Widelands - en to sk translation catalogue (1247 entries)

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
sk: Tržnica

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
sk: Tržnica

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
sk: Tržnica

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
sk: Tržnica

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Market
sk: Tržnica

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortification
sk: Opevnenie

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortification.
sk: Vaše vojačky obsadili vaše opevnenie.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification discovered an aggressor.
sk: Vaše opevnenie odhalilo útočníka.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortification is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vaše opevnenie.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortification.
sk: Nepriateľ porazil vaše vojačky pri opevnení.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortification.
sk: Vaše vojačky porazili nepriateľa pri opevnení.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
sk: Pevnosť

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
sk: Vaše vojačky obsadili vašu pevnosť.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
sk: Vaša pevnosť odhalila útočníka.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your fortress is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu pevnosť.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
sk: Nepriateľ porazil vaše vojačky pri pevnosti.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
sk: Vaše vojačky porazili nepriateľa pri pevnosti.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Observation Tower
sk: Pozorovacia veža

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your observation tower.
sk: Vaše vojačky obsadili vašu pozorovaciu vežu.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower discovered an aggressor.
sk: Vaša pozorovacia veža odhalila útočníka.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your observation tower is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu pozorovaciu vežu.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the observation tower.
sk: Nepriateľ porazil vaše vojačky pri pozorovacej veži.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the observation tower.
sk: Vaše vojačky porazili nepriateľa pri pozorovacej veži.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Patrol Post
sk: Hliadkové stanovište

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your patrol post.
sk: Vaše vojačky obsadili vaše hliadkové stanovište.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post discovered an aggressor.
sk: Vaše hliadkové stanovište odhalilo útočníka.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your patrol post is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vaše hliadkové stanovište.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the patrol post.
sk: Nepriateľ porazil vaše vojačky pri hliadkovom stanovišti.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the patrol post.
sk: Vaše vojačky porazili nepriateľa pri hliadkovom stanovišti.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sk: Veža

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
sk: Vaše vojačky obsadili vašu vežu.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower discovered an aggressor.
sk: Vaša veža odhalila útočníka.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your tower is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu vežu.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
sk: Nepriateľ porazil vaše vojačky pri veži.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
sk: Vaše vojačky porazili nepriateľa pri veži.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Treetop Sentry
sk: Strážnica na strome

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldier has occupied your treetop sentry.
sk: Vaša vojačka obsadila vašu strážnicu na strome.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry discovered an aggressor.
sk: Vaša strážnica na strome odhalila útočníka.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your treetop sentry is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu stážnicu na strome.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the treetop sentry.
sk: Nepriateľ porazil vaše vojačky pri strážnici na stome.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the treetop sentry.
sk: Vaše vojačky porazili nepriateľa pri strážnici na strome.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Dwelling
sk: Obydlie bojovníčok

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers have occupied your warriors’ dwelling.
sk: Vaše vojačky obsadili vaše obydlie bojovníčok.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling discovered an aggressor.
sk: Vaše obydlie bojovníčok odhalilo útočníka.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your warriors’ dwelling is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vaše obydlie bojovníčok.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: The enemy defeated your soldiers at the warriors’ dwelling.
sk: Nepriateľ porazil vaše vojačky pri obydlí bojovníčok.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Amazon military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the warriors’ dwelling.
sk: Vaše vojačky porazili nepriateľa pri obydlí bojovníčok.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
sk: Hrad

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
sk: Vaši vojaci obsadili váš hrad.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle discovered an aggressor.
sk: Váš hrad odhalil útočníka.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your castle is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na váš hrad.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri hrade.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri hrade.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhall
sk: Strážna hala

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhall.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu strážnu halu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall discovered an aggressor.
sk: Vaša strážna hala odhalila útočníka.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhall is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu strážnu halu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhall.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri strážnej hale.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhall.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri strážnej hale.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Guardhouse
sk: Strážnica

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your guardhouse.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu strážnicu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse discovered an aggressor.
sk: Vaša strážnica odhalila útočníka.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your guardhouse is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu strážnicu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the guardhouse.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri strážnici.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the guardhouse.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri strážnici.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sk: Veža

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu vežu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower discovered an aggressor.
sk: Vaša veža odhalila útočníka.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your tower is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu vežu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri veži.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri veži.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Tower
sk: Vysoká veža

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your high tower.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu vysokú vežu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower discovered an aggressor.
sk: Vaša vysoká veža odhalila útočníka.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your high tower is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu vysokú vežu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high tower.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri vysokej veži.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high tower.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri vysokej veži.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Tower
sk: Malá veža

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers have occupied your small tower.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu malú vežu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower discovered an aggressor.
sk: Vaša malá veža odhalila útočníka.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your small tower is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu malú vežu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: The enemy defeated your soldiers at the small tower.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri malej veži.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Atlantean military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the small tower.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri malej veži.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
sk: Hradba

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu hradbu.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
sk: Vaša hradba odhalila útočníka.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your barrier is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu hradbu.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri hradbe.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri hradbe.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Citadel
sk: Citadela

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your citadel.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu citadelu.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel discovered an aggressor.
sk: Vaša citadela odhalila útočníka.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your citadel is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu citadelu.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the citadel.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri citadele.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the citadel.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri citadele.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
sk: Pevnosť

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu pevnosť.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
sk: Vaša pevnosť odhalila útočníka.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your fortress is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu pevnosť.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri pevnosti.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri pevnosti.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
sk: Strážnica

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu strážnicu.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
sk: Vaša strážnica odhalila útočníka.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your sentry is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu strážnicu.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri strážnici.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri strážnici.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sk: Veža

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu vežu.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
sk: Vaša veža odhalila útočníka.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your tower is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu vežu.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri veži.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Barbarian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri veži.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barrier
sk: Hradba

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your barrier.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu hradbu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier discovered an aggressor.
sk: Vaša hradba odhalila útočníka.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your barrier is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu hradbu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the barrier.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri hradbe.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the barrier.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri hradbe.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blockhouse
sk: Vojenský zrub

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldier has occupied your blockhouse.
sk: Váš vojak obsadil váš vojenský zrub.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse discovered an aggressor.
sk: Váš vojenský zrub odhalil útočníka.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your blockhouse is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na váš vojenský zrub.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the blockhouse.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri vojenskom zrube.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the blockhouse.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri vojenskom zrube.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Castle
sk: Hrad

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your castle.
sk: Vaši vojaci obsadili váš hrad.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle discovered an aggressor.
sk: Váš hrad odhalil útočníka.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your castle is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na váš hrad.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the castle.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri hrade.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the castle.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri hrade.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
sk: Pevnosť

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu pevnosť.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
sk: Vaša pevnosť odhalila útočníka.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your fortress is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu pevnosť.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri pevnosti.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri pevnosti.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
sk: Pozorovateľňa

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu pozorovateľňu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
sk: Vaša pozorovateľňa odhalila útočníka.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your outpost is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu pozorovateľňu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri pozorovateľni.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri pozorovateľni.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentry
sk: Strážnica

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your sentry.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu strážnicu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry discovered an aggressor.
sk: Vaša strážnica odhalila útočníka.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your sentry is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu strážnicu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentry.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri strážnici.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentry.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri strážnici.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sk: Veža

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu vežu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower discovered an aggressor.
sk: Vaša veža odhalila útočníka.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your tower is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu vežu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri veži.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by an Empire military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri veži.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fortress
sk: Pevnosť

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your fortress.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu pevnosť.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress discovered an aggressor.
sk: Vaša pevnosť odhalila útočníka.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your fortress is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu pevnosť.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the fortress.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri pevnosti.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the fortress.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri pevnosti.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Outpost
sk: Pozorovateľňa

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your outpost.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu pozorovateľňu.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost discovered an aggressor.
sk: Vaša pozorovateľňa odhalila útočníka.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your outpost is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu pozorovateľňu.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the outpost.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri pozorovateľni.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the outpost.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri pozorovateľni.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sentinel
sk: Strážnica

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your sentinel.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu strážnicu.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel discovered an aggressor.
sk: Vaša strážnica odhalila útočníka.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your sentinel is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu strážnicu.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the sentinel.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri strážnici.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the sentinel.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri strážnici.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tower
sk: Veža

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your tower.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu vežu.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower discovered an aggressor.
sk: Vaša veža odhalila útočníka.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your tower is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu vežu.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the tower.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri veži.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the tower.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri veži.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wooden Tower
sk: Drevená veža

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldier has occupied your wooden tower.
sk: Váš vojak obsadil vašu drevenú vežu.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower discovered an aggressor.
sk: Vaša drevená veža odhalila útočníka.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your wooden tower is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu drevenú vežu.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the wooden tower.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri drevenej veži.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the wooden tower.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri drevenej veži.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: High Wooden Tower
sk: Vysoká drevená veža

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers have occupied your high wooden tower.
sk: Vaši vojaci obsadili vašu vysokú drevenú vežu.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower discovered an aggressor.
sk: Vaša vysoká drevená veža odhalila útočníka.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your high wooden tower is under attack.
sk: Nepriateľ útočí na vašu vysokú drevenú vežu.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: The enemy defeated your soldiers at the high wooden tower.
sk: Nepriateľ porazil vašich vojakov pri vysokej drevenej veži.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Message sent by a Frisian military site
en: Your soldiers defeated the enemy at the high wooden tower.
sk: Vaši vojaci porazili nepriateľa pri vysokej drevenej veži.

