Widelands - en to ca translation catalogue (102 entries)

en: Build up a basic economy
ca: Construïu els edificis bàsics

en: Start collecting basic building materials, and fortify the camp.
ca: Comenceu obtenint materials de construcció i fortifiqueu el campament.

en: Build a lumberjack’s hut
ca: Construïu una cabana de llenyataire

en: Build a ranger’s hut
ca: Construïu una barraca de guarda forestal

en: Build a quarry
ca: Construïu una pedrera

en: Build a wood hardener
ca: Construïu un enduridor de fusta

en: Build a sentry on the eastern border
ca: Construïu una guarda sentinella a la frontera oriental

en: You should eventually also build a reed yard and a lime kiln.
ca: En algun moment haureu de construir un camp de juncs i un forn de calç.

en: Build up a small food economy
ca: Construïu els edificis per proveir-vos d’aliments bàsics

en: Build up a basic food economy to provide your people with food.
ca: Construïu l’estructura bàsica per proveir la vostra gent de menjar.

en: Build a fisher’s hut
ca: Construïu una barraca de pescador

en: Build a hunter’s hut
ca: Construïu una cabana de caçador

en: Build a well
ca: Construïu un pou

en: Build a farm
ca: Construïu una masoveria

en: Build a bakery
ca: Construïu una fleca

en: Build a cattle farm
ca: Construïu una granja de bous

en: Remember to build a cattle farm
ca: Recordeu-vos-en de construir una granja de bous

en: As your roads grow longer and your economy bigger, you should make good use of your oxen to help transport wares more quickly.
ca: Tal com creixen la colònia i els seus camins, hauríeu de fer un bon ús dels bous per ajudar a transportar béns més ràpidament.

en: Build a tower
ca: Construïu una torre

en: Build a tower at the north-east border of your territory to get greater visual range and to protect your people from sudden attacks by enemies.
ca: Construïu una torre a la frontera nord-est del vostre territori per aconseguir un major rang visual i protegir l’assentament d’atacs imprevistos.

en: Explore further
ca: Exploreu més lluny

en: Build more military buildings to explore the area around the headquarters and to ensure the safety of your people.
ca: Construïu més edificis militars per explorar l’àrea del voltant del quarter general i assegureu la protecció de la vostra gent.

en: Build a mining infrastructure
ca: Construïu una infraestructura minera

en: Expand your territory to the mountains, send geologists to search for ore and coal and build a mining economy with mines, taverns, smelting works and metal workshop.
ca: Expandiu el vostre territori a les muntanyes, envieu-hi geòlegs per buscar carbó i minerals. Construïu una economia amb mines, tavernes i forns i tallers de metall.

en: Build a fortress
ca: Construïu una fortalesa

en: Build a fortress to the east of the mountains.
ca: Construïu una fortalesa a l’est de les muntanyes.

en: Build a training infrastructure
ca: Construïu una infraestructura d’entrenament

en: Build a barracks to train some basic soldiers.
ca: Construïu un quarter per entrenar soldats.

en: Build a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
ca: Construïu una palestra d’entrenament i un camp d’entrenament a l’oest de les muntanyes.

en: Enhance your metal workshop to an ax workshop in order to produce weapons, and build up a second metal workshop to ensure the production of tools. When the blacksmith reaches his next level (master blacksmith), you can even enhance the ax workshop to a war mill, which will produce additional weapons.
ca: Amplieu el taller de metall a fàbrica de destrals per produir armes i construïu un altre taller de metall per assegurar la producció d’eines. Quan el forjador arribi al següent nivell (mestre forjador), llavors podeu ampliar la fàbrica de destrals a taller de guerra, que produirà armes addicionals.

en: Build a helm smithy to the west of the mountains to provide your soldiers with better armor.
ca: Construïu un taller de cascos a l’oest de les muntanyes i proveïu els vostres soldats amb les millors armadures.

en: Build a warehouse
ca: Construïu un magatzem

en: Build a warehouse to the west of the mountains.
ca: Construïu un magatzem a l’oest de les muntanyes.

