogail ach am faiceamaid na b’ fhaide mun cuairt air an talla againn is ach an dìonamaid ar muinntir o dh’ionnsaighean obann.

en: Further Exploration
gd: Barrachd rùrachaidh

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The first fortification Thron ordered has just been completed. At the moment, he seeks to bring trust and belief to those who live inside the walls of our new habitat that we named ‘Ondun’, which means ‘those who wait’ in the old tongue. But Thron is not yet satisfied – and I fully understand his fears: the forests are deep, and the frontier to Al’thunran is near. I am sure that there are a thousand greater dangers out there than the unknown tracks.
gd: Tha sinn dìreach air crìoch a chur air a’ chiad daingneachadh a dh’iarr Tron oirnn. Tha e a’ feuchainn an fheadhainn a bhrosnachadh ’s earbsadh a tha a’ fuireach taobh thall ballachan an tuineachaidh ùir againn air an do chuir sinn “Ondun,” is “an fheadhainn a tha a’ fuireach” an ciall dha seo san t-seann teanga. Ach chan eil Tron toilichte fhathast – agus tha mi a’ làn-thuigsinn carson a tha an t-eagal air: tha a’ choille mòr agus crìoch Al’tùnrain faisg oirnn. Tha mi cinnteach gu bheil mìle cunnart nas miosa ann na na lorgan nach b’ aithne dhuinn.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: To overlook more of the area around our hall, we should explore further and set up more guards and scouts to observe the frontier and keep an eye on the raging wars on our doorstep. THEN we will be prepared once trouble seeks to capture our woods.
gd: Ach am faiceamaid barrachd mun cuairt an talla againn, bu chòir dhuinn barrachd tìre a rùrachadh is barrachd freiceadain is rabhadairean fhastadh ach an cumadh iad sùil air a’ chrìoch is air bruaillean nan cogaidhean a tha faisg oirnn. ’S ann mar sin gum bi sinn ullamh ma thig an cunnart oirnn gun rachadh na coilltean againn a cheannsachadh.

en: Mountains Found
gd: Chaidh beanntan a lorg

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: I have just spoken to the leader of our patrol. He told me that they found some mountains to the north-east and east of our territory. With a bit of luck this will open up a new chance for rearming our men, because as far as I remember, most of the mountains west of Al’thunran hold coal and some metal ores.
gd: Tha mi air bruidhinn ri ceannard a’ chuairteachain againn. Dh’innis e dhomh gun do lorg iad beanntan gu ear-thuath is gu ear air an ranntair againn. Ma thèid leinn, seo teans ùr gus airm ùr a thoirt dh’ ar muinntir on a tha gual is clach-mhèinnir sna mhòrchuid dhe na beanntan gu iar air Al’tùnran mas math mo chuimhne.

en: Mining Economy Completed
gd: Tha an t-eaconamaidh mèinnearachd ait a thogail

note: TRANSLATORS: Thron
en: I just got informed that our mining economy has started its work. This news brought a smile to my face – even if the hardest part is still waiting to be done, now that our smiths will give their best to further ease our lives.
gd: Tha mi dìreach air cluinntinn gun do thòisich eaconamaidh nam mèinnean againn ag obair. Thug an naidheachd seo fiamh a’ ghàire orm – ged a tha cruaidh-chàs romhainn fhathast, nì na goibhnean nas urrainn dhaibh gus ar beatha fhaothachadh.

en: Fortress Needed
gd: Tha feum air dùn

note: TRANSLATORS: Thron
en: Boldreth and I just explored the area around the three mountains. One major strategic problem of that area seems to be that there are two bigger passages – one north and one south of the central mountain. Those passages are quite hard to control, and so it seems to me like we have only one chance to secure the mountains from enemy hands: we must build a fortress to the east of the mountains!
gd: Tha mi air an sgìre timcheall air na trì beanntan a rùrachadh còmhla ri Boldrad. Tha duilgheadas a thaobh ro-innleachd aig an sgìre seo agus ’s e seo gu bheil dà bhealach leathann ann – an dàrna fear gu tuath is am fear eile gu deas air a’ bheann mheadhanaich. Bidh e doirbh smachd a cumail air an dà bhealach seo, mar sin saoilidh mi nach eil ach aon fhuasgladh ann gus na beanntan a chumail sàbhailte on nàmhaid: feumaidh sinn dùn a thogail gu ear air na beanntan!

en: Fortress Completed
gd: Tha an dùn air a thogail

note: TRANSLATORS: Thron
en: Finally! The fortress has just been completed, so the entrance to our settlement should be safe for now. For the future, we might think on building some more fortifications like barriers and towers at the passages, but for now we can take a deep breath.
gd: Mu dheireadh thall! Tha sinn air an dùn a thogail, mar sin bu chòir dhan rathad a-steach dhan tuineachadh againn a bhith sàbhailte a-nis. San àm ri teachd, bu chòir dhuinn beachdachadh air barrachd daingneachaidh a togail, can taighean-faire is tùir aig na rathaidean a-steach. ’S urrainn dhuinn ar n-anail a ghabhail greis co-dhiù.

