Widelands svnVERSION - en to sk translation catalogue (57 entries)

en: Build at least 3 lumberjack’s houses and 2 quarries
sk: Postavte aspoň 3 drevorubačské domy a 2 kameňolomy

en: Build Two New Forester’s Houses
sk: Postavte dve nové horárne

en: Defeat the Barbarians
sk: Porazte Barbarov

en: Defeat the Enemy
sk: Porazte nepriateľa

en: Build 2 charcoal kilns
sk: Postavte 2 uhliarske pece

en: Build Two Charcoal Kilns
sk: Postavte dve uhliarske pece

en: Build two charcoal kilns to support the iron industry.
sk: Postavte dve uhliarske pece na podporu železiarskeho priemyslu.

en: Training is Important
sk: Výcvik je dôležitý

en: Build a training camp and enhance the arena
sk: Postavte výcvikový tábor a vylepšite arénu

en: Build a training camp and enhance your arena to a colosseum.
sk: Postavte výcvikový tábor a vylepšite arénu na koloseum.

en: Diary of Lutius
sk: Lutiov denník

en: Victory
sk: Víťazstvo

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
sk: Túto misiu ste splnili. Môžete pokračovať v hre alebo prejsť na ďalšiu misiu.

en: Amalea recommends…
sk: Amalea odporúča…

en: Amalea Shakes Her Head
sk: Amalea krúti hlavou

en: Amalea comes in…
sk: Vstúpi Amalea…

en: Amalea is Satisfied
sk: Amalea je spokojná

en: Saledus is happy…
sk: Saledus je šťastný…

en: Saledus is excited…
sk: Saledus je nadšený…

[ctx: empire_building]
en: Brewery
sk: Pivovar

[ctx: empire_building]
en: brewing beer
sk: varenie piva

[ctx: empire_building]
en: Farm
sk: Farma

[ctx: empire_building]
en: planting wheat
sk: sadenie pšenice

[ctx: empire_building]
en: harvesting wheat
sk: zberanie pšenice

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
sk: Farmár pracujúci na tejto farme nemá k dispozícii čistú pôdu, na ktorej by mohol začať sadiť.

[ctx: empire_building]
en: Forester’s House
sk: Horáreň

[ctx: empire_building]
en: planting trees
sk: sadenie stromov

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Brewery
en: Produces beer to keep the miners strong and happy.
sk: Vyrába pivo na posilnenie a uspokojenie baníkov.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Farm
en: Sows and harvests wheat.
sk: Seje a zberá pšenicu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Forester’s House
en: Plants trees in the surrounding area.
sk: Sadí stromy na okolitom území.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire production site: Forester’s House
en: The forester’s house needs free space within the work area to plant the trees.
sk: Horáreň potrebuje vo svojej pracovnej oblasti voľné miesto na sadenie stromov.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Lumberjack’s House
en: Fells trees in the surrounding area and processes them into logs.
sk: Rúbať stromy na okolitom území a spracovať ich na kmene.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire production site: Lumberjack’s House
en: The lumberjack’s house needs trees to fell within the work area.
sk: Drevorubačský dom potrebuje vo svojej pracovnej oblasti stromy.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Mill
en: Grinds wheat to produce flour.
sk: Melie pšenicu na múku.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Training Camp, part 1
en: Trains soldiers in ‘Attack’ and in ‘Health’.
sk: Cvičí vojakov v útoku a zdraví.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire training site: Training Camp, part 2
en: Equips the soldiers with all necessary weapons and armor parts.
sk: Vystrojuje vojakov všetkými potrebnými zbraňami a časťami zbroje.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Note helptext for an Empire training site: Training Camp
en: Imperial soldiers cannot be trained in ‘Defense’ and will remain at the level with which they came.
sk: Vojakov impéria nemožno cvičiť v obrane, a preto zostanú na úrovni, s ktorou začali.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire production site: Well
en: Draws water out of the deep.
sk: Čerpá vodu z hlbín.

[ctx: empire_building]
en: Lumberjack’s House
sk: Drevorubačský dom

[ctx: empire_building]
en: felling trees
sk: rúbanie stromov

[ctx: empire_building]
en: No Trees
sk: Došli stromy

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
sk: Drevorubač pracujúci z tohto drevorubačského domu nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne stromy. Zvážte, či by nebolo vhodné budovu rozobrať alebo zničiť, prípadne postaviť horáreň.

[ctx: empire_building]
en: Mill
sk: Mlyn

[ctx: empire_building]
en: grinding wheat
sk: mletie pšenice

[ctx: empire_building]
en: Training Camp
sk: Výcvikový tábor

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 2 na úroveň 3

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 3 na úroveň 4

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 2 na úroveň 3

[ctx: empire_building]
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 3 na úroveň 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
sk: Žiaden vojak nepotrebuje výcvik!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
sk: Nenašiel sa vojak pre túto úroveň výcviku!

[ctx: empire_building]
en: Well
sk: Studňa

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
sk: Nosič pracujúci v tejto studni nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadnu vodu.