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings under construction
en: Construction Site
sk: Stavenisko

[ctx: building]
note: TRANSLATORS: This is a name used in lists of buildings for buildings being taken apart
en: Dismantle Site
sk: Miesto rozoberania

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Plantation
sk: Manioková plantáž

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: working
sk: pracovanie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting cassava because ...
en: planting cassava
sk: sadenie manioku

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting cassava because ...
en: harvesting cassava
sk: zbieranie manioku

en: No Fields
sk: Došli polia

en: Out of Fields
sk: Došli polia

[ctx: amazons_building]
en: The farmer working at this cassava plantation has no cleared soil to plant her seeds.
sk: Pestovateľka pracujúca na tejto maniokovej plantáži nemá k dispozícii čistú pôdu, na ktorej by mohla začať sadiť.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cassava Root Cooker
sk: Manioková kuchyňa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
sk: pečenie chleba

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
sk: Uhliarska pec

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing charcoal because ...
en: producing charcoal
sk: produkovanie dreveného uhlia

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Chocolate Brewery
sk: Výrobňa čokolády

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing chocolate because ...
en: brewing chocolate
sk: varenie čokolády

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cocoa Farm
sk: Kakaovníková plantáž

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting cocoa
sk: sadenie kakaovníka

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting cocoa
sk: zbieranie kakaovníka

[ctx: amazons_building]
en: The cocoa farmer working at this cocoa farm has no cleared soil to plant her seeds.
sk: Pestovateľka pracujúca na tejto kakaovníkovej plantáži nemá k dispozícii čistú pôdu, na ktorej by mohla začať sadiť.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dressmakery
sk: Krajčírstvo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing a tunic because ...
en: sewing a tunic
sk: šitie tuniky

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing a light wooden armor because ...
en: making a light wooden armor
sk: vyrábanie ľahkej drevenej zbroje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden helmet because ...
en: making a wooden helmet
sk: vyrábanie drevenej helmy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a warrior’s coat because ...
en: sewing a warrior’s coat
sk: šitie bojovníckeho kabáta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making sturdy boots because ...
en: making sturdy boots
sk: vyrábanie pevných topánok

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making swift boots because ...
en: making swift boots
sk: vyrábanie svižných topánok

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making hero boots because ...
en: making hero boots
sk: vyrábanie topánok hrdiniek

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded vest because ...
en: making a padded vest
sk: vyrábanie polstrovanej vesty

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a padded protector because ...
en: making a padded protector
sk: vyrábanie polstrovaného chrániča

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
sk: Trajektový dvor

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Food Preserver
sk: Prípravovňa jedál

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a ration because ...
en: preparing a ration
sk: pripravovanie prídelu

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
sk: Pec

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting gold because ...
en: smelting gold
sk: tavenie zlata

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gardening Center
sk: Záhradné centrum

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start enhancing the fertility of land because ...
en: enhancing the fertility of land
sk: zúrodňovanie pôdy

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Digger Dwelling
sk: Obydlie zlatokopky

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining gold because ...
en: mining gold
sk: ťaženie zlata

en: No Gold
sk: Došlo zlato

en: Main Gold Vein Exhausted
sk: Hlavná zlatá žila vyčerpaná

[ctx: amazons_building]
en: This gold digger dwelling’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tohto obydlia zlatokopky je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné obydlie rozobrať alebo zničiť.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter-Gatherer’s Hut
sk: Lovecko-zberačská chatrč

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering
sk: zberanie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering meat
sk: získavanie mäsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: gathering fish
sk: lovenie rýb

en: No Game, No Fish
sk: Nie je zver, nie sú ryby

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game and Fish
sk: Minula sa zver a ryby

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter-gatherer working out of this hunter-gatherer’s hut can’t find any game or fish in her work area.
sk: Lovkyňa-zberačka pracujúca z tejto chatrče nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadnu divú zver ani ryby.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Initiation Site
sk: Iniciačný tábor

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
sk: verbovanie vojačky

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Jungle Preserver’s Hut
sk: Chatrč strážkyne džungle

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting trees because ...
en: planting trees
sk: sadenie stromov

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Liana Cutter’s Hut
sk: Chatrč rezačky lián

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: cutting lianas
sk: rezanie liany

note: TRANSLATORS: Short for "No Tree to Cut Lianas" for a resource
en: No Trees
sk: Došli stromy

en: No Tree to Cut Lianas
sk: Nie sú stromy na rezanie lián

[ctx: amazons_building]
en: The liana cutter working at this site can’t find any tree in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
sk: Rezačka lián pracujúca z tejto chatrče nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne stromy. Porozmýšľajte nad rozobratím alebo zničením budovy, prípadne postavením chatrče strážkyne džungle.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Cutter’s Hut
sk: Chatrč na ťažbu vzácnych drevín

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting balsa
sk: zberanie balzy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting rubber
sk: zberanie kaučuku

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: harvesting ironwood
sk: zberanie železného dreva

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rare Tree Plantation
sk: Plantáž vzácnych drevín

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting balsa tree
sk: sadenie balzovníka

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting rubber tree
sk: sadenie kaučukovníka

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: planting ironwood tree
sk: sadenie leopardieho stromu

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rope Weaver Booth
sk: Výrobňa lán

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: making a rope
sk: vyrábanie lana

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
sk: Prieskumnícka chatrč

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start scouting because ...
en: scouting
sk: preskúmavanie

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
sk: Lodenica

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start constructing a ship because ...
en: constructing a ship
sk: konštruovanie lode

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Workshop
sk: Kamenárstvo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a shovel because ...
en: making a shovel
sk: vyrábanie lopaty

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a felling ax because ...
en: making a felling ax
sk: vyrábanie drevorubačskej sekery

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pick because ...
en: making a pick
sk: vyrábanie krompáča

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a machete because ...
en: making a machete
sk: vyrábanie mačety

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making kitchen tools because ...
en: making kitchen tools
sk: vyrábanie kuchynského náradia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hammer because ...
en: making a hammer
sk: vyrábanie kladiva

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a chisel because ...
en: making a chisel
sk: vyrábanie dláta

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making needles because ...
en: making needles
sk: vyrábanie ihiel

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone bowl because ...
en: making a stone bowl
sk: vyrábanie kamennej misy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making firestones because ...
en: making firestones
sk: vyrábanie pazúrikov

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a wooden spear because ...
en: making a wooden spear
sk: vyrábanie drevenej kopije

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a stone-tipped spear because ...
en: making a stone-tipped spear
sk: vyrábanie kopije s kamenným hrotom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hardened spear because ...
en: making a hardened spear
sk: vyrábanie vystuženej kopije

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonecutter’s Hut
sk: Kamenárska chatrč

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: cutting granite
sk: ťaženie žuly

en: No Rocks
sk: Došli skaly

en: Out of Rocks
sk: Došli skaly

[ctx: amazons_building]
en: The stonecutter working at this stonecutter’s hut can’t find any rocks in her work area.
sk: Kamenárka pracujúca v tejto chatrči nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne skaly.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stone Mine
sk: Kamenná baňa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining because ...
en: mining
sk: ťaženie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining granite because ...
en: mining granite
sk: ťaženie žuly

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining quartz because ...
en: mining quartz
sk: ťaženie kremeňa

en: No Stones
sk: Minul sa kameň

en: Main Stone Vein Exhausted
sk: Hlavná žila kameňa bola vyčerpaná

[ctx: amazons_building]
en: This stone mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto kamennej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu rozobrať alebo zničiť.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tapir Farm
sk: Tapíria farma

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding tapir because ...
en: breeding tapir
sk: chovanie tapírov

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Water Gatherer’s Hut
sk: Chatrč nosičky vody

en: No Water
sk: Došla voda

en: Out of Water
sk: Došla voda

[ctx: amazons_building]
en: The carrier working at this water gatherer’s hut can’t find any water in its vicinity.
sk: Nosička pracujúca pri tejto chatrči nedokáže nájsť žiadnu vodu v jej blízkosti.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wilderness Keeper’s Tent
sk: Stan ochrankyne divočiny

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ... TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding fish because ...
en: breeding fish
sk: chovanie rýb

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start working because ...
en: releasing game
sk: vypustenie zveri

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s Hut
sk: Drevorubačská chatrč

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start felling trees because ...
en: felling trees
sk: rúbanie stromov

en: Out of Trees
sk: Došli stromy

[ctx: amazons_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s hut can’t find any trees in her work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a jungle preserver’s hut.
sk: Drevorubačka pracujúca z tejto chatrče nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne stromy. Porozmýšľajte nad rozobratím alebo zničením budovy, prípadne postavením chatrče strážkyne džungle.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
sk: Vyhňa na zbroje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel shield because ...
en: forging a steel shield
sk: kutie oceľového štítu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced shield because ...
en: forging an advanced shield
sk: kutie vylepšeného štítu

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
sk: Pekáreň

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
sk: pečenie chleba

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
sk: Kasárne

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
sk: verbovanie vojaka

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blackroot Farm
sk: Čiernokoreňová farma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting blackroot because ...
en: planting blackroot
sk: sadenie čierneho koreňa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting blackroot because ...
en: harvesting blackroot
sk: zbieranie čierneho koreňa

[ctx: atlanteans_building]
en: The blackroot farmer working at this blackroot farm has no cleared soil to plant his seeds.
sk: Pestovateľ čierneho koreňa pracujúci na tejto čiernokoreňovej farme nemá k dispozícii čistú pôdu, na ktorej by mohol začať sadiť.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
sk: Uhliarska pec