en: Warehouses are similar to your headquarters, with the only difference that they aren’t defended by soldiers. It is often wise to build a warehouse when your territory is growing and the paths to your headquarters get longer and longer.
ca: Els magatzems s’assemblen al quarter general, amb la diferència que no són defensats per soldats. És recomanable construir un magatzem quan el territori està creixent i els camins fins al quarter general es fan més i més llargs.

en: Build training sites
ca: Construïu llocs d’entrenaments

en: Build a barracks, a battle arena and a training camp to the west of the mountains.
ca: Construïu un quarter, una palestra d’entrenament i un camp d’entrenament a l’oest de les muntanyes.

en: Barracks train basic soldiers while training sites like a training camp or a battle arena are used for training soldiers in their different attributes. These attributes are important in fights and the better a soldier is, the higher is the chance to win a fight.
ca: Al quarter podeu crear soldats. Després, als llocs d’entrenament (edificis com el camp d’entrenament o la palestra) els soldats milloraran les seves característiques. Aquestes característiques són importants durant la lluita i com millor sigui un soldat major és la probabilitat de guanyar una lluita.

en: The attributes are: health, attack, defense and evade.
ca: Els atributs són: salut, atac, defensa i evasió.

en: Build weapons production
ca: Construïu indústries d’armes*

en: Build a helm smithy
ca: Construïu un taller de cascos

en: Destroy Kalitath’s army
ca: Destruïu l’exèrcit d’en Kalitath

en: Destroy Kalitath’s army and expand your territory to the east.
ca: Destruïu l’exèrcit d’en Kalitath i expandiu el vostre territori cap a l’est.

en: To attack an enemy, you must click on the door of an adversary’s military building. A menu will pop up allowing you to select the number of soldiers that should attack. When you are ready with setting the number, click on the cross (‘Start Attack’).
ca: Per atacar un enemic, heu de clicar a la porta de l’edifici militar de l’adversari. Apareixerà un menú, permetent-vos seleccionar quants soldats han d’atacar. Quan hàgiu escollit el nombre, cliqueu la creu («Comença l’atac»).

en: Military assault on Al’thunran
ca: Assalt militar a Al’thunran

en: Destroy all forces of Thron’s two brothers to liberate the throne-circle.
ca: Destruïu totes les forces dels dos germans d’en Thron per alliberar el cercle del tron.

en: Close to Home
ca: A prop de casa

en: Thron looks worried…
ca: En Thron sembla preocupat…

note: TRANSLATORS: Thron
en: These last days, we came closer to our capital. Many people have already joined us on our march and set their hopes on me. However, I fear that we are not strong enough to take up the battle against my brothers.
ca: Aquests últims dies ens hem apropat a la nostra capital. Part de la població se’ns ha unit i han posat les seves esperances en la nostra causa. No obstant això, em temo que no som prou forts per emprendre la batalla final contra els meus germans.

note: TRANSLATORS: Thron
en: For now, we are resting at the borders of the old forest and preparing for the coming days.
ca: Per ara, ens quedarem a la vora del vell bosc, preparant-nos pels dies que vindran.

en: Another Cold Day
ca: Un altre dia fred

note: TRANSLATORS: Thron
en: The news that a patrol brought is not good to hear. Our spies tell us that the war tribes still rage in battle, but some of the elder soldiers and tribe leaders seem to grow tired of this senseless war. Kalitath, son of Kun is the first war leader to leave Al’thunran, thus leaving his side weak and vulnerable. As my scouts report, he has set foot on the lower grounds around the capital, securing the outer fortification rings.
ca: Notícies com les que ens ha portat la patrulla no són bones d’escoltar. Els nostres espies diuen que les batalles de la guerra de clans encara continua. Però alguns dels soldats i líders més ancians semblen cansats d’aquesta guerra sense sentit. Kalitath, fill d’en Kun és el primer líder de la guerra en perdre Al’thunran, cosa que deixa aquest flanc dèbil i vulnerable. Tal com m’informen els exploradors, ell està en els terrenys més baixos al voltant de la capital, assegurant les fortaleses exteriors.

