Widelands svnVERSION - en to pl translation catalogue (28 entries)

en: Wood Economy
pl: Gospodarka drzewna

en: Brick Economy
pl: Ekonomia cegieł

en: Gather building materials
pl: Zdobądź materiały do budowy

en: 30 × Log
pl: 30 × Kłoda

en: 30 × Granite
pl: 30 × Granit

en: 10 × Clay
pl: 10 × Glina

en: 40 × Brick
pl: 40 × Cegła

en: 20 × Coal
pl: 20 × Węgiel

en: 30 × Reed
pl: 30 × Trzcina

en: Produce food for the miners
pl: Produkuje jedzenie dla górników

en: Food Economy
pl: Gospodarka żywnościowa

en: Build a tavern, a fisher’s house, a smokery, a berry farm and a fruit collector’s house.
pl: Zbuduj tawernę, domek rybaka, wędzarnie, plantację jagód i dom zbieracza owoców.

en: Enhance your food economy
pl: Rozbuduj twoją gospodarkę żywnościową

en: Enhance Food Economy
pl: Rozbuduj gospodarkę żywnościową

en: Build at least two farms, a beekeeper’s house (next to the berry farm), a bakery, a brewery, and another tavern.
pl: Zbuduj przynajmniej dwie farmy, dom pszczelarza (obok plantacji jagód), piekarnię, browar i kolejną tawernę.

en: Build an iron mine and a mining infrastructure
pl: Zbuduj kopalnię żelaza i infrastrukturę górniczą

en: Build Mines and Mining Infrastructure
pl: Zbuduj kopalnie i infrastrukturę górniczą

en: Build an iron mine, a furnace, a blacksmithy and a small armor smithy.
pl: Zbuduj kopalnię rudy żelaza, hutę, kuźnię i małą pracownię płatnerza.

en: Start recruiting soldiers
pl: Zacznij rekrutować żołnierzy

en: Recruiting Soldiers
pl: Werbowanie żołnierzy

en: Build a barracks, a reindeer farm and a sewing room.
pl: Zbuduj kwaterę zaciężnika, hodowlę reniferów i szwalnię.

en: Discover more of the island
pl: Odkryj więcej wyspy

en: Expand and Discover
pl: Rozszerzaj i Odkrywaj

en: Train your soldiers
pl: Szkol swoich żołnierzy

en: Introduction
pl: Wprowadzenie

en: A new home
pl: Nowy dom

en: Victory
pl: Zwycięstwo

en: Congratulations
pl: Gratulacje
