Widelands svnVERSION - en to fi translation catalogue (20 entries)

note: TRANSLATORS: Message title for a piece of information
en: Note
fi: Huomautus

en: You appear not to have completed the previous mission. You may still play this scenario, but you will be at a disadvantage. I recommend that you complete the previous scenario first and then restart this mission.
fi: Et ole nähtävästi suorittanut edellistä tehtävää. Voit siltikin pelata tämän näytännön, mutta tulet aloittamaan epäsuotuisassa asemassa. Suosittelen, että läpäiset edellisen tehtävän ensin ja aloitat tämän kyseisen tehtävän sitten uudelleen.

note: TRANSLATORS: This Danish ship is named after the Capital of Denmark
en: København
fi: Kööpenhamina

en: Trade
fi: Kauppa

en: You can not mine resources or quarry rocks on this island. Instead, you can trade local produce against other types of wares.
fi: Et voi kaivaa raaka-aineita tai louhia kiviä tällä saarella. Näiden sijasta, voit kaupata paikallisia tuotteita muita tarvikkeita vastaan.

en: Any wares stored in a port will be traded. The trade prices are indicated by the following chart.
fi: Kaikki tarvikkeet jotka satamaan säilötään kaupataan. Kauppahinnat on määritelty seuraavassa taulukossa.

en: Defeat the invaders
fi: Kukista tunkeilijat

en: Defeat Atterdag’s Forces.
fi: Kukista Atterdag:in joukot.

en: Destroy all the enemy’s buildings.
fi: Tuhoa kaikki vihollisen rakennukset.

en: Block the bottleneck
fi: Tuki pullonkaula

en: Block the Bottleneck.
fi: Tuki pullonkaula.

en: Introduction
fi: Esittely

en: Welcome back!
fi: Tervetuloa takaisin!

en: Greetings
fi: Tervehdys

en: Enemies
fi: Viholliset

en: Diking
fi: Patoaminen

en: Victory
fi: Voitto

en: Victory!
fi: Voitto!

en: Congratulations
fi: Onneksi olkoon

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
fi: Olet suorittanut tämän tehtävän loppuunsa. Voit jatkaa halutessasi pelaamista, muutoin siirry seuraavaan tehtävään.