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing coal because ...
en: producing coal
sk: vyrábanie uhlia

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
sk: Uhoľná baňa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining coal because ...
en: mining coal
sk: ťaženie uhlia

en: No Coal
sk: Došlo uhlie

en: Main Coal Vein Exhausted
sk: Hlavná uhoľná žila vyčerpaná

[ctx: atlanteans_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto uhoľnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu rozobrať alebo zničiť.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Crystal Mine
sk: Kryštálová baňa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining diamonds because ...
en: mining diamonds
sk: ťaženie diamantov

en: No Crystals
sk: Došli kryštály

en: Main Crystal Vein Exhausted
sk: Hlavná kryštálová žila vyčerpaná

[ctx: atlanteans_building]
en: This crystal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto kryštálovej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu rozobrať alebo zničiť.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
sk: Farma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting corn because ...
en: planting corn
sk: sadenie kukurice

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting corn because ...
en: harvesting corn
sk: zberanie kukurice

[ctx: atlanteans_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
sk: Farmár pracujúci na tejto farme nemá k dispozícii čistú pôdu, na ktorej by mohol začať sadiť.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
sk: Trajektový dvor

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fish Breeder’s House
sk: Rybnikársky dom

en: No Fish
sk: Došli ryby

en: Out of Fish
sk: Došli ryby

[ctx: atlanteans_building]
en: The fish breeder working out of this fish breeder’s house can’t find any water where he can breed fish in his work area. Remember that you can only regenerate your fish resources if there ever were some fish in the vicinity in the first place.
sk: Rybnikár pracujúci z tohto domu nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne miesto vody, kde by mohol chovať ryby. Pamätajte, že svoje rybie zdroje môžete obnoviť iba vtedy, ak sa v okolí niekedy nejaké ryby nachádzali.

en: The fishing grounds are full
sk: Rybárske revíre sú plné

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
sk: Rybársky dom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start fishing because ...
en: fishing
sk: chytanie rýb

[ctx: atlanteans_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area. Remember that you can increase the number of existing fish by building a fish breeder’s house.
sk: Rybár pracujúci z tohto domu nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne ryby. Nezabúdajte, že počet rýb sa dá zvýšiť postavením rybnikárskeho domu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
sk: Horáreň

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Spinning Mill
sk: Pradiareň zlata

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start spinning gold because ...
en: spinning gold
sk: pradenie zlata

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
sk: Zlatá baňa

[ctx: atlanteans_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto zlatej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu rozobrať alebo zničiť.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Horse Farm
sk: Stajňa

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding horses because ...
en: breeding horses
sk: chovanie koňov

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
sk: Lovecký dom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hunting because ...
en: hunting
sk: lovenie

en: No Game
sk: Došla zver

note: TRANSLATORS: "Game" means animals that you can hunt
en: Out of Game
sk: Došla divá zver

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
sk: Lovec pracujúci z tohto domu nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadnu divú zver.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
sk: Železnorudná baňa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining iron because ...
en: mining iron
sk: ťaženie železa

en: No Iron
sk: Došlo železo

en: Main Iron Vein Exhausted
sk: Hlavná železná žila vyčerpaná

[ctx: atlanteans_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto železnorudnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu rozobrať alebo zničiť.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
sk: Mlyn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding corn because ...
en: grinding corn
sk: mletie kukurice

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding blackroot because ...
en: grinding blackroot
sk: mletie čierneho koreňa

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
sk: Kameňolom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying granite because ...
en: quarrying granite
sk: lámanie žuly

[ctx: atlanteans_building]
en: The stonecutter working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
sk: Kamenár pracujúci v tomto kameňolome nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne skaly.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
sk: Píla

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sawing logs because ...
en: sawing logs
sk: pílenie kmeňov

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
sk: Prieskumnícky dom

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
sk: Lodenica

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
sk: Taviareň

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smelting iron because ...
en: smelting iron
sk: tavenie železa

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
sk: Udiareň

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking meat because ...
en: smoking meat
sk: údenie mäsa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start smoking fish because ...
en: smoking fish
sk: údenie rýb

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Spider Farm
sk: Pavúčia farma

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
sk: Vyhňa na nástroje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a bread paddle because ...
en: making a bread paddle
sk: vyrábanie pekárskej lopaty

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a pair of buckets because ...
en: making a pair of buckets
sk: vyrábanie páru vedier

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making fire tongs because ...
en: making fire tongs
sk: vyrábanie klieští na uhlie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing net because ...
en: making a fishing net
sk: vyrábanie rybárskej siete

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hook pole because ...
en: making a hook pole
sk: vyrábanie tyče s hákom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting bow because ...
en: making a hunting bow
sk: vyrábanie loveckého luku

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making milking tongs because ...
en: making milking tongs
sk: vyrábanie dojacích klieští

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a saw because ...
en: making a saw
sk: vyrábanie píly

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a scythe because ...
en: making a scythe
sk: vyrábanie kosy

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
sk: Vyhňa na zbrane

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a light trident because ...
en: forging a light trident
sk: kutie ľahkého trojzubca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long trident because ...
en: forging a long trident
sk: kutie dlhého trojzubca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a steel trident because ...
en: forging a steel trident
sk: kutie oceľového trojzubca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double trident because ...
en: forging a double trident
sk: kutie dvojitého trojzubca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy double trident because ...
en: forging a heavy double trident
sk: kutie ťažkého dvojitého trojzubca

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
sk: Tkáčovňa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving spidercloth because ...
en: weaving spidercloth
sk: tkanie pavúčej látky

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a tabard because ...
en: tailoring a tabard
sk: šitie kabátca

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start tailoring a golden tabard because ...
en: tailoring a golden tabard
sk: šitie zlatého kabátca

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
sk: Studňa

[ctx: atlanteans_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
sk: Nosič pracujúci v tejto studni nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadnu vodu.

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
sk: Drevorubačský dom

[ctx: atlanteans_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
sk: Drevorubač pracujúci z tohto domu nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne stromy. Porozmýšľajte nad rozobratím alebo zničením budovy, prípadne postavením horárne.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ax Workshop
sk: Výrobňa sekier

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an ax because ...
en: forging an ax
sk: kutie sekery

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a sharp ax because ...
en: forging a sharp ax
sk: kutie ostrej sekery

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broad ax because ...
en: forging a broad ax
sk: kutie širokej sekery

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
sk: Pekáreň

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking pitta bread
sk: pečenie pity

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
sk: Kasárne

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
sk: verbovanie vojaka

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Big Inn
sk: Veľký hostinec

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a snack because ...
en: preparing a snack
sk: pripravovanie desiaty

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing a meal because ...
en: preparing a meal
sk: pripravovanie obedu

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
sk: Pivovar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing strong beer because ...
en: brewing strong beer
sk: varenie silného piva

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Cattle Farm
sk: Kravín

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing cattle because ...
en: rearing cattle
sk: chovanie dobytka

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
sk: Uhliarska pec

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
sk: Uhoľná baňa

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto uhoľnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu vylepšiť, rozobrať alebo zničiť.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
sk: Hlbinná uhoľná baňa

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Coal Mine
sk: Hlbočizná uhoľná baňa

[ctx: barbarians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto uhoľnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Baňu už nemožno ďalej vylepšovať, takže by ste ju mali rozobrať alebo zničiť.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
sk: Farma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting wheat because ...
en: planting wheat
sk: sadenie pšenice

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting wheat because ...
en: harvesting wheat
sk: zberanie pšenice

[ctx: barbarians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
sk: Farmár pracujúci na tejto farme nemá k dispozícii čistú pôdu, na ktorej by mohol začať sadiť.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
sk: Trajektový dvor

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s Hut
sk: Rybárska chatrč

[ctx: barbarians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s hut can’t find any fish in his work area.
sk: Rybár pracujúci z tejto chatrče nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne ryby.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gamekeeper’s Hut
sk: Hájnická chatrč

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
sk: Zlatá baňa

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto zlatej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu vylepšiť, rozobrať alebo zničiť.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
sk: Hlbinná zlatá baňa

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Gold Mine
sk: Hlbočizná zlatá baňa

[ctx: barbarians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto zlatej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Baňu už nemožno ďalej vylepšovať, takže by ste ju mali rozobrať alebo zničiť.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Granite Mine
sk: Žulová baňa

en: No Granite
sk: Došla žula

en: Main Granite Vein Exhausted
sk: Hlavná žulová žila vyčerpaná

[ctx: barbarians_building]
en: This granite mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto žulovej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Baňu už nemožno ďalej vylepšovať, takže by ste ju mali rozobrať alebo zničiť.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Helm Smithy
sk: Vyhňa na helmy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a helmet because ...
en: forging a helmet
sk: kutie helmy

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a mask because ...
en: forging a mask
sk: kutie masky

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warhelm because ...
en: forging a warhelm
sk: kutie vojenskej helmy

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s Hut
sk: Lovecká chatrč

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s hut can’t find any game in his work area. Remember that you can build a gamekeeper’s hut to release more game into the wild.
sk: Lovec pracujúci z tejto chatrče nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadnu divú zver. Nezabúdajte, že ak chcete vypúšťať zver do divočiny, môžete postaviť hájnickú chatrč.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
sk: Hostinec

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
sk: Železnorudná baňa

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto železnorudnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu vylepšiť, rozobrať alebo zničiť.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
sk: Hlbinná železnorudná baňa

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deeper Iron Mine
sk: Hlbočizná železnorudná baňa

