Widelands - en to br translation catalogue (26 entries)

en: Build up a wood economy
br: Savit un armerzh koad

en: Wood Economy
br: Armerzh ar c'hoad

en: Build a quarry
br: Savit ur vengleuz

en: Quarry
br: Mengleuz

en: Build a quarry to the south of your headquarters.
br: Savit ur vengleuz war-zu Su ho penngarter.

en: Protect your colony
br: Difennit ho trevadenn

en: Protect Your Colony
br: Difennit ho trevadenn

en: Build some blockhouses and sentries around the colony.
br: Savit un nebeud bertimoù ha gedoù tro-dro an drevadenn.

en: Marble
br: Marbr

en: Provide your miners with food
br: Pourvezit boued d'ho mengleuzierien

en: Food For Your Miners
br: Boued evit ho mengleuzierien

en: To provide these foodstuffs, you can build a fisher’s house, a hunter’s house, a farm, a mill and a bakery.
br: Evit pourvezañ peadra da zebriñ e c'hellec'h sevel un ti pesketaer, un ti chaseour, un atant, ur vilin hag un ti-bara.

en: Destroy the Barbarian tribe
br: Distrujit meuriad ar varbared

en: Destroy the Barbarian Tribe
br: Distrujit meuriad ar varbared

en: Build a barracks to start training soldiers.
br: Savit ur c'hazarn da gomañs tuta soudarded.

en: A New Island
br: Un enezenn nevez

en: The Green Forests
br: Ar c'hoadoù glas

en: The Rocks
br: Ar mein

en: Wood for the Colony
br: Koad evit an drevadenn

en: Stones for the Colony
br: Maen evit an drevadenn

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Please, expand to that mountain and start mining marble.
br: Astennit war-zu ar menez-mañ ha komañsit eztennañ marbr mar plij.

en: Our New Tavern
br: Hon tavarn nevez

en: The Barbarians
br: Ar varbared

en: Victory
br: Trec'h

en: 7 days later…
br: 7 deiz warlerc'h…

en: A Message
br: Ur gemennadenn
