Widelands svnVERSION - en to eo translation catalogue (7 entries)

en: Build a quarry
eo: Konstruu ŝtonminejon

en: Quarry
eo: Ŝtonminejo

en: Find a port space on the small island
eo: Trovu havenspacon sur la eta insulo.

en: Port Space
eo: Havenspaco

en: Search for a port space in order to regain access to the sea.
eo: Serĉu havenspacon por reakiri aliron al la maro.

en: Explore Additional Islands and Search for Port Spaces
eo: Esploru pliajn insulojn kaj serĉu havenspacojn.

note: TRANSLATORS: Saledus
en: Sire, today we got a lot closer to finally returning home again. Our military has spotted a space to build a port on. We should start to build a port quickly.
eo: Mia sinjoro, hodiaŭ ni multe pli proksimiĝis al fina reveno hejmen. Nia armeo rimarkis lokon por konstrui havenon. Ni devus rapide komenci konstrui havenon.