[ctx: barbarians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto železnorudnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Baňu už nemožno ďalej vylepšovať, takže by ste ju mali rozobrať alebo zničiť.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lime Kiln
sk: Vápenka

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mixing grout because ...
en: mixing grout
sk: miešanie malty

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s Hut
sk: Drevorubačská chatrč

[ctx: barbarians_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s hut can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a ranger’s hut.
sk: Drevorubač pracujúci z tejto chatrče nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne stromy. Zvážte, či by nebolo vhodné budovu rozobrať alebo zničiť, prípadne postaviť lesnícku chatrč.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Metal Workshop
sk: Kovodielňa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a fishing rod because ...
en: making a fishing rod
sk: vyrábanie udice

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a hunting spear because ...
en: making a hunting spear
sk: vyrábanie loveckého oštepu

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Micro Brewery
sk: Mikropivovar

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing beer because ...
en: brewing beer
sk: varenie piva

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
sk: Kameňolom

[ctx: barbarians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
sk: Kamenár pracujúci v tomto kameňolome nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne skaly.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ranger’s Hut
sk: Lesnícka chatrč

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Yard
sk: Trstinová záhrada

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting reed because ...
en: planting reed
sk: sadenie trstiny

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting reed because ...
en: harvesting reed
sk: zbieranie trstiny

[ctx: barbarians_building]
en: The gardener working at this reed yard has no cleared soil to plant his seeds.
sk: Záhradník pracujúci v tejto trstinovej záhrade nemá k dispozícii čistú pôdu, na ktorej by mohol začať sadiť.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s Hut
sk: Prieskumnícka chatrč

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
sk: Lodenica

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
sk: Taviareň

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
sk: Krčma

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: War Mill
sk: Vojenský závod

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a bronze ax because ...
en: forging a bronze ax
sk: kutie bronzovej sekery

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a battle ax because ...
en: forging a battle ax
sk: kutie bojovej sekery

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a warrior’s ax because ...
en: forging a warrior’s ax
sk: kutie bojovníckej sekery

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
sk: Tkáčovňa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving because ...
en: weaving
sk: tkanie

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
sk: Studňa

[ctx: barbarians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
sk: Nosič pracujúci v tejto studni nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadnu vodu.

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Wood Hardener
sk: Sušiareň dreva

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start hardening wood because ...
en: hardening wood
sk: tvrdenie dreva

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Armor Smithy
sk: Vyhňa na zbroje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of armor because ...
en: forging a suit of armor
sk: kutie súpravy zbroje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of chain armor because ...
en: forging a suit of chain armor
sk: kutie súpravy krúžkovej zbroje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a suit of gilded armor because ...
en: forging a suit of gilded armor
sk: kutie súpravy pozlátenej zbroje

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
sk: Pekáreň

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking bread because ...
en: baking bread
sk: pečenie chleba

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
sk: Kasárne

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
sk: verbovanie vojaka

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
sk: Pivovar

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
sk: Uhliarska pec

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
sk: Uhoľná baňa

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto uhoľnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu vylepšiť, rozobrať alebo zničiť.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
sk: Hlbinná uhoľná baňa

[ctx: empire_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto uhoľnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Baňu už nemožno ďalej vylepšovať, takže by ste ju mali rozobrať alebo zničiť.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Donkey Farm
sk: Oslia farma

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing donkeys because ...
en: rearing donkeys
sk: chovanie oslov

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
sk: Farma

[ctx: empire_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
sk: Farmár pracujúci na tejto farme nemá k dispozícii čistú pôdu, na ktorej by mohol začať sadiť.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
sk: Trajektový dvor

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
sk: Rybársky dom

[ctx: empire_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
sk: Rybár pracujúci z tohto domu nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne ryby.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
sk: Horáreň

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
sk: Zlatá baňa

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto zlatej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu vylepšiť, rozobrať alebo zničiť.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
sk: Hlbinná zlatá baňa

[ctx: empire_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto zlatej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Baňu už nemožno ďalej vylepšovať, takže by ste ju mali rozobrať alebo zničiť.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
sk: Lovecký dom

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
sk: Lovec pracujúci z tohto domu nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadnu divú zver.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Inn
sk: Hostinec

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
sk: Železnorudná baňa

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto železnorudnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu vylepšiť, rozobrať alebo zničiť.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
sk: Hlbinná železnorudná baňa

[ctx: empire_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto železnorudnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Baňu už nemožno ďalej vylepšovať, takže by ste ju mali rozobrať alebo zničiť.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Lumberjack’s House
sk: Drevorubačský dom

[ctx: empire_building]
en: The lumberjack working at this lumberjack’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
sk: Drevorubač pracujúci z tohto domu nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne stromy. Zvážte, či by nebolo vhodné budovu rozobrať alebo zničiť, prípadne postaviť horáreň.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Marble Mine
sk: Mramorová baňa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start mining marble because ...
en: mining marble
sk: ťaženie mramoru

en: No Marble
sk: Došiel mramor

en: Main Marble Vein Exhausted
sk: Hlavná mramorová žila vyčerpaná

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto mramorovej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu vylepšiť, rozobrať alebo zničiť.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Marble Mine
sk: Hlbinná mramorová baňa

[ctx: empire_building]
en: This marble mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto mramorovej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Baňu už nemožno ďalej vylepšovať, takže by ste ju mali rozobrať alebo zničiť.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mill
sk: Mlyn

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start grinding wheat because ...
en: grinding wheat
sk: mletie pšenice

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Piggery
sk: Chliev

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start raising pigs because ...
en: raising pigs
sk: chovanie ošípaných

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
sk: Kameňolom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start quarrying marble because ...
en: quarrying marble
sk: lámanie mramoru

[ctx: empire_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
sk: Kamenár pracujúci v tomto kameňolome nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne skaly.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sawmill
sk: Píla

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
sk: Prieskumnícky dom

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sheep Farm
sk: Ovčia farma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start breeding sheep because ...
en: breeding sheep
sk: chovanie oviec

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
sk: Lodenica

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smelting Works
sk: Taviareň

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Stonemason’s House
sk: Kamenársky dom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sculpting a marble column because ...
en: sculpting a marble column
sk: kresanie mramorového stĺpa

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
sk: Krčma

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Toolsmithy
sk: Vyhňa na nástroje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a basket because ...
en: making a basket
sk: vyrábanie koša

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Vineyard
sk: Vinohrad

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting grapevines because ...
en: planting grapevines
sk: sadenie viničov

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting grapevines because ...
en: harvesting grapes
sk: oberanie hrozna

[ctx: empire_building]
en: The vine farmer working at this vineyard has no cleared soil to plant his grapevines.
sk: Vinohradník pracujúci v tomto vinohrade nemá k dispozícii čistú pôdu, na ktorej by mohol sadiť vinič.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weapon Smithy
sk: Vyhňa na zbrane

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a wooden spear because ...
en: forging a wooden spear
sk: kutie drevenej kopije

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a spear because ...
en: forging a spear
sk: kutie kopije

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging an advanced spear because ...
en: forging an advanced spear
sk: kutie vylepšenej kopije

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a heavy spear because ...
en: forging a heavy spear
sk: kutie ťažkej kopije

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a war spear because ...
en: forging a war spear
sk: kutie vojenskej kopije

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
sk: Tkáčovňa

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
sk: Studňa

[ctx: empire_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
sk: Nosič pracujúci v tejto studni nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadnu vodu.

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Winery
sk: Vinársky závod

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making wine because ...
en: making wine
sk: vyrábanie vína

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Aqua Farm
sk: Vodná farma

en: No Ponds
sk: Došli nádrže

en: Out of Fish Ponds
sk: Došli nádrže s rybami

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working at this aqua farm can’t find any fish ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the aqua farm is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
sk: Rybár pracujúci na tejto vodnej farme nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne nádrže s rybami. Prosím uistite sa, že v okolí sa nachádza funkčná jama na hlinu a vodná farma je zásobená všetkým potrebným, prípadne uvažujte nad rozobratím alebo zničením tejto budovy.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Large Armor Smithy
sk: Veľká vyhňa na zbroje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a broadsword because ...
en: forging a broadsword
sk: kutie širokého meča

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a double-edged sword because ...
en: forging a double-edged sword
sk: kutie dvojsečného meča

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a golden helmet because ...
en: forging a golden helmet
sk: kutie zlatej helmy

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Small Armor Smithy
sk: Malá vyhňa na zbroje

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a short sword because ...
en: forging a short sword
sk: kutie krátkeho meča

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a long sword because ...
en: forging a long sword
sk: kutie dlhého meča

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Bakery
sk: Pekáreň

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Barracks
sk: Kasárne

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recruiting soldier because ...
en: recruiting soldier
sk: verbovanie vojaka

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Beekeeper’s House
sk: Včelársky dom

en: No Flowers
sk: Došli kvety

en: Out of Flowers
sk: Došli kvety

[ctx: frisians_building]
en: The beekeeper working at this beekeeper’s house can’t find any flowering fields or bushes in his work area. You should consider building another farm or berry farm nearby, or dismantling or destroying this building.
sk: Včelár pracujúci v tomto včelárskom dome nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne kvetové polia alebo kríky. Porozmýšľajte nad postavením ďalšej farmy alebo bobuľovej farmy, prípadne nad rozobratím alebo zničením tejto budovy.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Berry Farm
sk: Bobuľová farma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting bushes because ...
en: planting bushes
sk: sadenie kríkov

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Blacksmithy
sk: Kováčstvo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a felling ax because ...
en: forging a felling ax
sk: kutie drevorubačskej sekery

