Widelands - en to it translation catalogue (1150 entries)

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
it: Mercato

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
it: Fortificazione

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
it: I tuoi combattenti hanno occupato la fortificazione.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
it: Nella tua fortificazione è stato scoperto un aggressore.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
it: La tua fortificazione è sotto attacco.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi combattenti nella fortificazione.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
it: I tuoi combattenti hanno sconfitto il nemico nella fortificazione.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
it: Fortezza

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
it: I tuoi combattenti hanno occupato la tua fortezza.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
it: Nella tua fortezza è stato scoperto un aggressore.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
it: La tua fortezza è sotto attacco.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi combattenti nella fortezza.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
it: I tuoi combattenti hanno sconfitto il nemico nella fortezza.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
it: Torre di avvistamento

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
it: I tuoi combattenti hanno occupato la torre di avvistamento.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
it: Nella tua torre di avvistamento è stato scoperto un aggressore.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
it: La tua torre di avvistamento è sotto attacco.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi combattenti alla torre di avvistamento.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
it: I tuoi combattenti hanno sconfitto il nemico alla torre di avvistamento.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
it: Posto di pattuglia

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
it: I tuoi combattenti hanno occupato il tuo posto di pattuglia.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
it: Nel tuo posto di pattuglia è stato scoperto un aggressore.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
it: Il tuo posto di pattuglia è sotto attacco.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi combattenti nel posto di pattuglia.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
it: I tuoi combattenti hanno sconfitto il nemico nel posto di pattuglia.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
it: Torre

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
it: I tuoi combattenti hanno occupato la tua torre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
it: Nella tua torre è stato scoperto un aggressore.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
it: La tua torre è sotto attacco.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi combattenti nella torre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
it: I tuoi combattenti hanno sconfitto il nemico nella torre.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
it: Guardiola sull'albero

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
it: Nella tua guardiola sull'albero è stato scoperto un aggressore.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
it: La tua guardiola sull'albero è sotto attacco.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi combattenti nella guardiola sull'albero.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
it: I tuoi combattenti hanno sconfitto il nemico nella guardiola sull'albero.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
it: Dimora del guerriero

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
it: I tuoi combattenti hanno occupato la tua dimora del guerriero.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
it: Nella tua dimora del guerriero è stato scoperto un aggressore.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
it: La tua dimora del guerriero è sotto attacco.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi combattenti nella dimora del guerriero.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
it: I tuoi combattenti hanno sconfitto il nemico nella dimora del guerriero.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
it: Castello

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
it: I tuoi soldati hanno occupato il tuo castello.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
it: Nel tuo castello è stato scoperto un aggressore.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
it: Il tuo castello è sotto attacco.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nel castello.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nel castello.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
it: Corpo di guardia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
it: I tuoi soldati hanno occupato il tuo corpo di guardia.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
it: Nel tuo corpo di guardia è stato scoperto un aggressore.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
it: Il tuo corpo di guardia è sotto attacco.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nel corpo di guardia.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nel corpo di guardia.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
it: Posto di guardia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
it: I tuoi soldati hanno occupato il tuo posto di guardia.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
it: Nel tuo posto di guardia è stato scoperto un aggressore.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
it: Il tuo posto di guardia è sotto attacco.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nel posto di guardia.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nel posto di guardia.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
it: Torre

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
it: I tuoi soldati hanno occupato la tua torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
it: Nella tua torre è stato scoperto un aggressore.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
it: La tua torre è sotto attacco.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nella torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nella torre.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
it: Torre alta

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
it: I tuoi soldati hanno occupato la tua torre alta.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
it: Nela tua torre alta è stato scoperto un aggressore.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
it: La tua torre alta è sotto attacco.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nella torre alta.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nella torre alta.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
it: Torre piccola

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
it: I tuoi soldati hanno occupato la tua torre piccola.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
it: Nella tua torre piccola è stato scoperto un aggressore.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
it: La tua torre piccola è sotto attacco.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nella torre piccola.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nella torre piccola.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
it: Fortino

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
it: I tuoi soldati hanno occupato il tuo fortino.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
it: Nel tuo fortino è stato scoperto un aggressore.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
it: Il tuo fortino è sotto attacco.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nel fortino.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nel fortino.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
it: Cittadella

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
it: I tuoi soldati hanno occupato la tua cittadella

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
it: Nella tua cittadella è stato scoperto un aggressore.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
it: La tua cittadella è sotto attacco.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi solditi nella cittadella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nella cittadella.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
it: Fortezza

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
it: I tuoi soldati hanno occupato la tua fortezza.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
it: Nella tua fortezza è stato scoperto un aggressore.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
it: La tua fortezza è sotto attacco.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi combattenti nella fortezza.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nella fortezza.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
it: Guardiola

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
it: I tuoi soldati hanno occupato la tua guardiola.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
it: Nella tua guardiola è stato scoperto un aggressore.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
it: La tua guardiola è sotto attacco.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nella guardiola.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nella guardiola.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
it: Torre

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
it: I tuoi soldati hanno occupato la tua torre.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
it: Nella tua torre è stato scoperto un aggressore.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
it: La tua torre è sotto attacco.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nella torre.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nella torre.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
it: Fortino

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
it: I tuoi soldati hanno occupato il tuo fortino.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
it: Nel tuo fortino è stato scoperto un aggressore.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
it: Il tuo fortino è sotto attacco.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nel fortino.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nel fortino.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
it: Posto di guardia

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
it: Nel tuo posto di guardia è stato scoperto un aggressore.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
it: Il tuo posto di guardia è sotto attacco.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nel posto di guardia.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nel posto di guardia.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
it: Castello

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
it: I tuoi soldati hanno occupato il tuo castello.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
it: Nel tuo castello è stato scoperto un aggressore

