Widelands svnVERSION - en to br translation catalogue (59 entries)

en: Build a wood economy and a reed farm
br: Savit un armerzh koad hag un atant korz

en: Wood Economy
br: Armerzh ar c'hoad

en: Start producing bricks
br: Komañsit produiñ brikez

en: Brick Economy
br: Armerzh ar brikez

en: Build a brick kiln, a coal mine, a rock mine, a clay pit and a well to start producing bricks.
br: Savit ur vrikennerezh, ur vengleuz glaou, un toull-pri hag ur puñs da gomañs produiñ brikez.

en: Gather building materials
br: Dastum danvezioù sevel

en: 30 × Log
br: 30 × Koad

en: 30 × Granite
br: 30 × Maen-greun

en: 10 × Clay
br: 10 × Pri

en: 40 × Brick
br: 40 × Brikez

en: 20 × Coal
br: 20 × Glaou

en: 30 × Reed
br: 30 × Korz

en: Produce food for the miners
br: Fardañ boued evit ar mengleuzierien

en: Food Economy
br: Armerzh ar boued

en: Build a tavern, a fisher’s house, a smokery, a berry farm and a fruit collector’s house.
br: Savit un davarn, un ti peskeater, ur vogederezh, un atant hugennoù hag un ti dastumer frouezh.

en: Enhance your food economy
br: Gwellait ho armerzh boued

en: Enhance Food Economy
br: Gwellaat armerzh ar boued

en: Build an iron mine, a furnace, a blacksmithy and a small armor smithy.
br: Savit ur vengleuz houarn, ur fornez, ur c'hovel-houarn hag ur c'hovel houarnwisk bihan.

en: Start recruiting soldiers
br: Komañsit da duta soudarded

en: Recruiting Soldiers
br: An tuta soudarded

en: Build a barracks, a reindeer farm and a sewing room.
br: Savit ur c'hazarn, un atant kirvi-erc'h hag ur sal-gwriat.

en: Discover more of the island
br: Dizoloit muioc'h eus an enezenn

en: Expand and Discover
br: Astenn ha dizoleiñ

en: Expand further and discover more of the island.
br: Astennit pelloc'h ha dizoloit muioc'h eus an enezenn.

en: Train your soldiers
br: Lakait ho soudarded da c'hourdonañ

en: Training Soldiers
br: Ar gourdonañ soudarded

en: Defeat the enemy!
br: Pilit an enebour!

en: Defeat the Enemy!
br: Pilit an enebour!

en: Destroy the enemy tribe’s headquarters.
br: Distrujit penngarter meuriad an enebour.

en: Introduction
br: Digoradur

en: Welcome!
br: Donemat!

en: A new home
br: Un ti nevez

en: The first buildings
br: Ar savadurioù kentañ

en: Building our new home
br: Sevel hon ti nevez

en: Reed Shortages
br: Berrentez korz

en: Build another reed farm
br: Savit un atant korz ouzhpenn

en: Clay Shortages
br: Berrentez pri

en: Build another clay pit
br: Savit un toull-pri ouzhpenn

en: Brick Shortages
br: Berrentez brikez

en: Build another brick kiln
br: Savit ur vrikennerezh ouzhpenn

en: Warehouses
br: Etrepaouezioù

en: Build a warehouse in the east
br: Savit un etrepaouez er reter

en: Enhancing the Food Economy
br: Gwellaat armerzh ar boued

en: Feeding the soldiers
br: Boueta ar soudarded

en: Build a Mining Economy
br: Savit un armerzh mengleuziañ

en: Mining economy
br: An armerzh mengleuziañ

en: Be Prepared
br: Bezit prest

en: Explore the Island
br: Ergerzhit an enezenn

en: Expanding
br: Astenn

note: TRANSLATORS: Reebaud – expand
en: Our barracks has started working, and we are recruiting new soldiers now.
br: Oberiat eo hor c'hazarn bremañ, hag emaomp o tuta soudarded nevez.

en: Enemies!
br: Enebourien!

en: Our soldiers are strong
br: Kreñv eo hor soudarded

en: Are our soldiers strong enough?
br: Ha kreñv a-walc'h eo hor soudarded?

en: Beware!
br: Diwallit!

en: Enemy Defeated
br: Pilet eo bet an enebour

en: Enemy defeated!
br: Pilet eo bet an enebour!

en: Soldiers to the port!
br: D'ar porzh-mor, soudarded!

en: Victory
br: Trec'h

en: Congratulations
br: Gourc'hemennoù
