Widelands - en to gl translation catalogue (49 entries)

en: Build a lumberjack’s house
gl: Constrúe a casa dun leñador

en: Lumberjack’s House
gl: Casa do leñador

en: Build 2 lumberjack’s houses and a sawmill
gl: Constrúe dúas casas de leñador e unha casa para un serrador

en: Build two more lumberjack’s houses and a sawmill as soon as there is enough space for them.
gl: Constrúe dous casas de leñador adicionais e unha serraría en canto haxa espazo abondo.

en: Build a forester’s house
gl: Constrúe a casa dun forestal

en: Forester’s House
gl: Casa do forestal

en: Build a forester’s house to preserve the wood resources of this island.
gl: Constrúe a casa dun forestal para preservar as árbores da illa.

en: Build a quarry
gl: Constrúe unha canteira

en: Quarry
gl: Canteira

en: A Dark Night
gl: Unha noite escura

en: Diary of Lutius
gl: Diario de Lutius

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: What has become of our Empire? I really ask this question – why did my king forbid me from fighting against that monstrous Barbarian tribe, who first acted as a peaceful friend and then attacked my army in the darkest night?
gl: Que queda do noso imperio? De veras que non comprendo por que o meu rei non me permitiu loitar contra esa monstruosa tribo de bárbaros, que se portaron tan amigablemente ao principio e entón atacaron ás miñas tropas aproveitando a escuridade da noite.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: With an army of 150 men, I was assigned to patrol on our northern frontier, which lies near the Galdin Mountains in a great, beautiful and ancient forest. Soon, we met a Barbarian tribe, which at first was friendly. A few of my men even traded with them and their children came to us, to admire our clean and tidy uniforms and weapons.
gl: Cun exército de 150 soldados, asignáronme a patrulla da fronteira norte, que queda preto da Cordilleira de Galdin nun gran bosque vello e precioso. Pouco máis adiante topámonos cunha tribo bárbara, que se comportou amigablemente ao principio. Mesmo algúns dos meus homes comerciaron con eles e os seus fillos viñeron canda nós, admirando as nosas armas e uniformes limpos e organizados.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: But during our fifth night in that region, they attacked us with no reason. I lost dozens of good men, and found myself imprisoned and brought to their chieftain. He spat at me, mocked me and told me to leave this land forever. He did not want new land and did not want our land, but he told me that THIS forest was their land – and it would stay theirs until the spirits took the last man of his folk!
gl: Pero na quinta noite nese lugar, atacáronnos sen motivo. Perdín ducias de bos soldados, e apresáronme e leváronme fronte ao seu xefe. Cuspiume, mofouse e díxome que marchase para sempre daquelas terras. Non quería novas terras nin as nosas terras, díxome que aquel bosque era o seu fogar, e que así sería ata que as pantasmas se levasen ao último dos seus!

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Three weeks later, I returned to Fremil to speak with our king. He was furious at the Barbarians, yet forbade any attack on these tribes. He believed that our army was too weak to survive in a war against the Barbarians.
gl: Tres semanas despois, volvín a Fremil para falar co noso rei. Estaba furioso cos bárbaros, pero inda así non permitiu un ataque contra estas tribos. Consideraba que o noso exército era débil de máis para sobrevivir a unha guerra contra os bárbaros.

en: The Rough Sea
gl: O duro mar

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Our ship is badly damaged and is taking in more and more water. We can thank the Gods if we survive this black night with our lives.
gl: O noso barco está seriamente danado e éntralle máis e máis auga cada vez. Será só grazas aos deuses se saímos desta con vida.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Finally, the Gods were with us!
gl: Por fin recibimos axuda dos deuses!

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: We landed on an unknown coast and found peaceful rest under the palm trees growing at the shore. But that is about as good as it gets. The truth is: when I woke up this morning, I saw nothing but sand around us.
gl: Desembarcamos nunha costa descoñecida e descansamos tranquilamente á sombra das palmeiras da ribeira. Pero iso era o único bo. Para servos sincero: cando espertei esta mañá, mirase onde mirase todo era area.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: It really seems as if we have landed under the only palm trees existing in this far-away sandy desert. I fear we won’t find the help we need to get our ship repaired in good time.
gl: Nin que desembarcásemos nas únicas palmeiras de todo o deserto. Temo que non deamos atopado a axuda que necesitamos para reparar o barco a tempo.

en: A Foreboding
gl: Unha premonición

en: Saledus looks around nervously…
gl: Saledus mira nervioso os arredores…

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Sire, I fear we are not safe in this foreign land. Who knows what terrible creatures live beyond this forest, in that mighty desert? What if these creatures enter the woods and await the time to attack us?
gl: Señor, lamento dicir que non estamos a salvo nestas terras. Quen sabe que terribles criaturas viven alén do bosque, no duro deserto? E se esas criaturas entran no bosque e nos atacan?

