Widelands - en to fy translation catalogue (24 entries)

en: Build up a wood economy
fy: Set in houtekonomy op

en: Wood Economy
fy: Houtekonomy

en: Build three lumberjack’s houses, a forester’s house and a sawmill.
fy: Bouw trije houthakkershuzen, in boswachtershûs en in houtsagerij.

en: Protect your colony
fy: Beskermje dyn koloanje

en: Protect Your Colony
fy: Beskermje dyn koloanje

en: Marble
fy: Marmer

en: Provide your miners with food
fy: Foarsjoch dyn mynwurkers fan iten

en: Food For Your Miners
fy: Iten foar dyn mynwurkers

en: Protect your eastern frontier
fy: Beskermje dyn eastelike grins

en: Protect Your Eastern Frontier
fy: Beskermje dyn eastelike grins

en: Destroy the Barbarian tribe
fy: Ferneatigje de barbarenstam

en: Destroy the Barbarian Tribe
fy: Ferneatigje de barbarenstam

en: A New Island
fy: In nij eilân

en: The Rocks
fy: De stiennen

en: Wood for the Colony
fy: Hout foar de koloanje

en: Stones for the Colony
fy: Stiennen foar de koloanje

en: Saledus smiles
fy: Saledus glimket

en: Food for the Miners
fy: Iten foar de mynwurkers

en: Amalea enters…
fy: Amalea komt binnen...

en: Amalea smiles
fy: Amalea glimket

en: The Barbarians
fy: De barbaren

en: Victory
fy: Oerwinning

en: 7 days later…
fy: 7 dagen letter...

en: A Message
fy: In boadskip
