Widelands svnVERSION - en to nb translation catalogue (32 entries)

en: Build your first outpost
nb: Bygg din første utpost

en: First Outpost
nb: Første Utpost

en: Build an outpost at the yellow house symbol to the east of your provisional headquarters.
nb: Bygg en utpost på det gule hussymbolet øst for ditt provisoriske hovedkvarter.

en: Build a quarry
nb: Bygg et steinbrudd

en: Quarry
nb: Steinbrudd

en: Build a quarry close to the abundant rocks to free some building plots and get some valuable resources.
nb: Bygg et steinbrudd nær mengden med steiner for å frigjøre noen byggetomter og få noen verdifulle ressurser.

en: Build a lumberjack’s house, a sawmill and a stonemason’s house
nb: Bygg et tømmerhuggerhus, en sag og et steinhuggerhus

en: Lumberjack, Sawmill and Stonemason
nb: Trehugger, Sag og Steinhugger

en: Build a lumberjack’s house, a sawmill and a stonemason’s house as soon as there is enough space for them. This will complete the basic building material supply chain.
nb: Bygg et tømmerhuggerhus, en sag og et steinhuggerhus så fort det blir plass til dem. Dette vil fullføre grunnleggende materialforvaltning.

en: Lower the demand for marble columns to 4
nb: Reduser etterspørselen etter marmorsøyler til 4

en: Lower Demand for Marble Columns
nb: Reduser etterspørselen etter marmorsøyler

en: Lower the demand for marble columns in the economy settings to four. This will help to save some marble for buildings.
nb: Reduser etterspørselen etter marmorsøyler i økonomiinstillinger til fire. Dette vil hjelpe til med å spare litt marmor til bygninger.

en: Remember that you can access the economy settings by clicking on any flag.
nb: Husk at du kan få tilgang til økonomiinstillinger ved å trykke på et flagg.

en: Find a port space on the small island
nb: Finn et havnområde på den lille øyen

en: Port Space
nb: Havnområde

en: Search for a port space in order to regain access to the sea.
nb: Søk etter et havnområde for igjen å få tilgang til havet.

en: Build a port and a shipyard on the Island
nb: Bygg en havn og et skipsverft på øyen

en: Ship Industry
nb: Båtindustri

en: Build a port to set sail from this island.
nb: Bygg en havn for å sette seil fra denne øyen.

en: Build a shipyard to produce the ships to sail on.
nb: Bygg et skipsverft for å produsere skip å seile på.

en: Produce wheat
nb: Produser Hvete

en: Wheat Production
nb: Hveteproduksjon

en: Produce at least 50 sheaves of wheat to get your wool production started.
nb: Produser minst 50 skiver med hvete for å få din ullproduksjon til å starte.

en: Produce cloth for building our first ship
nb: Produser tøy for å bygge vårt første skip

en: Cloth Production
nb: Tøyproduksjon

en: Build 2 ports on distant islands
nb: Bygg 2 havner på fjerntliggende øyer

note: TRANSLATORS: Objective - create 2 expeditions and found new colonies with them
en: Build two Expedition Ports
nb: Bygg to ekspedisjonshavner

en: Produce gold to send out expeditions
nb: Produser gull for å sende ut ekspedisjoner

en: Gold Production
nb: Gullproduksjon

en: Produce at least six bars of gold to be able to colonize your vicinity.
nb: Produser minst seks gullbarrer for å få muligheten til å kolonisere ditt nærområde.

en: Defeat the Barbarians
nb: Bekjemp Barbarerne

en: Defeat the Enemy
nb: Bekjemp fienden