en: Doubts
ca: Dubtes

en: Boldreth is shaking his head…
ca: En Boldreth nega amb el cap…

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron seeks to believe that Kalitath is tired of fighting and would be willing to join us once we march to re-establish law and order in Al’thunran. But I don’t think so. Kalitath is son to one of the mightiest generals of our forces and his family never quite liked the thought of bowing before the banner of Chat’Karuth. Why should he march with Chat’Karuth’s son to reclaim his heritage and the throne?
ca: En Thron vol creure que en Kalitath està cansat de la lluita i voldria unir-se a nosaltres un cop comencem a marxar per restablir la llei i l’ordre en Al’thunran. Però jo no ho crec. En Kalitath és fill d’un dels generals més valents de les nostres forces i la seva família mai ha estat per agenollar-se davant la bandera d’en Chat’Karuth. Per què hauria de marxar amb el fill d’en Chat’Karuth per reclamar l’herència al tron?

en: The Story Continues
ca: La història continua

en: Boldreth says:
ca: En Boldreth diu:

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: However, Thron is not willing to listen to my doubts. He seeks to expand our fortifications to the borders of Kalitath’s territory and to reunite with his forces. I have to keep an eye on everything that happens here.
ca: Tot i això, en Thron no vol escoltar-me. Busca expandir les nostres fortificacions fins a la frontera d’en Kalitath i unir forces. Hauré de tenir un ull obert a veure què passa.

en: Thron is speaking confidently.
ca: En Thron parla amb seguretat.

note: TRANSLATORS: Thron
en: The frontier line of my forces has expanded to the edge of the forests. We have a long and cold winter and so many miles behind us. The fortification that we erected around Ondun will guarantee us a fast supply of men and goods, and once Al’thunran is in my hands, the two cities will be linked by a good and defensible infrastructure. Still, I hope I will not walk alone on this mission, I hope Kalitath son of Kun will follow my call.
ca: La línia fronterera de les meves forces s’ha expandit cap als boscos. Tenim un hivern llarg i fred i moltes milles per endavant. La fortificació que hem erigit al voltant de l’Ondun ens garantirà un subministrament ràpid d’homes i béns i, un cop l’Al’thunran estigui sota les meves mans, les dues ciutats estaran connectades per infraestructures productives i fàcilment defensables. Tot i això, espero no caminar sol en aquesta missió. Espero que en Kalitath, fill d’en Kun em segueixi quan ho necessiti.

en: Thron says:
ca: En Thron diu:

note: TRANSLATORS: Thron
en: I have sent men to meet with Kalitath in his fortress. He has barricaded the former main entrance to the capital and is trying to set up a siege ring around Al’thunran. He will not let anyone enter or leave the city while the ring is intact. Until now, he has not answered any of my messages. But the time I spend waiting won’t be lost. I will train my soldiers further and prepare for battle.
ca: He enviat homes a reunir-se amb en Kalitath a la seva fortalesa. Ha fet una barricada a l’antiga entrada principal de la ciutat i prova de muntar un setge al voltant de l’Al’thunran. No deixarà que entri ni surti ningú de la ciutat mentre duri el setge. Fins ara, no ha respost els meus missatges. Però el temps que ha passat esperant resposta no ha estat en va. Entrenaré més els soldats i em prepararé per a la batalla.

en: Your Loyal Companion
ca: El vostre lleial company

en: Boldreth shouts out!
ca: En Boldreth crida…

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The BASTARD! Only one man of our frontier patrol came back alive. He carried a message from Kalitath, telling us that he will punish every move of our troops with their own blood! We cannot accept this behavior. From now on, there is war between Kalitath and us!
ca: El bastard! Només ha tornat viu un dels homes del control de la frontera. Portava un missatge d’en Kalitath, dient-nos que castigarà tots els moviments de tropes amb la seva sang! No podem acceptar-ho i a partir d’ara estem amb guerra amb en Kalitath!