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
it: Il tuo castello è sotto attacco.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nel castello.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nel castello.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
it: Fortezza

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
it: I tuoi soldati hanno occupato la tua fortezza.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
it: Nella tua fortezza è stato scoperto un aggressore.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
it: La tua fortezza è sotto attacco.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi combattenti nella fortezza.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nella fortezza.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
it: Avamposto

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
it: I tuoi soldati hanno occupato il tuo avamposto.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
it: Nel tuo avamposto è stato scoperto un aggressore.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
it: Il tuo avamposto è sotto attacco.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nell'avamposto.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto i nemici nell'avamposto.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
it: Guardiola

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
it: I tuoi soldati hanno occupato la tua guardiola.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
it: Nella tua guardiola è stato scoperto un aggressore

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
it: La tua guardiola è sotto attacco.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nella guardiola.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nella guardiola.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
it: Torre

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
it: I tuoi soldati hanno occupato la tua torre.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
it: Nella tua torre è stato scoperto un aggressore.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
it: La tua torre è sotto attacco.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati nella torre.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico nella torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
it: Fortezza

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
it: I tuoi soldati hanno occupato la tua fortezza.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
it: Nella tua fortezza è stato scoperto un aggressore.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
it: La tua fortezza è sotto attacco.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati alla fortezza.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
it: Il tuo soldato ha sconfitto il nemico alla fortezza

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
it: Avamposto

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
it: I tuoi soldati hanno occupato il tuo avamposto.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
it: Nel tuo avamposto è stato scoperto un aggressore.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
it: Il tuo avamposto è sotto attacco.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati all'avamposto.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico all'avamposto.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
it: Posto di sentinella

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
it: I tuoi soldati hanno occupato il tuo  posto di sentinella.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
it: Nel tuo posto di sentinella è stato scoperto un aggressore.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
it: Il tuo posto di sentinella è sotto attacco.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati al posto di sentinella.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico al posto di sentinella.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
it: Torre

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
it: I tuoi soldati hanno occupato la tua torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
it: Nella tua torre è stato scoperto un aggressore.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
it: La tua torre è sotto attacco.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati alla torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico alla torre.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
it: Torre di legno

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
it: Nella tua torre di legno è stato scoperto un aggressore.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
it: La tua torre di legno è sotto attacco.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati alla torre di legno.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico alla torre di legno.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
it: Torre di legno alta

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
it: I tuoi soldati hanno occupato la tua torre di legno alta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
it: Nella tua torre di legno alta è stato scoperto un aggressore.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
it: La tua torre di legno alta è sotto attacco.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
it: Il nemico ha sconfitto i tuoi soldati alla torre di legno alta.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
it: I tuoi soldati hanno sconfitto il nemico alla torre di legno alta.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
it: Cantiere

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
it: Smantella il sito

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
it: Piantagione di manioca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
it: lavorare

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
it: piantare manioca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
it: raccogliere manioca

en: No Fields
it: Nessun terreno libero

en: Out of Fields
it: Terreni esauriti

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
it: Il contadino che lavora in questa piantagione di manioca non ha terreno libero dove piantare i suoi semi.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
it: Cucina di radici di manioca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
it: sfornare del pane

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
it: Carbonaia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
it: produrre carbone vegetale

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
it: Fabbrica di cioccolato

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
it: produrre cioccolato

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
it: Fattoria di cacao

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
it: piantare cacao

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
it: raccogliere cacao

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
it: Il coltivatore di cacao che lavora in questa fattoria di cacao non ha terreno libero dove piantare i suoi semi.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
it: Sartoria

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing a tunic because ...
en: sewing a tunic
it: cucire una tunica

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing a light wooden armor because ...
en: making a light wooden armor
it: produrre un'armatura lignea leggera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden helmet because ...
en: making a wooden helmet
it: produrre un elmo di legno

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a warrior’s coat because ...
en: sewing a warrior’s coat
it: cucire un mantello da guerriero

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making sturdy boots because ...
en: making sturdy boots
it: produrre degli scarponi robusti

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making swift boots because ...
en: making swift boots
it: produrre degli scarponi da corsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making hero boots because ...
en: making hero boots
it: produrre degli scarponi dell'eroe

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded vest because ...
en: making a padded vest
it: produrre un corpetto imbottito

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded protector because ...
en: making a padded protector
it: produrre un usbergo imbottito

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
it: Cantiere per i traghetti

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
it: Stabilimento conserviero

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
it: preparare una razione

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
it: Fornace

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
it: fondere oro

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
it: Vivaio

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
it: migliorare la fertilità del suolo

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
it: Abitazione del cercatore d'oro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
it: estrarre oro

en: No Gold
it: Oro esaurito

en: Main Gold Vein Exhausted
it: Vena principale d'oro esaurita

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa abitazione del cercatore d'oro. Aspettati un ritorno dell'investimento fortemente ridotto. Dovresti considerare lo smantellamento o la distruzione.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
it: Capanna del recco-cacciatore

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
it: raccogliere

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
it: raccogliere carne

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
it: raccogliere pesce

en: No Game, No Fish
it: niente selvaggina, niente pesce

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
it: selvaggina e pesce esauriti

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
it: Il racco-cacciatore che lavora in questa capanna non può trovare ne selvaggina ne pesce nella sua area di lavoro.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
it: Centro selezione reclute

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
it: reclutare un soldato

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
it: Capanna del guardagiungla

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
it: piantare degli alberi

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
it: Capanna del taglialiane

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
it: tagliare liane

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
it: Alberi esauriti

en: No Tree to Cut Lianas
it: Nessun albero da cui tagliare delle liane

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
it: Il taglialiane che lavora in questo sito non riesce a trovare nessun albero nella sua area di lavoro. Considera lo smantellamento o la distruzione dell'edificio, oppure costruisci una capanna del guardagiungla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
it: Capanna del tagliatore di alberi rari

