Widelands - en to gl translation catalogue (59 entries)

en: Build up a wood economy
gl: Levanta unha industria da madeira

en: Build three lumberjack’s houses, a forester’s house and a sawmill.
gl: Constrúe tres casas para leñadores, unha para un forestal e unha serraría.

en: Build a quarry
gl: Constrúe unha canteira

en: Quarry
gl: Canteira

en: Build a quarry to the south of your headquarters.
gl: Constrúe unha canteira ó sur do teu cuartel xeral.

en: Protect your colony
gl: Pedra para a colonia

en: Protect Your Colony
gl: Pedra para a colonia

en: Start mining marble
gl: Comeza extraer mármore

en: Marble
gl: Mármore

en: Expand to the east, to start mining marble from the mountain.
gl: Expándete cara o leste, para comezar a extracción de mármore da montaña.

en: Provide your miners with food
gl: Subminístralles alimentos aos teus mineiros

en: Food For Your Miners
gl: Comida para os mineiros

en: Protect your eastern frontier
gl: Protexe a fronteira oriental

en: Protect Your Eastern Frontier
gl: Protexe a fronteira oriental

en: Destroy the Barbarian tribe
gl: Acaba coa tribo bárbara

en: Destroy the Barbarian Tribe
gl: Acaba coa tribo bárbara

en: A New Island
gl: Unha nova illa

en: Diary of Lutius
gl: Diario de Lutius

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Finally! This island appears to have been made for us, it is a gift from the Gods to my people and myself. Until now, we have only seen a small part of this island, but this part alone is already bringing sunlight to my mind. I feel as if we have found a priceless treasure, a land like paradise.
gl: Por fin! Esta illa semella ideal para nós, é un regalo dos deuses para min e os meus. Polo de agora só ollamos unha pequena parte da illa, pero só esta parte xa me está aclarando a mente. Sinto coma se atoparamos un tesouro de valor incalculable, un paraíso.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: On this island, we will start our new life. We will build up an outpost for our exile, which perhaps will become a new, beautiful home for every one of us.
gl: Nesta illa comezaremos unha nova vida. Levantaremos un asentamento para o exilio, un novo fogar para todos e cada un de nós.

en: The Green Forests
gl: As verdes fragas

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: As Saledus and I walked through these wonderful forests in the north, we felt that our future had just begun. This land is so peaceful, good and beautiful, I could stay here until the end of my life.
gl: En canto Saledus e mais eu atravesamos estes marabillosos bosques do norte, tivemos a sensación de que o noso futuro acababa de comezar. Estas terras son moi pacíficas, e preciosas. Podería pasar nelas toda a miña vida.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: But until that day, many years may pass! For now, we must concentrate on the present, and build a few lumberjack’s houses and a sawmill to produce some basic building materials.
gl: Pero aínda queda moito para iso! Polo de agora, debemos concentrarnos no presente, e construír un par de casas de leñador e unha serraría para conseguir algúns materiais de construción básicos.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: But we mustn’t forget to preserve this natural bounty. These forests should last forever, so we really have to build a forester’s house too.
gl: Pero non debemos esquecer preservar este regalo da natureza. Estes bosques deberían perdurar polos tempos dos tempos, polo que tamén deberiamos construír unha casa para o forestal.

en: The Rocks
gl: As rochas

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Again, I felt like I was in paradise when I noticed that some marble-like stones were among the rocks. It seems that we will soon be able to build strong, luxurious buildings, like those we were accustomed to in Fremil.
gl: Volvin sentir coma se estivese no paraíso entre as rochas había mármore. Semella que pronto poderemos construír edificios resistentes de luxo, coma aqueles aos que estabamos afeitos en Fremil.

en: Wood for the Colony
gl: Madeira para a colonia

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Good news! Today our wood economy was completed. Now we can be sure that we will have enough wood for our future building projects.
gl: Boas novas! A nosa industria da madeira xa está en marcha. Agora podemos asegurar o noso subministro de madeira para os nosos futuros proxectos arquitectónicos.

en: Dangerous Ship Parts
gl: Restos perigosos

en: Saledus looks unhappy
gl: Saledus semella triste

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Sire, I don’t want to start a panic, but I found something which gives me a sinking feeling in my stomach and spreads waves of fear in my heart. As I walked down to the southern shore, I found the remains of another ship. I don’t know whether these parts are all that is left of that ship. In any case, these parts do not seem to be old.
gl: Señor, non quero asustar a ninguén, pero descubrín algo que me quita o sono. Cando fun ata a ribeira sur atopeime co restos doutra embarcación. Non sei se era todo o que quedaba. Pero o que si sei é que os restos non parecían vellos.

