Widelands svnVERSION - en to br translation catalogue (48 entries)

en: Dismantle Buildings
br: Divontañ savadurioù

en: Quarries and Lumberjacks
br: Mengleuzioù ha bucherien

en: Food Production
br: Produiñ boued

en: Build Two New Forester’s Houses
br: Savit daou di foricherien ouzhpenn

en: Tool Production
br: Produiñ ostilhoù

en: Recruit new soldiers
br: Tutait soudarded nevez

en: New Soldier Recruiting
br: An tuta soudarded nevez

en: Recruit at least ten new soldiers in your barracks.
br: Tutait dek soudard nevez d'an nebeutañ en ho kazarn.

en: Defeat the Barbarians
br: Pilit ar varbared

en: Defeat the Enemy
br: Pilit an enebour

en: Build 2 charcoal kilns
br: Savit 2 glaoueri

en: Build Two Charcoal Kilns
br: Savit daou glaoueri

en: Training is Important
br: Pouezus eo gourdonañ

en: Build a training camp and enhance the arena
br: Savit ur c'hamp gourdonañ hag araokait al lis

en: Build a training camp and enhance your arena to a colosseum.
br: Savit ur c'hamp gourdonañ hag araokait ho lis d'ur c'holize

en: Tools, Tools, Tools
br: Ostilhoù, ostilhoù, ostilhoù

en: Victory
br: Trec'h

en: Welcome Back
br: Donemat en-dro

en: Defeated!
br: Pilet!

en: Pride
br: Lorc'h

en: The Enemy is Near
br: Tost eo an enebour

[ctx: empire_building]
en: Brewery
br: Breserezh

[ctx: empire_building]
en: brewing beer
br: bresañ bier

[ctx: empire_building]
en: Farm
br: Atant

[ctx: empire_building]
en: working
br: labourat

[ctx: empire_building]
en: planting wheat
br: plantañ gwinizh

[ctx: empire_building]
en: harvesting wheat
br: dastum gwinizh

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
br: N'eus bet kavet tachenn zieub ebet da blantañ e had enni gant ar feurmer a labour en atant-mañ.

[ctx: empire_building]
en: Forester’s House
br: Ti ar foricher

[ctx: empire_building]
en: planting trees
br: plantañ gwez

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Forester’s House
en: Plants trees in the surrounding area.
br: Plantañ a ra gwez en trowardroioù.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Mill
en: Grinds wheat to produce flour.
br: Malañ a ra gwinizh da broduiñ bleud.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Well
en: Draws water out of the deep.
br: Eztennañ a ra dour diouzh an donder.

[ctx: empire_building]
en: Lumberjack’s House
br: Ti ar bucher

[ctx: empire_building]
en: felling trees
br: diskar gwez

[ctx: empire_building]
en: No Trees
br: Gwezenn ebet

[ctx: empire_building]
en: Out of Trees
br: N'eus gwezenn ebet ken

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
br: N'eus bet kavet gwezenn ebet en e dachenn-labour gant ar bucher a labour en ti-mañ. Soñjit e distruj pe divontañ ar savadur, pe e sevel un ti foricher.

[ctx: empire_building]
en: Mill
br: Milin

[ctx: empire_building]
en: grinding wheat
br: malañ gwinizh

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Temple of Vesta
br: Templ Vesta

[ctx: empire_building]
en: Training Camp
br: Kamp gourdonañ

[ctx: empire_building]
en: sleeping
br: kousket

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
br: Soudard ebet da c'hourdonañ!

[ctx: empire_building]
en: Well
br: Puñs

[ctx: empire_building]
en: No Water
br: Dour ebet

[ctx: empire_building]
en: Out of Water
br: N'eus dour ebet ken

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
br: N'eus ket bet kavet dour er puñs-mañ gant an degaser a labour ennañ.