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
it: raccogliere legno di balsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
it: raccogliere gomma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
it: raccogliere legnoferro

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
it: Piantagione di alberi rari

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
it: piantare alberi di balsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
it: piantare alberi della gomma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
it: piantare alberi di legnoferro

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
it: Cabina del tessitore di funi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
it: produrre una fune

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
it: Capanna dell'esploratore

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
it: esplorare

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
it: Cantiere navale

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
it: costruire una nave

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
it: Bottega dell'intagliatore

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
it: produrre una pala

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
it: produrre un'ascia da disboscamento

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
it: produrre un piccone

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a machete because ...
en: making a machete
it: produrre un machete

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
it: produrre degli utensili da cucina

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
it: produrre un martello

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a chisel because ...
en: making a chisel
it: produrre uno scalpello

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
it: produrre degli aghi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone bowl because ...
en: making a stone bowl
it: produrre una ciotola di pietra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden spear because ...
en: making a wooden spear
it: produrre una lancia di legno

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone-tipped spear because ...
en: making a stone-tipped spear
it: produrre una lancia con punta di pietra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hardened spear because ...
en: making a hardened spear
it: produrre una lancia rinforzata

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
it: Capanna del tagliapietre

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
it: tagliare granito

en: No Rocks
it: Pietre esaurite

en: Out of Rocks
it: Rocce esaurite

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
it: Il tagliapietre che lavora in questa capanna del tagliapietre non riesce a trovare rocce nella sua area di lavoro.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
it: Miniera di pietra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
it: sta scavando nella miniera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
it: estrarre granito

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
it: estrarre quarzo

en: No Stones
it: Nessuna pietra

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di pietra è esaurita. Aspettati dei ritorni fortemente diminuiti dall'investimento. Dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
it: Fattoria di tapiri

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
it: allevare un tapiro

en: No Water
it: Acqua esaurita

en: Out of Water
it: Acqua esaurita

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
it: allevare pesci

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
it: rilasciare selvaggina

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
it: Capanna del taglialegna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
it: abbattere alberi

en: Out of Trees
it: Alberi esauriti

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
it: Fucina di armature

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
it: forgiare uno scudo d'acciaio

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
it: forgiare uno scudo avanzato

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
it: Forno

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
it: sfornare del pane

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
it: Caserma

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
it: reclutare un soldato

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
it: Fattoria di radici nere

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
it: piantare radici nere

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
it: raccogliere radici nere

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
it: Il contadino che lavora in questa fattoria di radici nere, non ha terreni liberi per piantare i suoi semi.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
it: Carbonaia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
it: produrre carbone fossile

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
it: Miniera di carbone

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
it: estrarre carbone fossile

en: No Coal
it: Carbone esaurito

en: Main Coal Vein Exhausted
it: Vena principale di carbone esaurita

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di carbone è esaurita. La produttività sarà estremamente scarsa. Dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
it: Miniera di cristallo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
it: estrarre diamanti

en: No Crystals
it: Cristalli esauriti

en: Main Crystal Vein Exhausted
it: Vena principale di cristallo esaurita

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di cristallo è esaurita. La produttività sarà estremamente scarsa. Dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
it: Fattoria

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
it: piantare mais

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
it: raccogliere mais

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
it: Il contadino che lavora in questa fattoria non ha terreni liberi per piantare i suoi semi.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
it: Cantiere per i traghetti

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
it: Casa dell'allevatore di pesci

en: No Fish
it: Pesce esaurito

en: Out of Fish
it: Pesce esaurito

en: The fishing grounds are full
it: Le zone di pesca sono piene.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
it: Casa del pescatore

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
it: pescare

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
it: Il pescatore che lavora in questa casa del pescatore non riesce trovare pesci nella sua area di lavoro.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
it: Casa della guardia forestale

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
it: Stabilimento di filatura dell'oro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
it: filare l'oro

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
it: Miniera d'oro

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera d'oro è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
it: Allevamento di cavalli

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
it: allevare cavalli

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
it: Casa del cacciatore

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
it: cacciare

en: No Game
it: Niente Selvaggina

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
it: Selvaggina esaurita

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
it: Il cacciatore al lavoro in questa casa del cacciatore non trova nessuna selvaggina nella sua area di lavoro

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
it: Miniera di ferro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
it: estrarre ferro

en: No Iron
it: Ferro esaurito

en: Main Iron Vein Exhausted
it: Vena principale di ferro esaurita

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di ferro è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
it: Mulino

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
it: macinare mais

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
it: macinare radici nere

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
it: Cava

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
it: cavare granito

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
it: Il tagliapietre al lavoro in questa cava non ha nessuna pietra nella sua area di lavoro

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
it: Segheria

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
it: segare tronchi

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
it: Casa dell'esploratore

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
it: Cantiere navale

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
it: Fonderia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
it: fondere ferro

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
it: Casa dell'affumicatore

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
it: affumicare carne

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
it: affumicare pesce

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
it: Allevamento dei ragni

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
it: Fucina di strumenti

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
it: produrre una pala per il pane

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
it: produrre una coppia di secchi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
it: produrre delle pinze per il fuoco

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
it: produrre una rete da pesca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
it: produrre un palo uncinato

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
it: produrre un arco da caccia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
it: produrre delle pinze da mungitura

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
it: produrre una sega

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
it: produrre una falce

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
it: Armaiolo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
it: forgiare un tridente leggero

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
it: forgiare un tridente lungo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
it: forgiare un tridente d'acciaio

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
it: forgiare un tridente doppio

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
it: forgiare un tridente doppio pesante

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
it: Stabilimento tessile

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
it: tessere stoffa di ragno

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
it: cucire un tabarro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
it: cucire un tabarro dorato

