Widelands svnVERSION - en to nb translation catalogue (13 entries)

en: Defeat the Barbarians
nb: Bekjemp Barbarerne

en: Defeat the Enemy
nb: Bekjemp fienden

[ctx: empire_building]
en: Brewery
nb: Bryggeri

[ctx: empire_building]
en: Farm
nb: Gård

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
nb: Bonden som jobber på denne gården har ingen ledig plass til å så nye frø.

[ctx: empire_building]
en: Forester’s House
nb: Skogforvalters hus

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Forester’s House
en: Plants trees in the surrounding area.
nb: Planter trær i områdene rundt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Lumberjack’s House
en: Fells trees in the surrounding area and processes them into logs.
nb: Planter trær i områdene rundt.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Well
en: Draws water out of the deep.
nb: Heiser vann opp fra dypet.

[ctx: empire_building]
en: Lumberjack’s House
nb: Tømmerhuggers hus

[ctx: empire_building]
en: Mill
nb: Mølle

[ctx: empire_building]
en: Training Camp
nb: Treningsleir

[ctx: empire_building]
en: Well
nb: Brønn