en: Renegade Fortification
ca: Fortificació renegada

note: TRANSLATORS: Thron
en: The traitor left his armies dying where they lay when he saw that he would not keep my forces back. Kalitath disappeared in the confusion of the war, but I don’t care now. Shall he flee and be forgotten for all times as a tribal leader that would not bow before the wooden throne, that is mine to take now.
ca: El traïdor ha deixat els seus exèrcits morint quan ha vist que no podria contenir les nostres forces. En Kalitath ha desaparegut en la confusió de la guerra, però no em preocupa. Que s’escapi i sigui oblidat per sempre com al líder tribal que no s’agenolla davant del tron de fusta, que és meu a partir d’ara.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Furthermore, his flight brought us a great benefit: all year, Kalitath was so busy fighting that he did not even care to store enough food for all his men. Now that he has fled, their hunger has caused some of his younger followers to desert. This group holds a strong fortification on the main ring.
ca: A més a més, la seva fugida ens ha anat bé: en Kalitath ha estat tan ocupat lluitant durant tot l’any que ni tan sols es va preocupar d’aconseguir menjar per a tots els seus homes. Ara que ha fugit, la fam dels seus joves seguidors fa que desertin. Aquest grup té una fortificació a l’anell principal.

note: TRANSLATORS: Thron
en: But there is more news: My scouts have reported that the two raging tribes of my brothers are in chaos and have barely noticed the new danger that is about to strike them. However, they would not care if they noticed I guess, blinded by rage and hate, there is no sense left in them at all I believe.
ca: Però encara hi ha més novetats: els meus exploradors m’han informat que les dues tribus dels meus germans estan lluitant caòticament i no s’han adonat del perill que nosaltres els suposem. Encara que tampoc es preocuparien si ens veiessin. Estan encegats per l’odi i ràbia i han perdut la raó.

en: Winter Ahead
ca: L’hivern a prop

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: This morning, I found Thron’s mind troubled. He returned from his patrol late last night and sat back against a tree, watching over the encampment. The number of quarrels and disputes keeps growing, and the winter has us firmly in its grip. We should put food in our storage to survive the long, cold winter!
ca: Aquest matí, he trobat en Thron preocupat. Després de tornar de patrullar ahir a la nit, va asseure’s i mirà el campament. El nombre de batalles i disputes continua creixent i l’hivern ens té ben agafats. Hem d’omplir els rebostos per sobreviure el fred hivern.

en: The Advisor
ca: El conseller

en: Khantrukh nods.
ca: En Khantrukh assenteix.

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Boldreth is right! We don’t have enough food to survive a long, cold winter. We should start building a well, a fisher’s and a hunter’s hut. And if we find enough space, we should as well build up a farm and a bakery! One of our farmers seems to be very clever – he already got some crops to grow in this cold soil.
ca: En Boldreth té raó! No tenim prou menjar per sobreviure el llarg i fred hivern. Cal començar construint un pou i cabanes de pescadors i caçadors. I si trobem prou espai, hauríem de construir una masoveria de blat i una fleca! Un dels nostres agricultors sembla ser molt hàbil: ja ha aconseguit fer créixer cultius en aquesta freda terra.

en: Food Economy Completed
ca: Indústria d’alimentació completada

note: TRANSLATORS: Thron
en: Khantrukh has just informed me that our basic food economy was built up successfully. Finally, none of us has to fear starvation anymore.
ca: En Khantrukh m’acaba d’informar que s’ha acabat de construir l’economia bàsica de producció de menjar. Finalment, cap de nosaltres ha de témer morir de gana.

en: Tracks
ca: Vies

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Thron told me that he discovered tracks in the snow to the northeast of our settlement. He has instructed us to build a tower, to have a greater visual range over the area around our hall to protect our people from sudden attacks.
ca: En Thron m’ha dit que ha descobert rastres a la neu cap al nord-est del nostre assentament. Ens ha ordenat construir una torre, per aconseguir un major rang visual dels voltants i protegir la nostra gent d’atacs imprevistos.

