Widelands svnVERSION - en to sv translation catalogue (13 entries)

en: 30 × Log
sv: 30 × stock

en: Send a Scout to Spy on the Empire
sv: Skicka en spejare för att spionera på Imperiet

en: Build a scout’s house near the border to discover the Empire’s secrets.
sv: Bygg en spejarbostad nära gränsen för att ta reda på Imperiets hemligheter.

en: Understand the Poem the Scout has Found in the Empire
sv: Förstå dikten som spejaren hittade i Imperiet

en: Defeat the Barbarians
sv: Besegra Barbarerna

en: A new home
sv: Ett nytt hem

note: TRANSLATORS: Reebaud – Introduction 3
en: My scouts no longer report any signs of living creatures nearby. We will start building our new home here.
sv: Mina spejare rapporterar inte längre några tecken på levande varelser i närheten. Vi kommer påbörja bygget av vårt nya hem här.

note: TRANSLATORS: Reebaud – Expand South
en: The scouts reported that the lands to the north are rugged hills, beautiful to behold but not suited for buildings. Let’s find out what we can discover in the south.
sv: Spejarna rapporterade att markerna norröver är grovhuggna kullar, vackra att betrakta men inte lämpade för byggnader. Låt oss ta reda på vad vi kan upptäcka i söder.

note: TRANSLATORS: Reebaud – Supply Murilius 9
en: As for expansion – I wonder how strictly he can possibly control us. Perhaps we should send a scout to spy on him…
sv: När det gäller expansion – jag undrar hur strikt han möjligen kan kontrollera oss. Kanske vi skulle skicka en spejare för att spionera på honom...

en: The Scout Discovered Something
sv: Spejaren upptäckte någonting

en: Our scout returned
sv: Vår spejare återvände

note: TRANSLATORS: Hauke – Expansion hint
en: Chieftain Reebaud! Our scout just returned. He has found a poem in the strange tongue this Proconsul speaks. With some difficulty, I have translated it into our language. If I did not mistranslate, it runs as follows:
sv: Hövding Reebaud! Vår spejare kom just tillbaka. Han har hittat en dikt på det konstiga språk denna prokonsul talar. Med vissa svårigheter har jag översatt det till vårat språk. Om jag inte har översatt den fel lyder den som följer:

en: Victory
sv: Seger