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Perhaps the people aboard that ship were caught in the same storm which brought us to Malac’ Mor – and were brought to this island.
gl: Poida que á xente que ía nese barco os collese a mesma tormenta que nos levou a Malac' Mor, e os trouxese a esta illa.

en: Marble on the Mountain
gl: Mármore na montaña

en: Saledus smiles
gl: Saledus sorrí

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Sire, I’ve got good news for you: As I walked to the east, I found a larger mountain. I am not absolutely sure – a geologist should check if I am right – but I believe we could mine marble from some places on the mountain.
gl: Señor, teño noticias para vós: Ao ir ao leste, atopei unha montaña máis grande. Non estou completamente seguro ─debería confirmalo o xeólogo─ pero coido que poderíamos conseguir mármore dalgunhas partes da montaña.

note: TRANSLATORS: Saledus
en: It would be a good source for bolstering our supply of quality marble, beyond the meager quantities available from the quarry. Perhaps you were right when you said that this island was like paradise.
gl: Sería unha boa fonte para manter o noso subministro de mármore de calidade, alén das reducidas cantidades de mármore presentes na canteira. Pode que estiveses no certo ao dicir que esta illa era coma o paraíso.

en: Further Mountains
gl: Máis montañas

en: Saledus is excited
gl: Saledus está abraiado

note: TRANSLATORS: Saledus
en: After everything, we can now begin to live like we did in Fremil.
gl: Por fin podemos comezar a vivir tal como o faciamos en Fremil.

en: Food for the Miners
gl: Comida para os mineiros

note: TRANSLATORS: Amalea
en: What do you think about helping them out? I can’t tell you what we need exactly… but here are my recommendations:
gl: Que che parece se lles botamos unha man? Non che podo dicir que é o que necesitamos ou deixamos de necesitar… pero teño algunhas recomendacións:

en: Our New Tavern
gl: A nosa nova taberna

en: Amalea smiles
gl: Amalea sorrí

note: TRANSLATORS: Amalea
en: I just visited our new tavern ‘At the palms’. The beer they serve is really tasty. You really should have a drink there, too.
gl: Acabo de visitar a nosa nova taberna “Nas palmeiras”. A cervexa está moi boa. Deberías ir tomar algo ti tamén.

note: TRANSLATORS: Amalea
en: It is good to see that we have now got a warmer and more familiar environment on our island. Thank you, Lutius.
gl: Alégrame que teñamos un ambiente máis cálido e familiar na nosa illa. Grazas, Lutius.

en: The Barbarians
gl: Os Bárbaros

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: By the Gods! This is absolutely terrible. It seems as if we stand close to a test – and it seems as if Saledus was right with his fear concerning the shipwreck he found.
gl: Por todos os deuses! Isto é unha desgraza. Nin que nos estivesen poñendo a proba. Parece que Saledus estaba no certo respecto dos seus temores a causa do barco naufragado que atopara.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Today, as I walked down to the eastern shore, I got a shock. I caught sight of one of those hated, evil, Barbarian tribes with whom we have had so many problems before.
gl: Hoxe, cando baixei á ribeira oriental, quedei apampado. Puiden ver unha desas odiosas e malvadas tribos de bárbaros que tantos problemas nos deron noutras ocasións.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: At first, I was naive and hoped that they were peaceful, but as soon as one of them saw me, they charged towards me and started attacking me with their throwing spears. Thanks be to the Gods that I was able to flee and hide myself, before retreating back to our colony under cover of darkness.
gl: Ao principio pequei de inocente e pensei: «ao mellor son pacíficos». Pero en canto me viu un dos seus, empezaron a perseguirme e a tirarme lanzas. Menos mal que din escapado e puiden agocharme ata que se fixo noite e puiden regresar á nosa colonia.

en: Command to Attack
gl: Orde de ataque

en: Victory
gl: Victoria

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Today is a proud day. We have fought for our new home and risen victorious.
gl: Hoxe é un día de orgullo. Loitamos polo noso novo fogar e saímos vitoriosos.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: There are still a few Barbarians hiding on our island, but I am sure that we will find them soon. Every Barbarian who doesn’t attack us will be put in a boat with the other peaceful ones, and sent back to their country.
gl: Aínda quedan algúns bárbaros agochados na nosa illa, pero estou convencido de que non habemos tardar en atopalos. Os bárbaros que non nos ataquen partiran nunha barca, xunto co resto dos que sexan pacíficos, de volta ás súas terras.

en: As Time is Running By
gl: Mentres o tempo pasa

en: 7 days later…
gl: 7 días máis tarde…

en: A Message
gl: Unha mensaxe

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Today a pigeon landed on our island. It brought a message which fills me with dark thoughts and brings back my fears.
gl: Unha pomba aterrou hoxe na nosa illa. Trouxo unha mensaxe que me devolveu os vellos temores e encheu de pensamentos escuros.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: The message was addressed to me, begging me to come back to Fremil. It says that the Empire is at war with the Barbarians. They were attacked from the north by the tribe that I was forbidden to attack. It is clear to me what I must do…
gl: A mensaxe ía dirixida a min, rogándome que volvese a Fremil. Di que o imperio está en guerra cos bárbaros. Atacounos dende o norte a tribo á que se me prohibira atacar. Para min está claro o que debo facer…

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
gl: Completaches esta misión. Podes seguir xogando, ou continuar coa seguinte misión.
