Widelands - en to la translation catalogue (31 entries)

en: Wood Economy
la: Oeconomia ligni

en: Build a quarry
la: Lapidicinam aedifica

en: Quarry
la: Lapidicina

en: Protect your colony
la: Coloniam tuam protege

en: Protect Your Colony
la: Coloniam tuam protege

en: Marble
la: Marmor

en: Provide your miners with food
la: Metallici cum cenae provide

en: Food For Your Miners
la: Cenae pro metallicīs tuīs

en: Protect your eastern frontier
la: Tuum finem orientalem protege

en: Protect Your Eastern Frontier
la: Tuum finem orientalem protege

en: Destroy the Barbarian tribe
la: Gentem barbaram everte

en: Destroy the Barbarian Tribe
la: Gentem barbaram everte

en: A New Island
la: Nova insula

en: Diary of Lutius
la: Diarium Luitii

en: The Green Forests
la: Silvae virides

en: The Rocks
la: Ea Saxa

en: Wood for the Colony
la: Lignum pro coloniā

en: Stones for the Colony
la: Lapides pro colonia

en: Dangerous Ship Parts
la: Partes navis periculosae

en: Saledus looks unhappy
la: Saledus infelix specie est

en: Marble on the Mountain
la: Marmor in monte

en: Saledus smiles
la: Saledus subridet

en: Further Mountains
la: Plus montium

en: Saledus is excited
la: Saledus commotus est

en: Food for the Miners
la: Cenae pro metallicīs

en: Amalea enters…
la: Amalea intrat...

en: Our New Tavern
la: Nostra taberna nova

en: Amalea smiles
la: Amalea subridet

en: The Barbarians
la: Eī Barbari

en: Victory
la: Victoria

en: A Message
la: Nuntius
