Widelands svnVERSION - en to pl translation catalogue (20 entries)

note: TRANSLATORS: Message title for a piece of information
en: Note
pl: Uwaga

en: You appear not to have completed the previous mission. You may still play this scenario, but you will be at a disadvantage. I recommend that you complete the previous scenario first and then restart this mission.
pl: Wygląda na to, że nie ukończyłeś poprzedniej misji. Nadal możesz zagrać w ten scenariusz, ale będziesz w niekorzystnej sytuacji. Proponuję najpierw ukończyć poprzedni scenariusz, a dopiero potem zrestartować tę misję.

en: Defeat the invaders
pl: Pokonaj najeźdźców

en: Defeat Atterdag’s Forces.
pl: Pokonaj siły Atterdaga

en: Destroy all the enemy’s buildings.
pl: Zniszcz wszystkie budynki wroga.

en: Introduction
pl: Wprowadzenie

en: Welcome back!
pl: Witaj ponownie!

en: Greetings
pl: Pozdrowienia

en: Welcome to Helgoland!
pl: Witamy w Helgoland!

en: Enemies
pl: Wrogowie

en: Economy
pl: Gospodarka

en: Planning the War
pl: Planowanie wojny

en: Wood supply
pl: Dostawy drewna

en: Long-term strategy
pl: Strategia długoterminowa

en: Good luck!
pl: Powodzenia!

en: Wood Supply
pl: Dostawy drewna

en: Victory
pl: Zwycięstwo

en: Victory!
pl: Zwycięstwo!

en: Congratulations
pl: Gratulacje

en: You have completed this mission. You may continue playing if you wish, otherwise move on to the next mission.
pl: Ukończyłeś tę misję. Jeśli chcesz, możesz kontynuować grę, w przeciwnym razie przejdź do następnej misji.