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
it: Pozzo

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
it: Il portatore che lavora a questo pozzo non riesce a trovare dell'acqua.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
it: Casa del taglialegna

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
it: Il taglialegna che lavora in questa capanna non riesce a trovare nessun albero nella sua area di lavoro. Dovresti considerare la possibilità di smantellare o distruggere l'edificio o costruire una capanna per la guardia forestale.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
it: Officina delle Asce

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
it: forgiare un'ascia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
it: forgiare un'ascia affilata

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
it: forgiare un'ascia larga

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
it: Forno

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
it: sfornare pane pitta

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
it: Caserma

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
it: reclutare un soldato

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
it: Grande locanda

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
it: preparare uno spuntino

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
it: preparare un pasto

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
it: Birrificio

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
it: preparare birra forte

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
it: Allevamento di bovini

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
it: allevare bestiame

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
it: Carbonaia

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
it: Miniera di carbone

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di carbone è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
it: Miniera di carbone profonda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
it: Miniera di carbone più profonda

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di carbone è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Questa miniera non può più essere migliorata, quindi dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
it: Fattoria

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
it: piantare grano

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
it: raccogliere grano

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
it: Il contadino che lavora in questa fattoria non ha terreni liberi per piantare i suoi semi.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
it: Cantiere per i traghetti

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
it: Capanna del pescatore

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
it: Il pescatore che lavora in questa capanna non riesce trovare pesci nella sua area operativa.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
it: Capanna del guardiacaccia

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
it: Miniera d'oro

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera d'oro è esaurita. La produttività sarà estremamente scarsa. Dovresti prendere in considerazione l'idea di potenziarla, smantellarla o distruggerla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
it: Miniera d'oro profonda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
it: Miniera d'oro più profonda

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera d'oro è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Questa miniera non può essere migliorata ulteriormente, quindi dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
it: Miniera di granito

en: No Granite
it: Granito esaurito

en: Main Granite Vein Exhausted
it: Vena principale di granito esaurita

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di granito è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Questa miniera non può essere migliorata ulteriormente, quindi dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
it: Fucina di elmi

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
it: forgiare un elmo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
it: forgiare una maschera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
it: forgiare un elmo da guerra

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
it: Capanna del cacciatore

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
it: Il cacciatore al lavoro in questa casa del cacciatore non trova nessuna selvaggina nella sua area di lavoro. Ricorda che puoi costruire una capanna del guardiacaccia per rilasciare più selvaggina nei dintorni.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
it: Locanda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
it: Miniera di ferro

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di ferro è esaurita. La produttività sarà estremamente scarsa. Dovresti prendere in considerazione l'idea di potenziarla, smantellarla o distruggerla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
it: Miniera di ferro profonda

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
it: Miniera di ferro più profonda

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di ferro è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Questa miniera non può essere migliorata ulteriormente, quindi dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
it: Calchera

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
it: mischiare malta di calce

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
it: Casa del taglialegna

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
it: Il taglialegna che lavora in questa capanna non riesce trovare nessun albero nella sua area di lavoro. Dovresti considerare la possibilità di smantellare o distruggere l'edificio o costruire una capanna della guardia forestale.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
it: Officina siderurgica

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
it: produrre una canna da pesca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
it: produrre una lancia da caccia

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
it: Birrificio piccolo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
it: produrre birra

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
it: Cava

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
it: Lo scalpellino al lavoro in questa cava non ha nessuna pietra nella sua area di lavoro

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
it: Capanna della guardia forestale

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
it: Giardino delle canne

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
it: piantare canne

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
it: raccogliere canne

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
it: Il contadino che coltiva la canna non ha terreni liberi per piantare i suoi semi.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
it: Capanna dell'esploratore

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
it: Cantiere navale

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
it: Fonderia

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
it: Taverna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
it: Fucina da guerra

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
it: forgiare un'ascia di bronzo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
it: forgiare un'ascia da battaglia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
it: forgiare un'ascia da guerriero

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
it: Stabilimento tessile

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
it: tessere

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
it: Pozzo

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
it: Il portatore che lavora a questo pozzo non riesce a trovare dell'acqua.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
it: Trattamento del legno

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
it: temprare legno

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
it: Fucina di armature

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
it: forgiare un'armatura

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
it: forgiare una cotta di maglia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
it: forgiare un'armatura dorata

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
it: Forno

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
it: sfornare del pane

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
it: Caserma

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
it: reclutare un soldato

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
it: Birrificio

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
it: Carbonaia

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
it: Miniera di carbone

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di carbone è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Dovresti prendere in considerazione l'idea di potenziarla, smantellarla o distruggerla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
it: Miniera di carbone profonda

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di carbone è esaurita. La produttività sarà estremamente scarsa. Questa miniera non può essere migliorata ulteriormente, quindi dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
it: Allevamento di asini

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
it: allevare asini

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
it: Fattoria

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
it: Il contadino che lavora in questa fattoria non ha terreni liberi per piantare i suoi semi.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
it: Cantiere per i traghetti

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
it: Casa del pescatore

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
it: Il pescatore che lavora in questa capanna non riesce trovare pesci nella sua area operativa.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
it: Casa della guardia forestale

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
it: Miniera d'oro

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera d'oro è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Dovresti prendere in considerazione l'idea di potenziarla, smantellarla o distruggerla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
it: Miniera d'oro profonda

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera d'oro è esaurita. La produttività sarà estremamente scarsa. Questa miniera non può essere migliorata ulteriormente, quindi dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
it: Casa del cacciatore

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
it: Il cacciatore al lavoro in questa casa del cacciatore non trova nessuna selvaggina nella sua area di lavoro

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
it: Locanda

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
it: Miniera di ferro

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di ferro è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Dovresti prendere in considerazione l'idea di potenziarla, smantellarla o distruggerla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
it: Miniera di ferro profonda