en: Further Exploration
ca: Exploració llunyana

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: The first fortification Thron ordered has just been completed. At the moment, he seeks to bring trust and belief to those who live inside the walls of our new habitat that we named ‘Ondun’, which means ‘those who wait’ in the old tongue. But Thron is not yet satisfied – and I fully understand his fears: the forests are deep, and the frontier to Al’thunran is near. I am sure that there are a thousand greater dangers out there than the unknown tracks.
ca: La primera fortificació que ordenà en Thron ja s’ha completat. Per ara, vol que els soldats vegin que poden viure dins d’aquest estrany habitatge, al qual anomenen «Ondun», que significa «aquells que esperen» en la llengua antiga. Però en Thron no està satisfet i entenc les seves pors: els boscos són profunds i la frontera amb l’Al’thunran està prop. Estic segur que hi ha milers de perills majors que els rastres desconeguts que hem vist fins ara.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: To overlook more of the area around our hall, we should explore further and set up more guards and scouts to observe the frontier and keep an eye on the raging wars on our doorstep. THEN we will be prepared once trouble seeks to capture our woods.
ca: Per veure més lluny, hauríem d’explorar més enllà i guarnir-hi guardes i exploradors per observar la frontera i tenir un ull a sobre de les guerres que es mantenen al costat de casa. Llavors, estarem preparats un cop els problemes truquin a la nostra porta.

en: Mountains Found
ca: S’han trobat muntanyes

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: I have just spoken to the leader of our patrol. He told me that they found some mountains to the north-east and east of our territory. With a bit of luck this will open up a new chance for rearming our men, because as far as I remember, most of the mountains west of Al’thunran hold coal and some metal ores.
ca: Acabo de parlar amb el líder de la patrulla. M’ha explicat que han trobat més muntanyes al nord-est i a l’est del nostre territori. Amb una mica de sort, això obrirà una nova via per rearmar els homes, perquè, si no recordo malament, moltes de les muntanyes a l’oest de l’Al’thunran amaguen carbó i minerals de metalls.

en: Mining Economy Completed
ca: Indústria minera completada

note: TRANSLATORS: Thron
en: I just got informed that our mining economy has started its work. This news brought a smile to my face – even if the hardest part is still waiting to be done, now that our smiths will give their best to further ease our lives.
ca: M’acaben d’informar que l’economia minera ja funciona. Aquesta notícia em fa somriure. Encara que la part difícil està per fer, almenys a partir d’ara els forjadors podran ajudar en les nostres tasques.

en: Fortress Needed
ca: Cal una fortalesa

note: TRANSLATORS: Thron
en: Boldreth and I just explored the area around the three mountains. One major strategic problem of that area seems to be that there are two bigger passages – one north and one south of the central mountain. Those passages are quite hard to control, and so it seems to me like we have only one chance to secure the mountains from enemy hands: we must build a fortress to the east of the mountains!
ca: En Boldreth i jo hem explorat l’àrea al voltant de les tres muntanyes. El problema estratègic de la zona és que hi ha dos passatges grans: un al nord i l’altre al sud de la muntanya central. Aquests passatges seran difícils de controlar i em sembla que només tindrem una oportunitat per mantenir les muntanyes lluny de les mans dels enemics: hem de construir una fortalesa a l’est de les muntanyes.

en: Fortress Completed
ca: S’ha completat la fortalesa

note: TRANSLATORS: Thron
en: Finally! The fortress has just been completed, so the entrance to our settlement should be safe for now. For the future, we might think on building some more fortifications like barriers and towers at the passages, but for now we can take a deep breath.
ca: Per fi! S’ha completat la fortalesa. L’entrada al nostre assentament hauria de ser segura per ara. De cara al futur, hauríem de decidir si cal construir més fortificacions com ara casernes i torres als passos estrets. Però per ara podem respirar tranquils.

en: Enhanced Economy and Training
ca: Economia avançada i entrenament

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our mining economy seems to work fine, that is already good news! Anyway, there are still a lot of men and women waiting in our hall to get a task, so they can help our soldiers to prepare for the war to come.
ca: La nostra economia minera sembla funcionar bé. Tanmateix, encara hi ha molts homes i dones que necessiten alguna tasca per ajudar a preparar els nostres soldats.

