Widelands - en to ar translation catalogue (32 entries)

en: Build a blockhouse
ar: إبني معقل

en: Blockhouse
ar: معقل

en: Build a blockhouse at the red house symbol on the east side of the forests, to the right of your provisional headquarters.
ar: إبني معقل في مكان رمز المنزل الأحمر في الجانب الشرقي للغابات، إلي اليمين من مقرك الرئيسيي المؤقت.

en: Build a lumberjack’s house
ar: إبني منزل قاطع الأخشاب

en: Lumberjack’s House
ar: منزل قاطع الأخشاب

en: Build a lumberjack’s house at the red house symbol, south of your provisional headquarters.
ar: إبني منزل قاطع الأخشاب فى مكان رمز المنزل الأحمر، جنوب مقرك الرئيسيي المؤقت.

en: Build 2 lumberjack’s houses and a sawmill
ar: إبني 2 منزل قاطع الأخشاب و منشرة

en: Two Lumberjack’s Houses and a Sawmill
ar: منزلين قاطعي الأخشاب و منشرة

en: Build two more lumberjack’s houses and a sawmill as soon as there is enough space for them.
ar: إبني منزليين إضافيين لقاطعي الأخشاب و منشرة حالما يكون هناك مساحة كافية لهم.

en: Build a forester’s house
ar: إبني منزل الحراج

en: Forester’s House
ar: منزل حراج

en: Build a forester’s house to preserve the wood resources of this island.
ar: إبني منزل الحراج لكي تحافظ علي مورد الخشب في الجزيرة.

en: Build a quarry
ar: إبني محجر

en: Quarry
ar: محجر

en: Build a quarry in the south to cut some granite and marble out of the rocks.
ar: إبني محجر في الشمال لكي تقطع بعض الجرانيت والرخام من الصخور.

en: These might be used for future buildings.
ar: هذه ربما تستعمل في المباني المستقبلية.

en: A Dark Night
ar: ليلة مظلمة

en: Diary of Lutius
ar: يوميات لوتيوس

en: Saledus notes…
ar: ساليدوس يلاحظ ...

en: A Step Forward
ar: خطوة للأمام

en: Saledus looks excited…
ar: ساليدوس يبدو متشوقاً...

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Sire, today we got a lot closer to our first castle. The quarry to the south began its work today and will soon provide us with granite and beautiful marble.
ar: سيدي، اليوم أصبحنا قريبون من قلعتنا الأولي. المحجر في الشمال بدأ عمله اليوم وقريباً سوف يوفر لنا الجرانيت و الرخام الجميل.

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Now we truly can look forward to settling down on another island.
ar: الأن يمكننا النظر إلي الأمام لكي نستقر علي جزيرة أخري.

en: Mission Complete
ar: المهمة إكتملت

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Today I got the message that our ship is completely repaired. At the moment, my people are loading everything onto our newly repaired ship, hoping it will serve us better than last time.
ar: اليوم أنا حصلت علي رسالة من السفينة أنها صُلحت بالكامل. في هذه الدقيقة، شعبنا يُحمل كل شئ في سفينتنا الجديدة، نأمل أنها سوف تخدمنا أفضل من المرة الأولي.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Tonight will be our last night on this island. Tomorrow morning we will leave, searching for a new place for our exile.
ar: اليوم هو أخر يوم لنا علي الجزيرة. غداً صباحاً سوف نغادر، لكي نبحث عن مكان جديد لمنفانا.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: I still wonder if we will ever see Fremil again.
ar: أنا أتسأل إذا كنا سوف نري فريميل مجدداً.

en: Victory
ar: النصر

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
ar: لقد أكملت المهمة. أنت ربما تُكمل اللعب إذا أردت، غير ذلك تحرك إلي المهمة التالية.

en: Safe Peninsula
ar: أنقذ شبه الجزيرة

en: Saledus speaks:
ar: ساليدوس يتكلم:

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Sire, you have made this peninsula a very secure place. Now it’s time to move on!
ar: سيدي، لقد جعلت شبه الجزيرة هذه أمنة جداً. الأن هو الوقت للتحرك!