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di ferro è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Questa miniera non può essere migliorata ulteriormente, quindi dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
it: Casa del taglialegna

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
it: Il taglialegna che lavora in questa capanna non riesce trovare nessun albero nella sua area di lavoro. Dovresti considerare la possibilità di smantellare o distruggere l'edificio o costruire una capanna per la guardia forestale.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
it: Miniera di marmo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
it: estrarre marmo

en: No Marble
it: Niente marmo

en: Main Marble Vein Exhausted
it: Vena principale di marmo esaurita

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di marmo è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Dovresti prendere in considerazione l'idea di potenziarla, smantellarla o distruggerla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
it: Miniera di marmo profonda

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera dimarmo è esaurita. La produttività sarà estremamente scarsa. Questa miniera non può più essere migliorata, quindi dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
it: Mulino

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
it: macinare grano

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
it: Porcilaia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
it: allevare maiali

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
it: Cava

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
it: cavare del marmo

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
it: Lo scalpellino al lavoro in questa cava non ha nessuna pietra nella sua area di lavoro

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
it: Segheria

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
it: Casa dell'esploratore

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
it: Allevamento di pecore

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
it: allevare pecore

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
it: Cantiere navale

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
it: Fonderia

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
it: Casa dello scalpellino

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
it: scolpire una colonna di marmo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
it: Taverna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
it: Fucina di strumenti

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
it: produrre una cesta

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
it: Vigna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
it: piantare delle vigne

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
it: raccogliere uva

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
it: Il vignaiolo che lavora in questo vigneto non ha terreni liberi per piantare le sue vigne.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
it: Armaiolo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
it: forgiare una lancia di legno

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
it: forgiare una lancia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
it: forgiare una lancia avanzata

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
it: forgiare una lancia pesante

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
it: forgiare una lancia da guerra

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
it: Stabilimento tessile

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
it: Pozzo

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
it: Il portatore che lavora a questo pozzo non riesce a trovare dell'acqua.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
it: Azienda vinicola

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
it: produrre vino

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
it: Fattoria acquatica

en: No Ponds
it: Senza stagni

en: Out of Fish Ponds
it: Stagni senza pesci

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
it: Il pescatore che lavora in questo allevamento ittico non trova nessun pesce negli stagni della sua area di lavoro. Per favore verifica che ci sia una cava di argilla attiva nelle vicinanze e che l'allevamento ittico sia rifornita di tutti i materiali necessari, o considera la possibilità di smantellare o distruggere questo edificio.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
it: Fucina di armature grande

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
it: forgiare uno spadone

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
it: forgiare una spada a doppio taglio

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
it: forgiare un elmo d'oro

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
it: Fucina di armature piccola

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
it: forgiare una spada corta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
it: forgiare una spada lunga

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
it: Forno

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
it: Caserma

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
it: reclutare un soldato

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
it: Casa dell'apicoltore

en: No Flowers
it: Nessun fiore

en: Out of Flowers
it: I fiori sono esauriti

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
it: Fattoria di bacche

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
it: piantare dei cespugli

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
it: Bottega del fabbro

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
it: forgiare un'ascia da disboscamento

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
it: forgiare un piccone

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
it: Birrificio

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
it: Fornace di mattoni

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
it: cuocere mattoni

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
it: Casa del carbonaio

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
it: produrre una catasta di carbone vegetale

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
it: raccogliere carbone fossile

en: Out of Clay Ponds
it: Non ci sono più pozze d'argilla

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
it: Carbonaia

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
it: Cava di argilla

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
it: produrre argilla

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
it: Non c'è terreno

en: No Level Ground
it: Non c'è terreno pianeggiante

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
it: Miniera di carbone

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
it: Miniera di carbone profonda

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
it: Casa del raccoglitore di frutta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
it: raccogliere bacche

en: No Bushes
it: Nessun cespuglio

en: Out of Berries
it: Le bacche sono esaurite

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
it: arginare

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
it: costruire un argine

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
it: Sala delle bevute

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
it: Fattoria

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
it: piantare orzo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
it: raccogliere orzo

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
it: Il contadino che lavoro in questa fattoria non ha terreno libero dove piantare i suoi semi.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
it: Cantiere per i traghetti

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
it: Casa del pescatore

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
it: Casa della guardia forestale

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
it: Fornace

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
it: Miniera d'oro

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera d'oro è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Dovresti prendere in considerazione l'idea di potenziarla, smantellarla o distruggerla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
it: Miniera d'oro profonda

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera d'oro è esaurita. La produttività sarà estremamente scarsa. Questa miniera non può essere migliorata ulteriormente, quindi dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
it: Panificio di pane al miele

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
it: sfornare pane al miele

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
it: Casa del cacciatore

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
it: Il cacciatore al lavoro in questa casa del cacciatore non trova nessuna selvaggina nella sua area di lavoro

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
it: Miniera di ferro

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di ferro è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Dovresti prendere in considerazione l'idea di potenziarla, smantellarla o distruggerla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
it: Miniera di ferro profonda

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
it: La vena principale di questa miniera di ferro è esaurita.  La produttività sarà estremamente scarsa. Questa miniera non può essere migliorata ulteriormente, quindi dovresti prendere in considerazione l'idea di smantellarla o distruggerla.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
it: Birrificio di idromele

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
it: produrre dell'idromele

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
it: Cava

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
it: Lo scalpellino che lavora in questa cava non trova alcuna pietra nella sua area di lavoro

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
it: Centro di riciclaggio

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
it: riciclare pelliccia

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
it: riciclare ferro

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
it: riciclare ferro e oro

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
it: Fattoria per le canne

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
it: Fattoria delle renne

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
it: allevare di renne

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
it: produrre pelliccia

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
it: Miniera di pietra

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
it: Miniera di pietra profonda

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
it: Casa dell'esploratore

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
it: Sala da cucito

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
it: cucire un indumento in pelliccia

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
it: Cantiere navale

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
it: Affumicatoio

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
it: Sartoria

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
it: cucire un indumento in pelliccia borchiato

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
it: cucire un indumento in pelliccia dorato

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
it: Taverna

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
it: preparare una sola razione

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
it: preparare razioni

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
it: Stabilmento tessile

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
it: tessere stoffa

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
it: Pozzo

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
it: Casa del taglialegna

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
it: Il taglialegna che lavora in questa capanna non riesce a trovare nessun albero nella sua area di lavoro. Dovresti considerare la possibilità di smantellare o distruggere l'edificio o costruire una capanna per la guardia forestale.

