Widelands svnVERSION - en to br translation catalogue (49 entries)

note: TRANSLATORS: Message title for a piece of information
en: Note
br: Notenn

en: Build a basic economy
br: Sevel un armerzh diazez

en: Supply All Basic Materials
br: Pourveziñ an holl zanvezioù diazez

en: Expand to the south
br: Astennit war-zu ar Su

en: Expand Your Territory to Explore the South
br: Astennit ho tomani da ergerzhit war-zu ar Su

en: Train and recycle
br: Gourdonañ hag adaozañ

en: Recycle Weapons to Regain Metal
br: Adaozit armoù da gaout metal en-dro

en: 30 × Log
br: 30 × Koad

en: 40 × Granite
br: 40 × Maen-greun

en: 30 × Fish
br: 30 × Pesked

en: 30 × Beer
br: 30 × Bier

en: 150 × Water
br: 150 × Dour

en: 10 × Meal
br: 10 × Pred

en: 30 × Coal
br: 30 × Glaou

en: 40 × Iron Ore
br: 40 × Kailh houarn

en: 20 × Iron
br: 20 × Houarn

en: 20 × Gold Ore
br: 20 × Kailh aour

en: 10 × Gold
br: 10 × Aour

en: Spy on Murilius
br: Spiañ Murilius

en: Send a Scout to Spy on the Empire
br: Kasit ur sklêrijenner da spiañ an Impalaerezh

en: Defeat the Barbarians!
br: Pilit ar varbared!

en: Defeat the Barbarians
br: Pilit ar varbared

en: Defeat Murilius!
br: Pilit Murilius!

en: Defeat Murilius and the Barbarians!
br: Pilit Murilius hag ar varbared!

en: Defeat the Barbarians and the Empire Colony
br: Pilit ar varbared ha trevadenn an Impalaerezh

en: Welcome Back!
br: Donemat en-dro!

en: A new home
br: Un ti nevez

en: Go South
br: Kit d'ar Su

en: Expand and conquer
br: Astenn hag aloubiñ

en: Metal Shortage
br: Berrentez metal

en: We are out of metals
br: N'hon eus tamm metal ebet ket

en: Getting new metal
br: Kaout metal en-dro

en: New metal
br: Metal nevez

en: Metal Production
br: Produiñ metal

en: The mines are working
br: Oberiat eo ar mengleuzioù

en: Fishing
br: Pesketa

en: We need fish
br: Ezhomm hon eus pesked

en: Strangers
br: Estrañjourien

en: The Scout Discovered Something
br: Dizoloet eo bet un dra bennak gant ar sklêrijenner

en: Our scout returned
br: Deuet eo hor sklêrijenner en-dro

en: The Empire is Angry
br: Fuloret eo an Impalaerezh

en: Two Enemies
br: Daou enebour

en: Defeat the enemies!
br: Pilit an enebourien!

en: Another Enemy
br: Un enebour all

en: Defeat the Empire!
br: Pilit an Impalaerezh!

en: Victory
br: Trec'h

en: Victory!
br: Trec'h!

en: Congratulations
br: Gourc'hemennoù

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Empire Warehouse
br: Etrepaouez an Impalaerezh
