Widelands svnVERSION - en to sv translation catalogue (52 entries)

en: Train at least 3 heroes
sv: Träna minst 3 hjältar

en: Defeat the Barbarians
sv: Besegra barbarerna

en: You need to increase your military strength.
sv: Du behöver öka din militära styrka.

en: Victory
sv: Seger

en: Chaos
sv: Kaos

en: Difficult Times
sv: Svåra tider

en: Lutius accepts the challenge
sv: Lutius accepterar utmaningen

en: Amalea is doubtful…
sv: Amalea är tveksam...

en: Amalea Investigates
sv: Amalea undersöker

en: Amalea has Bad News
sv: Amalea har dåliga nyheter

en: Amalea recommends…
sv: Amalea rekommenderar...

en: Amalea smiles for the first time in weeks…
sv: Amalea ler för första gången på veckor...

en: Amalea is Pleased
sv: Amalea är nöjd

note: TRANSLATORS: Amalea
en: Now we can focus on rebuilding our economy.
sv: Nu kan vi fokusera på att återuppbygga vår ekonomi.

en: Amalea is laughing sarcastically…
sv: Amalea skrattar sarkastiskt...

en: Amalea is Satisfied
sv: Amalea är nöjd

en: Amalea is celebrating success…
sv: Amalea firar framgång...

en: Amalea is Positively Surprised
sv: Amalea är positivt överraskad

en: Saledus raises his voice…
sv: Saledus höjer sin röst...

en: Easy Victory
sv: Enkel seger

en: Saledus is cheering proudly…
sv: Saledus jublar stolt...

en: Training is Needed
sv: Träning behövs

en: Saledus is happy…
sv: Saledus är glad...

en: We Just Need Another Hero
sv: Vi behöver bara en annan hjälte

en: Saledus is in a good mood…
sv: Saledus är på gott humör...

en: Victory is Ours
sv: Segern är vår

en: Saledus is cheering loudly…
sv: Saledus jublar högt...

en: May The Gods Bless You
sv: Må gudarna välsigna dig

[ctx: empire_building]
en: Brewery
sv: Bryggeri

[ctx: empire_building]
en: Farm
sv: Veteodling

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
sv: Bonden som jobbar på denna veteodling har ingen öppen jord att plantera sina frön i.

[ctx: empire_building]
en: Forester’s House
sv: Skogvaktarboställe

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire production site: Forester’s House
en: The forester’s house needs free space within the work area to plant the trees.
sv: Skogvaktarbostället behöver fritt utrymme inom arbetsområdet för att träd ska kunna planteras.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Training Camp, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’ and in ‘Health’.
sv: Tränar soldater i 'Attack' och 'Hälsa'.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Training Camp, part 2
en: Equips the soldiers with all necessary weapons and armor parts.
sv: Utrustar soldaterna med nödvändiga vapen och rustningar.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire training site: Training Camp
en: Imperial soldiers cannot be trained in ‘Defense’ and will remain at the level with which they came.
sv: Imperiesoldater kan inte tränas i 'Försvar' och kommer alltid att stanna på sin startnivå.

[ctx: empire_building]
en: Lumberjack’s House
sv: Skogshuggarbostad

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
sv: Skogshuggaren som utgår från denna skogshuggarbostad hittar inga träd i sitt arbetsområde. Du borde överväga att demontera eller förstöra byggnaden eller bygga ett skogsvaktarboställe.

[ctx: empire_building]
en: Mill
sv: Väderkvarn

[ctx: empire_building]
en: Training Camp
sv: Träningsläger

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats attacknivå från 0 till 1

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats attacknivå från 1 till 2

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
sv: uppgradera soldats attacknivå från 2 till 3

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
sv: uppgradera soldats attacknivå från 3 till 4

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 0 till 1

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 1 till 2

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 2 till 3

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
sv: uppgradera soldats hälsonivå från 3 till 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
sv: Ingen soldat att träna!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
sv: Ingen soldat hittades för denna träningsnivå.

[ctx: empire_building]
en: Well
sv: Brunn

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
sv: Bäraren som jobbar vid brunnen kan inte få upp något vatten eftersom brunnen har sinat.