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start forging a pick because ...
en: forging a pick
sk: kutie krompáča

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brewery
sk: Pivovar

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Brick Kiln
sk: Tehliarska pec

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start burning bricks because ...
en: burning bricks
sk: pálenie tehiel

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Burner’s House
sk: Uhliarov dom

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making a charcoal stack because ...
en: making a charcoal stack
sk: kopenie hromady dreveného uhlia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start collecting coal because ...
en: collecting coal
sk: zber uhlia

en: Out of Clay Ponds
sk: Došli hlinené nádrže

[ctx: frisians_building]
en: The charcoal burner working at this charcoal burner’s house can’t find any clay ponds in his work area. Please make sure there is a working clay pit nearby and the charcoal burner’s house is supplied with all needed wares, or consider dismantling or destroying this building.
sk: Uhliar pracujúci z tohto domu nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť hlinené nádrže. Prosím uistite sa, že v okolí sa nachádza funkčná jama na hlinu a uhliareň je zásobená všetkým potrebným, prípadne uvažujte nad rozobratím alebo zničením tejto budovy.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Charcoal Kiln
sk: Uhliarska pec

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Clay Pit
sk: Jama na hlinu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start making clay because ...
en: making clay
sk: vyrábanie hliny

note: TRANSLATORS: Short for "No Level Ground" for clay pits
en: No Ground
sk: Došla pôda

en: No Level Ground
sk: Došiel rovný terén

[ctx: frisians_building]
en: The clay digger working at this clay pit can’t find any level ground in his work area. Consider dismantling this clay pit and rebuilding it somewhere else.
sk: Hlinokopáč pracujúci v tejto jame na hlinu nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadny rovný terén. Zvážte rozobratie tejto jamy na hlinu a jej postavenie niekde inde.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Coal Mine
sk: Uhoľná baňa

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto uhoľnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu vylepšiť, rozobrať alebo zničiť.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Coal Mine
sk: Hlbinná uhoľná baňa

[ctx: frisians_building]
en: This coal mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto uhoľnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Baňu už nemožno ďalej vylepšovať, takže by ste ju mali rozobrať alebo zničiť.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fruit Collector’s House
sk: Dom zberateľa ovocia

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start gathering berries because ...
en: gathering berries
sk: zberanie bobúľ

en: No Bushes
sk: Došli kríky

en: Out of Berries
sk: Došli kríky

[ctx: frisians_building]
en: The fruit collector working at this fruit collector’s house can’t find any berry bushes in his work area. You should consider building another berry farm, or dismantling or destroying this building.
sk: Zberateľ ovocia pracujúci v tomto dome nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne bobuľové kríky. Porozmýšľajte nad postavením ďalšej bobuľovej farmy, prípadne nad rozobratím alebo zničením tejto budovy.

[ctx: frisians_building]
en: Diker’s House
sk: Dom staviteľa hrádze

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start diking because ...
en: diking
sk: hradenie

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start building a dike because ...
en: building a dike
sk: budovanie hrádze

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Drinking Hall
sk: Pijáreň

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Farm
sk: Farma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start planting barley because ...
en: planting barley
sk: sadenie jačmeňa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start harvesting barley because ...
en: harvesting barley
sk: zbieranie jačmeňa

[ctx: frisians_building]
en: The farmer working at this farm has no cleared soil to plant his seeds.
sk: Farmár pracujúci na tejto farme nemá k dispozícii čistú pôdu, na ktorej by mohol začať sadiť.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Ferry Yard
sk: Trajektový dvor

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Fisher’s House
sk: Rybársky dom

[ctx: frisians_building]
en: The fisher working out of this fisher’s house can’t find any fish in his work area.
sk: Rybár pracujúci z tohto domu nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne ryby.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Forester’s House
sk: Horáreň

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Furnace
sk: Pec

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Gold Mine
sk: Zlatá baňa

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto zlatej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu vylepšiť, rozobrať alebo zničiť.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Gold Mine
sk: Hlbinná zlatá baňa

[ctx: frisians_building]
en: This gold mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto zlatej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Baňu už nemožno ďalej vylepšovať, takže by ste ju mali rozobrať alebo zničiť.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Honey Bread Bakery
sk: Medová pekáreň

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start baking honey bread because ...
en: baking honey bread
sk: pečenie medového chleba

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Hunter’s House
sk: Lovecký dom

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: "game" means animals that you can hunt
en: The hunter working out of this hunter’s house can’t find any game in his work area.
sk: Lovec pracujúci z tohto domu nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadnu divú zver.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Iron Mine
sk: Železnorudná baňa

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto železnorudnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu vylepšiť, rozobrať alebo zničiť.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Iron Mine
sk: Hlbinná železnorudná baňa

[ctx: frisians_building]
en: This iron mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto železnorudnej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Baňu už nemožno ďalej vylepšovať, takže by ste ju mali rozobrať alebo zničiť.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Mead Brewery
sk: Výrobňa medoviny

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start brewing mead because ...
en: brewing mead
sk: vyrábanie medoviny

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Quarry
sk: Kameňolom

[ctx: frisians_building]
en: The stonemason working at this quarry can’t find any rocks in his work area.
sk: Kamenár pracujúci v tomto kameňolome nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne skaly.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Recycling Center
sk: Recyklačné centrum

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling fur because ...
en: recycling fur
sk: recyklovanie kožušiny

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron because ...
en: recycling iron
sk: recyklovanie železa

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start recycling iron and gold because ...
en: recycling iron and gold
sk: recyklovanie železa a zlata

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reed Farm
sk: Trstinová záhrada

[ctx: frisians_building]
en: The reed farmer working at this reed farm has no cleared soil to plant his seeds.
sk: Trstinový farmár pracujúci na tejto farme nemá k dispozícii čistú pôdu, na ktorej by mohol začať sadiť.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Reindeer Farm
sk: Sobia farma

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start rearing reindeer because ...
en: rearing reindeer
sk: chovanie sobov

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start producing fur because ...
en: producing fur
sk: vyrábanie kožušiny

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Rock Mine
sk: Kamenná baňa

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. You should consider enhancing, dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto kamennej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Zvážte, či by nebolo vhodné baňu vylepšiť, rozobrať alebo zničiť.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Deep Rock Mine
sk: Hlbinná kamenná baňa

[ctx: frisians_building]
en: This rock mine’s main vein is exhausted. Expect strongly diminished returns on investment. This mine can’t be enhanced any further, so you should consider dismantling or destroying it.
sk: Hlavná žila tejto kamennej bane je vyčerpaná. Očakávajte preto prudko zníženú návratnosť investície. Baňu už nemožno ďalej vylepšovať, takže by ste ju mali rozobrať alebo zničiť.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Scout’s House
sk: Prieskumnícky dom

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Sewing Room
sk: Šicia dielňa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing fur garment because ...
en: sewing fur garment
sk: šitie kožušinového odevu

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Shipyard
sk: Lodenica

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Smokery
sk: Udiareň

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tailor’s Shop
sk: Krajčírstvo

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing studded fur garment because ...
en: sewing studded fur garment
sk: šitie ozdobného kožušinového odevu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sewing golden fur garment because ...
en: sewing golden fur garment
sk: šitie zlatého kožušinového odevu

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Tavern
sk: Krčma

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing only one ration because ... (can produce more efficient when supply is good)
en: preparing only one ration
sk: pripravovanie jedného prídelu

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start preparing rations because ...
en: preparing rations
sk: pripravovanie prídelov

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Weaving Mill
sk: Tkáčovňa

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start weaving cloth because ...
en: weaving cloth
sk: tkanie látky

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Well
sk: Studňa

[ctx: frisians_building]
en: The carrier working at this well can’t find any water in his well.
sk: Nosič pracujúci v tejto studni nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadnu vodu.

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Woodcutter’s House
sk: Drevorubačský dom

[ctx: frisians_building]
en: The woodcutter working at this woodcutter’s house can’t find any trees in his work area. You should consider dismantling or destroying the building or building a forester’s house.
sk: Drevorubač pracujúci z tohto drevorubačského domu nedokáže vo svojej pracovnej oblasti nájsť žiadne stromy. Porozmýšľajte nad rozobratím alebo zničením budovy, prípadne postavením horárne.

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Glade
sk: Výcviková čistina

note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start sleeping because ...
en: sleeping
sk: pozastavenie

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
sk: vylepšenie uhýbania vojačky z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
sk: vylepšenie uhýbania vojačky z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 2 to level 3
sk: vylepšenie uhýbania vojačky z úrovne 2 na úroveň 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
sk: vylepšenie zdravia vojačky z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
sk: vylepšenie zdravia vojačky z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
sk: vylepšenie zdravia vojačky z úrovne 2 na úroveň 3

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
sk: vylepšenie obrany vojačky z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
sk: vylepšenie obrany vojačky z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
sk: Žiadna vojačka nepotrebuje výcvik!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Amazon training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
sk: Nenašla sa vojačka pre túto úroveň výcviku!

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warriors’ Gathering
sk: Zhromaždenie bojovníčok

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
sk: vylepšenie útoku vojačky z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
sk: vylepšenie útoku vojačky z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Dungeon
sk: Kobka

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 2 na úroveň 3

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 3 na úroveň 4

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
sk: Žiaden vojak nepotrebuje výcvik!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Atlantean training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
sk: Nenašiel sa vojak pre túto úroveň výcviku!

