Widelands svnVERSION - en to da translation catalogue (26 entries)

note: TRANSLATORS: The title of an in-game teaching objective
en: Building Spaces
da: Byggepladser

en: We will want to place buildings so that we can produce wares.
da: Vi ønsker at placere bygninger, så vi kan fremstille varer.

en: So, let’s find out where we have space for them.
da: Så lad os se hvor vi har plads til dem.

en: Click on the ‘Show / Hide’ menu.
da: Klik på menuen »Vis/skjul«.

en: Select ‘Show Building Spaces’.
da: Vælg »Vis byggepladser«.

en: Now we can see where it is possible to place buildings and flags.
da: Nu kan vi se, hvor det er muligt at placere bygninger og flag.

note: TRANSLATORS: The title of an in-game teaching objective
en: Flags
da: Flag

en: Click on the flag symbol.
da: Klik på flagsymbolet.

en: Now check if you can place even more flags on your roads.
da: Tjek nu om du kan placere endnu flere flag på dine veje.

note: TRANSLATORS: The title of an in-game teaching objective
en: Welcome
da: Velkommen

note: TRANSLATORS: The title of an in-game teaching objective
en: Objectives
da: Mål

note: TRANSLATORS: The title of an in-game teaching objective
en: Logs & Roads
da: Træstammer og veje

en: Logs
da: Træstammer

en: You need to supply your tribe with logs. Please build the following building:
da: Du skal skaffe træstammer til din stamme. Byg de følgende bygninger:

en: Roads
da: Veje

en: Click on the building’s button…
da: Klik på bygningens knap ...

en: …then click on the flag in front of the target building.
da: ... klik så på flaget foran bygningen.

en: Close this window
da: Luk dette vindue

en: Closing this window
da: Lukker dette vindue

en: The terrain is flat here. Your carriers will be very swift on this terrain.
da: Terrænet er fladt her. Dine bærere vil være hurtige på dette terræn.

en: There is a small slope to climb to reach this field. This means that your workers will be faster walking downhill than they will be walking uphill.
da: Der er en mindre hældning der skal forceres for at nå dette sted. Det betyder, at dine arbejdere går hurtigere ned ad bakke end op ad.

en: The connection between the fields is extremely steep. The speed increase in one direction is huge while the slowdown in the other is also substantial.
da: Forbindelsen mellem de to steder er ekstremt stejl. Hastighedsforøgelsen i den ene retning er stor mens formindskelsen i den anden også er betydelig.

en: Granite
da: Granit

en: Well done! We will soon start producing granite, which we will need for building more buildings.
da: Godt arbejde! Vi kan snart starte produktionen af granit, som vi skal bruge til at bygge yderligere bygninger.

en: Welcome to Widelands!
da: Velkommen til Widelands!

en: Follow the arrows to learn how to play.
da: Følg pilene for at lære spillet at kende.
