Widelands svnVERSION - en to ro translation catalogue (6 entries)

en: Victory
ro: Victorie

en: Victory!
ro: Victorie!

en: You Have Lost
ro: Ai pierdut

en: Goodbye!
ro: Rămas bun!

note: TRANSLATORS: Claus Lembeck – lost
en: This is a disaster! We have reached another shore, but another tribe has already settled there. They won’t allow us to land on their coast.
ro: Acesta este un dezastru! Am ajuns pe un alt țărm, dar un alt trib s-a stabilit deja acolo. Ei nu ne vor permite să debarcăm pe coasta lor.

note: TRANSLATORS: Claus Lembeck – lost
en: We were too slow. We dawdled and dallied and this is the result. There is no way forward. None of us will ever see our home again!
ro: Am fost prea înceți. Am zăbovit și am lenevit și acesta este rezultatul. Nu există nicio cale de urmat. Niciunul dintre noi nu-și va mai vedea vreodată casa!