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Labyrinth
sk: Labyrint

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
sk: vylepšenie obrany vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
sk: vylepšenie obrany vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
sk: vylepšenie uhýbania vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
sk: vylepšenie uhýbania vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Battle Arena
sk: Zápasnícka aréna

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
sk: vylepšenie uhýbania vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
sk: vylepšenie uhýbania vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
sk: Žiaden vojak nepotrebuje výcvik!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Barbarian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
sk: Nenašiel sa vojak pre túto úroveň výcviku!

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
sk: Výcvikový tábor

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 2 na úroveň 3

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 3 na úroveň 4

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 4 na úroveň 5

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 2 na úroveň 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Arena
sk: Aréna

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 0 to level 1
sk: vylepšenie uhýbania vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
sk: Žiaden vojak nepotrebuje výcvik!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Empire training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
sk: Nenašiel sa vojak pre túto úroveň výcviku!

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Colosseum
sk: Koloseum

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier evade from level 1 to level 2
sk: vylepšenie uhýbania vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
sk: Výcvikový tábor

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 2 na úroveň 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 3 na úroveň 4

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 2 to level 3
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 2 na úroveň 3

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 3 to level 4
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 3 na úroveň 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Arena
sk: Výcviková aréna

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 3 to level 4
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 3 na úroveň 4

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 4 to level 5
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 4 na úroveň 5

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 5 to level 6
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 5 na úroveň 6

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 1 to level 2
sk: vylepšenie obrany vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 1 to level 2
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when it has no soldiers assigned
en: No soldier to train!
sk: Žiaden vojak nepotrebuje výcvik!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Frisian training site tooltip when none of the present soldiers match the current training program
en: No soldier found for this training level!
sk: Nenašiel sa vojak pre túto úroveň výcviku!

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Training Camp
sk: Výcvikový tábor

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 0 to level 1
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 1 to level 2
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 1 na úroveň 2

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier attack from level 2 to level 3
sk: vylepšenie útoku vojaka z úrovne 2 na úroveň 3

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier health from level 0 to level 1
sk: vylepšenie zdravia vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: Completed/Skipped/Did not start upgrading ... because ...
en: upgrading soldier defense from level 0 to level 1
sk: vylepšenie obrany vojaka z úrovne 0 na úroveň 1

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
sk: Ústredie

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
sk: Prístav

[ctx: amazons_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
sk: Sklad

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
sk: Ústredie

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
sk: Prístav

[ctx: atlanteans_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
sk: Sklad

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
sk: Ústredie

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
sk: Prístav

[ctx: barbarians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
sk: Sklad

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
sk: Ústredie

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters Shipwreck
sk: Ústredie vo vraku

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
sk: Prístav

[ctx: empire_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
sk: Sklad

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Headquarters
sk: Ústredie

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Port
sk: Prístav

[ctx: frisians_building]
note: TRANSLATORS: This is a building name used in lists of buildings
en: Warehouse
sk: Sklad

en: Efficiency
sk: Efektivita

en: Stockpile
sk: Zásoby

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ashes
sk: Popol

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (harvested)
sk: Jačmenné pole (pozberané)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (medium)
sk: Jačmenné pole (stredné)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (ripe)
sk: Jačmenné pole (zrelé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (small)
sk: Jačmenné pole (malé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Barley Field (tiny)
sk: Jačmenné pole (maličké)

en: Blueberry Bush (medium)
sk: Čučoriedkový krík (stredný)

en: Blueberry Bush (ripe)
sk: Čučoriedkový krík (zrelý)

en: Blueberry Bush (small)
sk: Čučoriedkový krík (malý)

en: Blueberry Bush (tiny)
sk: Čučoriedkový krík (maličký)

en: Black Currant (medium)
sk: Čierne ríbezle (stredné)

en: Black Currant (ripe)
sk: Čierne ríbezle (zrelé)

en: Black Currant (small)
sk: Čierne ríbezle (malé)

en: Black Currant (tiny)
sk: Čierne ríbezle (maličké)

en: Red Currant (medium)
sk: Červené ríbezle (stredné)

en: Red Currant (ripe)
sk: Červené ríbezle (zrelé)

en: Red Currant (small)
sk: Červené ríbezle (malé)

en: Red Currant (tiny)
sk: Červené ríbezle (maličké)

en: Desert Hackberry (medium)
sk: Púštny brestovec (stredný)

en: Desert Hackberry (ripe)
sk: Púštny brestovec (zrelý)

en: Desert Hackberry (small)
sk: Púštny brestovec (malý)

en: Desert Hackberry (tiny)
sk: Púštny brestovec (maličký)

en: Juniper (medium)
sk: Borievky (stredné)

en: Juniper (ripe)
sk: Borievky (zrelé)

en: Juniper (small)
sk: Borievky (malé)

en: Juniper (tiny)
sk: Borievky (maličké)

en: Raspberry Bush (medium)
sk: Malinový krík (stredný)

en: Raspberry Bush (ripe)
sk: Malinový krík (zrelý)

en: Raspberry Bush (small)
sk: Malinový krík (malý)

en: Raspberry Bush (tiny)
sk: Malinový krík (maličký)

en: Sea Buckthorn (medium)
sk: Rakytník (stredný)

en: Sea Buckthorn (ripe)
sk: Rakytník (zrelý)

en: Sea Buckthorn (small)
sk: Rakytník (malý)

en: Sea Buckthorn (tiny)
sk: Rakytník (maličký)

en: Stink Shepherd’s Tree (medium)
sk: Pastiersky strom (stredný)

en: Stink Shepherd’s Tree (ripe)
sk: Pastiersky strom (zrelý)

en: Stink Shepherd’s Tree (small)
sk: Pastiersky strom (malý)

en: Stink Shepherd’s Tree (tiny)
sk: Pastiersky strom (maličký)

en: Strawberries (medium)
sk: Jahody (stredné)

en: Strawberries (ripe)
sk: Jahody (zrelé)

en: Strawberries (small)
sk: Jahody (malé)

en: Strawberries (tiny)
sk: Jahody (maličké)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (harvested)
sk: Čiernokoreňové pole (pozberané)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (medium)
sk: Čiernokoreňové pole (stredné)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (ripe)
sk: Čiernokoreňové pole (zrelé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (small)
sk: Čiernokoreňové pole (malé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Blackroot Field (tiny)
sk: Čiernokoreňové pole (maličké)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (harvested)
sk: Maniokové pole (pozberané)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (medium)
sk: Maniokové pole (stredné)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (ripe)
sk: Maniokové pole (zrelé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (small)
sk: Maniokové pole (malé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cassava Field (tiny)
sk: Maniokové pole (maličké)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (harvested)
sk: Kukuričné pole (pozberané)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (medium)
sk: Kukuričné pole (stredné)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (ripe)
sk: Kukuričné pole (zrelé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (small)
sk: Kukuričné pole (malé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Cornfield (tiny)
sk: Kukuričné pole (maličké)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Destroyed building
sk: Zničená budova

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dike
sk: Hrádza

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (medium)
sk: Vinič (stredný)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (ripe)
sk: Vinič (zrelý)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (small)
sk: Vinič (malý)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Grapevine (tiny)
sk: Vinič (maličký)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Burning Charcoal Stack
sk: Horiace uhlie

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Charcoal
sk: Nádrž uhlia

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Dry Pond
sk: Suchá nádrž

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish Spawn
sk: Nádrž s trejúcimi sa rybami

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Pond With Fish
sk: Nádrž s rybami

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (medium)
sk: Trstinové pole (stredné)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (ripe)
sk: Trstinové pole (zrelé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (small)
sk: Trstinové pole (malé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Reed Field (tiny)
sk: Trstinové pole (maličké)

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Gold
sk: Trochu zlata

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Gold
sk: Veľa zlata

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: No Resources
sk: Žiadne zdroje

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Quartz
sk: Trocha kremeňa

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Quartz
sk: Veľa kremeňa

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Coal
sk: Trochu uhlia

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Coal
sk: Veľa uhlia

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Iron
sk: Trochu železa

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Iron
sk: Veľa železa

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Crystals
sk: Trochu kryštálov

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Crystals
sk: Veľa kryštálov

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Water
sk: Voda

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Granite
sk: Trochu žuly

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Granite
sk: Veľa žuly

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: Some Marble
sk: Trochu mramoru

[ctx: resource_indicator]
note: TRANSLATORS: This is a resource name used in lists of resources
en: A Lot of Marble
sk: Veľa mramoru

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Ship Under Construction
sk: Stavenisko lode

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Mature)
sk: Balzovník (dospelý)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Old)
sk: Balzovník (starý)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree
sk: Balzovník

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Pole)
sk: Balzovník (žrďovina)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree. TRANSLATORS: This is an Amazon rare tree.
en: Balsa Tree (Sapling)
sk: Balzovník (mladý)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (mature)
sk: Kakaovník (dospelý)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (old)
sk: Kakaovník (starý)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (pole)
sk: Kakaovník (žrďovina)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Cocoa Tree (sapling)
sk: Kakaovník (mladý)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Dead Tree
sk: Mŕtvy strom

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Mature)
sk: Leopardí strom (dospelý)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Old)
sk: Leopardí strom (starý)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree
sk: Leopardí strom

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Pole)
sk: Leopardí strom (žrďovina)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Ironwood Tree (Sapling)
sk: Leopardí strom (mladý)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Mature)
sk: Kaučukovník (dospelý)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Old)
sk: Kaučukovník (starý)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree
sk: Kaučukovník