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Well, perhaps my fear is misguided, but it can’t be wrong to keep watch in the forests – so that we can be sure to see any potential enemies before they can see us.
gl: Quizais me equivoque cos meus temores, pero non estaría de máis ter vixiados os bosques, para se nos van atacar polo menos sabelo con tempo.

en: Safe For Now
gl: A salvo de momento

en: Saledus speaks with a sigh of relief…
gl: Saledus fala cun suspiro de alivio…

note: TRANSLATORS: Saledus
en: This is a good step forward. Now we can feel a bit safer and can look forward to repairing our ship.
gl: Este é un bo primeiro paso. Agora que estamos máis seguros, podemos ver a ver se podemos reparar o noso barco.

en: Young Amalea
gl: Xove Amalea

en: Amalea smiles…
gl: Amalea sorrí…

en: Amalea recommends…
gl: Amalea recomenda…

en: Amalea comes in…
gl: Amalea entra…

note: TRANSLATORS: Amalea
en: I’ve got two important things to talk about… First the good news:
gl: Teño que comentarte dúas cousas, son importantes…  Primeiro as boas novas:

note: TRANSLATORS: Amalea
en: But the bad news is that our lumberjacks harvest at an incredible speed. There are almost no trees left on this island.
gl: Pero aí rematan as boas novas. As malas son que os leñadores están recollendo troncos a unha velocidade incrible. Xa apenas quedan árbores na illa.

note: TRANSLATORS: Amalea
en: These trees provide shelter from the sandstorms that sweep in from the desert, and shade on the hot days, and they are the home of many gentle animals. We shouldn’t leave this island a complete desert.
gl: Estas árbores fornécennos protección contra as tormentas de area do deserto, sombra nos días calorosos e dan refuxio a moitos animais. Non podemos marchar da illa deixándoa completamente deserta.

note: TRANSLATORS: Amalea
en: Lutius, please find someone who will take care of planting new trees.
gl: Rógocho, Lutius, atopa alguén que se encargue de plantar novas árbores.

en: Thinking About the Future
gl: Pensando no futuro

en: Saledus notes…
gl: Saledus repara en que…

note: TRANSLATORS: Saledus
en: The repair of our ship will take a few weeks, anyway, and the resources we harvest now might be the base of strong and big buildings in another land.
gl: Total, a reparación do barco hanos levar aínda unhas semanas, e o que consigamos agora poderíanos servir para construír edificios importantes noutras terras.

en: A Step Forward
gl: Un paso adiante

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Now we truly can look forward to settling down on another island.
gl: Agora si que podemos seguir adiante e tomar o control doutra illa.

en: Mission Complete
gl: Misión completa

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Today I got the message that our ship is completely repaired. At the moment, my people are loading everything onto our newly repaired ship, hoping it will serve us better than last time.
gl: Hoxe souben que o noso barco está completamente reparado. Nestes momentos os meus están cargando todo nel, confiando en que nos sexa máis útil que a última vez.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Tonight will be our last night on this island. Tomorrow morning we will leave, searching for a new place for our exile.
gl: Esta será a nosa última noite nesta illa. Mañá pola mañá partiremos, na busca dun novo lugar para o noso exilio.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: I still wonder if we will ever see Fremil again.
gl: Aínda me pregunto se algún día volveremos a Fremil.

en: Victory
gl: Vitoria

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
gl: Completaches esta misión. Podes seguir xogando, ou continuar coa seguinte misión.

en: Safe Peninsula
gl: Península segura

en: Saledus speaks:
gl: Saledus exclama:

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Sire, you have made this peninsula a very secure place. Now it’s time to move on!
gl: Señor, xa aseguraches esta península, é hora de seguir adiante!