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
it: dormire

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di schivata del soldato da 0 a 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di schivata del soldato da 1 a 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
it: migliorare il livello di schivata del soldato da 2 a 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di salute del soldato da 0 a 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di salute del soldato da 1 a 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
it: migliorare il livello di salute del soldato da 2 a 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di difesa del soldato da 0 a 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di difesa del soldato da 1 a 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
it: Nessun soldato da addestrare!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
it: Raccolta dei guerrieri

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 0 a 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 1 a 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
it: Segrete

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 0 a 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 1 a 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 2 a 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 3 a 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
it: Nessun soldato da addestrare!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
it: Labirinto

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di difesa del soldato da 0 a 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di difesa del soldato da 1 a 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di salute del soldato da 0 a 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di schivata del soldato da 0 a 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di schivata del soldato da 1 a 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
it: Arena di battaglia

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di schivata del soldato da 0 a 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di schivata del soldato da 1 a 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
it: Nessun soldato da addestrare!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
it: Campo di addestramento

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 0 a 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 1 a 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 2 a 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 3 a 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 4 a 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di salute del soldato da 0 a 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di salute del soldato da 1 a 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
it: migliorare il livello di salute del soldato da 2 a 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di schivata del soldato da 0 a 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
it: Nessun soldato da addestrare!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
it: Colosseo

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di schivata del soldato da 1 a 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
it: Campo di addestramento

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 0 a 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 1 a 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 2 a 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 3 a 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di salute del soldato da 0 a 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di salute del soldato da 1 a 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
it: migliorare il livello di salute del soldato da 2 a 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
it: migliorare il livello di salute del soldato da 3 a 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
it: Arena d'addestramento

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 3 a 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 4 a 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 5 a 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di difesa del soldato da 1 a 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di salute del soldato da 1 a 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
it: Nessun soldato da addestrare!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
it: Campo di addestramento

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 0 a 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 1 a 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
it: migliorare il livello di attacco del soldato da 2 a 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di salute del soldato da 0 a 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
it: migliorare il livello di difesa del soldato da 0 a 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
it: Quartier generale

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
it: Porto

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
it: Magazzino

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
it: Quartier generale

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
it: Porto

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
it: Magazzino

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
it: Quartier generale

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
it: Porto

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
it: Magazzino

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
it: Quartier generale

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
it: Relitto del quartier generale

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
it: Porto

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
it: Magazzino

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
it: Quartier generale

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
it: Porto

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
it: Magazzino

en: Efficiency
it: Efficienza

en: Stockpile
it: Scorta

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
it: Ceneri

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
it: Campo di orzo (mietuto)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
it: Campo di orzo (medio)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
it: Campo di orzo (maturo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
it: Campo di orzo (piccolo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
it: Campo di orzo (minuscolo)

en: Strawberries (medium)
it: Fragole (medie)

en: Strawberries (ripe)
it: Fragole (mature)

en: Strawberries (small)
it: Fragole (piccole)

en: Strawberries (tiny)
it: Fragole (minuscole)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
it: Campo di radici nere (mietuto)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
it: Campo medio di radici nere

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
it: Campo maturo di radici nere

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
it: Campo piccolo di radici nere

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
it: Campo minuscolo di radici nere

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
it: Campo di manioca (mietuto)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
it: Campo di manioca (medio)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
it: Campo di manioca (maturo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
it: Campo di manioca (piccolo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
it: Campo di manioca (minuscolo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
it: Campo di mais (mietuto)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
it: Campo di mais medio

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
it: Campo di mais maturo

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
it: Campo di mais piccolo

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
it: Campo di mais minuscolo

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
it: Edificio distrutto

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
it: Vigna (media)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
it: Vigna (matura)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
it: Vigna (piccola)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
it: Vigna (minuscola)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
it: Pila di carboni ardenti

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
it: Pozza con carbone

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
it: Pozza secca

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
it: Pozza con uova di pesce

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
it: Pozza con pesci

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
it: Campo di canne (medio)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
it: Campo di canne (maturo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
it: Campo di canne (piccolo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
it: Campo di canne (minuscolo)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
it: Dell'oro

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
it: Molto oro

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
it: Nessuna risorsa

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Quartz
it: Un po' di quarzo

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Quartz
it: Molto quarzo

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
it: Del carbone

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
it: Molto carbone

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
it: Del ferro

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
it: Molto ferro

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
it: Del cristallo

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
it: Molto cristallo

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
it: Acqua

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
it: Del granito

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
it: Molto granito

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
it: Del marmo

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
it: Molto marmo

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
it: Cantiere navale

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
it: Albero di cacao (maturo)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
it: Albero di cacao (vecchio)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
it: Albero di cacao (palo)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
it: Albero di cacao (alberello)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
it: Albero morto

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
it: Campo di grano (mietuto)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
it: Campo di grano (medio)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
it: Campo di grano (maturo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
it: Campo di grano (piccolo)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
it: Campo di grano (minuscolo)

en: The Widelands Development Team
it: Il team di sviluppo di Widelands

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
it: Amazzoni

en: The people of the amazonian jungle.
it: Il popolo della giungla amazzonica.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
it: Scoperta