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Pole)
sk: Kaučukovník (žrďovina)

note: TRANSLATORS:  This is an Amazon rare tree.
en: Rubber Tree (Sapling)
sk: Kaučukovník (mladý)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (harvested)
sk: Pšeničné pole (pozberané)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (medium)
sk: Pšeničné pole (stredné)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (ripe)
sk: Pšeničné pole (zrelé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (small)
sk: Pšeničné pole (malé)

[ctx: immovable]
note: TRANSLATORS: This is an immovable name used in lists of immovables
en: Wheat Field (tiny)
sk: Pšeničné pole (maličké)

en: The Widelands Development Team
sk: Vývojový tím hry Widelands

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Amazons
sk: Amazonky

en: The people of the amazonian jungle.
sk: Obyvatelia Amazonskej džungle.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition descname = _("Discovery"), TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition tooltip = _("Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies"), map_tags = {"seafaring"}, incompatible_wc = {"scripting
en: Discovery
sk: Objavenie

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Discovery" starting condition
en: Start the game with three ships on the ocean and only a handful of supplies
sk: Začať hru s troma loďami na mori a iba s trochou zásob

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Fortified Village
sk: Opevnená dedina

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Fortified Village" starting condition
en: Start the game with a fortified military installation
sk: Začať hru s opevneným vojenským zariadením

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Headquarters
sk: Ústredie

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Headquarters" starting condition
en: Start the game with your headquarters only
sk: Začať hru len s ústredím

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: New World
sk: Nový svet

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "New World" starting condition
en: Start the game with seven ships full of wares on the ocean
sk: Začať hru so siedmymi loďami plnými nákladu plávajúcimi na mori

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Poor Hamlet
sk: Úbohý Hamlet

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Poor Hamlet" (minimum) starting condition
en: Start the game with just a warehouse and the bare minimum for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
sk: Začať hru iba so skladom a úplným minimom pre rozbehnutie ekonomiky. Upozornenie: AI sa nebude vedieť úspešne rozvinúť.

en: Be careful
sk: Buď opatrný

en: You only have exactly the wares for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
sk: Máte suroviny na zhotovenie len toľkých nástrojov, koľko je ich potrebných na naštartovanie vašej ekonomiky. Uistite sa, že žiadne zbytočné nátroje nebudú zhotovené.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Struggling Outpost
sk: Vojenská základňa pod tlakom

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Hardcore" starting condition
en: Start the game with just your headquarters and very few wares for bootstrapping an economy. Warning: the AI can’t successfully start from this.
sk: Začať hru iba s ústredím a máličkom zdrojov pre rozbehnutie ekonomiky. Upozornenie: AI sa nebude vedieť úspešne rozvinúť.

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Trading Outpost
sk: Obchodné stanovište

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Trading Outpost" starting condition
en: If this player runs low on important wares, they will be replenished for free
sk: Ak tomuto hráčovi dochádzajú dôležité výrobky, doplnia sa zadarmo

note: TRANSLATORS: This is the name of a starting condition
en: Village
sk: Dedina

note: TRANSLATORS: This is the tooltip for the "Village" starting condition
en: Start the game with a peaceful village
sk: Začať hru s mierumilovnou dedinou

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Atlanteans
sk: Atlantíďania

en: This tribe is known from the oldest tales. The sons and daughters of Atlantis.
sk: Tento kmeň je známy z najstarších povestí. Synovia a dcéry Atlantídy.

en: You have only one iron for each tool you will need to start your economy. Make sure no unneeded tool is created.
sk: Pre každý nástroj, ktorý potrebujete pre rozbeh ekonomiky, máte iba jedno železo. Uistite sa, že žiadne zbytočné nátroje nebudú zhotovené.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Barbarians
sk: Barbari

en: The mighty tribes of the east-lands.
sk: Mocné kmene východných zemí.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Empire
sk: Impérium

en: This is the culture of the Roman Empire.
sk: Toto je kultúra Rímskej ríše.

note: TRANSLATORS: This is a tribe name
en: Frisians
sk: Frízania

en: The inhabitants of the rough North Sea shore.
sk: Obyvatelia drsných severomorských brehov.

en: Tribal Encyclopedia
sk: Encyklopédia kmeňov

en: General
sk: Všeobecné

en: Introduction
sk: Úvod

en: Controls
sk: Ovládanie

en: Tips
sk: Tipy

en: Wares
sk: Výrobky

en: Workers
sk: Pracovníci

en: Buildings
sk: Budovy

en: Tribes Immovables
sk: Nehybné objekty kmeňa

en: World Immovables
sk: Nehybné objekty sveta

note: TRANSLATORS: This is the ship's name used in lists of units
en: Ship
sk: Loď

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Orinoco
sk: Orinoko

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Amazonas
sk: Amazonka

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Amazonian ship is named after a river
en: Abacaxis
sk: Abakaksis

[ctx: atlanteans_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Atlanteans' ship's name used in lists of units
en: Ship
sk: Loď

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Agate
sk: Achát

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Alexandrite
sk: Alexandrit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amber
sk: Jantár

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Amethyst
sk: Ametyst

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Aquamarine
sk: Akvamarín

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Atlantean’s Stronghold
sk: Atlantídska pevnosť

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Bahama
sk: Bahamy

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cassiterite
sk: Kasiterit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Cat’s Eye
sk: Mačacie oko

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Citrine
sk: Citrín

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Dominica
sk: Dominika

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Emerald
sk: Smaragd

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Ajanthul
sk: Kráľ Ajanthul

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an in-game character
en: King Askandor
sk: Kráľ Askandor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Kitts
sk: Krištof

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Malachite
sk: Malachit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after an island
en: Martinique
sk: Martinik

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Moonstone
sk: Mesačný kameň

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Mystic Quartz
sk: Mystický kremeň

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Obsidian
sk: Obsidián

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Onyx
sk: Ónyx

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Pearl
sk: Perla

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sapphire
sk: Zafír

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sphalerite
sk: Sfalerit

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Atlantean ship name
en: Spider
sk: Pavúk

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Sunstone
sk: Slnečný kameň

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tiger Eye
sk: Tygrie oko

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Topaz
sk: Topás

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Atlantean ship is named after a mineral
en: Tourmaline
sk: Turmalín

[ctx: barbarians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Barbarians’ ship’s name used in lists of units
en: Ship
sk: Loď

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bear
sk: Medveď

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Bison
sk: Bizón

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Eagle
sk: Orol

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Lynx
sk: Rys

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Red Fox
sk: Červená líška

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wild Boar
sk: Diviak

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Valkyrie
sk: Valkýra

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This a Barbarian ship name
en: Wolverine
sk: Rosomák

[ctx: empire_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Empire's ship's name used in lists of units
en: Ship
sk: Loď

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Adriatic Sea
sk: Jadranské more

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Baltic Sea
sk: Baltské more

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Cæsar
sk: Cézar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Claudius
sk: Klaudius

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Domitianus
sk: Domicián

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Gladiator
sk: Gladiátor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Iulius Cæsar
sk: Július Cézar

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Iupiter
sk: Jupiter

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marble
sk: Mramor

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Marcus Aurelius
sk: Markus Aurélius

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This Empire ship is named after a Roman god
en: Neptune
sk: Neptún

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Tiberius
sk: Tibérius

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Traianus
sk: Traján

[ctx: shipname]
note: TRANSLATORS: This is an Empire ship name
en: Vergilius
sk: Vergílius

[ctx: frisians_ship]
note: TRANSLATORS: This is the Frisians' ship's name used in lists of units
en: Ship
sk: Loď

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Armor
sk: Zbroj

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chain Armor
sk: Krúžková zbroj

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gilded Armor
sk: Pozlátená zbroj

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
sk: Helma

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Wooden Armor
sk: Ľahká drevená zbroj

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ax
sk: Sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Battle Ax
sk: Bojová sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broad Ax
sk: Široká sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bronze Ax
sk: Bronzová sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sharp Ax
sk: Ostrá sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Ax
sk: Bojovnícka sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Balsa
sk: Balza

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Barley
sk: Jačmeň

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Basket
sk: Kôš

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Beer
sk: Pivo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Strong Beer
sk: Silné pivo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot
sk: Čierny koreň

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackroot Flour
sk: Čiernokoreňová múka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Blackwood
sk: Upravené drevo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hero Boots
sk: Topánky hrdiniek

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Sturdy Boots
sk: Pevné topánky

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Swift Boots
sk: Svižné topánky

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
sk: Chlieb

[ctx: atlanteans_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
sk: Chlieb

[ctx: barbarians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pitta Bread
sk: Pita

[ctx: empire_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
sk: Chlieb

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread
sk: Chlieb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Bread Paddle
sk: Pekárska lopata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Brick
sk: Tehla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Buckets
sk: Vedrá

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cassava Root
sk: Hľuza manioku

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chisel
sk: Dláto

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Chocolate
sk: Čokoláda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Clay
sk: Hlina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cloth
sk: Látka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Coal
sk: Uhlie

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cocoa Beans
sk: Kakaové bôby

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Corn
sk: Kukurica

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Cornmeal
sk: Kukuričná múka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Diamond
sk: Diamant

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Felling Ax
sk: Drevorubačská sekera

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fire Tongs
sk: Kliešte na uhlie

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Firestones
sk: Pazúriky

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fish
sk: Ryby

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Net
sk: Rybárska sieť

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fishing Rod
sk: Udica

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Flour
sk: Múka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fruit
sk: Ovocie

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur
sk: Kožušina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Fur Garment
sk: Kožušinový odev

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Fur Garment
sk: Zlatý kožušinový odev

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Old Fur Garment
sk: Starý kožušinový odev

