Widelands svnVERSION - en to sv translation catalogue (58 entries)

en: Build your first outpost
sv: Bygg din första utpost

en: First Outpost
sv: Första utposten

en: Build an outpost at the yellow house symbol to the east of your provisional headquarters.
sv: Bygg en utpost över den gula hussymbolen öster om ditt provisoriska högkvarter.

en: Build a quarry
sv: Bygg ett stenbrott

en: Quarry
sv: Stenbrott

en: Build a quarry close to the abundant rocks to free some building plots and get some valuable resources.
sv: Bygg ett stenbrott vid de rikliga mängderna av klippor för att frigöra fler byggnadsytor och få några värdefulla resurser.

en: Build a lumberjack’s house, a sawmill and a stonemason’s house
sv: Bygg en skogshuggarbostad, ett sågverk, och ett stenhuggeri

en: Build a lumberjack’s house, a sawmill and a stonemason’s house as soon as there is enough space for them. This will complete the basic building material supply chain.
sv: Bygg en skogshuggarbostad, ett sågverk och ett stenhuggeri så fort det finns tillräckligt med plats för dem. Detta kommer att färdigställa den grundläggande försörjningskedjan av byggnadsmaterial.

en: Lower the demand for marble columns to 4
sv: Sänk efterfrågan på marmorpelare till 4

en: Lower Demand for Marble Columns
sv: Sänk efterfrågan på marmorpelare

en: Lower the demand for marble columns in the economy settings to four. This will help to save some marble for buildings.
sv: Sänk efterfrågan på marmorpelare i ekonomiinställningarna till fyra. Detta kommer att hjälpa till att spara marmor åt byggnader.

en: Remember that you can access the economy settings by clicking on any flag.
sv: Kom ihåg att du kan komma åt ekonomiinställningarna genom att klicka på valfri flagga.

en: Find a port space on the small island
sv: Hitta ett hamnutrymme på den lilla ön

en: Port Space
sv: Hamnplats

en: Search for a port space in order to regain access to the sea.
sv: Leta efter hamnplats för att återigen få tillgång till havet.

en: Build a port and a shipyard on the Island
sv: Bygg en hamn och ett skeppsvarv på ön

en: Ship Industry
sv: Fartygsindustrin

en: Build a port to set sail from this island.
sv: Bygg en hamn för att sätta segel från den här ön.

en: Build a shipyard to produce the ships to sail on.
sv: Bygg ett skeppsvarv för att tillverka skepp att segla med.

en: Produce wheat
sv: Producera vete

en: Wheat Production
sv: Veteproduktion

en: Produce at least 50 sheaves of wheat to get your wool production started.
sv: Producera åtminstone 50 kärvar vete för att få igång din ullproduktion.

en: Produce cloth for building our first ship
sv: Producera tyg för att bygga vårt första skepp

en: Cloth Production
sv: Tygproduktion

en: Build 2 ports on distant islands
sv: Bygg 2 hamnar på avlägsna öar

note: TRANSLATORS: Objective - create 2 expeditions and found new colonies with them
en: Build two Expedition Ports
sv: Bygg två expeditionshamnar

en: Send a ship northwards to gather some intelligence about the Barbarians. Try to build a port on the island and found an outpost.
sv: Skicka ett skepp norrut för att samla in information om Barbarerna. Försök att bygga en hamn på ön och grunda en utpost.

en: Produce gold to send out expeditions
sv: Producera guld för att sända ut expeditioner

en: Gold Production
sv: Guldproduktion

en: Produce at least six bars of gold to be able to colonize your vicinity.
sv: Producera åtminstone 6 gulddtackor för att kunna kolonisera ditt närområde.

en: Defeat the Barbarians
sv: Besegra Barbarerna

en: Defeat the Enemy
sv: Besegra fienden

en: End the Barbarians’ existence in this part of the world.
sv: Avbryt Barbarernas fortlevnad i denna del av världen.

en: Explore further and build ports
sv: Utforska vidare och bygg hamnar

en: Explore Additional Islands and Search for Port Spaces
sv: Utforska fler öar och leta efter hamnplatser

en: Discover more land in your vicinity and build as many ports as you can.
sv: Upptäck mer land i din närhet och bygg så många hamnar du kan.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: Our ship is heavily damaged. The mast has gone overboard and the hull is taking in more and more water. We would be glad to survive this black night with barely more than our lives.
sv: Vårt skepp är allvarligt skadat. Masten har vält överbord och skrovet tar in mer och mer vatten. Vi kan vara glada om vi överlever denna svarta natt med enbart våra liv i behåll.

note: TRANSLATORS: Lutius - Diary
en: It really seems as if we have landed on a very small island with little space.
sv: Det verkar verkligen som att vi har landstigit på en väldigt liten ö med bara lite utrymme.

en: No Sight
sv: Ingen syn

note: TRANSLATORS: Message header - Saledus is advising to save resources
en: Save Resources
sv: Spara resurser

en: Amalea’s Plan
sv: Amaleas plan

note: TRANSLATORS: Saledus
en: The problem is that a port is a building which needs a very special place to be built. So, while building our economy, we should nevertheless expand further to discover the whole island. Let’s try to find such a valuable construction site.
sv: Problemet är att en hamn är en byggnad som behöver en mycket speciell plats för att kunna byggas. Så medan vi bygger upp vår ekonomi ska vi också samtidigt fortsätta expandera för att utforska hela ön. Låt oss försöka hitta en sådan värdefull byggnadsplats.

en: Amalea’s Wisdom
sv: Amaleas visdom

en: Seafaring is Possible Again
sv: Sjöfart återigen möjlig

en: Amalea cheers…
sv: Amalea jublar…

note: TRANSLATORS: Amalea
en: But the problem is that for sending out an expedition, we need some gold.
sv: Men problemet är att om vi ska kunna sända ut en expedition så behöver vi guld.

en: Amalea’s Luck
sv: Amaleas tur

en: Amalea is Pleased
sv: Amalea är nöjd

en: Amalea is looking forward to the exploration…
sv: Amalea ser fram emot utforskningen…

note: TRANSLATORS: Amalea
en: Now that our fleet is growing and growing we should discover the complete region. Let’s try to find more land and eventually get more resources.
sv: Nu när vår flotta växer och växer borde vi utforska hela regionen. Låt oss försöka hitta mer land och kanske också få mer resurser.

en: We need some cloth as well for producing armor in our armor smithy. We need it to build some of the training buildings for our soldiers. And most important and most imminent of all, we need it to send out expeditions.
sv: Vi behöver lite tyg också för att producera rustning i vår rustningssmedja. Vi behöver den för att bygga några av träningsbyggnaderna för våra soldater. Och viktigast och mest  överhängande av allt, vi behöver det för att skicka ut expeditioner.

en: Victory is Ours
sv: Segern är vår

en: Saledus is cheering…
sv: Saledus jublar…

en: Train Faster, Train Harder
sv: Träna snabbare, träna hårdare

en: Saledus is demanding some discipline
sv: Saledus kräver lite disciplin

en: Training Infrastructure is Needed
sv: Infrastruktur för träning behövs

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Sire, we need to train some of our people to serve in your great army. It is important to increase the number of our soldiers as fast as we can. And we should train them well to improve their fighting abilities.
sv: Ers höghet, vi måste träna några av vårt folk att tjänstgöra i vår mäktiga arme. Det är viktigt att öka antalet soldater så snabbt vi kan och vi ska träna dem väl för att förbättra deras stridsförmågor.

en: Victory
sv: Seger