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
it: Inizia la partita con tre navi sull'oceano e solo una manciata di forniture.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
it: Villaggio fortificato

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
it: Inizia la partita con un'installazione militare fortificata.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
it: Quartier generale

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
it: Inizia la partita con solo il tuo quartier generale

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
it: Nuovo mondo

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
it: Inizia la partita con sette navi sull'oceano colme di merci.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
it: Borgo povero

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
it: Inizia la partita con solo un magazzino e il minimo indispensabile per avviare un'economia. Attenzione: l'AI non è in grado di avviarsi da questo.

en: Be careful
it: Stai attento

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
it: Avamposto in difficoltà

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
it: Inizia la partita con solo il quartier generale e pochi beni per avviare un'economia. Attenzione: l'AI non è in grado di avviarsi da questo.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
it: Avamposto di commercio

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
it: Se questo giocatore è a corto di merci importanti, verranno rifornite gratuitamente.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
it: Villaggio

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
it: Inizia la partita con un villaggio pacifico.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
it: Atlantidei

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
it: Questa tribù è conosciuta per le antiche leggende. I figlie e le figlie di Atlantide.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
it: Hai un solo ferro per ogni strumento di cui avrai bisogno per avviare la tua economia. Assicurati che non venga creato alcuno strumento non necessario.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
it: Barbari

en: The mighty tribes of the east-lands.
it: Le potenti tribù delle terre orientali.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
it: Impero

en: This is the culture of the Roman Empire.
it: Questa è la cultura dell'Impero Romano.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
it: Frisoni

en: Tribal Encyclopedia
it: Enciclopedia tribale

en: General
it: Generale

en: Introduction
it: Introduzione

en: Controls
it: Controlli

en: Tips
it: Suggerimenti

en: Wares
it: Merci

en: Workers
it: Lavoratori

en: Buildings
it: Edifici

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
it: Nave

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after the lake in the Andes
en: Lake Titicaca
it: Lago Titicaca

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
it: Nave

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
it: Ambra

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
it: Ametista

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
it: Aquamarina

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
it: Roccaforte atlantidea

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantis
it: Atlantide

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
it: Occhio del gatto

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
it: Smeraldo

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
it: Re Ajanthul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
it: Re Askandor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Obsidian
it: Ossidiana

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Onyx
it: Onice

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
it: Perla

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
it: Zaffiro

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
it: Ragno

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
it: Occhio di tigre

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Topaz
it: Topazio

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians’ ship’s name used in lists of units
en: Ship
it: Nave

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
it: Orso

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bison
it: Bisonte

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Eagle
it: Aquila

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Lynx
it: Lince

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Odin
it: Odino

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
it: Volpe rossa

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
it: Cinghiale selvatico

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Valkyrie
it: Valchiria

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
it: Nave

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
it: Mare Adriatico

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Alexandria
it: Alessandria

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
it: Mar Baltico

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Brutus
it: Bruto

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Caligula
it: Caligola

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Cæsar
it: Cesare

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
it: Marmo

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marcus Aurelius
it: Marco Aurelio

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Mars
it: Marte

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
it: Nettuno

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Nero
it: Nerone

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Octavianus
it: Ottaviano

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Pluto
it: Plutone

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Remus
it: Remo

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Romulus
it: Romolo

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman deity
en: Saturn
it: Saturno

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Thyrrenia
it: Tirrenia

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Tiberius
it: Tiberio

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Titus
it: Tito

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Traianus
it: Traiano

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Venus
it: Venere

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vespasianus
it: Vespasiano

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vesuvius
it: Vesuvio

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
it: Nave

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
it: Armatura

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
it: Armatura a catena

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
it: Armatura dorata

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
it: Elmetto

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
it: Armatura leggera di legno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
it: Ascia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
it: Ascia da battaglia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
it: Ascia grande

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
it: Ascia di bronzo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
it: Ascia affilata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
it: Ascia del guerriero

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
it: Orzo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
it: Cesto

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
it: Birra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
it: Birra forte

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
it: Radici nere

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
it: Farina di radici nere

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
it: Legno trattato

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
it: Stivali dell'eroe

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
it: Pane

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
it: Pane

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
it: Pane pitta

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
it: Pane

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
it: Pane

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
it: Pala per il pane

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
it: Mattone

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
it: Secchi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
it: Radice di manioca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
it: Scalpello

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
it: Cioccolato

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
it: Argilla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
it: Stoffa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
it: Carbone

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
it: Fave di cacao

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
it: Mais

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
it: Farina di mais

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
it: Diamanti

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
it: Ascia da abbattimento

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
it: Pinze per il fuoco

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
it: Pesce

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
it: Rete da pesca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
it: Canna da pesca

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
it: Farina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
it: Frutta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
it: Pelliccia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
it: Indumento in pelliccia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
it: Indumento in pelliccia dorato

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
it: Indumento in pelliccia vecchio

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
it: Indumento in pelliccia borchiato

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
it: Oro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
it: Polvere d'oro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
it: Pepita d'oro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
it: Filo d'oro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
it: Granito

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
it: Uva

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
it: Malta di calce

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
it: Martello

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
it: Elmo

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
it: Elmo d'oro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
it: Maschera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
it: Elmo da guerra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
it: Elmo di legno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
it: Miele

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
it: Pane al miele

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
it: Palo uncinato

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
it: Arco da caccia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
it: Lancia da caccia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
it: Ferro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
it: Minerale di ferro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
it: Legno ferro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
it: Strumenti da Cucina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
it: Tronco

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
it: Macete

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
it: Marmo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
it: Colonna in Marmo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
it: Idromele