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Studded Fur Garment
sk: Ozdobný kožušinový odev

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold
sk: Zlato

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Dust
sk: Zlatý prach

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Ore
sk: Zlatá ruda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Gold Thread
sk: Zlatá niť

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Granite
sk: Žula

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grape
sk: Hrozno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Grout
sk: Malta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hammer
sk: Kladivo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Helmet
sk: Helma

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Helmet
sk: Zlatá helma

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mask
sk: Maska

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warhelm
sk: Vojenská helma

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Helmet
sk: Drevená helma

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey
sk: Med

[ctx: frisians_ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Honey Bread
sk: Medový chlieb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hook Pole
sk: Tyč s hákom

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Bow
sk: Lovecký luk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hunting Spear
sk: Lovecký oštep

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron
sk: Železo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Iron Ore
sk: Železná ruda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ironwood
sk: Železné drevo

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Kitchen Tools
sk: Kuchynské náradie

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Log
sk: Kmeň

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Machete
sk: Mačeta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble
sk: Mramor

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Marble Column
sk: Mramorový stĺp

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mead
sk: Medovina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meal
sk: Obed

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Meat
sk: Mäso

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Milking Tongs
sk: Kliešte na dojenie

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Needles
sk: Ihly

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Pick
sk: Krompáč

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Planks
sk: Dosky

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Protector
sk: Polstrovaný chránič

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Quartz
sk: Kremeň

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Ration
sk: Prídel

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares. Used for thatching roofs and as a fiber for weaving cloth, fishing nets etc.
en: Reed
sk: Trstina

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rope
sk: Lano

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Rubber
sk: Kaučuk

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Saw
sk: Píla

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scrap Iron
sk: Železný šrot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Mixed Scrap Metal
sk: Kovový šrot

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Scythe
sk: Kosa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Shield
sk: Vylepšený štít

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Shield
sk: Oceľový štít

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Shovel
sk: Lopata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Fish
sk: Údená ryba

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Smoked Meat
sk: Údené mäso

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Snack
sk: Desiata

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spear
sk: Kopija

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Advanced Spear
sk: Vylepšená kopija

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Hardened Spear
sk: Vystužená kopija

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Spear
sk: Ťažká kopija

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone-tipped Spear
sk: Kopija s kamenným hrotom

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: War Spear
sk: Vojenská kopija

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wooden Spear
sk: Drevená kopija

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spider Silk
sk: Pavúčí hodváb

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Spidercloth
sk: Pavúčia látka

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Stone Bowl
sk: Kamenná misa

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Broadsword
sk: Široký meč

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double-edged Sword
sk: Dvojsečný meč

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Sword
sk: Dlhý meč

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Short Sword
sk: Krátky meč

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tabard
sk: Kabátec

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Golden Tabard
sk: Zlatý kabátec

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Double Trident
sk: Dvojitý trojzubec

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Heavy Double Trident
sk: Ťažký dvojitý trojzubec

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Light Trident
sk: Ľahký trojzubec

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Long Trident
sk: Dlhý trojzubec

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Steel Trident
sk: Oceľový trojzubec

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Tunic
sk: Tunika

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Padded Vest
sk: Polstrovaná vesta

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Warrior’s Coat
sk: Bojovnícky kabát

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Water
sk: Voda

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wheat
sk: Pšenica

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wine
sk: Víno

[ctx: ware]
note: TRANSLATORS: This is a ware name used in lists of wares
en: Wool
sk: Vlna

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
sk: Stavbárka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
sk: Nosička

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cassava Farmer
sk: Pestovateľka manioku

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
sk: Uhliarka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cocoa Farmer
sk: Pestovateľka kakaovníkov

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cook
sk: Kuchárka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Dressmaker
sk: Krajčírka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
sk: Trajekt

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
sk: Geologička

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Digger
sk: Zlatokopka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gold Smelter
sk: Tavička zlata

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter-Gatherer
sk: Lovkyňa-zberačka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Master
sk: Majsterka džungle

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Jungle Preserver
sk: Strážkyňa džungle

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Liana Cutter
sk: Rezačka lián

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
sk: Prieskumníčka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
sk: Lodiarka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
sk: Vojačka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stone Carver
sk: Kamenosochárka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
sk: Kamenárka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir
sk: Tapír

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Tapir Breeder
sk: Chovateľka tapírov

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
sk: Cvičiteľka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Wilderness Keeper
sk: Ochrankyňa divočiny

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
sk: Drevorubačka

[ctx: amazons_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Woodcutter
sk: Majsterka drevorubačka

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers descname = pgettext("empire_worker", "Fisher"), animation_directory = dirname, icon = dirname .. "menu.png", vision_range = 2, buildcost = { empire_carrier = 1, fishing_rod = 1 }, programs = { fish = { "findspace=size:any radius:7 resource:
en: Armorsmith
sk: Kováč zbrojí

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
sk: Pekár

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blackroot Farmer
sk: Pestovateľ čierneho koreňa

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
sk: Stavbár

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
sk: Nosič

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
sk: Uhliar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
sk: Farmár

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
sk: Trajekt

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fish Breeder
sk: Rybnikár

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
sk: Rybár

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
sk: Horár

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
sk: Geológ

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse
sk: Kôň

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Horse Breeder
sk: Chovateľ koní

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
sk: Lovec

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
sk: Mlynár

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
sk: Baník

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
sk: Verbovanec

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Sawyer
sk: Piliar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
sk: Prieskumník

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
sk: Lodiar

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
sk: Tavič

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
sk: Údenár

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
sk: Vojak

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Spider Breeder
sk: Chovateľka pavúkov

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonecutter
sk: Kamenár

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
sk: Kováč nástrojov

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
sk: Cvičiteľ

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
sk: Kováč zbraní

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
sk: Tkáč

[ctx: atlanteans_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
sk: Drevorubač

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
sk: Pekár

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
sk: Kováč

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
sk: Kováčsky majster

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
sk: Pivovarník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
sk: Pivovarnícky majster

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
sk: Stavbár

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
sk: Nosič

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Cattle Breeder
sk: Chovateľ dobytka

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
sk: Uhliar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
sk: Farmár

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
sk: Trajekt

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
sk: Rybár

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gamekeeper
sk: Hájnik

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Gardener
sk: Záhradník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
sk: Geológ

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Helmsmith
sk: Kováč heliem

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
sk: Lovec

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
sk: Krčmár

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lime-Burner
sk: Vápenník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
sk: Drevorubač

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
sk: Baník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Chief Miner
sk: Hlavný baník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
sk: Banský majster

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ox
sk: Vôl

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ranger
sk: Lesník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
sk: Verbovanec

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
sk: Prieskumník

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
sk: Lodiar

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
sk: Tavič

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
sk: Vojak

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
sk: Kamenár

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
sk: Cvičiteľ

[ctx: barbarians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
sk: Tkáč

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Armorsmith
sk: Kováč zbrojí

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
sk: Pekár

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
sk: Pivovarník

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
sk: Stavbár

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carpenter
sk: Tesár

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
sk: Nosič

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
sk: Uhliar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey
sk: Osol

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Donkey Breeder
sk: Chovateľ oslov

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
sk: Farmár

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
sk: Trajekt

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
sk: Rybár

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
sk: Horár

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
sk: Geológ

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
sk: Lovec

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Innkeeper
sk: Hostinský

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Lumberjack
sk: Drevorubač

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miller
sk: Mlynár

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
sk: Baník

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
sk: Banský majster

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Pig Breeder
sk: Chovateľ ošípaných

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Recruit
sk: Verbovanec

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
sk: Prieskumník

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shepherd
sk: Pastier

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
sk: Lodiar

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
sk: Tavič

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
sk: Vojak

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
sk: Kamenár

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Toolsmith
sk: Kováč nástrojov

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
sk: Cvičiteľ

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vine Farmer
sk: Vinohradník

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Vintner
sk: Vinár

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaponsmith
sk: Kováč zbraní

[ctx: empire_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Weaver
sk: Tkáč

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Baker
sk: Pekár

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Baker
sk: Pekársky majster

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Beekeeper
sk: Včelár

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Berry Farmer
sk: Pestovateľ bobúľ

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Blacksmith
sk: Kováč

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Blacksmith
sk: Kováčsky majster

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brewer
sk: Pivovarník

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Brewer
sk: Pivovarnícky majster

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Brickmaker
sk: Tehlár

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Builder
sk: Stavbár

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Carrier
sk: Nosič

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Charcoal Burner
sk: Uhliar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Clay Digger
sk: Hlinokopáč

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Diker
sk: Staviteľ hrádze

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Farmer
sk: Farmár

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Ferry
sk: Trajekt

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fisher
sk: Rybár

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Forester
sk: Horár

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Fruit Collector
sk: Zberateľ ovocia

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Geologist
sk: Geológ

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Hunter
sk: Lovec

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Landlady
sk: Hostinská

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Miner
sk: Baník

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Miner
sk: Banský majster

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reed Farmer
sk: Trstinový farmár

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer
sk: Sob

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Reindeer Breeder
sk: Chovateľ sobov

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Scout
sk: Prieskumník

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Seamstress
sk: Krajčír

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Master Seamstress
sk: Krajčírsky majster

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Shipwright
sk: Lodiar

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smelter
sk: Tavič

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Smoker
sk: Údenár

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Soldier
sk: Vojak

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Stonemason
sk: Kamenár

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Trainer
sk: Cvičiteľ

[ctx: frisians_worker]
note: TRANSLATORS: This is a worker name used in lists of workers
en: Woodcutter
sk: Drevorubač
