Widelands - en to nb translation catalogue (36 entries)

en: Build three lumberjack’s houses, a forester’s house and a sawmill.
nb: Bygg tre tømmerhuggers hus, en skogforvalters hus og et sagbruk.

en: Build a quarry
nb: Bygg et steinbrudd

en: Quarry
nb: Steinbrudd

en: Build a quarry to the south of your headquarters.
nb: Bygg et steinbrudd sør for hovedkvarteret ditt.

en: Protect your colony
nb: Beskytt kolonien din

en: Protect Your Colony
nb: Beskytt kolonien din

en: Start mining marble
nb: Begynn å utvinne marmor

en: Marble
nb: Marmor

en: Expand to the east, to start mining marble from the mountain.
nb: Utvid mot øst, for å starte å utvinne marmor fra fjellet

en: Provide your miners with food
nb: Forsyn gruvearbeiderne dine med mat

en: Food For Your Miners
nb: Mat til gruvearbeiderne

en: Protect your eastern frontier
nb: Beskytt den østre grensen

en: Protect Your Eastern Frontier
nb: Beskytt grensen din i øst

en: Destroy the Barbarian Tribe
nb: Overvinn den barbariske stammen

en: A New Island
nb: En ny øy

en: Diary of Lutius
nb: Dagbok for Lutius

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Finally! This island appears to have been made for us, it is a gift from the Gods to my people and myself. Until now, we have only seen a small part of this island, but this part alone is already bringing sunlight to my mind. I feel as if we have found a priceless treasure, a land like paradise.
nb: Endelig! Denne øyen er som laget for oss, en gave fra gudene til meg og folket mitt. Så langt har vi kun sett en liten del av øya, men det jeg har sett får meg til å se lyst på fremtiden. Det kjennes som om vi har funnet en uvurderlig skatt, nærmest et paradis.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: On this island, we will start our new life. We will build up an outpost for our exile, which perhaps will become a new, beautiful home for every one of us.
nb: På denne øya vil vi starte et nytt liv. Vi skal bygge en utpost her, i eksil, som kanskje kan bli et nytt og vakkert hjem for hver og en av oss.

en: The Green Forests
nb: De grønne skogene

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: As Saledus and I walked through these wonderful forests in the north, we felt that our future had just begun. This land is so peaceful, good and beautiful, I could stay here until the end of my life.
nb: Da Saledus og jeg vandret gjennom de storslåtte skogene i nord, følte vi at fremtiden så vidt har begynt. Dette landet er så fredfylt og vakkert at jeg kunne bli her ut resten av livet.

en: The Rocks
nb: Steinene

en: Dangerous Ship Parts
nb: Farlige skipsrester

en: Saledus looks unhappy
nb: Saledus ser ulykkelig ut

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Perhaps the people aboard that ship were caught in the same storm which brought us to Malac’ Mor – and were brought to this island.
nb: Kanskje mannskapet ombord på skipet ble fanget i den samme stormen som førte oss til Malac' Mor – og ble ført til denne øya.

en: Marble on the Mountain
nb: Marmor i fjellet

en: Saledus smiles
nb: Saledus smiler

note: TRANSLATORS: Saledus
en: It would be a good source for bolstering our supply of quality marble, beyond the meager quantities available from the quarry. Perhaps you were right when you said that this island was like paradise.
nb: Det vil være en god kilde for å sikre tilgang til høykvalitets marmor, utover de lille vi får fra steinbruddet. Kanskje du hadde rett da du sa denne øya var et paradis.

en: Further Mountains
nb: Flere fjell

en: Food for the Miners
nb: Mat til gruvearbeiderne

en: Our New Tavern
nb: Vår nye kro

en: Amalea smiles
nb: Amalea smiler

en: The Barbarians
nb: Barbarene

en: Victory
nb: Seier

en: As Time is Running By
nb: Tiden går

en: A Message
nb: En melding

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
nb: Du har fullført dette oppdraget. Du kan fortsette å spille hvis du vil, eller gå videre til neste oppdrag.