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
it: Pasto

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
it: Carne

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
it: Pinze da mungitura

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
it: Aghi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
it: Piccone

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
it: Tavole

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
it: Usbergo imbottito

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
it: Quarzo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
it: Razione

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
it: Canne

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
it: Corda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
it: Gomma

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
it: Sega

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
it: Rottami ferrosi

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
it: Rottami metallici misti

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
it: Falce

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
it: Scudo Avanzato

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
it: Scudo d'acciaio

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
it: Pala

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
it: Pesce affumicato

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
it: Carne affumicata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
it: Spuntino

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
it: Lancia

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
it: Lancia avanzata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
it: Lancia con punta rinforzata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
it: Lancia pesante

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
it: Lancia con punta di pietra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
it: Lancia da guerra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
it: Lancia di legno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
it: Seta di ragno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
it: Stoffa di ragno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
it: Ciotola di pietra

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
it: Spadone

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
it: Spada a doppio taglio

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
it: Spada Lunga

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
it: Spada Corta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
it: Tabarro

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
it: Tabarro dorato

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
it: Tridente doppio

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
it: Tridente doppio pesante

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
it: Tridente leggero

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
it: Tridente lungo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
it: Tridente d'acciaio

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
it: Tunica

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
it: Corpetto imbottito

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
it: Cappotto del guerriero

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
it: Acqua

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
it: Grano

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
it: Vino

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
it: Lana

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
it: Costruttore

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
it: Trasportatore

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
it: Coltivatore di manioca

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
it: Carbonaio

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
it: Coltivatore di cacao

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
it: Cuoca

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
it: Sarto

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
it: Traghetto

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
it: Geologo

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
it: Cercatore d'oro

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
it: Fonditore d'oro

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
it: Cacciatore e raccoglitore

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
it: Mastro guardagiungla

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
it: Guardagiungla

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
it: Taglialiane

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
it: Esploratore

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
it: Carpentiere navale

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
it: Soldato

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
it: Intagliatore

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
it: Tagliapietre

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir
it: Tapiro

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
it: Allevatore di tapiri

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
it: Addestratore

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
it: Taglialegna

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
it: Mastro taglialegna

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
it: Fabbro di armature

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
it: Fornaio

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
it: Contadino di radici nere

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
it: Costruttore

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
it: Portatore

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
it: Carbonaio

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
it: Coltivatore

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
it: Traghetto

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
it: Allevatore di pesci

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
it: Pescatore

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
it: Guardia forestale

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
it: Geologo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
it: Cavallo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
it: Allevatore di cavalli

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
it: Cacciatore

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
it: Mugnaio

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
it: Minatore

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
it: Recluta

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
it: Segantino

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
it: Esploratore

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
it: Maestro d'ascia

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
it: Fonditore

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
it: Affumicatore

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
it: Soldato

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
it: Allevatore di ragni

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
it: Tagliapietre

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
it: Fabbro

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
it: Istruttore

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
it: Armaiolo

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
it: Tessitore

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
it: Taglialegna

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
it: Fornaio

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
it: Fabbro ferraio

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
it: Mastro fabbro ferraio

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
it: Birraio

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
it: Mastro birraio

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
it: Costruttore

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
it: Portatore

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
it: Allevatore di bovini

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
it: Carbonaio

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
it: Coltivatore

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
it: Traghetto

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
it: Pescatore

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
it: Guardiacaccia

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
it: Giardiniere

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
it: Geologo

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
it: Fabbro d'elmi

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
it: Cacciatore

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
it: Locandiere

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
it: Operaio della calchera

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
it: Taglialegna

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
it: Minatore

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
it: Capo minatore

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
it: Mastro Minatore

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
it: Bue

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
it: Guardia forestale

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
it: Recluta

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
it: Esploratore

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
it: Maestro d'ascia

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
it: Fonditore

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
it: Soldato

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
it: Scalpellino

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
it: Istruttore

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
it: Tessitore

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
it: Fabbro di armature

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
it: Fornaio

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
it: Birraio

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
it: Costruttore

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
it: Carpentiere

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
it: Portatore

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
it: Carbonaio

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
it: Asino

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
it: Allevatore di asini

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
it: Coltivatore

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
it: Traghetto

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
it: Pescatore

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
it: Guardia forestale

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
it: Geologo

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
it: Cacciatore

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
it: Locandiere

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
it: Taglialegna

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
it: Mugnaio

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
it: Minatore

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
it: Mastro Minatore

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
it: Allevatore di Maiali

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
it: Recluta

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
it: Esploratore

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
it: Pastore

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
it: Maestro d'ascia

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
it: Fonditore

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
it: Soldato

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
it: Scalpellino

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
it: Fabbro

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
it: Istruttore

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
it: Coltivatore di Vite

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
it: Vinificatore

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
it: Armaiolo

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
it: Tessitore

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
it: Fornaio

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
it: Mastro Fornaio

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
it: Apicoltore

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
it: Contadino di bacche

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
it: Fabbro

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
it: Mastro Fabbro

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
it: Birraio

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
it: Mastro birraio

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
it: Mattonaio

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
it: Costruttore

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
it: Portatore

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
it: Carbonaio

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
it: Scavatore di argilla

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
it: Contadino

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
it: Traghetto

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
it: Pescatore

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
it: Guardia forestale

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
it: Raccoglitore di frutta

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
it: Geologo

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
it: Cacciatore

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
it: Locandiera

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
it: Minatore

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
it: Mastro minatore

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
it: Coltivatore di canne

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
it: Renna

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
it: Allevatore di renne

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
it: Esploratore

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
it: Sarta

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
it: Sarta esperta

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
it: Maestro d'ascia

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
it: Fonditore

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
it: Affumicatore

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
it: Soldato

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
it: Scalpellino

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
it: Istruttore

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
it: Taglialegna