note: TRANSLATORS: Boldreth
en: Our geologists found a lot more deposits of iron ore, coal and even gold. We should enhance our current mines as soon as our miners are more experienced. We should build up some more mines, a bigger food infrastructure to always supply our men with sufficient food and a further processing economy. But that’s still not everything – most of our soldiers are quite young and neither have a good weapon nor are they well trained. We should build up training sites to prepare them for their future tasks.
ca: Els geòlegs han trobat més jaciments de carbó, de mineral de ferro i fins i tot d’or. Hem d’ampliar les mines que tenim tan aviat com els miners guanyin experiència. Caldrà construir noves mines, infraestructures per proveir més menjar i millorar les indústries de processat.  Però això no és tot: molts dels nostres soldats són joves i ni tenen bones armes ni estan ben entrenats. Hem de construir llocs d’entrenament per preparar-los.

note: TRANSLATORS: Thron
en: My brothers and their soldiers are dead and left fire and destruction behind. In none of all the ruins could I find any man or woman of the normal folk, and so I just may hope that they fled from this cruel battleground and started a better life somewhere else.
ca: Els meus germans i els seus soldats han mort i han deixat foc i destrucció al seu darrere. En cap de les ruïnes hem trobat home o dona de la gent que hi vivia i espero que haguessin fugit del camp de batalla per començar una nova vida en un altre lloc.

note: TRANSLATORS: Thron
en: Nothing is left of that beauty I remember, only ruins remain of the old capital. I am sorrowful but also relieved. I never hoped to see Al’thunran’s old beauty again – it was only a few months ago that I wondered whether I would ever be able to set my feet there again. Now the old town is back in my hands, and I will not hesitate to rebuild it with all the strength my people have. I can’t wait to see it again in its old beauty.
ca: Ja no queda res del que era bell. A l’antiga capital només hi queden ruïnes. Estic trist però esperançat. No esperava veure la bellesa de l’antic Al’thunran un altre cop. Ara, l’antic poble ja torna a estar sota les meves mans i no dubtaré en reconstruir-lo amb tota la força de la meva gent. No puc esperar a veure’l reconstruït.

en: Victory
ca: Victòria

en: You have completed the last mission of the Barbarian tutorial campaign. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next campaign.
ca: Heu completat l’última missió del tutorial-campanya bàrbar. Podeu continuar jugant si voleu, altrament continueu amb la següent campanya.

en: Military Assault
ca: Assalt militar

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it, the generals are out and about arranging my troops, and Boldreth himself will lead the first strike. I will ride by his side, to free Al’thunran of this war and return peace to our capital.
ca: Així sigui. Els generals estan fora organitzant les tropes i en Boldreth mateix liderarà el primer cop. Cavalcaré al seu costat, per alliberar l’Al’thunran de la guerra i tornar la pau a la nostra capital.

note: TRANSLATORS: Thron
en: When the young sun rises above the trees tomorrow morning, I will order the assault. By dusk, I will celebrate my victory in the wooden halls of the warlord and sacrifice a newborn lamb in the honor of my father, whose eyes are set upon me today.
ca: Quan el jove sol s’aixequi demà al matí, ordenaré l’assalt. Pel capvespre, celebraré la meva victòria en les sales de fusta del senyor de la guerra i sacrificaré un corder en honor del meu pare, els ulls del qual m’estan mirant avui.

note: TRANSLATORS: Thron
en: So be it!
ca: Així sigui!

en: Faster Transportation
ca: Transport ràpid

en: Khantrukh says:
ca: En Khantrukh diu:

note: TRANSLATORS: Khantrukh
en: Chieftain, remember the poor carriers: Our roads get longer and longer and the burden on their shoulders never gets lighter. We should breed more oxen to make their work lighter and our transportation more efficient.
ca: Cap, recordeu-vos-en dels pobres transportistes. Els nostres camins es van fent massa llargs i la càrrega que suporten no es fa més lleugera. Hauríem de criar bous per alleugerir la seva feina i millorar el sistema de transport.