en: Enhanced Economy and Training
gd: Eaconamaidh leasaichte is oideachadh

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our mining economy seems to work fine, that is already good news! Anyway, there are still a lot of men and women waiting in our hall to get a task, so they can help our soldiers to prepare for the war to come.
gd: Tha coltas gu bheil eaconamaidh nam mèinnean againn ag obair mar bu chòir, seo deagh naidheachd mar-thà! Co-dhiù no co-dheth, tha mòran fhireannach is bhoireannach a’ feitheamh san talla againn gus dleastanas a ghabhail os làimh ach an cuidicheadh iad na saighdearan leis an ullachadh airson a’ chogaidh a tha romhainn.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our geologists found a lot more deposits of iron ore, coal and even gold. We should enhance our current mines as soon as our miners are more experienced. We should build up some more mines, a bigger food infrastructure to always supply our men with sufficient food and a further processing economy. But that’s still not everything – most of our soldiers are quite young and neither have a good weapon nor are they well trained. We should build up training sites to prepare them for their future tasks.
gd: Tha na clach-eòlaichean againn air barrachd stòrais dhe chlach-iarainn, gual is òr a lorg. Bu chòir dhuinn na mèinnean a th’ againn a leasachadh cho luath ’s a bhios barrachd eòlais air na mèinnearan againn. Bu chòir dhuinn barrachd mhèinnean a thogail agus bun-structar bìdh nas motha ach am biodh gu leòr ri ithe ann an-còmhnaidh, cho math ri eaconamaidh giullachd nas motha. Ach chan e seo a h-uile rud a tha a dhìth – tha a’ mhòrchuid dhe na saighdearan againn caran òg is chan eil airm mhath aca ’s cha d’ fhuair iad oideachadh. Bu chòir dhuinn ionadan-oideachaidh a thogail gus an ullachadh airson na h-obrach tha romhpa.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My brothers and their soldiers are dead and left fire and destruction behind. In none of all the ruins could I find any man or woman of the normal folk, and so I just may hope that they fled from this cruel battleground and started a better life somewhere else.
gd: Fhuair mo bhràithrean agus na saighdearan aca bàs agus cha do dh’fhàg iad ach teintean is milleadh againn. Cha do lorg mi duine cumanta beò am measg nam fuigheall. Tha mi ’n dòchas gun do theich iad on bhlàr chruaidh seo is gun do thòisich iad beatha na b’ fheàrr àiteigin eile.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Nothing is left of that beauty I remember, only ruins remain of the old capital. I am sorrowful but also relieved. I never hoped to see Al’thunran’s old beauty again – it was only a few months ago that I wondered whether I would ever be able to set my feet there again. Now the old town is back in my hands, and I will not hesitate to rebuild it with all the strength my people have. I can’t wait to see it again in its old beauty.
gd: Chan eil dad air fhàgail dhen bhòidhchead a tha ’nam chuimhne. Chan eil ach fuighill air fhàgail dhen t-seann chathair-bhaile. Tha mi brònach ach fhuair mi faochadh cuideachd. Cha robh mi ’n dùil gum faicinn seann bhòidhchead Al’tùnrain a-rithist - ’s ann beagan mhìosan air ais a bha mi a’ cnuasadh air co-dhiù an rachadh leam tilleadh ann gu bràth gus nach rachadh. Nise, tha an seann bhaile fo mo làmh a-rithist agus cha dèan mi maille gus a thogail às ùr leis a h-uile neart a tha aig mo mhuinntir. Tha mi airson fhaicinn cho bòidheach ’s mar a bha e.

en: Victory
gd: Buaidh

en: You have completed the last mission of the Barbarian tutorial campaign. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next campaign.
gd: Choilean thu am misean mu dheireadh aig iomairt oideachaidh nan tùsanach. Faodaidh tu leantainn air adhart a’ cluiche ma thogras tu no gluasad air adhart dhan ath-oideachadh.

en: Military Assault
gd: Ionnsaigh an airm

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it, the generals are out and about arranging my troops, and Boldreth himself will lead the first strike. I will ride by his side, to free Al’thunran of this war and return peace to our capital.
gd: Mar sin bitheadh, tha na cinn-armailt trang a’ cur rian air an fheachd agam agus stiùirichidh Boldrad fhèin a’ chiad ionnsaigh. Marcaichidh mi ri a thaobh gus Al’tùnran a shaoradh on chogadh seo is an t-sìth a thilleadh dhan chathair-bhaile againn.

note: TRANSLATORS: Thron
en: When the young sun rises above the trees tomorrow morning, I will order the assault. By dusk, I will celebrate my victory in the wooden halls of the warlord and sacrifice a newborn lamb in the honor of my father, whose eyes are set upon me today.
gd: Nuair a dh’èireas a’ ghrian òg os cionn nan craobhan an làrna-mhàireach, cuiridh mi an t-òrdan airson na h-ionnsaighe. Comharraichidh sinn mo bhuaidh ann an tallachan fiodha a’ cheannaird-chogaidh ciaradh an anmoich is ìobraidh sinn uan gus urram a thoirt dha m’ athair ’s a dhà shùil orm an-diugh.

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it!
gd: Mar sin bitheadh!

en: Faster Transportation
gd: Giùlan nas luaithe

en: Khantrukh says:
gd: Tha Kantrach ag ràdh:

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Chieftain, remember the poor carriers: Our roads get longer and longer and the burden on their shoulders never gets lighter. We should breed more oxen to make their work lighter and our transportation more efficient.
gd: A cheannaird, cuimhnichibh air na giùlanairean bochda: Tha na rathaidean againn a’ fàs nas fhaide is nas fhaide ach chan fhàs an eallach a tha orra nas aotruime. Bu chòir dhuinn barrachd dhaimh a thogail ach am biodh an obair aca na b’ fhasa is an còmhdhail againn na b’ èifeachdaiche.
