Widelands svnVERSION - en to it translation catalogue (21 entries)

en: You appear not to have completed the previous mission. You may still play this scenario, but you will be at a disadvantage. I recommend that you complete the previous scenario first and then restart this mission.
it: Sembra che tu non abbia completato la precedente missione. Puoi sempre giocare questo scenario, ma avrai degli svantaggi. Ti suggerisco prima di completare lo scenario precedente, poi di reiniziare questa missione.

en: Find Reebaud
it: Trova Reebaud

en: Defeat the strangers
it: Sconfiggi gli estranei

en: Defeat the Strangers
it: Sconfiggi gli estranei

en: Defeat the hostile tribe.
it: Sconfiggi la tribù ostile.

en: Defeat the Empire
it: Sconfiggi l'Impero

en: Recruit & train
it: Recluta & addestra

en: Welcome Back!
it: Ben ritornati!

en: Arrived at last
it: Finalmente arrivati

en: Strangers
it: Estranei

en: Who are they?
it: Chi sono?

en: Enemies
it: Nemici

en: Trespassers
it: Intrusi

en: An Old Friend
it: Un vecchio amico

en: Met up at last
it: Incontrati finalmente

en: You Have Lost
it: Hai perso

en: Victory
it: Vittoria

en: Congratulations
it: Congratulazioni

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
it: Hai completato questa missione. Puoi continuare a giocare, se lo desideri, altrimenti passa alla prossima missione.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
it: Porto

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Purpose helptext for an Empire warehouse: Port
en: Serves as a base for overseas colonization and trade. Also stores your soldiers, wares and tools.
it: Serve come base per la colonizzazione e il commercio oltreoceano. Inoltre immagazzina soldati, merci e attrezzi.
